آخرین ارسال‌ها

بافت در موسیقی چیست؟

وضعیت
موضوع بسته شده است. (فقط مدیران امکان ارسال پست جدید در ادامه تاپیک را دارند)

امیرحسین به نژاد

تیم مدیریت
مدیر کل
19/7/09
1,312
37
تهران
بافتهای موسیقیایی

در موسیقی سه بافت اصلی وجود دارد :
1. منوفونیک
2. هوموفونیک
3. پلی فونیک

مونوفونیک یا تک صدایی
چنانچه یک خط ملودی توسط یک اجرا کننده موسیقی اجرا شود یا اینکه چند اجرا کننده موسیقی همین خط ملودی را به صورت واحد یا اُنسیون(هم صدا) اجرا کنند،این بافت مونوفونیک است. مانند فردی که به تنهایی آواز بخواند یا یک نوازنده ترومپت که یک خط ملودی را اجرا کند یا چندین نوازنده ویولن که همگی به صورت انسیون همین خط ملودی را اجرا کنند.

یکی از بافت های فرعی موسیقی که جزء شاخه هموفونیک محسوب می شود هیدروفونیک نام دارد.بافت هیدروفونیک همان بافت مونوفونیک است با این تفاوت که فرضاً اگر چهار نوازنده ویولن یک خط ملودی را اجرا کنند ، بعضی نوازنده ها ممکن است بعضی از نتها را طبق توانایی شان با زینت اجرا کننهوموفونیک یا دو صدایی
در این بافت یک خط ملودی خط اصلی است و نوازنده یا نوازندگان دیگر نقش همراهی کننده را دارند. مانند زمانی که یک نوازنده فلوت که یک خط ملودی را اجرا می کند و چند نوازنده گیتار با آکورد های خود همراهی کننده و زینت بخش آن ملودی هستند.در بافت هموفونیک توجه بر ملودی است و باقی صداها در نقش رنگ آمیزی ملودی اصلی رو بر عهده میگیرند.

پُلی فونیک یا چند صدایی
چنانچه دو یا چند خط ملودی همزمان با هم حرکت کنند که هر کدام خود به تنهایی یک خط ملودی باشند و در عین حال مکمل همدیگر نیز باشند ، این بافت را پلی فونیک(چند صدایی) گویند.در بافت پلی فونیک اغلب این احساس در شنوده شکل گرفته می شودکه چندین خط ملودی از لحاظ ساختار موسیقیایی با هم به رقابت می پردازند.به علم ترکیب و تلفیق موسیقی پلی فونیک و آمیختن خطوط ملودیک کنترپوان گفته میشود.
 
آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران:

majid_sz

عضو سایت
با توجه به اینکه آکورد گیری در گیتار هارمونی چند صدایی محسوب میشه نمیتونیم اجرای فلوت و گیتار رو جزو دسته " هموفونیک یا 2 صدایی" قرار بدیم و شاید بهترین مثال برای هموفونیک اجرای 2 صدایی ملودی 2 ساز یا 2 خواننده هست.
 

امیرحسین به نژاد

تیم مدیریت
مدیر کل
19/7/09
1,312
37
تهران
بهترین مثال برای هموفونیک اجرای 2 صدایی ملودی 2 ساز یا 2 خواننده هست.
به هیچ وجه،اجرا دو خط ملودیک 100 درصد پلی فونیک محسوب میشه.هموفونیک یعنی زمانی که فقط و فقط یک ملودی نواخته میشه و سایر خطوط در خدمت ملودی باشند و برای رنگ آمیزی و تقویت اون ملودی بکوشند.اصول تفکیک بافتها بر اساس تعداد ملودیهاست.اجرا 2 صدایی 2 ملودی که شما می فرمایید یعنی رقابت بین ملودیها که عینا تعریفی هست از پلی فونیک.همونطور که در بالا ذکر کردم اگر گیتار نقش همراهی کننده و آکومپانیمان داشته باشه و به نواختن آکورد برای همراهی بپردازه هموفونیک محسوب میشه.اجرای فلوت و گیتار، ویولن و پیانو و...که نوازنده همراه خط ملودی نداشته باشه قطعا هموفونیک محسوب میشه. یا مثلا زمانی که یک خواننده آواز می خونه و گیتار برای همراهی نقش آکومپانیمان رو بر عهده میگیره.(لطفا به منابع مراجعه کنید)
 
آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران:

majid_sz

عضو سایت
عرض بنده اجرای 2 صدایی بود با کششهای یکسان اما نتهای متفاوت به عنوان مثال فاصله سوم یا پنجم. من به حالات کنترپونتیک اشاره نکردم.
 
وضعیت
موضوع بسته شده است. (فقط مدیران امکان ارسال پست جدید در ادامه تاپیک را دارند)

صفحه ما در اینستاگرام

بالا