بررسی بیلبورد 11/06/2016

شروع موضوع توسط MR.FOG ‏13/6/16 در انجمن مقالات و بررسی ها

تاپیک بررسی بیلبورد 11/06/2016 تالار مقالات و بررسی ها در persian-music.org.

1. MR.FOG

MR.FOG عضو سایت

امتیازات:
    +154 / 4 / -1
    نرم افزار:
    flstudio
    دنبال ترک های محبوب این روز های آمریکایی ها بودم که 100 ترک بیلبورد رو دانلود کردم ببینم از نظر میکس و مستر و تنظیم چه تفاوتی با ترک های محبوب این روز های کشور خودمون دارند که چند نکته برام جالب بود

اول اینکه ترک ها در ایران به سمت brightness رفتند و اکثرا صداها با شفافیت و خیلی واضح به گوش میرسند در حالی که اکثر ترک های بیلوبورد ترک های Fat و Dark بودند و این نکته برام جالب بود

نکته ی دوم اینکه میزان استفاده از ساز های زنده در ترک های محبوب این روز های ایران خیلی بیشتر از آمریکاست و اون ها بیشتر به سمت موزیک الکترونیک رفتند و در خیلی از ترک ها از درام Reel machines استفاده می کنند
    این داستان دقیقا زمانیه که موزیک های محبوب ایران اکثرا توسط یک جین نوازنده از گیتار اکوستیک گرفته تا باس و ویالون و ... نواخته شدند

نکته ی سوم اینکه سازی که صداش بیشتر در 100 ترک بیلورد استفاده شده پیانو هست که البته درصد قابل توجهی از این پیانو ها VST یا Synth های پیانو هستند و خیلی به پیانو مورد استفاده در موزیک های ایران شباهت ندارند
    در مقابل استفاده از گیتار آکوستیک در این 100 ترک نسبت به موزیک های ایران بسیار کمتر به چشم میاد

همچنین نکاتی مثل استفاده ی خیلی کم از ویالون ، نداشتن خط ملودی جدا برای سولو نوازی بین ورس یا کروس ها و ...

در کل برداشت من از این 100 ترک این بود که امروز موزیک محبوب آمریکایی ها به سمت سادگی رفته و خبری از تکنیک های عجیب و غریب در تنظیم نیست و دقیقا در این زمان موزیک ما به جهت مخالف در حال حرکته

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
    • موافقم موافقم x 1
    • مفید مفید x 1
  2. Soheil Monfared

Soheil Monfared عضو سایت هنرمند

شغل :
    MusicProducer/SoundEngineer
    امتیازات:
    +1,220 / 6 / -5
    نرم افزار:
    ableton, nuendo, protools, reason
    کلا موزیک ایران یه چیزیه که نمیشه اسمی روش گذاشت و توضیحش داد که اینه و از نظر کیفی بررسیش کرد.

چون واقعا معلوم نیست چیه!

ملغمه ای از پاپ ده سال پیش ترکیه.
    + تحریر های مداهی
    +شعر های کلیشه ای و تکراری
    +سمپل های موزیک الکترونیک
    + استرینگ عربی

پنجره ای رو به اینده ی موسیقی !!!:smuggrin-61:

چون اینجا موسیقی کار میکنن که جلب توجه دوست دخترشونو بکنن و بله بگیرن....

ولی اونجا کسی که موزیک کار میکنه واقعا استعداد این کارو داره و دنبالش میره و نه اینکه ببینه عه.... فلانی کار کنه من بلد نباشم ؟؟ کم بیارم؟:shifty-66:

:smuggrin-61:

و البته روی صحبت رو موزیکای تجاری نیست ولی متسفانه موزیک تجاری اون ها از موزیک های غیر تجاری ما قوی تره...!!

چون اصولی کار میکنن و تو حاشیه نیستن....

یه نگاهی تو همین فروم بندازی میبینی نودو نه درصد بحثا سر اینه که چه کارت صدایی بگیرم؟ میکسر فلانی مدلش چیه؟!!!

واقعا سوال پیش میاد انقدی که امکانات تو ایران هست خروجی هم داریم یا فقط استودیو جم میکنیم واسه لایکای اینستاگرام؟:thumbsup:

توی همین ترکهای بیلبورد طرف با ایفونش پیانو و وکالشو ضبط میکنه ولی درست.! ولی ما چی میگیم؟ اووو میکروفنش خوبه که موزیکش خوب صدا میده !!! :smuggrin-61:

نمیگیم طرف زحمت کشیده درسشو خونده و خاک صحنشو خورده....

امیدوارم از موضوع اصلی منحرف نشده باشم...;)

آخرین ویرایش: ‏13/6/16
    • خوشم اومد خوشم اومد x 5
  3. اقا مصطفی

اقا مصطفی عضو سایت

امتیازات:
    +551 / 1 / -0
    نرم افزار:
    بسیار عالی فرمودید

• دوستانه دوستانه x 1
  4. makan_sky

makan_sky عضو سایت

امتیازات:
    +17 / 0 / -0
    ولی اینجوری ب نظر میاد ک بیشتر تو ایران از vstاستفاده میشه و اونجا بیشتر از ساز زنده

5. MR.FOG

MR.FOG عضو سایت

امتیازات:
    +154 / 4 / -1
    نرم افزار:
    flstudio
    بحث روی آهنگ های محبوب و عامه پسند بود که بررسی کردم دیدم اکثرا الکترونیک هستند و ساز زنده استفاده نشده
    مثلا آلبوم جدید ریحانا به کل فضای خاصی داره و ساز زنده هم خیلی کم استفاده شده ، یا آهنگ های محبوب سبک رپ و هیپ هاپ که خوب مشخصه ساز زنده به ندرت استفاده میشه
    در ایران به خاطر سبک های رایج امروز ( در کار های درست حسابی تر !) گیتار بیس و اکوستیک و ویالون و دودوک و ... همه زنده گرفته میشه
    فقط درام هست که ندیدم در ایران زنده رکورد بکنند

6. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    مشکل اینه که اینجا چسبیدن به کیفیت خروجی نه کیفیت و محتوای موسیقی.
    روی ملودی 1 روز کار میشه-روی میکس و مسترینگ و از این دست موارد 2 ماه.به طور مثال عرض کردم.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
    • موافقم موافقم x 1
  7. makan_sky

makan_sky عضو سایت

امتیازات:
    +17 / 0 / -0
    بله متوجه شدم
    بیشتر منظورم بر این بود ک نوازنده خوب تو ایران خیلی نیس و اگرم باشه شرایط خاصی دارن برای کار
    بیشتر ب این دلیل بود ک تعجب کردم ک تو ایران بیشتر از ساز زنده استفاده شده
    تو ایران بیشتر یکی مثل چاووشی ک برای کاراش خیلی وقت بیشتر میزاره و وسواس خاصی داره ب نظر میاد ک از ساز زنده استفاده کنه

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
بارگذاری...