بحث در مورد مراحل ساخت آلبوم مجاز و مراحل اخذ مجوز

شروع موضوع توسط Persian ‏10/3/10 در انجمن موسیقی ایران

تاپیک بحث در مورد مراحل ساخت آلبوم مجاز و مراحل اخذ مجوز تالار موسیقی ایران در persian-music.org.

1. Persian

Persian عضو سایت

امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    نرم افزار:
    با سلام هر کسی تجربه ای در امر کار مجاز ساخت البوم و مراحل اخذ مجوز از ارشاد و همچنین شرکتهای تولید و پخش و اسپانسرینگ داره اگه میشه راهنمایی کنه و تجربیات و قوانین رو اینجا مطرح کنه ممنون:smile (15):

2. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    دو حالت کلی در این مورد رایجه. ( تا جائیکه من در جریانش هستم )

1- اول اینکه برای مثال نمونه کارهاتون رو به یه شرکت عرضه میکنید و در صورت تمایل همکاری شرکت با شما قرار داد امضا میشه و شما میدونید و شرکت. ( که معمولا اگه کار اولتون باشه خیلی کم این مورد پیش میاد .. مگه اینکه پارتی داشته باشید !! )
    2- خودتون کارهاتون رو انجام بدید یعنی دنبال مجوز شعر و موسیقی برید و کار اماده و برای فروش به یکی از شرکتها ارائه کنید که البته اونم در صورت قبول شرکت و زدن تو سر مال که متاسفانه خیلی رایجه شرکت کارتون رو میخره که اونم مثل مورد بالا (که معمولا اگه کار اولتون باشه خیلی کم این مورد پیش میاد .. مگه اینکه پارتی داشته باشید !! )
    مورد سومی هم هستش که فکر نمیکنم شامل من و شما بشه اونم پیشنهاد کار از طرف شرکت هستش که معمولا برای خواننده هایی استفاده میشه که اسم و رسم و شهرتی دارن. ( اینجاست که خواننده میتونه حرفشون بزنه و قیمت رو اون تعیین کنه و مثل موارد بالا نیازی نیست که به ساز شرکت برقصه )

در مورد روال کار در بند یک. :
    ممکنه شما خودتون شعر داشته باشید یا شرکت شاعر مورد تائیدش رو معرفی میکنه و اشعار برای تائید به شورای شعر میره و بعد از تائید و کارهای اهنگسازی و تنظیم و...... برای بازبینی نهایی و دریافت مجوز انتشار به اداره ارشاد میره ( که الان واقعا شده عین 7 خان رستم )
    اگه شرکت کارهاتون رو ببینه و مورد تائیدش باشه کارهای تائیده شعر رو شرکت هم میتونه براتون انجام بده وگرنه خودتون باشید اقدام کنید.

متاسفانه این سخت گیری ها یاعث شده کارهای خوب خیلی از بچه ها با بی مهری رو برو بشه و این هنرمندها قید مجوز رو بزنن.( یا از کشور برن ) مخصوصا برای کسانی که مثل مثلا فندر خودمون سبک موسیقی خاص خودشون رو دارن که متاسفانه گاها دیده میشه اونها رو سبکها بی ارزشی میدونن و میگن غربی هستش و با فرهنگ ما نمیخونه و ..... که ای کاش میشد تغییراتی در این روال کار ارشاد داده میشد که سبکها دیگه هم بتونن ازادانه کار کنن و خیلی از این دوستان هنرمند در سبکها راک و متال از زیرزمینها بیان بیرون که اگه اینطوری بشه خواهیم دید که در این سبک موسیقی ما ایرانی ها هم توی دنیا حرف برای گفتن خواهیم داشت.
    خدا عمر به همه بده و این موضوع رو ببینیم.

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  3. fender

fender Banned

امتیازات:
    +113 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    میدونم که باید تو پیام خصوصی این حرفا رو زد ولی این یه موردو بزارید بمونه اینجا
    در یک جمله فقط امید جان: خدا امواتتو بیامرزه که حرف دل ملت رو میزنی

4. Pedram Pelak

Pedram Pelak Producer عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +33 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    امید خان یه سوال برام پیش اومده اینجا !

اصلا روی چه حسابی مجوز میدن یا نمیدن ! مثال میزنم " من دوست دارم قد ستاره های اسمون اگه تو دوسم داری بیا و پیش من بمون ! " این شعر رو هممون میدونیم کی خونده و کی نوشته خوب این شخص نه ترانه سرای معروفی هست و نه شعر سر و ته داره ! خوب این چطوری مجوز گرفته ؟ یا مثلا ترک اول البوم همین شخص از نظر ریتم از البوم لی دی گاگا هم شاد تر و بکوب تر بود ! خوب اصلا ملاک اینها چیه ! همین البوم جدیدی که اخیرا اومده بیرون الان هم داره تو تالار بحث میشه در بارش بعضی ترک ها واقعا عجیب بود مجوز گرفتنشون اینجا به نظر میرسه این سیستم مجوز فقط برای یه عده هست و نفوذ و همون پارتی بازی هست ! چون اگر چنین کارهایی مجوز میگیرن پس اصلا چرا فیلتر مجوز وجود داره برش دارن که سنگین تره !

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  5. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    والله منم نمیدونم.!!
    استاد بهمنی یه حرف جالب به من زد. ( ایشون یکی از بهترین غزلسرا های ایران هستش و مدتی هم توی شورای شعر فعالیت میکرد. ) به من گفت شعری رو برای تائیید اوره بودن و ما هم تائید کردیم اما در مرحله دوم تائید شعر که ن نمیدونم از کجا اومده و یا کیا هستن ( استاد بهمنی هم نمیدونست !! ) شعره رد شد..!
    استاد میگفت پرسیدیم چرا ؟ گفتن این شاعر داره به خواننده های لوس انجلسی شعر میده.!!!
    استاد به من گفت میدونی اون شعر از کی بود ؟
    گفتم نه والله !! گفت شعر از مولانا بوده.!!!!
    به قول استاد میگفت ما نمیدونم مولانا زنده ست یا مرده بنده خدا....!

شما دیگه تا اخرش رو بخون.

6. siiro

siiro عضو سایت

امتیازات:
    +94 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, nuendo
    هر كاري راهي داره
    بايد از راهش وارد بشي
    البته راهش راه راحت و ارزوني نيست ها:d

7. ramin syateely

ramin syateely Banned

امتیازات:
    +40 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    بنظر من خواننده ای که تازه می خواهد اولین آلبومشو به بازار بده باید بدون مجوز بده بیرون چون گرفتن مجوز کار قییر ممکنه
    هروقت خواننده تونست خودشو با اولین کار نشون بده بعد بره با کاره جدیدش خودشو به شرکتها معرفی کنه
    چون شرکتها هیچ وقت با خواننده تازه وارد قرار داد نمیبندند الا پارتی کلفتی داشته باشه!

8. LYRIC

LYRIC عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    شايد با اين كار (تهيه كردن يك آلبوم به صورت غير مجاز) مشكل اسپانسرينگ حل شه , اما مشكل رد شدن از فيلتره ارشاد 2 برابر ميشه ; كه به چه علت شما قبلا غير مجاز ميخوندي!؟!
    كه الان شاهد همچين مسئله اي هستيم. خواننده هايي كه در گذشته كارهاي بدون مجوز بيرون ميدادن , و حالا كه به دنبال مجاز شدنن بايد هم به اين سوال جواب بدن و هم از فيلتر هاي ديگه كه در بالا ذكر شد بگذرند.

9. ART

ART عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, nuendo
    به نظر شما چرا الان تقريبا 90%بچه هايي كه دارن كار ميكنن بدون مجوز كار ميكنن و آهنگا شون رو از طريق سايت و ...پخش ميكنن؟{username}-{filename}
    كارت كه معروف بشه و اسم در كنه؛ به قول اميد جان اونجا تويي كه بايد نرخ و قيمت تعيين كني .بعدم شركت ها خودشون ميدونن چه جوري مجوز رو از ارشاد بگيرن.:92:

10. zara

zara عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    یه سوالی که در ذهنه منه؟ آیا واقعن کلیپهای تصویری نقشی در دریافت مجوز داره یا نه؟اخه مثلا چند وقت پیش یه ویدیو موزیک تصویری از رضا صادقی دیدیم ولی جالبه که آلبوم مجازش هم بعد از چند وقت دیدیم!یا در موارد دیگر می توان مصادیق شو دید............آیا واقعن تاثیر داره یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

11. LYRIC

LYRIC عضو سایت

امتیازات:
    +10 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    به اين علت 90 درصد خواننده ها كاراشونو غير مجاز ميدن كه مشكل محدوديت تهيه كننده در ايران به چشم ميخوره. ( كه بر ميگرده به هزاران سوال ديگه!؟!)

بله. كليپ هاي تصويري يكي از همون مشكلاته كه خودش جاي بحث داره كه چرا با فلان كارگردان كار كردي؟ چرا از دوربين هاي ......يي استفاده شده؟ چرا با اين پوشش و و و ....

رضا صادقي هم جز اون استثنا هاييه كه دوستان بهش اشاره كردن. ( اما از حق نگذريم كليپ رضا صادقي كجا و كليپي كه ما ميخوايم كجا؟!؟!؟!

12. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    بله متاسفانه یکی از سختگیری های اخیر همینه. رضا صادقی دوست صمیمی من هستش و به خاطر پخشش کلیپش از یکی از شبکه های ماهواره ( pmc ) بیشتر از یکسال در گیر گرفتن مجوز بود و بالاخره تونست مجوز بگیره.
    همین مورد برای کسانی مثل مهدی مقدم و نریمان پیش اومده. کلا اگه کلیپتون از شبکه ماهواره ایی پخش بشه دیگه نمیشه به راحتی مجوز گرفت. در صدا وسیما که کلا اگه کسی این مورد کلیپ ها رو داشته باشه خیلی خیلی امکان تائید و پخش کارهاش کمه. یا اصلا نیست.

13. PEYMAN OMIDI

PEYMAN OMIDI عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, nuendo
    به نظر من ارشاد معیارهایی بجز معیار های فنی و هنری رو برای مجوز قرار داده. هدف هم مشخص هست.هدف و سیاست ارشاد این هست که تا حد امکان از ترویج و تولید موسیقی جلوگیری کنن .در کل نظر این ها این هست که همون چیزی رو گوش بدید که ما می خواهیم یا اصلا گوش نکنید. نمونه بارزش هم ف...ی..ل..ت..ر ..ی..ن..گ گسترده سایت هایی هست که در عرصه موزیک غیر مجاز کار می کنند.لذا اگر فکر می کنید که اون قدر انعطاف پذیر هستید که بر طبق میل و خواسته های ارشاد کار کنید و بعضا پا رویه ایدهای خودتون بگذارید اقدام کنید در غیر این صورت وقت خودتون رو تلف نکنید .

14. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase

والا من فکر کنم این حرف شما درسته ولی حدودا سه چهار سال پیش...
    چون الان چیز دیگه میبینیم، حتی ورود بعصی خواننده های اونوری با سابقه ترانه های صیاثی!!!

15. PEYMAN OMIDI

PEYMAN OMIDI عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, nuendo
    نه دوست عزیز الان تازهسخت گیرانه تر هم شده. ضمنا تا زمانی که آلبوم اون خوانندها بیرون نیومده نمی تونیم راجع بهش بحث کنیم.چون این اخبار آلبوم کسانی مثله حبیب و .. . بیشتر شبیه یک ولوای رسانه ای هست تا یک خبر حقیقی.

16. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    حبیب سه چهار تا تک آهنگ داده بیرون که من همشا دارم...
    آلبومشم حدودا دو هفته پیش مجوز گرفت...
    معین و بیژن مرتضوی هم به زودی میان... طبق اعلام خودشون حالا بیژن را زیاد مطمئن نیستم ولی معین خبر موثق دارم...

17. Hamidreza Mehrfar

Hamidreza Mehrfar مدیر ارشد تیم مدیریت مدیر ارشد

امتیازات:
    +1,575 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    لطفاً در پست دادن و ابراز عقیدتون دقت کنید تا خواسته یا ناخواسته به کسی توهین نشه

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏12/12/10
  18. ایمان احمدزاده

ایمان احمدزاده مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران تیم مدیریت مدیر ارشد

شغل :
    آهنگساز٬ تنظیم کننده٬ صدابردار
    امتیازات:
    +2,601 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    توی بحث مربوط به مجوز به نظر من بهترین راه اینه که شما امتیاز فروش آلبوم رو به شرکت های مربوطه واگذار کنید، خودشون میدونن برای مجوز چی کار کنن! مثالهای زیادی میتونم بیارم از این روش!
    یکی از دوستان که صدای تقلیدی هم داره 12 تراک رو با کمپانی هنر اول همکاری کرد، خودش میگه قرار بر این شد که 12 ترک بفرستیم که شاید 3 4 تاشو مجوز ندادن آلبوم ناقص نشه، چون مطمئن هستن که شرکت میدونه از چه دری وارد بشه!

البته پشت این ها مسائلی هست که در حوصله ی این بحث قرار نداره فقط تا حدی میگم که برای گرفتن مجوز ارگان مربوطه باید سود ببره از یه سری راهها، وگرنه رد کردن آلبوم یا ترانه کاری نداره!

19. nascent

nascent عضو سایت

امتیازات:
    +354 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    ایمان جان منظورت اینه که کل امتیاز فروش رو به شرکت بدیم؟
    اینجوری که واسه خودمون چیزی نمیمونه

20. Omid Molavi

Omid Molavi مدیر تالار آهنگسازی و استودیوها تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    استودیو پاییز
    امتیازات:
    +547 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, logic, sonar
    دوستان همه مطالب رو خوندم

من الان در حال ساخت و اتمام آلبومم هستم....برای مجوز هم این موارد رو طی باید کرد:

این که اول خوب به آلبوم های مجوز دار گوش کنین و ببینین چه کار کردند تو کاراشون...یعنی شعر و نوع موسیقی و سبکشون.

دوم اینکه...اگه اولین آلبومتونه به فکر شرکتی نباشین...اول آلبوم رو تموم کنین .....و قوی کار کنین....بعدش برین واسه مجوز...حداقل 14-15 ترک کار کنین که 45 دقیقه کل آلبوم بشه...یعنی حدود 10 ترک....چون ممکنه 4-5 تاش مجوز نگیره و جایگزین داشته باشین.

3-- از تمام ترانه سرا و آهنگساز ها و اجرا کننده های آلبو م فتوکپی شناسنامه + رضایت کتبی داشته باشین

4- به فکر پول نباشین تو آلبوم اول و باید خرج کنین

5- هیچ شرکتی کار شما رو برای اولین بار نمیخره!!!!! و حتی باهاتون مذاکره پخش هم نمیکنه...می دونین چرا؟ چون این وسط یه سری واسطه دارن نون میخورن....پس!!!!! اون واسطه باید سبیلشون رو چرب نمود!!!!!!! تا شرکت پخش کنه..(نمیتونم بقیشو واضح تر بگم)

6- پول باید خرج کنین...نکنین نمیشه.....آقا همینه که هست....!!!!!متاسفانه!!!!!!!!!! حتی از ایرانم بخوایم بریم واسه آلبوممون باید اونجا هم خرج کنیم هم سبیل یه فرم دیگه چرب کنیم!!!!!!!!!!

7- ماها که تو موسیقی هستیم.....باید بگم ......با ناراحتی و بغض.....که ::::: خیلی بد بختیمو تک و تنها!!!!!!!!!!

8- بچه ها جداً راه سختی جلو پامونه .... هم باید دل مردمو به دست بیاریم.....هم علاقه شخصی سبک خودمونو داشته باشیم....هم پول داشته باشیم...هم تو سری از نزدیکا بخوریم.....هم اعتماد به نفسمونو هی ازمون بگیرن و خودمون هی به خودمون اعتماد به نفس بدیم!!!!!!

ای دل غافل!!!......دست رو دلم نذارین که پر خونه.....دلم تا زمانی که آلبومم بیاد بیرون فقط شور میزنه......

اینم یه دردو دل.....از آدمی که نمیدونه مسیرش درسته یا نه...اما واقعاً راحی جز مجوز نمی بینم واسه خودم..!!! همه مسیر ها رو فکر کردم.... با این همه بدیش بهترین گزینه بود

شاد باشین

بارگذاری...