اهنگسازی فیلم

شروع موضوع توسط gqwzxfaswe ‏26/8/16 در انجمن گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی

تاپیک اهنگسازی فیلم تالار گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی در persian-music.org.

1. gqwzxfaswe

gqwzxfaswe عضو سایت

امتیازات:
    +25 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    با سلام خدمت هنرمندان و استادان گرامی
    خسنه نباشید

دوستان چندتا سوال داشتم درمورد اهنگسازی فیلم

اول ازهمه اینکه بهترین برنامه برای اهنگسازی فیلم چی هستش
    آیا موزیک فیلم رو در برنامه های اهنگسازی مصل اف ال یا کیوبیس میسازن و بعد با برنامه ی مخصوص به فیلم مچش میکنن یا نه کلا خود موزیک هم در یه برنامه مخصوص اهنگسازی و نت نویسی میشه؟

سوال دوم اینه که یه اهنگساز حرفه ای اگه بخواد اهنگسازی فیلم رو شروع بکنه چه اطلاعاتی اضافه بر دانش موسیقی باید بدونه

سوال سوم اینکه ایا کتاب یا مقاله ی خوب درمورد اهنگسازی حرفه ای فیلم سراغ دارید؟

و سوال ذیگه اینکه ایا درسته که اهنگسازی فیلم سخت ترین سبکه اهنگسازی هستش؟

و اگه اطلاعاتی مبنی بر اهگسازی فیلم دارید ممنون میشم به اشتراک بذارید

البته تو تمام موارد منظورم اهنگسازی فیلم های هالیوودی هستش نه فیلم های آبدوغی ایران

با تشکر

2. sam ca

sam ca کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +890 / 1 / -0
    نرم افزار:
    protools
    سوال ۱:

بستگی داره. اگه قرار نیست که هیچ ساز آکوستیک تو رکوردینگ باشه، پس نوت لازم نداری و میتونی‌ همش رو تو DAW رکورد کنی‌. اگه بکگراند آکادمیک داری و اون CUE که مینویسی ملودی و هارمونی داره ، اون وقت میتونی‌ از یه سافتور مثل سیبلیوس یا فینال استفاده کنی‌. اگه می‌خوای همزمان تو DAW و تو سافتور نوت نویسی کار کنی‌ اون هم می‌شه. برای این کار FL اصلا به درد نمی‌خوره چون برای این کار درست نشده. DAW قویتر لازم داری.

سوال ۲:

برای همین رشتهٔ مخصوص برای کار هست که آهنگ سازی می‌خونن با فوکس برای آهنگ سازی فیلم. همون اطلاعات آهنگ سازی کلی‌ رو استفاده می‌کنه، ولی‌ باید آهنگ فیلم زیاد آنالیز بکنی‌. ساز‌های غیر ارکسترال مخصوصا ساز ‌های پرکاشن زیاد یاد بگیری. با سکل ‌های مختلف آشنا بشی‌. حتما و حتما با موزیک ATONAL زیاد کار کنی‌، چون خیلی‌ تو موزیک فیلم استفاده می‌شه و خیلی‌ چیز‌های دیگه. اگه خوندن این رشته برات امکانش نیست، فیلم زیاد باید نگاه بکنی‌ و خیلی‌ به موزیک دقت بکنی‌. SCORE رو پیدا بکنی‌ و وقت بذاری.

سوال ۳:

کتاب انگلیسی‌ زیاد هست ...نمیدونم اگه به فارسی ترجمه کردن یا نه.

سوال ۴:

هر کاری سختیه خودشو داره، ولی‌ سختیه کار حرفیی‌ موزیک فیلم این هست که ۲ گره مختلف روی فیلم کار می‌کنن. یک گروه فقط SOUND EFFECTS کار می‌کنه و یک گره موزیک. یک گره هم که فقط صدا برداری می‌کنه. متأسفانه هیچ وقت ورژن تمام شده فیلم به دست آهنگ ساز نمیرسه که بخواد روی اون آهنگ بسازه. بعضی‌ وقتا فقط داستان فیلم رو داری با یه مقدار ویدیو هایی که EDIT هم کامل نشدن. برای همین بیشتر وقتا چندتا فایل PDF برات میفرستن با TIME CODE و HIT POINTS، و داستان فیلم. برای فیلم‌های بزرگ این مشکل همیشه هست. ستودیو‌های قوی کوچیک تر هم هستن که از این کار‌ها می‌کنن. چند تا رو میشناسم که آهنگ ساز هیچی‌ از DAW نمیدونه و نمیخواد هم بدونه. چند نفر رو استخدام می‌کنن که کار کامپیوتر رو براشون بکنن و اون‌ها فقط قسمت آهنگ سازی رو انجام میدان.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
    • آموزنده آموزنده x 2
    • موافقم موافقم x 1
  3. gqwzxfaswe

gqwzxfaswe عضو سایت

امتیازات:
    +25 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio

اول از همه تشکر از این که وقت گذاشتید و مرسی بابت اطلاعات ارزشمندتون

درمورد سوال اولم باید بگم که با شما موافق هستم و اینایی که گفتید میدونستم
    بیشتر مدنظر من برنامه ای بود که موزیک رو به فیلم منتقل میکنن
    البته من تجربه ی اهنگسازی بالایی دارم و سالهاست با اف ال کار میکنم
    موافقم که یکم در این زمینه ضعیف هستش
    ولی من روش خودم رو داشتم
    اهنگسازی های daw رو روی اف ال انجام میدادم و ساز هایی که نیاز به رکورد داشتن رو نت نویسی میکردم و تو استدیو از طریق کیوبیس رکورد میکنم
    بعدا اکسپورت میگیرم و داخل اف ال یا کیوبیس میکس و مستر نهایی رو انجام میدم و مشکلی هم از این بابت ندارم و مطمین هستم از پسش برمیام

این چند سال اخیر شدیدا به موسیقی متن فیلم علاقه مند شدم و سبک هایی مثل سبک hans zimmer دنبال میکنم
    از موزیک فیلم به خوبی سردر میارم و مطالعه زیاد داشتم درموردش و مخصوصا در مورد مشکلاتی که درموردش صحبت کردید
    اهنگسازای فیلم همیشه قربانی کمبود وقت و بودجه هستند و یه سری مشکلات که خودتونم گفتید

همونطور که گفتم خیلی درمورداهنگسازی فیلم تحقیق کردم
    اما از چیزایی که گفتید چندتا سوال دیگه برام ایجاد شد

1 اینکه اگه امکانش هست یه توضیحات مختصری راجب موسیقی اتونال بدید
    2 ایا برای اهنگسازی فیلم حتما باید مدرک تحصیلی موسیقی داشت؟
    3 و سوم اینکه تگه کتابی در این مورد میشناسید معرفی کنید لطفا انگلیسی هم بود مشکلی نداره

4. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    درود.
    سوال اول.
    موسیقی آتونالیته یا آتونال موسیقی هست که گام ها حول یک نت که همون نت تونیک باشه نمیچرخه.در موسیقی تونال شما با نتی که اسم گام هم هست شروع میکنین و تمام میکنین.در موسیقی تونال نت پایه از ارزش بیشتری برخورداره اما در موسیقی آتونال دیگه نت پایه تو چشم نیست،،یعنی تمام درجات گام از ارزش کم و بیش یکسانی برخوردارند.
    سوال دوم.
    خیر هیچ نیازی به مدرک تحصیلی نیست.خیلی از آهنگسازان بزرگ دنیا مدرک تحصیلی در زمینه ی موسیقی ندارند از جمله خود شخص هانس زیمر.
    سوال سوم.
    متاسفانه منبع مشخصی رو نمیشناسم،خود من هم با سرچ در گوگل پیش میرم.
    مفق باشید

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  5. gqwzxfaswe

gqwzxfaswe عضو سایت

امتیازات:
    +25 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio

مرسی از اینکه جواب دادید و وقت گذاشتید

اگه اطلاعات دیگه ای از موسیقی فیلم دارید خوشحال میشم به اشتراک بذارید

6. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    خواهش میکنم عزیز دلم.
    تا جایی که اطلاع داشته باشم حتما چرا که نه.
    ببینین کلا برای هر نوع موسیقی باید موسیقی هایی که در اون سبک ساخته شده رو خیلی گوش بدی.البته گوش دادن موسیقی تو همه ی سبکها خیلی خوبه چرا که اونجوری برای ساخت یک مسویقی متنوع دستت باز تره.
    سعی کن موسیقی های نواحی مختلف جغرافیایی رو زیاد گوش بدی و آنالیز کنید.از غرب گرفته تا شرق و ....
    یه کار خیلی خیلی مفید میتونه این باشه که شما یه فیلمی که بهش علاقه داری و از دیدنش لذت میبری رو در نرم افزار های تدوین فیلم مثل adobe premier به دلخواه خودت سکانس بندی کنی و روشون کار کنی.اابته میتونی در نرم افزار آهنگسازیتم اون فیلم رو وارد کنی و روش کار کنی.یعنی سعی کن برای یک فیلم مجددا خودت اهنگش و بنویسی.

7. gqwzxfaswe

gqwzxfaswe عضو سایت

امتیازات:
    +25 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio

بازم تشکر میکنم
    راستی من دنبال پرکاشن مخصوص ارکسترا بودم اونی که میخوام رو پیدا کردم
    مذ نظرم اون ساز دوهول مانند هستش که با چوب روش میزنن توی اکثر ارکستراها هم هستش ولی اسمشو نمیدونم
    شما میدونید؟

8. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    فکر میکنم منظورتون همون timpani باشه.
    یک حالت کاسه مانند بزرگ داره که روی چند تا پایه قرار داره.
    اگه اشتباه نکرده باشم همون timpani هست.

9. gqwzxfaswe

gqwzxfaswe عضو سایت

امتیازات:
    +25 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    بله دقیقا خودش هست مرسی
    خیلی لطف کردید

10. sam ca

sam ca کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +890 / 1 / -0
    نرم افزار:
    protools
    چند تا کتاب خوب :

Advanced Techniques for Film Scoring (Earle Hagen)
    The Study Of Orchestration (Samuel Adler)
    A Critical Study Of Music In Films (Roy Prendergast)

مدرک تحصیلی نیاز هست؟

نیازی نیست اگه :

۱) تو خانوادت پور از آهنگ ساز هست و از بچگی تو آهنگ سازی حرفه ای بزرگ شدی
    ۲) ارکسترا دم دست داری که تنظیم هاتت رو برات بزنن ...
    ۳) جایی داری که این orchestra یا حتا قسمت های کوچکتر بتونن اجرا بکنن
    ۴) خودت میتونی رکورد بکنی یا دوستانی داری که این کار هارو بکنن برات
    ۵) یه ۳۰/۴۰ هزار نفر هم fan داری که تو YouTube , Facebook .... دنبالگیر کارهای موزیکت هستن
    ۶) کاری که هم میکنی که باهاش پول در میاری تا زندگیت بگزره هم به موزیک ربط داره که بتونی موزیک آکادمیک و فیلم رو با خرج خودت بخونی. یا اینکه اصلان پولدار هستی.
    7) به آرشیو score های فیلم هم دست داری تا بتونی بخونیشون.

و از همه مهمتر اینکه بتونی تو ی ستودیو قوی Internship بگیری . چون تو ستودیو های کوچیک intern ها بیشتر وقتشون برای تمیز کردن ستودیو , تمیز کردن وسایل و خریده غزا و coffee برای کسانی که اونجا کار میکنن میگذره. باقی وقت هم باید وسایل از این ستودیو به اون ستودیو ببری و شاید یک ساعت وقت بکنی که ببینی چه جوری دارن کار میکنن.

اگه همه یا بیشتر اینهارو داری , وقت تلف کردن هست که بری دانشگاه تو کشور های غربی. ولی اگه مثل من و %۹۹.۹ باقی هستی , تحصیل آکادمیک بهترین شانس رو بهت میده. مگر اینکه فقط برای خودت میخای این رشته رو دنبال کنی و برات مهم نیست که زندگیت از این راه بگزره .

هیچ وقت هم به کسانی مثل Hans Zimmer که بالای ۶۰ سال هم سن دارن نگاه نکن. حتا اون موقع که Hans این کار فیلم رو شورو کرد کار های pop و Electonica که رکورد کرده بود تو چارت اول بودن تو اروپا. اون زمون هم فقط چند نفر بودن که orchestra رو با سازهای الکترونیک قاطی میکردن. الان روی هر سبکی دست بزاری چند هزار نفر قبل از تو اون کار رو خیلی بهتر از اون چیزی که میتونی کردن. رقابت خیلی سخته .

به موقعیت خودت نگاه کن و تصمیم بگیر که جزو اون استثنا ها هستی یا نه . اگه نیستی به فکر درس خوندن باش . این تجربه ۲۰ ساله من از کار موزیک و کلان audio تو خارج از کشور هست . اگه سوالت راجب موزیک فیلم داخل کشور بود که با اون سیستم آشنا نیستم.

• موافقم موافقم x 1
    • برنده برنده x 1
    • آموزنده آموزنده x 1
  11. gqwzxfaswe

gqwzxfaswe عضو سایت

امتیازات:
    +25 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio

من کل زندگیم رو روی این کار گذاشتم وکار پاپ هم انجام میدم
    اما علاقع ی من به اهنگسازی فیلم خیلی شدید هستش و حتما یه راهی بهش پیدا میکنم

12. arsalanbeladi

arsalanbeladi عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +37 / 0 / -0
    آهنگسازی فیلمهای ایرونی که اغلب واقعا چرنده....
    ولی آهنگسازی فیلم دررده جهانی نیاز به شناخت عالی هارمونی...کنترپوان....سازشناسی...وغیره داره وکلا پس از رهبری ارکستر تازه چند سالی باید درس بخونن تا موسقی فیلم رو بدونن..وبامفاهیمی مثل دکپاژ.حرکت.دوربین.وحتی داستان نویسی وادبیات اسطوره شناسی...وواحدهایی چون نقد.ایماژوحرکت.تاریخ فیلم وموسقی.وحتی تدوین ....ولی کلا امروزه به لطف نرم افزارها...وسینک شدن راحت تصویروصدا براحتی درحین تدوین موزیک روآماده میکنن..تم اصلی رو حتی گاهی به گروههایی معروف میسپارند...و واریاسیونها رو شخصی دیگه انجام میده...ودراخر باهمفکری گروه افکت..تدوین..گارگردان..وخودآهنگساز ودستیارهاش به نتیجه میرسند...

بارگذاری...