اکورد های گام

• شروع کننده موضوع Porya
  • تاریخ شروع

Porya

Gold User
16/10/09
623
287
43
رشت انجلس
دوستان یه سوال داشتم در مورد اکورد تو یه گام خاص
میخواستم بدونم موقع اکورد گذاری باید به درجه های گام توجه بشه ؟
مثلا تو گام دو ماژور که فقط از کلید های سفید باید استفاده کرد چجوری اکورد بزاریم؟
چون هر اکوردی بزاریم بالاخره یه نتش به سیاه بر میخوره این اشکال نداره؟
با تشکر

30/7/09
267
478
63
شماره 14
دوستان یه سوال داشتم در مورد اکورد تو یه گام خاص
میخواستم بدونم موقع اکورد گذاری باید به درجه های گام توجه بشه ؟
مثلا تو گام دو ماژور که فقط از کلید های سفید باید استفاده کرد چجوری اکورد بزاریم؟
چون هر اکوردی بزاریم بالاخره یه نتش به سیاه بر میخوره این اشکال نداره؟
با تشکر
سلام!
از چند روز دیگه درس آکورد شناسی شروع میشه از پایه که من پیشنهاد میکنم حتماً همراه بشی تا آکوردها رو از پایه و ابتدا کار کنی.
در مؤرد سؤالت هم باید بگم که همه آکوردها در گام دو ماژور به اون کلاویه های سیاه که شما اسم بردید هم بر نمی خوره . منظورت رو دقیق تر بکو یا اگر با آکوردها مشکل داری هم باید با درسها همراه بشی که بطور صد در صد متوجّه آکوردها بشی :smile (38):

Porya

Gold User
16/10/09
623
287
43
رشت انجلس
نه دوست عزیز اکورد هارو میشناسم
فقط این واسم سوال بود
نه منظورم این نبود که تو همه اکورد ها از کلید های سیاه استفاده میشه منظورم اینه که اگه تو اکورد به کلید سیاه برخورد کنیم اشکال داره یا نه؟
آخه تو ارپژ زدن اگه تو گام نزنیم اهنگ فالش میشه چاره چیه؟
با تشکر

30/7/09
267
478
63
شماره 14
پوریای عزیز !
در گام دو ماژور اصلاً اون کلاویه های سیاه مورد نظر تو وجود نداره یا بهتره بگم استفاده نمیشه . حالا اون آکوردی رو که فکر میکنی و مؤرد نظرت هست رو اسمش رو بگو تا روش صحبت کنیم .

Porya

Gold User
16/10/09
623
287
43
رشت انجلس
اخ راست گفتی مهران جان اصلا اکوردای این گام کلید سیاه نمیبره ! یه جا تو محاسباتم اشتباه کردم
ولی من یادمه سر یه اهنگی این اتفاق واسم افتاده بود
اگه به این مشکل برخوردیم حالا چاره چیه؟
اصلا همچین مشکلی وجود داره یا من توهم زدم؟
با سپاس فراوان

30/7/09
267
478
63
شماره 14
اخ راست گفتی مهران جان اصلا اکوردای این گام کلید سیاه نمیبره ! یه جا تو محاسباتم اشتباه کردم
ولی من یادمه سر یه اهنگی این اتفاق واسم افتاده بود
اگه به این مشکل برخوردیم حالا چاره چیه؟
اصلا همچین مشکلی وجود داره یا من توهم زدم؟
با سپاس فراوان
پوریا جان!
اینجا دو تا مطلب هست یکی حرکت در آهنگ در تونالیته دو ماژور که تا وقتی تو این گام حرکت میکنیم خوب کلا ویه مشکی استفاده نمیشه مگر اینکه یه مدولاسیون داشته باشیم مثلاًبه سُل ماژور یا لا مینور یا...... که در اون موقع ممکن هست به اون کلاویه های سیاه برخورد کنیم که اونها هم نُت هستند مثل بقیه نُتها .
مطلب دوّم هم خود آکوردها هستند خارج از بحث تُنالیته که اون بحثی جداست .
ولی بطور کلّی اون کلاویه های سیاه هم نُت هستند مثل بقِیه نُتها و تو آکوردهای مختلف با نُتهای دیکه همراه میشن :smile (31):

Porya

Gold User
16/10/09
623
287
43
رشت انجلس
من از صحبتاتون اینو متوجه شدم که کلید های اکورد ربطی به تنالیه و درجه های گام نداره و این مسئله که تو گام فلان باید از یکسری از کلید ها فاکتور بگیریم شامل حال اکورد نمیشه درسته ؟
منظورتون همین بود؟

30/7/09
267
478
63
شماره 14
پوریای عزیز!
به هر حال تو هر گامی یه تعدادی آکورد هست برای مثال تو همون گام دو ماژور آکورد درجه سوّم می مینور هست حال اینکه اگر بخواهیم آکورد می ماژور بگیریم دیگ در گام دو ماژور نیستیم .

7/12/09
4
0
1
سلام
من آرش نوازنده ارگ حدود 5ساله دارم نوازندگی میکنم وبیشتر کارام مجلس میرم با آن که کارای نوازندگی مجلس رو خوب انجام میدم ولی هیچ چیزی در مورد آکورد نمی دونم
البته من نوازندگی رو خودم یاد گرفتم منظورم اینه که کلاس نرفتم
من تو کارم فقط از سه اکورد استفاده میکنم آکورد am _dm_gm ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنین
بی نهایت از سایت خوبتون سپاسگذارم

Light

تیم مدیریت
وبمستر
15/4/09
10,200
8,541
5,000
33
اهواز
www.unes.ir
سلام دوست عزیز
شما با درس های تئوری موسیقی که در تالار تئوری موسیقی توسط مهران عزیز نوشته شدن پیش برید بسیاری از مشکلاتتون حل میشه

Omid-Mohebbi

تیم مدیریت
مدیر کل
29/5/09
7,851
8,285
113
45
بندرعباس
www.omidmohebbi.com
يه فايل pdf امروز گذاشتم كه كلي آكورد توش هست و براتون ميتونه مفيد باشه.
چون دونستن كوردها در آينده لازمتون ميشه. الان شايد بتونيد كارهايي رو باهاشون بنوازيد اما كم كم نياز پيدا ميكنيد كه كوردهاي بيشتري رو بلد باشين.

Nima Golestan

Gold User
11/6/09
1,879
333
83
36
شيراز
سلام
من آرش نوازنده ارگ حدود 5ساله دارم نوازندگی میکنم وبیشتر کارام مجلس میرم با آن که کارای نوازندگی مجلس رو خوب انجام میدم ولی هیچ چیزی در مورد آکورد نمی دونم
البته من نوازندگی رو خودم یاد گرفتم منظورم اینه که کلاس نرفتم
من تو کارم فقط از سه اکورد استفاده میکنم آکورد am _dm_gm ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنین
بی نهایت از سایت خوبتون سپاسگذارم

اگه به همین کار بخواین ادامه بدید بهترین راه اینه که دفترچه آکوردهای آهنگها رو بگیرید از بازار . بعضی از این دفترچه ها آدرس آکورد رو هم حتی روی عکس کیبورد کشیده تا به راحتی بتونید آکورد رو پیدا کنید :smile (47):