بررسی فنی مسترینگ یکی از قطعات آلبوم جدید مدانا (Rebel Heart)

شروع موضوع توسط Farhood ‏22/4/15 در انجمن گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی

تاپیک بررسی فنی مسترینگ یکی از قطعات آلبوم جدید مدانا (Rebel Heart) تالار گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی در persian-music.org.

1. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    در این تاپیک، من قصد ندارم چیزی رو بررسی کنم. بلکه میخوام از دوستان با تجربه در زمینه ی "مسترینگ پاپ" خواهش کنم که در بررسی یکی از قطعات آلبوم جدید مدانا به من کمک کنند.

یک بک گراند کوچیک: آلبوم Rebel Heart یا "قلب شورشی" تقریباً یک ماه و نیم پیش رلیز شد. طبق معمولِ آلبومهای مدانا، با فروش خیلی خوبی هم مواجه بود. یکی از خریداران این آلبوم هم من بودم (متاسفانه!). این آلبوم در دو نوع ادیشن "معمولی" و "خاص" رلیز شد که ادیشن "خاص" شامل دو تا CD میشه که مجموعاً 25 قطعه آهنگ توش هست. بگذریم از اینکه خود قطعات کلاً برای من نا امید کننده بودند (البته به غیر از یک قطعه)، مسترینگ اونها به طرز باور نکردنی ای مشکل داشت (یعنی مشکل داره). بطوری که وقتی میشنوی، در نقاطی از آهنگ، متوجه دیستورشن میشی! با توجه به تصویرهای Wave حاصل از آنالیز قطعات، پیک که چه عرض کنم، قلّه ی امپلیتیودهای بالا کاملاً بریده شده! این نقاط، شامل قسمتهایی میشه که کیک دامز و یا حتی ووکال در اون بخش داینامیک بالایی دارن. لبه ی انتهایی داینامیکهای بالا (Margin) حتی منفی 0.3 یا منفی 0.2 تعریف نشده، بلکه کاملاً صفر (0) هست!

بررسی فنی مسترینگ یکی از قطعات آلبوم جدید مدانا (Rebel Heart)-Mesiah.jpg

من یکی از قطعات این آلبوم (Messiah) رو بصورت flac کانورت کردم و براتون شِر کردم (تنها قطعه از این آلبوم که دوست داشتم!). این قطعه رو میتونید از لینک زیر دانلود کنید:

Madonna - Messiah

از دوستان علاقمند خواهش میکنم روی همین قطعه، یک بررسی هم شما انجام بدید؛ شاید که من در شنیدن یا آنالیز داینامیکی این قطعات مشکل دارم.
    پیشاپیش ممنونم.

آخرین ویرایش: ‏22/4/15
    • خوشم اومد خوشم اومد x 8
  2. nkaq

nkaq Gold User

امتیازات:
    +941 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, reason
    فرهود جان.شما فایلی رو که تست کرده بودی تحت چه فرمتی بود و سورسش از کجا بدستتون رسیده؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    همونطور که گفتم، من آلبوم دابل CD اینو خریدم محمد جان (Deluxe Edition). فایل flac رو هم خودم از روی CD اکسترکت کردم و شر کردم، چون میدونستم اونجا ممکنه کسی به آلبومش دسترسی نداشته باشه.
    اگر خود DC رو داشته باشید، برای این تست اصلاً نیازی به فایل ندارید. Load مستقیم قطعات از روی CD در نرم افزار هم همینه دقیقاً. من این تست رو بصورت مستقیم با 3 داو مختلف انجام دادم. همه همینه.
    من میتونستم اکسترکت Wave رو براتون شر کنم ولی حجمش زیاد میشد. گرچه میدونی که flac همون Wave هست.
    اون تصویر گراف موج دیستورت شده هم دقیقه ی 2.17 همون قطعه ی Messiah هست که flac اونو شر کردم.
    محمد جان، این مشکل رو به نوعی همه ی قطعات آلبوم دارند!

آخرین ویرایش: ‏24/4/15
  4. nkaq

nkaq Gold User

امتیازات:
    +941 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, reason
    من کاملا صدای دیستورشنو میشنیدم ولی قاعدتا امکان نداره که سی دی مادونا همچین مشکلی داشته باشه!

5. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    خب محمد جان این همون شوکیه که به من هم وارد شد! حالا نه مدانا، بلکه هیچ ووکالیستی که در سطح حرفه ای داره کار میکنه، نباید یه همچین پروداکشنی داشته باشه.
    حالا شاید آلبوم من مشکل داشته (بر فرض محال)، میشه از آیتیونز و یا سایتهایی که بطور مجانی توش flac این آلبوم وجود داره، گیر آورد (مثل تورنت و . . .) و باز تست کرد. البته اکسترکت MP3 قطعات این آلبوم که رسماً Meter از اول تا آخر روی قرمزه!

آخرین ویرایش: ‏24/4/15
    • خوشم اومد خوشم اومد x 2
  6. mb1375

mb1375 عضو سایت

امتیازات:
    +156 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, FLstudio
    اهنگو گوش دادم وکال خیلی خفه س دیسورت شده احتمالا این زنده اجرا شده و ضبط شده خیلی ایراد داره!!!!!!!!!

7. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    نه این ریکورد زنده نیست! این آلبوم کل قطعاتش استودیویی هست، و این مشکل رو همه ی قطعات آلبوم دارن، نه فقط این یکی. البته بگذریم از اینکه ریکورد زنده هم نباید دیستورت باشه.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  8. mb1375

mb1375 عضو سایت

امتیازات:
    +156 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, FLstudio
    عجیبه !!!اخه واقعا خیلی افتضاحه........شاید اهنگ خیلی تغییر فرمت داده شده و بدون گوش دادن کپی شده

9. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    من متوجه "کپی بدون گوش دادن" نشدم.
    ببین Flac یا Wave تنها فرمتهایی هستند که دقیقاً چیزی رو ازش میشنوید که وقتی به CD دارید گوش میدید. نه زیاد و نه کم. کانورت از روی CD اورجینال به flac هم چیز پیچیده ای نیست. قطعه (یا قطعات) مورد نظر رو از روی CD لود میکنید در محیط نرم افزار، بعد Export یا Save با فرمت flac میگیرید. همین. مراحل پیچیده ای نداره که اتفاق بدی توش بیافته. البته این مورد هم آنچنان افتضاح نیست، فقط نقاط دیستورت شده داره که همونها رو مستقیم از روی خود CD هم میشه شنید.

بارگذاری...