ایراد در ترانه های دارای مجوز

شروع موضوع توسط MOHAMMAD ADHAMI ‏7/9/13 در انجمن شاعران و اشعار

تاپیک ایراد در ترانه های دارای مجوز تالار شاعران و اشعار در persian-music.org.

وضعیت موضوع:
موضوع بسته شده است. (فقط مدیران امکان ارسال پست جدید در ادامه تاپیک را دارند)
  1. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    سلام.ببخشید من یه سوای ذهنم رو مشغول کرده.آیا بوده ترانه ای که ایراد داشته باشه و مجوز گرفته باشه؟ ببینین مثلا این مصرع:
    رد پاهات توی برف چه تماشایی شده

البته من حدس میزنم میگه توی برف و من با خودم گفتم معمولا میگن رد پا یا جای پا روی یه چیزی مونده.حالا من نمیدونم درسته یا غلط.
    البته این و بگما من در حدی نیستم که بخوام به ترانه های کسی نظر بدم اما خوب سواله دیگه تو ذهنم اومد.

2. uooneas

uooneas عضو سایت

امتیازات:
    +9 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    پاسخ : ایراد در ترانه های دارای مجوز

منظورت اصولیه یا مجوزی .
    چون از نظر من وزاررت ارشاد به هر کی دوست داشته باشه مجوز میده نه به اصول کار.:smile (30)::smile (54):

3. mehran.fitness

mehran.fitness عضو سایت

امتیازات:
    +337 / 3 / -2
    نرم افزار:
    cubase

فکر نکنم مشکلی داشته باشه
    ترانه سرا دوست داشته و گفته توی برف . نمیشه همچین ایرادی گرفت ازش

4. alinhovich

alinhovich عضو سایت

امتیازات:
    +19 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton

5. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition

نمیدونم شایدم زیادی وسواس به خرج دادم.
    ولی احساس میکنم خیی ترانه ها هستن که ایراد دارن و مجوز دارن.
    مثلا بعضی از ترانه ها سر و ته ندارن.یعنی اولش طرف میگه من تورو میخوام و فلان بعد آخرش میگه الهی فلان شی بری زیر ماشین و ...

6. uooneas

uooneas عضو سایت

امتیازات:
    +9 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio

حالا این خوبه ترانس بعضی ها آهنگش مشگل داره.
    شما کاری به مجوز نداشته باشید.
    اگه قرار بود وزارت ارشاد به اصول مجوز بده که الان موسیقی ایران کلی فرق داشت.
    :smile (14)::smile (23):

7. sparrow

sparrow مدیر تالار شعر و ترانه تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +1,705 / 0 / -2

از این بحث ها چه نتیجه ای قرار است بگیریم؟ این که دشواری های موجود اندکند و لازمست بر تعداد صافی های سر راه خودمان و دیگران بیفزاییم؟ من واقعا از این رفتارها تعجب می کنم. خودزنی میکنید؟
    کسانی که اجازۀ انتشار کاری را یافته اند، بدون تردید اندک تلاشی کرده اند که قابل احترامست... یکی بیشتر؛ یکی کمتر. مگر کسی جای دیگری را تنگ کرده است؟
    هیچ دلیلی ندارد که این بحث ادامه پیدا کند. اگر به دنبال نقد ترانه ای هستید، بدون خرده گیری و بهانه جویی، منصفانه و واقع بینانه انتقاد کنید. اولین قدم اینست که اصول شعر کلاسیک را بیاموزید.
    ادامۀ این بحث تنها و تنها بسته به اینست که به نقد آگاهانۀ شعر پرداخته شود؛ در غیر اینصورت تاپیک بسته خواهد شد.

8. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition

با عرض سلام و احترام.من نمیدونم چه خطایی از بنده سر زده که شما اینطور موضع گرفتید در برابر من.واقعا اشتباه فکر کردید که من قصد خراب کردن کسی و دارم یا هرچیز دیگه.چرا دیدتون نسبت به این موضوع منفی هست؟ من اتفاقا خودم کارهای این هنرمند عزیز رو دوست دارم.من تنها یک مثال زدم چون این مثال فقط توی ذهن من بود.وگرنه کم نیستن این جور ترانه ها.و اینکه من شاید من اسم تاپیک رو اشتباه نوشتم.من فقط ریز بینانه دقت میکنم به ترانه های هر کاری تا ایراد ترانه های خودم رو برطرف کنم.مگه من ادعایی کردم؟نه.من فقط مثال زدم.من خودم ترانه هام سر تا پا عیب هست و به خودم اجازه ندادم ایرادی بگیرم از ترانه ی کسی.و ایرادی هم نگرفتم.گفتم اینجا شاید کسایی باشن که جواب کنجکاوی کاربرای این انجمن براشون مهم باشه نه اینکه با دید بدی نگاه کنن.به هرحال ممنون

9. sparrow

امتیازات:
    +1,705 / 0 / -2

همین مقدار که گفتید کفایت میکند. من واقعا نمیدانم ترانه سرای مد نظر شما کیست و نمیخواهم بدانم. شما زمانی میتوانید آثار دیگران را به چالش بکشید که خود، در همان حد و اندازه باشید. اگر کسی مثل من؛ با سواد و دانش محدودم بنشینم و اشعار حافظ را نقد کنم تنها چیزی که عایدم میشود شرمساریست. پس چیست؟ ادعای محض و توخالیست؛ هرچند که من بگویم نیست.
    شما نوشته ای را به باد استهزاء گرفته اید که نویسنده اش حاضر نیست تا پاسخگو باشد.
    برای نقد شدن و آموختن، نوشته های خود را بیاورید. چه تفاوتیست میان شما و سایرین؟ پایان این شیوۀ نادرستی که پیش گرفته اید کجاست؟ تا ایراد کار خود را درنیابید هرچه سایرین بگویند نتیجۀ عکس میدهد.
    همه اشتباه میکنند... همه موضع گیری میکنند جز شما؟
    هر سوال معقولی که بپرسید؛ اگر در حیطۀ دانش من و سایرین باشد، پاسخ خواهیم گفت. دلیل وجود این تالار همینست... که بیاموزیم. من هم نقد شده ام؛ منصفانه یا غیر منصفانه... اشتباه کرده ام؛ عذرخواهی کرده ام... مهم اینست که چگونه با نادانسته ها و اشتباهات خود روبرو شوید.
    امیدوارم در شیوه ای که پیش گرفته اید تجدید نظر کنید.

10. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition

با عرض احترام.
    شیوه ای که من پیش گرفته ام هیچ مشکلی ندارد.مشکل رو کسانی دارند که وقتی از پس جواب دادن به سوالی بر نمیایند خود فرد رو محکوم میکنند.مگر من در جمله هام این رو به کار بردم که آقا این ترانه رو نگاه چقدر ایراد داره؟من هم خیلی بی ادعا گفتم که خودم در ترانه هام مشکل دیده میشه و اینجا مطرح کردم این سوالات رو برای اینکه به این نتیجه برسم که آیا من در ترانه هام وسواس زیادی به خرج میدم یا مثل بقیه بهش بکشم بره و جواز میدن براش.درضمن اگه دقت کرده باشید من بحث اصلیم روی این بود که مثلا ترانه هایی رو دیدم که جواز گرفتن اما سر و ته نداشته ترانشون.شخص خاصی رو نام بردم در مورد این موضوع؟ من فقط سوالم این بود که آیا منم اگه بهش بکشم بره مجوز میدن در جمهوری اسلامی ایران یا خیر؟ من رویه ی بدی رو پیش نگرفتم.رویه ی ریز بینی و کنجکاوی رو پیش گرفتم که قکر نمیکنم مشلکی داشته باشه.با تشکر.
    البته این رو هم بگم واقعا انتظار این برخوردها رو در این انجمن نداشتم.من با همه محترمانه رفتار میکنم.سوالم رو میپرسم اما جای اینکه دیگران جواب بدن برخورد بدی دارن.منم اگه به شما بی احترامی کردم عذر خواهی میکنم.اما واقعا شما یه سوال ساده ی من و خیلی بزرگش کردین در صورتی که من نه کسی و به چالش کشیدم نه چیز دیگه ای.من یه مثالی که توی ذخنم بود رو زدم و پرسیدم آقا رد پا روی برف میمونه نه توی برف.حالا همه میخوان بگیرن مارو خفه کنن که چرا گفتی.بازم معذرت

11. sparrow

امتیازات:
    +1,705 / 0 / -2

با واژه ها بازی نکنید. دلیل اینکه پیگیر این موضوعم ثابت کردن خودم نیست. این تاپیک بی نتیجه، هنوز بسته نشده چون هنوز ته قلبم امیدوارم تغییر مثبتی ایجاد کنم؛ هرچند ناچیز. تا زمانی که نپذیرید مشکلی در کارست نمیتوانید پی چاره باشید
    و اما پاسخ سوال شما: هیچ شاعری؛ هیچ ترانه سرایی، خودش را در انظار عموم با چنین جمله ای معرفی نمیکند: ( آیا من در ترانه هام وسواس زیادی به خرج میدم یا مثل بقیه بهش بکشم بره و جواز میدن براش.)
    بعدها اگر قدم به عرصۀ شعر و ترانه نهادید مردم از پنجرۀ همین جمله شما را خواهند دید؛ کسی خواهید بود که ترانه برایش تجارت است؛ نه بیشتر. هیچ شاعری چنین سوالی نمی پرسد.
    یک هنرمند واقعی؛ همیشه بهترین آثارش را ارائه میدهد. آن بخش از وجودش را که گمان میکند بهترین؛ مناسب ترین و با احساس ترینست در مقابل دیدگان سایرین مینهد؛ هرچند که از نظر گروهی چنین نباشد.
    این اتمام حجت من با شماست؛ چنین شیوه ای در هیچ جای دنیا پذیرفتنی نیست...

12. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition

اما من به صحبتهام ایمان دارم.مرسی بابت راهنماییتون

13. mostafa-khan

mostafa-khan عضو سایت

امتیازات:
    +5 / 0 / -0
    نرم افزار:

دوست عزیر سوال بنی اسرائیلی نپرس.....................تو برف یا رو برف یکیه اگه از بقل نیگا کنی تو برفه از بالا نیگا کنی رو برفه............................سوالت دقیقا

مثه یارو تو مارمولکه که میگفت: اگه بریم ماه قبله کدوم وره............

14. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition

دوست محترم شما دیدت و باز کنی مشکلات حله.اتفاقا همین چشم پوشی روی ریز بینی هاست که موسیقی کشور رو به این چالش مزخرف کشونده و باید براش تاسف خورد.حالا نه صرفا این مصرع.درحالی که این مصرع از نظر من خیلی هم زیبا و عمیقه و من فقط از دید مو شکافانه بودن بهش نگاه کردم.همون حرفی که تو سریال مارمولک زده شده یه حقیقت و نشون میده که برخی از آدمها چون جوابی واسه سوالات کسی که کنجکاوه ندارن بیخودی محکومش میکنن.
    بزارید روشنتون کنم.من یه عنوان زدم و سوال مطرح کردم اما همه جای اینکه راهنمایی کنن چون بلد نبودن پاسخ بدن مجبور شدن کوبنده صحبت کنن و بنده رو محکوم کنن.گرچه من خودم به جواب سوالم رسیدم.سوالی که ساده بود و شد جنجال بر انگیز و بنی اسرائیلی.اگه یکم روش فکر میکردید حد اقل میتونستید یه پاسخ منطقی بدید که: شاید ترانه سرا منظورش از توی برف هوای برفی بوده که میگه رد پاهات توی هوای برفی چه تماشایی شده یا امثال این پاسخ.نه اینکه بخاطر ندونستن ریز بینی کسی رو زیر سوال ببرید.یا علی

15. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,536 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic

این ترانه اگر به همین شکل ادامه داشته باشه و از واژه هایی مثل همین استفاده بشود مشکلی ندارد .

مواردی که مشکل دارند استفاده از کلماتی هستند که اصطلاحا در جامعه تابو یا تبو شده اند . مثل واژگان سیاسی که برعلیه حکومت استفاده شود. یا واژگانی که تحریک آمیز باشد . یا عباراتی که بی معنی باشند و بی هدف دنبال شوند. و یا اینکه از صدای خانوم به شکلی که طبق تفسیر اقایان گفته شده استفاده شود .

مثلا البوم ملک جمشید کورش یغمایی به علت استفاده از یک کلمه " دختر " مجوز نگرفت و چندسال درگیر این یک کلمه بود . البته این مورد مربوط به سال 77 بود که متاسفانه اینترنت فراگیر نبود . الان نیازی به مجوز برای پخش نیست میتونید از همین راههها برای پخش افکار و هدفتون استفاده کنید . هرچند که همچین موسیقیهایی فیدبک خوبی نمیگیرند نمونه اش هم میتونید در بین همین سایت و سایتهای دیگر ببینید. ولی اگر کسب مجور خیلی مهم هست و هدفی در کنار قضیه دنبال میشود باید از راههای دیگری استفاده کنید که اساتید در این مورد قطعا اطلاعات بیشتری دارند.

16. mostafa-khan

mostafa-khan عضو سایت

امتیازات:
    +5 / 0 / -0
    نرم افزار:

دوست گرامی اخه صورت سوال غلطه کلا............وقتی صحبت منطقه یه مسئله ریاضیم بدن دسه آدم فرض اولیش غلط باشه غلطه...........ریزبینی شما قابل ستایش اما این ریزبینی رو تو یا رو برف خرج کردن حیفه..............موسیقی کشور با این چوب چرخوندنا بهتر یا بدتر میشه آیا؟.................نمیشه....

17. sparrow

امتیازات:
    +1,705 / 0 / -2

با توجه به اینکه شما به صحبت های خود ایمان دارید و سوالاتی میپرسید که خود پاسخ میدهید، نیازی به راهنمایی سایرین ندارید. این تاپیک بسته میشود. از این پس؛ به جای ارسال چنین پست هایی کمی تفکر کنید. در صورت تکرار این مورد؛ تاپیک به محض مشاهده، حذف خواهد شد.

بارگذاری...
وضعیت موضوع:
موضوع بسته شده است. (فقط مدیران امکان ارسال پست جدید در ادامه تاپیک را دارند)