انتقال گوشه از یک دستگاه به دستگاه دیگر

sir ali

عضو سایت
23/10/19
3
1
3
سلام به اساتید بزرگوار
من چند سالیه سه تار میزنم ولی از تئوری چندان اطلاعاتی ندارم. یه سوال که به شدت ذهنمو درگیر کرده اینه که چطور میشه یک آهنگ یا گوشه رو از یه دستگاه به دستگاه دیگه منتقل کرد. مثلا چهار مضراب مخالف یا پر مضراب(کتاب سوم استاد ذوالفنون دستگاه سه گاه) که کوکش دو فا لاکرن دو هست رو میتونیم توی کوک دو سل دو دو اجرا کرد ولی چطور میشه فهمید که تغییر پرده ها توی این کوک چطور باید انجام بشه یعنی توی این کوک جدید چطور بفهمم کدوم پرده ها رو بگیرم که همون حالت آهنگ رو حفظ کنه. یا مثلا توی ردیفای مختلف یه سری گوشه ها از دستگاه های مختلف جابه جا شده. این انتقال و تغییر پرده ها چطور تشخیص داده میشه. البته یه مقدار درباره گام خوندم ولی این قضیه رو نتونستم از اون بحث بکشم بیرون. اگر کتاب هم باشه معرفی کنید خوبه.

14/2/20
1
2
3
ببین راستش من راجع به این مقوله چیزی بلد نیستم. اما سوالت منو یاد یه کتابی انداخت که چندوقت پیش خوندم : " گام های گمشده " اثر مرتضی حنانه.
همه جا برای یاد دادن موسیقی ایرانی میگن هفت دستگاه و پنج آواز و بعد هم ردیف و ... هیچوقت نمیگن مثلا شور با سه گاه یا ماهور با چهارگاه و ... چه ارتباط منطقی و تئوریکی دارن.
اما توی این کتاب برای اولین بار این رابطه بین دستگاه ها بررسی میشه و معلوم میشه یک رابطه تئوریک ، منطقی و زیبا بین این دستگاه ها هست.
متاسفم که نتونستم سوالتو جواب بدم ولی گفتم این کتابو معرفی کنم چون به نظرم خوندنش برای کسانی که در زمینه موسیقی ایرانی فعالیت می کنن واجبه.
موفق و پیروز باشی.

sir ali

عضو سایت
23/10/19
3
1
3
ببین راستش من راجع به این مقوله چیزی بلد نیستم. اما سوالت منو یاد یه کتابی انداخت که چندوقت پیش خوندم : " گام های گمشده " اثر مرتضی حنانه.
همه جا برای یاد دادن موسیقی ایرانی میگن هفت دستگاه و پنج آواز و بعد هم ردیف و ... هیچوقت نمیگن مثلا شور با سه گاه یا ماهور با چهارگاه و ... چه ارتباط منطقی و تئوریکی دارن.
اما توی این کتاب برای اولین بار این رابطه بین دستگاه ها بررسی میشه و معلوم میشه یک رابطه تئوریک ، منطقی و زیبا بین این دستگاه ها هست.
متاسفم که نتونستم سوالتو جواب بدم ولی گفتم این کتابو معرفی کنم چون به نظرم خوندنش برای کسانی که در زمینه موسیقی ایرانی فعالیت می کنن واجبه.
موفق و پیروز باشی.
بسیار ممنون. امیدوارم بتونم مطلب رو از این کتاب پیدا کنم چون خیلی کتاب و جزوه حتی توی همین پرشین موزیک گرفتم و خوندم ولی هیچ کدوم به این موضوع اشاره ای نداشتن.

ThomasNew

عضو سایت
31/10/20
4
0
1
سلام دوست عزیز.
اگه قرار هست ویلن بصورت تنها این نت رو بنوازه میتونین همینو یه نت بالاتر ببرین. چون فرم نت نویسی جمله ها به جمله های قابل اجرا توسط ویلن شبیه هست... بعدش باید آرشه گذاری بشه و احیانا علائم دیگه مثل نوشتن جاهایی که نیاز هست با انگشت چهارم یا بصورت دست باز اجرا بشه یا در صورت نیاز نوشتن پوزیسیون ها و به این شکل آماده میشه برای اجرا.
اما اگه قرار هست ویلن با سنتور بنوازه اگه میخواین بصورت تکصدایی باشه یعنی هر دوتا ساز دقیقا مثل هم یه نت رو بنوازن از همون روشی که عرض کردم استفاده می کنید و بعد ویلن یه پرده کوک رو پایین میاره و همزمان با سنتور اجرا می کنه ... اما اگه میخواین تکصدایی نباشه و مثلا حالت دوئت دو نوازی ‌داشته باشه خب نت باید تنظیم بشه که بحثش مفصله.

اما بطور خلاصه میتونین همینو یه نت بالا بیارین و آرشه گذاری و علائم لازم رو هم بنویسین.