بررسی میکروفن خازنی M-Audio Solaris

شروع موضوع توسط JunioR ‏30/12/09 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک بررسی میکروفن خازنی M-Audio Solaris تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. JunioR

JunioR کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +99 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    M-Audio Solaris

میکروفن خازنی مولتی پترن چند منظوره برای امپ ها، سازها و گروه های آواز

{username}-{filename}

Solaris یک میکروفن خازنی از کمپانی M-audio هست. با عکس هایی که در تبلیغات میکروفن ها دیده میشه واقعا در موردشون نمیشه قضاوت کرد. وقتی که به قیمت پایین و عکس این میکروفن نگاه می کنید شروع به این فکر می کنید که حتما یک میکروفن ارزون قیمت و پلاستیکی هست. شما واقعا باید این میکروفن رو ببینید و تو دستتون نگش دارید تو متوجه بشید که چه میکروفنی هست. این میکروفن سبک و کم وزن نیست و همینطور اصلا نه بنظر کم ارزش میاد و نه صدای کم ارزشی داره! در واقع Solaris سنگین تر از میکروفن هایی بوده که تا حالا استفاده کردم. بنابراین باید از سفت و محکم بودن پایه های میکروفن کاملا مطمئن میشدم تا میکروفن رو بطور ایستاده روش قرار بدم. توصیه میکنم که اصلا از پایه میکروفن ارزون قیمت برای کار با Solaris استفاده نکنید و گرنه خودتون میدونید که چه اتفاقی میفته!

Solaris بهمراه کیس جالب آلومینیومی مشکی رنگی عرضه میشه که این نوع کیس ها بیشتر بهمراه میکروفن های گرون قیمت دیده میشه. نکته دیگه ای که قابل توجه هست شاک مونتی هست که همراه میکروفن عرضه میشه.

3 سوئیچ روی میکروفن وجود داره. هر کدوم هم جای مناسبی قرار دارن. جلوی میکروفن شما سوئیچ پد 10db- و سوئیچ تضعیف فرکانسهای بم رو میبینید. پشت میکروفن سوئیچ مولتی پترن (الگوهای چندگانه) برای حالت های امنی ، کاردیوئید و فیگور هشت رو میبینید. این یک میکروفن دیافراگم بزرگ هست و نیاز به تغذیه فنتوم روی پری امپ، میکسر یا اینترفیس صوتی برای کار کردن داره. Solaris در داخل از یک کپسول 1.1 اینچی از برنج ودوطرفه ساخته شده بنابراین دی حالتهای فیگور هشت و امنی صدا رو از سمت جلو و عقب دریافت میکنه. کمپانی M-audio ادعا کرده که همه میکروفن های Solaris تفاوت در +/- 1db با هم دارند و خیلی نزدیک به هم هستند. بنابراین میتونند گزینه خوبی برای ضبط استریو بصورت یک جفت میکروفن بدون هیچ نگرانی باشن. پد این میکروفن بخوبی برای کاربرد با منابع صوتی با سطح لول بالا کار میکنه. سوئیچ Bass rolloff با یک شیب 6db هر اکتاو در 125Hz رو قطع می کنه. بنظر من خیلی سوئیچ مفیدی برای قطع فرکانس های بم مزاحم هست.
    این میکروفن با پاسخ فرکانسی از 20hz تا 20khz ارزیابی شده. Solaris پدیده مجاورت کمتری رو نسبت به میکروفن های دیگه ایجاد میکنه و خیلی طبیعی در استفاده با فاصله های نزدیک صدا میده. حداکثر سطح فشار صوتی Max SPL این میکروفن 130db هست که برای کاربرد با بیشتر سازها مناسب هست. من از این میکروفن بعنوان میکروفن نزدیک کیک یا اسنر درام استفاده نمیکنم ولی بعنوان overhead فکر میکنم خوب عمل میکنه.
    اونچیزی که بالای میکروفن میبینید یک توپ گرد نیست این میکروفن مثل یه آب نبات بزرگ ساخته شده. شما کپسول میکروفن رو از بین شبکه ها میتونید ببینید اگه به سمت نور نگهش دارید که دقیقا وسط قرار داره. تو دفترچه راهنمای میکروفن توصیه شده که به هیچ وجه به میکروفن شک فیزیکی وارد نکنید. شما نباید باعث افتادن این میکروفن یا ضربه زدن درامر به میکروفن بشید. هر گونه تکانی به Solaris باعث منتشر شدن نویز زننده ای بوسیله پری امپ میشه. شاید بخاطر همین هست که کمپانی میکروفن رو بهمراه شاک مونت و کیس خوبی عرضه کرده.

من این میکروفن رو با وکال و گیتار آکوستیک تست کردم و نتیجه های خوبی هم دریافت کردم. وکال ها خیلی واضح و شفاف تولید شدن و هیچ Bass تیره ای شنیده نشد.
    من متوجه شدم که این میکروفن خیلی دوست نداره که خواننده به اون نزدیک بشه (حدود 2.5 سانتیمتر) به دلیل پدیده مجاورت. یک پ زدن کوچیک کافیه تا ترک شما رو خراب کنه. بنابراین پاپ فیلتر برای استفاده با این میکروفن نیاز هست. فاصله 10 تا 20 سانتیمتر با میکروفن صدا کاملا فوکوس شده و واضح هست. Solaris تو حالت کاردیوئید جذب کمتری از اصوات اتاق رو داره نسبت به Rode NT1a و همینطور Bass کمتری. در کل حساسیت کمتری نسبت به NT1a داره و بهرحال یک میکروفن خازنی ساکتی هست.

با گیتار آکوستیک خیلی خوب عمل کرد مخصوصا بهمراه سوئیچ Bass Rolloff و هدف گیری کمی به سمت راست حفره گیتار. البته تو دفترچه راهنمای میکروفن هیچ اشاره ای به گیتار آکوستیک نشده و گفته شده که برای استفاده با اکثر سازها و کاربردها که شامل آمپلی فایر گیتار و بیس میشه، مناسب هست.

بنظرم تو بیشتر فرکانسها بهتر از MXL V69 عمل کرد.
    موقع میکس وکال ها هیچ نیازی به بهبود یا تنظیم بهتر Bass اونها نبود. این میکروفن برای ضبط گروه آواز یا 2 نفر بصورت همزمان (تو حالت فیگور هشت) هم مناسب هست.
    اگه نیاز به یک میکروفن مناسب وکال و گیتار آکوستیک زیر 400 هزارتومن دارید بنظرم میکروفن خوبیه.

کپی برداری از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز است.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏31/12/09
  2. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,809 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    مرسي
    منم قبلا اين ميكروفون رو براي يكي از دوستام خريدم.
    خيلي خوشم اومد. بهش گفتم اگه خواستي بفروشي به خودم بده اما..... بي خبر فروخت..
    اما به قول شما با گيتار كه تست كردم صداي خوبي گرفتم مخصوصا با گيتار آگوستيك كه زنگ خاص خودش رو داره.

3. LYRIC

LYRIC عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    یعنی کارایی بیشتری از nt1 داره؟ البته تو دد روم و ضبط وکال :smile (78):

4. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,809 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    بله به مراتب بهتره و البته دو ديافراگم هم داره.

5. LYRIC

LYRIC عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    اختلاف قیمتیشون چقده؟؟؟؟؟:smile (75):

6. JunioR

امتیازات:
    +99 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    حدود 150 تومن.

7. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +281 / 1 / -2
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    پس اینطور که احسان جان میگن و با توجه به قیمتها میشه توی ایران ، اگه به یه فروشنده ی با انصاف بخوری با 210 میک nt1 بخری و با پرداخت 360 تومن میشه سولاریس خرید.

درسته که این از ان تی وان بهتره اما به نظرم برای استودیو خونگی nt1 بهتره ! حالا چرا؟ چون شما بعد از یه مدت کار کردن میتونی یه میک بهتر مثل nt2 بخری اما اگه 360 پول بدی مطمئن باش دیگه دلت نمیاد بیشتر پول بدی و بالاجبار باید با همین کار کنی.
    ببین اگه برای اولین بار میخوای میکروفن بخری همون nt1 رو بخر تا اصلاً با میکروفنای استودیویی آشنا بشی و بعداً چون هزینه ی نسبتاً کمی پرداختی میتونی میکای بهتری بخری - زمانی بهترین انتخاب رو میکنی که قبلاً تجربه داشته باشی.ببین من وقتی هنرجوی ساز گیتار دارم بهش میگم برای آموزش نهایتاً یه گیتار 100 تومنی یا حتی کمتر بخر و زمانی که خودت یاد گرفتی برو و هرچی خوشد اومد بخر چون اون موقع میتونی انتخاب کنی و انتخابی که خودت از صداش خوشت بیاد بهترینه.برا شما هم من همین رو میگم.

8. JunioR

امتیازات:
    +99 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    شاید اصلا نیازی به ارتقا نباشه و همین میکروفن راضیشون نگه داره از طرفی ممکنه میکروفن مناسب تری رو برای استفادشون پیدا کنن و جایگزین کنن.

9. jivinice

jivinice عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    من این رو با نوا مقایسه کردم واقعا صدای عالی داره و بیش از این اختلاف قیمت فقط فرق در کیفیت ریکور وکال دارند حالا امکانات اضافش بماند

10. defiance bax

defiance bax عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    با سپاس از دوستان بخاطر مطالب مفیدی که ارائه کردن​
    میخواستم بدونم این میکروفنو تو تهران با چه قیمتی میتونم بخرم چون اینجا تو اهواز قیمتش 420 تومنه!
    ممنون میشم از دوستان اگه قیمت دقیقشو بگن!!!!

:smile (16):

11. JunioR

امتیازات:
    +99 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    تهران این میکروفن باید قیمتی حدود 380 هزار تومن داشته باشه.

12. defiance bax

defiance bax عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    با تشکر از دوستان و خوانندگان* جان...

این میکروفنو میشه از نظر کیفیت با shure sm7 مقایسه کرد؟؟؟؟؟؟؟
    برای اسودییوی خونگی با دد روم معمولیه در حد خوب کدومشون بهتره؟؟؟؟؟

اگه میشه یه مقایسه ی فنی با sm7 بکنین لطفا!!!!!!

(قیمت sm7 رو هم بگین!!!!)

13. defiance bax

defiance bax عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    کسی نیست که جواب سوالمو بدونه؟؟؟؟؟:smile (9)::smile (9)::smile (18):

من میخوام یه میک خوب زیر 400 تومن بخرم و بین این دو میکروفن موندم ممنون میشم اگه راهنماییم کنین!!:smile (2):

14. jivinice

jivinice عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    درود بر شما دوست عزیز ، به نظر من و بنابر تحقیقاتی که در اینترنت کردم و نمونه صداهایی که شنیدم ، sm7b صدایی بر تر نه تنها از سولاری بلکه از بسیاری از میکروفونهای کاندنسری که حتی دوبرابر این میکروفون قیمت دارند دارد ،درضمن دونکته نیز باید گفته شود اولی اینکه این میکروفون داینامیک هست و نیازی به اطاقی با آکوستیک عالی ندارد و مناسب برای شما در استویدوی خانگی تان می باشد ثانیا در مورد قیمت در ایران پیدا کردنش در حد غیر ممکن سخت می باشد ولی اگر پیدا کردید فکر می کنم قیمتی حدود سولاری داشته باشد .
    موفق و سربلند باشید.

15. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,809 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    سلام.
    با اینکه فرمایشتون موافق نیستم.
    نمیشه میکروفون داینامیک رو با کندنسوری مقایسه کرد.
    این مقایسه غلطه.
    مفایسه صحیح اونه که این میکروفون رو با مدلهای همردیف و هم خانواده خودش و نوع کارائیشون مقایسه کرد.

16. defiance bax

defiance bax عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سلام دوستان از همتون ممنونم ولی من آخر نفهمیدم این بهتره یا sm7b؟

یه سوال دیگه:خیلی ها به من میگن nt2 بهتر از solaris هستش ولی من بخاطر تعصبی که به solaris و sm7b و sputnik دارم اصلا قبول نمیکنم حتی چند بار پیش اومده که با طرف درگیر شدم!!!

شما راهنماییم کنین برای ظبط وکال کدوم بهتره nt2 یا solaris؟؟؟؟

17. JunioR

امتیازات:
    +99 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    دوست عزیز لطفا پست چهار این صفحه رو بخونید.
    شما بهتره میکروفن های مورد نظرتون رو تست کنید و صدای هر کدوم رو که مناسب تر دیدید اون رو بخرید.

18. ART

ART عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, nuendo
    قيمتSolaris در تهران 420-430

19. ECHO

ECHO عضو سایت

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, logic, studio_one
    این میکروفن بهتره یا nt2 ?

20. hamed jahanbakhsh

hamed jahanbakhsh عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, nuendo, protools
    من تا چند روز پیش یدونه سولاریس داشتم و بخاطر بالا بردن سطح تجهیزات اونو فروختم-ولی الان دلم برای صداش تنگ شده و از فروشش پشیمونم-هر چی مدلای دیگه رو تست کردم مثه اون صدا نداد بهم-توی میکس تازه مشخص میشه-بیشتر از پولی که می دی آش میخوری-البته لازم به ذکره هر کسی بعد از مدتی گوشش به فرکانسای میکروفونش عادت میکنه و میتونه میکس خوبی داشته باشه:smile (47):

بارگذاری...