انتقاد بجا یا بیجا

شروع موضوع توسط DANIEL ADHAMI ‏18/9/14 در انجمن موسیقی جهان

تاپیک انتقاد بجا یا بیجا تالار موسیقی جهان در persian-music.org.

1. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    سلام.نمیدونستم چه عنوانی رو برای تاپیک مناسبر انتخاب کنم عذر میخوام.
    یک سوالی که همیشه ذهنم و مشغول کرده این بوده که آیا کارهای حرفه ای جهان هم نقد میشه یا نه؟آایا بهشون میشه ایراد گرفت؟
    ببینید به طور مثال ما اینجا کارهای همه رو نقد میکنیم حتی بعضی از کارهایی که واقعا ایراد خاصی بهشون وارد نیست.میخوام بدونم این ایراد گرفتن ها فقط مختص کارهای عادیه؟مختص اینجور انجمن ها؟یا نه مختص کارهای جهانی هم میشه.مثبا عرض میکنم آایا وقتی یه موسیقی فیلم جایزه میگیره یعنی هیچ ایرادی بهش وارد نبوده؟
    آخه بعضی اوقات بعضیا اینجا مثلا میگن کار خیلی عالی بود اما فقط فلان ثانیه چی نداشت.چی کم بود.چی زیاد بود.این وسط به سلیقه و تصمیم خود اون خالق اثر چی میشه؟واقعا برام جای سواله

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. شادی غفاری

شادی غفاری عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +177 / 0 / -0
    درود
    ممنون برای ایجاد این تاپیک
    به نظر من وقتی کسی می خواد کاری رو نقد کنه باید حداقل یه اطلاعاتی راجع به اون شخص داشته باشه
    مثلا توی این سایت میشه فهمید هرکسی در چه تاریخی عضو شده چه سنی داره
    وهرچیزی که در پروفایلش نوشته شده
    یه اطلاعات مختصر داشته باشیم بد نیست
    مورد بعدی داشتن تخصص نقد هست سلیقه ی افراد کمکی به پیشرفت اون شخصی که کارش مورد نقد قرار می گیره نمیکنه چون سلیقه ها متفاوته
    اگر تخصصی در اون ضمینه نداریم سکوت بهترین راهه بذاریم کسایی که تخصصش ودارن نقد کنن تا کمکی به اون شخص بشه
    چون خیلی وقتها یه نقد ناآگاهانه و سلیقه ای باعث تغییر مسیر یه شخص میتونه بشه
    اینو خیلی شنیدم ودیدم که میگم
    وامیدوارم روزی برسه که همه آرزوی پیشرفت همدیگه رو داشته باشن نه خدایی نکرده قصد خودنمایی ودلسرد کردن شخصی رو
    با آرزوی بهترینها برای همه

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  3. mohammad rezaa

mohammad rezaa کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +883 / 1 / -0
    دوست خوبم نقد صرفا به معنای ایراد گرفتن نیست.معانی زیادی داره مثلا همینکه از خوبی های اثر بگیم یا از اینکه مثلا در این قطعه هیجانی نبود یا همینکه ایراد ها گوشزد بشه
    کتاب باخ بتههون و ...نوشته دیوید باربر:
    چایکفسکی در سال های 1872 تا 76 منتقد موسیقی در مجله مسکو گازت بود....او واگنر را خسته کننده خواند.یا با جسارتی مثال زدنی حرف هایی از بتهوون میزد.
    اثری که قابل نقد نباشه قطعه فاقد هرگونه هنر و خلاقیتی بوده

4. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    ببینید خانم غفاری من باز ه قانع نشدم.یعنی به نظر شما کارهایی که جهانی هستن حالا از شاعر گرفته تا خواننده و آاهنگساز و ،.... نبدی بهشون وارد نیست؟
    ببینین حرف من اینه که من تا به امروز هر تاپیکی که دیدم نشده نقدی درش نشده باشه.حتی وقتی یکی از اساتدی کار بلد کاری ساخته باشن.اصلا تو عموم مردم میگم،مثلا یکی میاد میگه مهران عباسی سلطانه،یکی سیروان،یکی..... آایا واقعا در کشور ما نقدها سلیقه ای و بی منطق هست یا در کارهای جهانی هم همینطوره؟

5. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    این حرفتون رو نمیتونم متوجه بشم.یعنی شما میگین قطعه ی هنری و بی نقص قطعه ای هست که روشنقد انجام بشه؟خوب اونوقت دیگه همون همون میشه که.

6. mohammad rezaa

امتیازات:
    +883 / 1 / -0
    من واقعا یادم نمیاد چنین کلماتی نوشته باشم.یه بار دیگه پست منو بخونین لطفا.با دقت بخونین بعد نتیجه گیری کنین
    ایا واگنر یا بتهوون کارشون ایرادی داشته؟اشتباهی داشته؟نت خارجی داشته؟اما اپراهای واگنر در طی تاریخ بار ها نقد شده.دیوید باربر میگه که 15 دقیقه اخر اپرای .... واگنر تمام نشدنیه و عذاب اور.اما نگفته که اینجا جرا ویولن ملودی زده باید فلوت میزد...
    یکی از کارهای منتقد این هست که ایرادات اثر رو گوشزد کنه.اما در کل تمام نقد ها سلیقه ای هستن.و صد البته نقد رو باید نقاد انجام بده .
    کلا قانع کردن شما سخته محمد جان :) البته باز هم صبر کنید تا فردا اساتید و اهل فن نظزاتشون رو بدن و بعد نتیجه گیری کنین

7. mohammad rezaa

امتیازات:
    +883 / 1 / -0
    نقد هنری نقدی است که به بحث و ارزیابی در آثار هنر بصری می‌پردازد.

منتقدان هنر معمولاً آثار هنری را از جنبه‌های زیبایی‌شناسی یا تئوری زیبایی مورد نقد و بررسی قرار می‌دهند. یکی از اهداف نقد هنری دستیابی به مبنای عقلانی برای درک هنر است. منبع(اینترنت)
    گونه‌های نقد هنری
    نقد ژورنالیستی
    نقد آموزشی
    نقد ابزاری و کاربردی

8. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    پس محمد رضا جان حرف من رو قبول داری که نقد رو باید اهل فن انجام بدند نه افراد عادی درسته؟

9. mohammad rezaa

امتیازات:
    +883 / 1 / -0
    نقد هنری نقدی است که به بحث و ارزیابی در آثار هنر بصری می‌پردازد.

منتقدان هنر معمولاً آثار هنری را از جنبه‌های زیبایی‌شناسی یا تئوری زیبایی مورد نقد و بررسی قرار می‌دهند. یکی از اهداف نقد هنری دستیابی به مبنای عقلانی برای درک هنر است. منبع(اینترنت)
    گونه‌های نقد هنری
    نقد ژورنالیستی
    نقد آموزشی
    نقد ابزاری و کاربردی

10. mohammad rezaa

امتیازات:
    +883 / 1 / -0
    100% نقد یک کار تخصصیه.علم و سواد خاص خودش رو میخواد و کلا یک دنیای پهناوری هست

11. میلاد صامت

میلاد صامت

شغل :
    صدابردار
    امتیازات:
    +53 / 1 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, protools, reason
    یه اثر مثل پنبه میمونه واسه اینکه مثل یه نمد محکم بشه او بافت های اون مستحکمتر بمونه باید کوبیده بشه ... البته از راه درستش من خودم دست کسی که درست نقد کنه رو واقعا" میبوسم... نقد باید به نفع باشه نه به قصد ضرر و فرو پاشی

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  12. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    البته نقدی که اهل فن انجام بددن

13. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,807 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    متاسفانه انتقاد خوب و سازنده هنوز در کشور ما جا نیافته.
    یا منتقد خوب و اگاه و اهل فن نداریم . یا هر انتقادی رو تخریب قلمداد میکنند.
    فقط هم در موسیقی نیست در سینما هم وجود داره
    نقد باید توسط منتقد اهل فن و متخصص اون کار انجام بشه و باید نقد با جزئیات و راهکار باشه
    اما متاسفانه ظرفیت هنرمند و نقدپذیری اون هم خیلی مهم هستش که من خیلی کم میبینم کسی نقد پذیر باشه.
    یکی از دلایلی که روی اثار دوستانم حتی دوستان نزدیک نظر نمیدم همینه.
    چون نمیدونم چه برداشتی میکنند و دوم اینکه خودم رو در حد و اندازه یه منتقد حرفهایی نمیبینم.

• خوشم اومد خوشم اومد x 7
  14. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    واقعا میتونم این رو درک کنم دقیق.

15. میلاد صامت

میلاد صامت

شغل :
    صدابردار
    امتیازات:
    +53 / 1 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, protools, reason
    بلاخره درست میشه ولی بعضیها هم زیادی حساسن مثلا" اگه من بگم آقای فلانی توی تنظیم های آگوستیک خیلی بهتره تا الکترونیک میان میگن اشتباه... چرا؟ چون اسم تو ایران حرف اول و آخرو میزنه...

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  16. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    بله متاسفانه اینطوره.یه موضوع جالب دیگم اینه که اینجا فقط وفقط و خواننده به چشم میاد برای اکثر مخاطبها.جز دسته ای که تخصصی کار میکنن این حرفه رو و میشناسن بقیه عوامل یه اثر رو.
    به همین دلیل حتی کسایی که هیچ‌ سر رشته ای در موسیقی ندارن هم اظهار نظر میکنن.حتی نقد در مورد کار کسایی که انصافا س

17. HAMID_MUZIK

HAMID_MUZIK عضو سایت

امتیازات:
    +108 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    درود بر شما
    گفتنی هارو دوستان گفتند.اما نکته ای رو که باید اضافه کنم اینه که کسی که میخواد نقد و بررسی کنه باید تخصصش این باشه.
    مثل فیلم میمتونه که یه سری افراد هستند اصلا شغلشون نقد فیلم و سریاله.ولی تو موسیقی مخصوصا تو ایران این رو به صورت رسمی نداریم(شایدم داشته باشیم من نمیدونم) کسی که نقد می کنه کارش خیلی سخته چون باید سلیقه شخصی خودش رو در نظر نگیره و این کار خیلی سخته. باید اگر سلیقه اش رو دقیقا مثل سلیقه ی صاحب اثر کنه و قطعه رو صرفا از جهت کیفیت و علمی نقد کنه.

18. HAMID_MUZIK

HAMID_MUZIK عضو سایت

امتیازات:
    +108 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    مثلا من خودم بعضی وقتا به کارای دوستان رو چه اینجا چه جاهای دیگه نظر میدم و نقد می کنم.خوب تا جایی که علم و تجربه ی موسیقیم میکشه این کارو علمی می کنم.ولی آخر سر هم میگم که اینا نظر شخصی من بود(هرچقدر هم که مطمئن باشم درست باشه نقد هام) که خودش بره دنبالش. لحن نقد کردن هم خیلی مهمه. اینا همه تخصص میخواد که اگه نقدی کردیم یه جوری نقد نکنیم که طرف فکر کنه ما باهاش دشمنی داریم(البته بماند که باز یه سری افراد کلا نقد پذیری تو دیکشنری مغزشون تعریف نشدست)

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  19. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    ماشالا چیزی که در کشور موجوده میلیون ها نقد کننده

20. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    با اینکه هنرمند هم باید نقد پذیر باشه موافقم.اما فرض کنید منه نوعی بیام و به کار یکی مثلا سیروان خسروی،الیاس شیرزاد،کوشان حداد،و..... ایراد بگیرم.حتی اگه اون نقد من بجا باشه هیچوقت من حق نقد به این شخص رو ندارم،چرا که تجربیاتم به اندازه ی اون شخص نشده،پس هیچوبت نمیاد نقد من رو بپذیره.کسی که کار کسی رو به چالش میکشه باید حد اقل چندتا پیراهن بیشتر پاره کرده باشه

بارگذاری...