بداهه نوازی گیتار الکتریک و سلفژ

شروع موضوع توسط magnetic ‏27/12/11 در انجمن گیتار

تاپیک بداهه نوازی گیتار الکتریک و سلفژ تالار گیتار در persian-music.org.

1. magnetic

magnetic عضو سایت

امتیازات:
    +122 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام دوستان
    میخام این موضوعو مطرح کنم که :
    همونطور که میدونیم اکثر نوازنده های بزرگ جهان برای اینکه به جایی که هستن برسن علاوه بر سایر کارها از علم سلفژ هم استفاده کردن.این علم کمک میکنه بداهه هایی که توی ذهنمونه رو به راحتی روی ساز بنوازیم و برای ساختن سولو خیلی مفیده.حالا سوال من اینه که دقیقا چطوری باید از سلفژ واسه بهبود نوازندگی استفاده کرد؟ تا چه مرحله ای باید سلفژ بلد باشیم؟ منبع خود آموزی وجود داره؟ (راستی لازمه بگم که یه ترم سلفژ کار کردم و میتونم گام رو بخونم و اکثر نتهارو به تنهایی ادا کنم) کلاسای سلفژ وقت گیرن و مطالب اضافی زیادی رو اساتید بیان میکنن که واسه کسی مثه من که محدودیت وقت دارم مشکل ایجاد میکنه و اینکه صرفا واسه بداهه نوازی قصد یادگیریشو دارم.
    ممنون

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. shreder

shreder عضو سایت

امتیازات:
    +156 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    خوب سلفژ دو قسمت داره همون جور که میدونید کانتاتی و پارلاتی قسمت پارلاتی خوب خیلی به گیتار زدن کمک میکنه قسمت کانتاتی هم به صدا کمک میکنه که بتونیم با تکنیک هایی مثل جاذبه ... نت ها رو درست ادا کنیم

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  3. magnetic

magnetic عضو سایت

امتیازات:
    +122 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    منبعی سراغ دارین که بشه ازش استفاده کرد؟یا روشی چیزی.... آخه همونطور که گفتم شرایط واسم جوری نیست که بتونم برم کلاس

4. shreder

shreder عضو سایت

امتیازات:
    +156 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    من سعی میکنم یه تاتوریال براتون آپلود کنم

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  5. magnetic

magnetic عضو سایت

امتیازات:
    +122 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    میشه لطف کنین زودتر بذارین؟شدیدا نیاز دارم:smile (9):

6. reza kazemzadeh

reza kazemzadeh عضو سایت

امتیازات:
    +92 / 0 / -0
    نرم افزار:
    logic
    سلام دوست عزیز
    به نظر من گوش کردن موسیقی در کنار تمرین سلفژ خیلی خوب هست. شما می تونین در سبکی که کار می کنین آهنگهای خوب رو گوش بدین.
    حتی به نظر من خوب هستش که از سبک جز و بلوز که بداهه نوازی زیادی هست تو موسیقی شون آهنگ زیاد گوش بدین. برای تمرین هم خود آهنگ یا حتی سولوهای راحت رو در حد معمولی سعی کنین با گوش کردن روی ساز تا حد ممکن بنوازید.
    برای سلفژ هم می تونین از روش جاذبه استفاده کنین و اینکه فواصل رو هم رو به بالا هم رو به پایین بخونین.
    یک نرم افزار هم برای گوشی من دیدم به اسم Ear Master اگه اشتباه نکنم٬که اول فواصل رو براتون پخش می کنه و آموزش میده٬بعد می پرسه که فکر می کنم می تونه کمک و تمرین خوبی باشه برای یاد گیری سلفژ.

7. az_10s

az_10s عضو سایت

امتیازات:
    +18 / 0 / -0
    نرم افزار:
    مشخصا براي گيتار اينطوره كه هرچقدر شما بيشتر نتهارو روي فرت بورد بلد باشين يعني چه صدايي چه نتي چه اكتاويي كجاست
    بيشتر و راحتتر ميتونيد سولو و بداهه نوازي كنيد
    من بشخضه از روي تجربه امتحان كردن شيوه ها و متد هاي مختلف ميگم كه :
    1- گام هاscale هاي مختلفي رو امتحان كنيد تو كليد هاي مختلف
    ديگه حداقلش اينكه تو كليد مي لا سول ر گامهاي مختلف رو امتحان كنيد
    ببينيد باورتون نميشه ولي هربار كه من يه تمرين يه ربعي با گام ائولين ميرما انگار صد قدم جلو رفتم
    ئنبال راه ساده نباشيد كه اصلا نيست
    اتفاقا هست منتهي دست هركسي نيست اره
    من بعد از 4 سال جستجو اموزش امتحان و خطا لذت سولو نويسي اهنگسازي رو كمكم دارم ياد ميگيرم
    ادمو از حالت عادي خارج ميكنه

8. mo-hammad

mo-hammad عضو سایت

امتیازات:
    +569 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition
    دوست من آموزش هاي سلفژ به صورت فيلم هاي آموزشي از شركت هاي معتبري براي فروش وجود داره كه من تهيه كردم . شما هم ميتونيد تهيه كنيد و استفاده ببريد

9. MovementX

MovementX عضو سایت

امتیازات:
    +11 / 0 / -0
    نرم افزار:
    منم یه سوال در مورد تئوری موسیقی و سلفژ داشتم.
    من تازه دو ماه هست که یادگیری گیتار الکتریک رو شروع کردم. هدف نهایی ام این هست که آهنگسازی کنم در سبک راک و بخصوص متال. میخوام چیزهای توی ذهنم رو بیارم رو ساز، سولو و ریف بسازم و نهایتا آهنگ کامل بسازم. نمیخوام صرفا از روی آزمون و خطا آهنگسازی کنم میخوام بدونم چیکار دارم میکنم.
    چیز دیگه ای هم که نیاز دارم این هست که بعدا بتونم شنیداری آهنگ های مورد علاقه ام رو یاد بگیرم و بزنم(چون خیلی آهنگهای غیرمعروف هیچ نت و تبلچری ازشون نیست در نت)
    برای همین میخوام از الان دوره تئوری موسیقی برم و بعدش هم دوره سلفژ. با اینکه این دوره ها برای هر سبکی پایه هست ولی میخوام یک استاد این کاره که زمینه خودش "موسیقی کلاسیک غربی" باشه برم و این دوره ها رو یاد بگیرم. چون موسیقی کلاسیک غربی خیلی کامل و جامع هست و فکر میکنم کسی که در این سبک کار کرده باشه ذهن و دیدش قوی تر هست تا دیگران.البته موسیقی کلاسیک غربی رو هم خیلی دوست دارم.کلا میخوام موسیقی رو علمی و درست یاد بگیرم.
    حالا میخوام ببینم به نظر شما الان زمان مناسبی برای این کار هست برای من؟ آیا در روند یادگیری نوازندگی ام تداخل و مشکلی پیش نمیاره، اذیت نمیکنه؟(من زمان خالی کافی برای این دوره ها دارم). یادگیری تئوری و سلفژ به صورت کلاسیک منو زیاد از موضوع اصلی ام(نوازندگی و آهنگسازی در موسیقی راک و متال) دور نمیکنه؟(چون میدونم موسیقی کلاسیک غربی جامع تره و میگم شاید زیادی مطالب اضافه داشته باشه که بکل منو از منظور اصلی ام دور کنه و یا سرد بشم. البته خودم به بحث های تئوریک موسیقی هم علاقه مندم.) ممنون میشم راهنمایی کنید بخصوص کسانی که این دوره ها رو گذرانده اند.

بارگذاری...
برخی موضوعات مشابه - بداهه نوازی گیتار
  1. saeed1364
    پاسخ ها:
    0
    نمایش ها:
    180
  2. nkaq
    پاسخ ها:
    0
    نمایش ها:
    284