اهنگ سازی میکنم اما چیزی از میکس و مستر نمیدونم

novinsaddam

عضو سایت
7/3/10
71
9
8
با سلام
من اهنگ سازی سبک رپ انجام میدم
حتی بیت هم میفروشم
امن با reason 4 اهنگ سازی میکنم
با adoube audition 3 هم کار میکنم اما هیچی از میکس و مستر نمیدونم
میگن بیت هم باید مستر بشه
میشه بهم بگید چی کار کنم؟؟
تاپیکارو مطالعه کردم اما مغزم هنگید
اهنگایی که با reason میسازم واقا کیفیت خوبی دارن
نمیدونم میکس و مستر انجام میدم یا نه :smile (49):
دمتون گرم یکی کمکم کنه
میخوام یاد بگیرم
خیلی سخته؟
2 ساله اهنگ سازی میکنم
اما هنوز نفهمیدم واسه میکس و مستر باید چیکار کنم
از کجا شروع کنم
ممنون

2/7/09
41
3
8
تهران
دوست عزیز ...
من هم مثل خودتم ...
بعضی ها اینکار رو میکنن ...
اما خوب تو موزیکی که شما میسازی احتمالا یه صدای هوم وجود داره
یا بعضی از صدا ها دیستورت میشن ...
اما احتمالا" متوجه نمیشی ...
اگه مونیتور خوب داشته باشی بهتر میتونی تشخیص بدی ...
در کل
تصویر سازی از موزیکی که میشنوی میشه میکس

آماده کردن موزیک میکس شده برای قرار دادن در آلبوم میشه مستر

باز من خیلی کلی گفتم ...
یکم صبر کنی دوستان میتونن خیلی بهتر پاسخ شما رو بدن ...

DJ iBSb

هنرمند
3/12/09
963
294
63
مازندران
iyazdani.ir
سلام خدمت دوستان عزیزم،
شروع فعالیتتون رو بهتون تبریک میگم و امیدوارم از تجربیات اساتید بهره ببرید!
مستر چیست:مجموعه تغییرات و افکتهایی که باعث میشه صدا بهتر واضح تر به شنونده برسه و
دلنشینی و حس آهنگساز به شنونده منتقل بشه(این تعریف معمولیه،تخصصیش سخته،راحتش کردم
براتون)
میکس چیست:ترکیب کردن تمامی آلات موسیقی موجود در یک موزیک طوری که یکدیگر رو دفع نکنن
و اختلال ایجاد نشه و طوری مخلوت بشن که زیبایی و عملکردشون رو از دست ندن(اینم معمولیه)

دلایل ما برای مستر و میکس:اینه که اگه میکس و مستر نکنین شاید در بعضی از مواقع به چشم نیاد
اما بعضی از مواقع موزیک باید حتما میکس و مستر شه و توصیه میکنم شما که بیت میدید بیرون
مستر و یاد بگیری و میکس هم انجام بدی و گرنه 40% موزیک رو ناقص میکنی در کل این دو فن
یک لازمه آهنگسازیه و حتما باید انجام شه...

بازهم دوستان نظر منه استید بهتر بهتون میگن،یا علی

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران:

Omid-Mohebbi

تیم مدیریت
مدیر کل
29/5/09
7,851
8,280
113
45
بندرعباس
www.omidmohebbi.com
میگن بیت هم باید مستر بشه
صحیحش اینه که بیت باید میکس درست بشه. و بعد از رکورد وکال و انجام میکس نهایی اعمال مسترینگ انجام بشه.
که البته بخش مسترینگ به قول مهندس خاکپور عزیز یه بخش کامل و مهندسی مخصوص به خود رو داره.

ایمان احمدزاده

مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران
تیم مدیریت
مدیر ارشد
میکس یعنی درست و صحیح تقسیم کردن صداهای موجود در فضا، یعنی شما با تصور یک فضای سه بعدی میتونید روی سه محور X,Y,Z با روشهای مختلف یک صدا رو جابجا کنید، (اگر اصول رو رعایت کنیم مابقی کار بسته به سلیقه ساندمن داره) اکولایز (Equlize)، پنینگ (Panning) و افکت گذاری سه مرحله اصلی این کار هستن.
به قول استاد محبی کاری که خوب میکس بشه نیازی به مستر نداره! (که این کار خیلی تخصصی و حساسه!)
مسترینگ هم یک سری مراحل داره که بسته به آهنگی که به دسته مهندس مسترینگ میرسه، این مراحل متفاوته، میشه گفت که تقویت، تضعیف، حذف و جابجائی یک سری فرکانسها که بسته به انتخاب ساز، سبک کار و ... تفاوت داره، به زبون ساده و عامیانه تر میشه گفت که این کار پختن قدم به قدم صدا برای شنیدن هرچه بهترو همچنین پاسخگوئی توی رنج فرکانسهایی که بلندگوهای مختلف میتونن پخش کنن.

بخش مسترینگ به قول مهندس خاکپور عزیز یه بخش کامل و مهندسی مخصوص به خود رو داره.

novinsaddam

عضو سایت
7/3/10
71
9
8
دمتون گرم
فكر كنم مفهوم ميكس و مسترو فهميدم.
ايا وقتي بيت رو ميسازم بايد از هر لاين جداگانه اكسپورت بگيرم و بعد هر لاين رو ميكس كنم؟
يا اينكه بايد از كل كار اكسپورت بگيرم و ميكسش كنم؟

ایمان احمدزاده

تیم مدیریت
مدیر ارشد
باید به صورت تک تک هر ساز و هر لایه رو میکس کنی، برای مستر باید کل کارو مستر کنی، بعد از میکس یه اکسپورت از کل کار بگیری و توی نرم افزارهایی مثل Sound Forge یا Wavelab اونو مستر کنی، حتی میتونی بعد از میکس توی همون Daw که باهاش کار میکنی پلاگین های مستر رو توی خروجی قرار بدی و مستر کنی، ولی من از روش اول استفاده میکنم، به خاطر اینکه توی نرم افزارهای Wave Editor مثل Sound Forge یا Wavelab یا ... میتونم شکل کلی از حالت Wave کل کار رو داشته باشم و نصبت به اون کار کنم.

سوالی بود در خدمتم

29/12/09
418
98
28
شهرکرد
شما بايد هر سازي يا هر صدايي كه در كارتون يا بيتتون استفاده كردي جدا جدا در ترك هاي جدا گانه نرم نرم افزارتون بزراي و همون سه مرحله اي كه دوست خوبمون گفتن (اکولایز (Equlize)، پنینگ (Panning) و افکت گذاری) روي هر ترك اعمال بكني و اكسپورت بگيري

novinsaddam

عضو سایت
7/3/10
71
9
8
من تو خود reason براي هر ساز equalize و efeckt ميزارم
ايا به اين كار ميكس نميگن؟

ایمان احمدزاده

تیم مدیریت
مدیر ارشد
این هم میکس محسوب میشه تا حدودی ولی در صورتی که در نهایت کار انجام بشه، چون تجربه نشون داده موقع تنظیم و آهنگسازی فکرتون بیشتر درگیر میشه و کار اونطور که باید و شاید کامل نمیشه.
ضمناً مهمترین مسئله توی میکس و مستر داشتن مانیتورینگ خوب و قابل اطمینان + گوش قوی و حساس هستش که رو این مسئله باید زیاد تاکید کرد.

توصیه میکنم کتاب The Art Of Mixing نوشته David Gibson رو حتماً مطالعه کنید، دیدتون روی صدا کاملاً عوض میشه.

موفق باشید.

novinsaddam

عضو سایت
7/3/10
71
9
8
hala man che pluginhaii lazem daram vase mix o master?

* دوست عزیز لطفا فارسی تایپ کنید

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران:

DJ iBSb

هنرمند
3/12/09
963
294
63
مازندران
iyazdani.ir
معرف ترین برنامه در این عرصه برنامه قدرتمند Iozone هست که شما باید سرچ کنید تاپیکش رو پیدا میکنید!
اما در کنارش باید از اکولایزر،ریورب،DELAY و پلاگینهای جانبی استفاده کنید که اصلی ترینش اکولایزرهاست که
جهت میکس بهتر همیشه توصیه میشه!
دوستان کاملتر میگن من فقط در حد معمولی و ساده بیان کردم...

ایمان احمدزاده

تیم مدیریت
مدیر ارشد
برای میکس پلاگین های ویوز و یه سری تک و توک پلاگینهای دیگه، مثلاً برای افکت ریورب (Reverb) پلاگین ریورب شرکت Lexicon و TC Electronicرو پیشنهاد میکنم.
برای مسترینگ هم ایزوتوپ اوزون، T-racks و برای بعضی قسمتا پلاگین های Oxford میتونه کافی باشه.

البته توی میکس و مستر استفاده از Device ها و تجهیزات سخت افزاری (البته خوبش) به مراتب بهتر عمل میکنه.

novinsaddam

عضو سایت
7/3/10
71
9
8
دوستان
یک سوال داشتم
وقتی برای میکس از هر ساز در ریزن اکسپورت میگیرم , قبلش افکتها و اکولایزی که براش گزاشتم رو بردارم؟
یا با افکت و اکولایزی که در ریزن گزاشتم اکسپورت بگیرم؟

26/3/10
191
14
0
مازندران
دوستان
یک سوال داشتم
وقتی برای میکس از هر ساز در ریزن اکسپورت میگیرم , قبلش افکتها و اکولایزی که براش گزاشتم رو بردارم؟
یا با افکت و اکولایزی که در ریزن گزاشتم اکسپورت بگیرم؟
دوست عزیز قرار دادن افکت ها به نوعی از مراحل میکس به شمار میره. در واقع وقتی روی ترک هاتون افکتهائی مثل اکولایزر یا ریورب یا هر چیزی دیگری اعمال کردید یعنی قدم به مرحله میکس گذاشتید. اما بفرمائید چرا میخواید اکسپورت بگیرید ؟ قصد دارید میکس رو در برنامه دیگری انجام بدید ؟ اگر به افکتها در آن برنامه هم دسترسی دارید که به احتمال زیاد همینطوره ... بهتره که ترک ها رو بدون هیچ افکتی خروجی بگیرید و در نرم افزار میزبانی که قصد دارید باهاش میکس و در نهایت مستر رو انجام بدید دوباره اعمالشون کنید. ایگونه دستتون خیلی بازتر و حق انتخابتون هم بیشتر میشه.

6/11/09
696
26
0
مریخ
توصیه می کنم که عجله نکنی !
مطالبی که تو سایت هست رو بخون
شما که نمی تونی با زدن یک پست میکس و مستر و یاد بگیری و به تمام سوالاتتم برسی