انواع روشهای کوک کردن گیتار

شروع موضوع توسط Harmony ‏8/1/11 در انجمن گیتار

تاپیک انواع روشهای کوک کردن گیتار تالار گیتار در persian-music.org.

1. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +581 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    روش های مختلف کوک کردن گیتار (guitar tuning):
    1- کوک کردن به روش گوشی
    2-کوک با استفاده از صداهای هارمونیک
    -3 با استفاده از دیاپازون های u شکل ، بادی و یا تیونر های دیجیتال
    4- با استفاده از پیانو
    5- با استفاده از صدای بوق آزاد تلفن
    1-برای کوک کردن در ابتدا لازم است که شما مبنایی صحیح داشته باشید چرا که ممکن است کوک شما بالاتر یا پایینتر از کوک استاندارد باشد.به همین علت توصیه میشود از دیاپازون استفاده کنید و مابقی سیمها را نسبت به آن کوک کنید. (مگر این که حافظه شما در مورد زیر و بمی صدا آنچنان قوی باشد که به دیاپازون نیاز نداشته باشید،که این امر برای افراد مبتدی ممکن نیست).البته اکنون به وفور نرم افزارهای کوک و دیاپازون دیجیتال در دسترس میباشد.ولی شما به عنوان یک نوازنده باید بتوانید ساز خود را با گوش کوک کنید.برای این کار از یک سیم مبنا که به کوک استاندارد رسیده است استفاده میکنیم.
    فرض میکنیم که سیم یک (E)گیتار به کوکی مناسب رسیده.حال برای کوک کردن سیم دوم(B)این سیم را در فرت پنجم میگیریم و آنرا به صدا در می آوریم.این صدا بایستی با صدای سیم اول به صورت آزاد یکسان باشد ودلیل آن اینست که هردو نت ،می(E) با فرکانس برابر میباشند.پس با شل یا سفت کردن سیم دوم آنرا با سیم اول کوک میکنیم.یادتان باشد همیشه سفت کردن (زیر تر شدن صدا) تا رسیدن به صدای سیم مبنا نتیجه مطلوبتری دارد.بعد از اینکه سیم دوم کوک شد برای کوک کردن سیم سوم(G) فرت چهارم آنرا میگیریم.صدای این نت بایستی با صدای نت سیم دوم در حالت آزاد برابر باشد.
    به همین ترتیب سیم چهارم در فرت پنجم صدای سل(G) میدهد و با سیم سوم آزاد کوک میشود.
    سیم پنجم در فرت پنجم صدای ر (D) میدهد وبا سیم چهارم آزاد کوک میشود.
    سیم ششم نیز در فرت پنجم صدای لا( (Aمیدهد وبا سیم پنجم آزاد کوک میشود.
    اگر دقت کرده باشید تنها سیم دوم است که در فرت چهارم انگشت گذاری میشود و در مورد بقیه سیمها این کار در فرت پنجم انجام میشود.

انواع روشهای کوک کردن گیتار-55.jpg

2- یک روش بسیار دقیق و فوق العاده استفاده از صداهای هارمونیک هست.با این روش میتوانید:
    الف_سیم یکم را به صورت آزاد با صدای هارمونیک در فرت هفتم سیم پنجم کوک کنید
    ب- سیم آزاد دوم را با صدای هارمونیک فرت هفتم سیم ششم کوک کنید.
    ج- سیم سوم درفرت هفتم صدای هارمونیک یکسان با صدای هارمونیک فرت پنجم در سیم چهارم دارد.

2-در صورتی که بخواین کوک دقیقی داشته باشید مطمئن ترین راه استفاده از تیونر است.البته این تیونر ها اواع مختلفی دارن که سه نمونه یو شکل - بادی و دیجیتال رو در شکلهای زیر میبینید.دقت کوک کردن در تیونر های دیجیتال در حد سنت (200/1 پرده) میباشد.

انواع روشهای کوک کردن گیتار-diapason.jpg انواع روشهای کوک کردن گیتار-tuner.jpg انواع روشهای کوک کردن گیتار-image.jpg

4-اما اگر بخواهید گیتار را با پیانو کوک کنید از تصویر زیر برای راهنمایی میتوانید کمک بگیرید:

انواع روشهای کوک کردن گیتار-piano tuning.jpg

نکته مهمی را در کوک کردن با پیانو باید مد نظر داشته باشید این است که گیتار یک اکتاو بم تر از چیزی که نت نویسی می شود صدا میدهد.یعنی دوی میانی که در نت نویسی گیتار مشخص شده یک اکتاو بم تر از صدای واقعی دوی میانی است.

4- اما آخرین روش استفاده از بوق آزد تلفن است.در کشور های مختلف این صدا (dial tone) ممکن است تفاوت داشته باشد.در کشور آمریکا این صدا فای اکتاو میانی است که در روی گیتار فرت اول سیم یکم میباشد.
    در کشور ما این صدا نت لا در اکتاو میانی است که نت لا ی فرت پنجم سیم یک میباشد.البته این صدا ممکن است در حد نیم پرده اختلاف داشته باشد.

موفق باشید

فایل های ضمیمه:

• انواع روشهای کوک کردن گیتار-105186_image0.jpg
      105186_image0.jpg
      اندازه فایل:
      20.3 KB
      نمایش ها:
      5
    • انواع روشهای کوک کردن گیتار-diapason.jpg
      diapason.jpg
      اندازه فایل:
      24.5 KB
      نمایش ها:
      4
    • انواع روشهای کوک کردن گیتار-image.jpg
      image.jpg
      اندازه فایل:
      46 KB
      نمایش ها:
      3
    • خوشم اومد خوشم اومد x 3
  2. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +581 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. kmvv

kmvv عضو سایت

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    سیم D گیتارم اگه D کوک بشه، تقریبا از فرت 7 به بعد رو به Db تغییر می کنه. به خاطر همین تو پایین دسته مشکل Tune دارم. بر عکس وقتی اوکتاو D پایین دسته رو با D از سیم های پایین دسته کوک می کنم، D آزاد تقریبا به #D نزدیک می شه.
    بعضی از دوستان گفتن به خاطر فشار زیادی که این سیم نسبت به بقیه سیم ها تحمل می کنه، زودتر از بین می ره. از طرفی هم نمی شه گفت مشکل از فرت ها باشه، چون فقط سیم D این مشکل رو داره.
    لطفا راهنمایی کنید.

4. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +581 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    یعنی در سیم سوم(سل) که در فرت 7 باید صدای D داشته باشین صدای Db دارین ؟
    اگه اینطوری باشه که من تا حالا همچین چیزی ندیدم که سیمهای آزاد کوک باشن و صدای فرتها کوک نباشه.
    راستش یکم سوالتون گنگه خوب متوجه نشدم. توضیح بدین.

5. kmvv

kmvv عضو سایت

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    نه دوست عزیز، مشکل فقط سیم D هستش، بقیه سیم ها کاملا Tune هستن، هم به صورت آزاد و هم به صورت فرت. در صورتی که سیم D اگه از قسمت بالا دسته یا آزاد کوک بشه، در قسمت پایین دسته تمامی نت های سیم D به سمت بمل تمایل دارن. و همین طور بر عکس، یعنی اگه نتی در پایین دسته، برای مثال فرت 12 سیم D با نت D از سیم های دیگه کوک بشه، در این صورت سیم D آزاد تقریبا #D شده. (سیم ها نایلونی هستن)

6. L O V E L Y

L O V E L Y عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دوست عزیز مدل گیتارتون، و همچنین نوع سیمی که انتخاب کردین رو میشه بگید؟
    و آیا گیتارتون تعمیر شده ؟
    خرک دقیقاً سر جاشه ؟
    سیم رو دقیقاً شکاف تیغه سر دسته عبور دادین یا نه ؟
    ( درست متوجه شدم؟ سیم d نایلونیه ؟ اون که باید فلزی می بود... )

7. kmvv

kmvv عضو سایت

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    مارک Suzuki مدل DRC-28
    بار سومه که سیم عوض کردم. قبلا Hannabach و الان D'Addario
    نه تعمیر نشده.
    خرک سر جاشه.
    سیم ها داخل شیار شیطونک هستن.
    عرض کردم "سیم ها نایلونی هستن."

8. L O V E L Y

L O V E L Y عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    کلا سیم های داداریو مدت زیادی طول میکشه تا به کوک واقعی برسن، شاید باورت نشه ولی من خودم حدود 6ماه مرتب با گیتارم تمرین کردم و کوکش کردم ته به صدای کوک شده داداریو رسیدم

راستش من تخصصم گیتار کلاسیکه واگه شما هم گیتارتون کلاسیک باشه قانوناً واسه سیم 4 باید از سیم فلزی استفاده کنید

9. kmvv

kmvv عضو سایت

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    دوست عزیز مشکل به کوک رسیدن واقعی نیست، فکر می کنم متوجه منظورم نشدید.
    شما گیتاری رو سراغ دارید که هر 6 تا سیمش نایلونی باشه؟

10. qLeph

qLeph عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +734 / 0 / -1
    شما یکبار با تیونر گیتارتون رو کوک کنید
    همچین چیزی اصلاً ممکن نیست که سیمی تو یه فرت کوک باشه و تو فرت دیگه نه.
    مگر اینکه کل سیمها این مشکل رو داشته باشند که نشون میده ساز استاندارد نیست.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  11. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +581 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    اگه دسته گیتار سالم باشه و سیم هم مشکلی نداشته باشه گیتارتون تمام اصول فیزیک رو به سخره گرفته.:smile (81):
    راستش من دو تا موضوع رو متوجه نمیشم
    اول اینکه چطوری سیم 4 نایلونیه؟
    دوم اینکه فقط یه حالت داره که سیم به صورت آزاد کوک باشه ولی در فرتها کوک نباشه واون هم اینه که فرت ها در جای درستی قرار نداشته باشن و باز این هم در صورتیه که ساز واقعا" غیر استاندارد باشه.گیتارتون چی هست؟

12. kmvv

kmvv عضو سایت

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    بله Clef عزیز، مشکل از فرت هاست. قبل از اینکه با Tuner چک کنم، اشاره کردم "تقریبا از فرت 7 به بعد رو به Db تغییر می کنه". اینکه چرا گفتم فقط سیم D به این خاطر که Tune نبودنش بیشتر از بقیه سیم ها واضح بود.

دوست عزیز من نگفتم سیم 4 نایلونیه، گفتم سیم ها نایلونی هستن که شما متوجه بشید گیتار من آکوستیک یا الکتریک نیست.
    Suzuki مدل DRC-28

13. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +581 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    اکشن گیتارتون طبیعیه؟
    زیاد یا کم نیست؟
    چون اگه دسته دارای تاب زیاد هم باشه این مشکل دور از ذهن نیست.

14. kmvv

kmvv عضو سایت

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    اکشن طبیعیه، چون اگه از این مقدار کمتر باشه گز می زنه، زیادم نیس که نشه ریتم زد.
    تقریبا از فرت 11 دسته بالا اومده. به هر حال گیتار استانداردی نیست، باید عوضش کنم.

15. L O V E L Y

L O V E L Y عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    بله، منم هم با یکی از استاید مشکل شما رو دی میون گذاشتم گفتن که گیتارتون استاندارد نیست
    خب میدونید فاصله فرت ها، فاصله خرک و کلا تمام فواصل از اصول ریاضی پیروی می کنه که در فرت های بالا حتی یک میلی متر خطا باعث بهم ریختن تون صدا میشه
    پیشنهاد می کنم قبل از تعویض گیتارتون برید یقه اونی که این گیتارو ازش خریدید بگیرید !!! ( این جمله آخر شوخی بود )

16. kmvv

kmvv عضو سایت

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    دوستان سیم D رو باز کردم و فرت ها رو با دقت بیشتری چک کردم، نت ها Tune هستن، علت اینکه فقط سیم D "اصول فیزیک رو به سخره گرفته" به نظر من به مایل بودن خرک مربوط می شه و بی علت نیست که در گیتارهای مختلف انواع خرک با درجات مایل بودن متفاوت دیده میشه. به عکس های زیر توجه کنید:

انواع روشهای کوک کردن گیتار-kuva15.jpg انواع روشهای کوک کردن گیتار-e_string.jpg انواع روشهای کوک کردن گیتار-d_string.jpg

17. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +581 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    ببینید چیزی که من از دیاگرامهای بالا فهمیدم و البته بدیهی هم هست اینه که با کوتاه شدن طول سیم(انگشت گذاری در فرتهای بالاتر)به نسبت مشخصی (نیم پرده نیم پرده) صدا زیر تر میشه.واگه در ما بقی سیمها هم این نسبت رعایت میشه پس باید در سیم چهارم هم این قاعده حکمفرما باشه.اما در مورد خرک یه نکته هست اونم اینه که خرک یک بخش یکپارچه در زیر تمام سیمهاست و تحت یه زاویه مشخص قرار گرفته پس اگر قراره اختلاف فرکانسی برای سیمی بوجود بیاد برای مابقی سیمها هم باید وجود داشته باشه.(مگر زیر سیم سل که یک پخ کوچک با زاویه کمی متفاوت داره)
    ضمنا" چطور صحیح بودن فرتها رو تست کردین ؟
    ببینید دو راه برای تست نبودن اعوجاج در دسته هست:
    1- از فرت یک تا فرت 18 (برای گیتار کلاسیک) یک سیم نازک رو به صورت کشیده قرار بدین و ببینید که همه فرتها به سیم چسبیدن یا نه.
    2- اینکه به صورت عمودی به دسته گیتار نگاه کنید و چشمی مستقیم و (اصطلاحا" ساعت بودن ) دسته رو چک کنید.
    اگر ممکنه لینک مطلبی رو که شکلهای بالا رو ازش قرار دادین رو هم بذارین.

18. honeyxp

honeyxp عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, FLstudio, soundforge
    ببین من به تجربه ای که خودم داشتم دارم این جوابو می دم. چون چوب گیتار باید بسیار خشک باشه تا صدای بهتری از ساز در بیاد و به دلایل دیگه، به خاطر همین میشه گفت گه تمام سازها به رطوبت حساسن و حتما باید تو یه رنج خاص رطوبتی و دمایی نگهداری بشن. مطلب دیگه این که از تغییرات ناگهانی دمایی و رطوبتی به شدت دوری کنید. چون این کار صدمه ی اساسی به ساز شما می زنه. اما در مورد مشکلت باس بگم که من فک کنم دسته ی سازت مشکل داره اونم به خاطر همین نکته. برای درست کردنش باید اونو به سازفروشی ببرید. اتفاق دیگه ای که ممکنه بر اثر مشکلات رطوبتی پیش بیاد گِز کردن سیم ها روی فرت های خاصیه.
    این نکاتی بود که به ذهنم می رسید گفتم بگم.
    موفق باشی:smile (71):

19. kmvv

kmvv عضو سایت

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    دیاگرام ها مربوط به Error Tuning بود که با استفاده از خرک های مناسب می شه تا حد زیادی از اون جلوگیری کرد. اشاره کردم "در گیتارهای مختلف انواع خرک با درجات مایل بودن متفاوت":
    انواع روشهای کوک کردن گیتار-11a.jpg انواع روشهای کوک کردن گیتار-1va.jpg انواع روشهای کوک کردن گیتار-kuva.jpg انواع روشهای کوک کردن گیتار-11111a.jpg انواع روشهای کوک کردن گیتار-111a.jpg انواع روشهای کوک کردن گیتار-1111va.jpg انواع روشهای کوک کردن گیتار-1212va.jpg انواع روشهای کوک کردن گیتار-pencil.png
    پس همونطور که ملاحظه می کنید، پخی فقط مخصوص سیم سل نیست و کاری که پخی انجام می ده اینه که خرک رو از یکپارچگی در میاره. پس این امکان وجود داره که فقط یک سیم دچار چنین مشکلی بشه.
    قبلا هم این مشکل رو با گیتار الکتریک تجربه کرده بودم، مدل Bridge گیتار به این شکل بود:
    انواع روشهای کوک کردن گیتار-Untitled-1.jpg
    که ترتیب خرک رو به صورت زیر تغییر دادم:
    انواع روشهای کوک کردن گیتار-Untitled-2.jpg
    البته فکر می کنم درست نباشه اما به هر حال مشکل Tune رفع شد.
    کوک بودن نت های همنام در دو سیم مختلف نشون می ده که مشکل از فرت ها نیست بلکه خرک باعث چنین مشکلی شده.
    این هم لینک منبع

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. انواع کوک گیتار کلاسیک

,
  2. صدای گیتار کوک شده