انتخاب مانیتورینگ مناسب

شروع موضوع توسط ali123 ‏28/2/14 در انجمن Sound Monitor ( مانیتورهای صدا )

تاپیک انتخاب مانیتورینگ مناسب تالار Sound Monitor ( مانیتورهای صدا ) در persian-music.org.

1. ali123

ali123 عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام ...

چند تا سوال هست اگه کسی میتونه راهنمایی کنه ...

1) تناسب مانیتور ها با سایز اتاق چقدر مهمه ؟!
    2) آیا شنیدن بیس کامل با یک مانیتور 3 یا 5 اینچی اصلا امکان پذیر هست حتی در یک فضای کوچک ؟
    3) از بین یک مانیتور خوب 5 اینچ با یک مانیتور معمولی 8 اینچ کدوم مناسب تره برای میکس ؟
    4) برای یک اتاق معمولی 12 متری (3*4) چه سایز مانیتورینگی مناسبه ؟
    5) اگه برای یک اتاق 12 متری مانیتور 8 اینچ انتخاب کنیم کار اشتباهیه ؟؟
    6) آیا ساب برای یه اتاق 12 متری اصن لازمه ؟ هوم نمیشه ؟
    7) به جز مسئله آکوستیک و سایز و شنیدن ، سه فاکتور مهم تخصصی در انتخاب مانیتور چی میتونه باشه ؟
    8) ازبین مدل های زیر کدوم رو برای یک اتاق 12 متری پیشنهاد میدید ؟ ( اگه مدل دیگه ای میشناسید تو این رنج قیمت زیر 5 تومن بگید )

Genelec 8030A
    ADAM A5X

KRK VXT6
    DynAudio BM5a MK2
    DynAudio DBM50
    YAMAHA MSP7 Studio
    YAMAHA MSP5 Studio
    اگه برای پاسخ به هر سوال شماره مربوط به اون سوال رو بگید ممنون میشم که قاطی نشه !

2. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,095 / 3 / -3
    درود بر شما.

1- از اهمیت زیادی بر خورداره قطعا یک مانیتور 8 اینچ در یک اتاق 6 متری bass خیلی بدی داره و بیشتر هوم میشنوید مخصوصا اگر اکوستیک هم نباشه.

2- بنده خودم از مانیتور 4 اینچ و 5 اینچ در محیط کوچیک و اکوستیک استفاده کردم. در 4 اینچ احساس فقر بیس میکنم اما 5 اینچ خیر کافیه و بیس خوبی داشته.

3- بسته به شرایط محیط داره اما من برای میکس مانیتور 5 اینچ رو بیشتر میپسندم. اکوستیک اتاق در این موضوع خیلی تاثیر داره هم چنین سایز اتاق و مخصوصا سبک موسیقی.

4- بنده مانیتور 5 اینچ رو پیشنهاد میکنم.

5 - نمیشه به قطعیت گفت بر میگرده به انتظاری که از صدا دهی دارید.

6 - بسته به سبک موسیقی و سلیقه داره من خودم به هیچ وجه ساب رو برای میکس لازم نمیدونم.

7 - رنج پاسخ دهی فرکانس - عدم رنگ شدگی - متناسب بودن صدا دهی با سبک موسیقی تخصصی - سلیقه

Genelec 8030 : مانیتور بسیار خوبیه و بیس خیلی خوبی داره. انتخاب خوبیه.

Adam a5x : خودم adam استفاده میکنم مید رنج این مانیتور شاهکاره هم چنین Hi اما در bass کمی ضعف داره ولی چون من در سبکم بیس خیلی قوی نمیخوام کاملا ازش راضی هستم. این که میگم ضعف داره نه این که بده خیلی خوبه اما به نسبت mid و hi کمی ضعیفه.

Krk VXT6 : این طور که از دوستان شنیدم برای سبک موسیقی الکترونیک میتونه بهترین انتخاب باشه و خیلی خوش صدا هست :)

Dynaudio : صدایی کلاسیک قدیمی داره اگر از کسایی که قدیمی کارند بپرسید صدای این مانیتور رو خیلی دوست دارند.

Yamaha msp : در رنج انتخاب های بالا این سری حرفی برای گفتن نداره بهتره سمتش نرید.

سبک موسیقیتون رو نمیدونم اما در حالت General من انتخابم 8030 هست.

موفق باشید

• خوشم اومد خوشم اومد x 6
  3. ali123

ali123 عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    البته آقای رامتین من تجربه شنیدن آدام Ax7 رو دارم و Genelec 8050 اما هم زمان نه !
    خدایی Genelec 8050 چیز دیگس !
    و نمی تونم مقایسه کنم ..
    اما اکثرا می گن Adam بیس رو بهتر میده Genelec هم مید و های رنج !
    هر کی یه چیز میگه انگار خبری از گوش های مهندسی نیست ! ( مزاح ) D:

4. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,095 / 3 / -3
    چیزی به اسم گوش مهندسی اون طور که شما تصور میکنی نیست.
    طبق بحث های طولانی که با دوستان دست اندر کار و خرفه ای داشتیم واقعا انتخاب بین Genelec و Adam تا 80 % سلیقه و 20 % سبک موسیقی است.

نمیشه تصمیم بگیری ربطی هم به مهندسی و حرفه ای بودن نداره هر کودوم یه جنس خاص دارند.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  5. ali123

ali123 عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دقیقا شما درست می فرمایید ! منم نظرم همینه ...
    اما خیلی ها رو می بینم از بیس آدام تعریف می کنن ... خیلی ها از بیس جنلک !
    به هر حال میزان بیس دهی یه چیز واضحیه ! اگه یه چیزی بیسش بیشتر باشه همه باید تایید کنن مگه اینکه یه سری ها تصور غلطی از شنیدن صدای بیس داشته باشند !
    در واقع هدف انتخاب بهترین بیسه نه بیشتری یا بلند ترین بیس !
    البته بین این دو مدل من فک نمی کنم انتخاب سخت باشه .. چون هر کدوم انتخاب بشه ضرر و پشیمانی نخواهد داشت و مانیتور رفرنس محسوب میشن !

با تشکر ویژه

در ضمن بیشتر سبک الکترونیک کار می کنم !

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏1/3/14
  6. ایمان احمدزاده

ایمان احمدزاده مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران تیم مدیریت مدیر ارشد

شغل :
    آهنگساز٬ تنظیم کننده٬ صدابردار
    امتیازات:
    +2,604 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    علی جان من قبلاً Adam داشتم، الآن هم Genelec دارم
    توی مقایسه ی مانیتورها وقتی میشه دقیق نظر داد که گزینه ها تو یه رنج و کلاس باشن
    مصلماً وقتی مانیتور 5 میلیونی بخواد با یه مانیتور 1 میلیونی مقایسه بشه میگن بیس یا میدرنجش بهتره یا...
    وقتی میگن فلان مورد ضعف داره یعنی در مقایسه با کلاس خودش
    Adam با مدل A7X جایزه گرفت و به این محبوبیت رسید، چرا؟ چون بیس کاملتری نسبت به مدلهای کوچکتر داره و مشکل ضعف بیس مدلهای کوچکتر Adam رو تا حد زیادی بهبود میبخشه
    وقتی میگن ضعف بیس توی Adam معنیش این نیست که کمپانی به اون عظمت شعورشون نرسیده و متوجه این عیب!! نشدن
    این یعنی این مدل رو برای کسایی زدن که به خاطر آکوستیک محیطشون یا نوع فعالیت و نیازشون احتیاج به مانیتوری با این جنس صدا و این گستره ی فرکانسی دارن، درست مثل سایزهای مختلف مانیتورها توی هر مدل
    مثل A3X که بیشتر برای استودیوهای تصویری و صداگذاری فیلم استفاده میشه یا A5X برای استودیوهای صدابرداری کوچک، یا A7X برای استودیوهای بزرگتر و و و و و و ....

بین مدلهایی که فرمودید عادلانه نیست مدلهای ارزونتر مثل MSP با سایر گزینه ها مقایسه بشه چه بسا که مدلهایی هم که فرمودید سایزهاشون هم متفاوته
    خلاصه که برای سبک الکترونیک بین مدلهایی که گفتید بدون هیچ شک و تردیدی نظر من روی VXT6 هست
    اگه کارهای ارکسترال، راک یا پاپیولارهای ایرانی مد نظرتون هست Dynaudio فوق العادست
    اگه خیلی دوست دارید که ریورب رو کاملاً حس کنید و خوب فضاسازی کنید Adam شاهکاره
    و ....
    یعنی تموم اینها به این بستگی داره که چه جنس و نوع از صدایی رو دوست داشته باشید

و در نهایت برادرانه میگم، زیاد فکر تعویض و ارتقاء نباشید که زود به زود تغییر بدید، اینکه تا با یه مانیتور یا یه میکروفن یا یه پری امپ یا کامپرسور عادت میکنید و قلق استفادش رو یاد میگیرید بخواید اون رو عوض کنید و ارتقاء بدید واقعاً اشتباهه
    پس هر کدوم رو که میگیرید از الآن بدونید که سالیان سال باید با همین کار کنید نه اینکه 1 ماه دیگه دلتونو بزنه

عذر میخوام از زیاده گویی
    موفق باشید

• خوشم اومد خوشم اومد x 7
  7. ali123

ali123 عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    اختیار دارید آقا ایمان هر چی بیشتر بفرمایید ما بیشتر استفاده می کنیم ...
    خوب در نهایت بذارید سوالم رو شفاف تر بپرسم و نتیجه گیری نهایی معلوم بشه !
    در وحله اول با توجه به اتاق 12 متری دوستان اتفاق نظر دارند که بهترین گزینه بین 5 اینچ هاست .. این درسته ؟!
    حالا در صورت صحت گزینه های 8 اینچ حذف میشن !
    حالا برگردیم به خواسته ؟! خواسته من تفکیک بالا تو همه فرکانس ها و بیس کامل و مناسب بدون احتیاج به ساب ترجیحا ..
    در ضمن بیشتر الکترونیک کار می کنم اما سبک های دیگه رو هم پوشش بده !

از دوستان شنیدم Krk رنگ شدگی داره یه کم اونم تو بیس به خصوص این صحت داره ؟؟ فک نمی کنم تو سری VXT چنین چیزی باشه ؟؟!

عکس استودیو armin van burren رو تو اینترنت سرچ کردم فک کنم krk vxt داشت حالا دیگه نمی دونم چند اینچ و اینکه شاید عکس تبلیغاتی باشه برای krk !!!

در نهایت از بین گزینه های Adam Ax5 Genelec 8030 Focal 5 inch Vxt6 با توجه به توضیحات بالا کدوم رو به من پیشنهاد میدید با ذکر دلیل لطفا !!

واقعا از راهنماییاتون ممنونم ..

8. Reza Soleymani

Reza Soleymani عضو سایت

امتیازات:
    +563 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio
    ایمان جان اینکه میگید مثلا VXT6 واسه الکترونیک مناسبه (که البته اکثریت در این مورد نظرشون هم همینه) آیا اگه فرد بعد از مثلا 3-4 سال تصمیم گرفت از شاخه الکترونیک فاصله بگیره مثلا کلاسیک کار کنه ؛ با توجه به اینکه گوشش خوب عادت کرده به این مانیتور در اونصورت اشکال خاصی واسش پیش نمیاد؟! منظورم از سوال اینه که راهنمایی کنید .
    بالاخره یه روزی ما فقیر فقرا میخواهیم یه مانیتور تو این مایه ها بگیریم و دیگه از این شاخه به اون شاخه نپریم.

9. ایمان احمدزاده

شغل :
    امتیازات:
    +2,604 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    جایی نوشته نشده که برای متراژ زیر 15 متر و 25 سانتی متر نباید 8 اینچ استفاده بشه و اگه استفاده بشه شما محکوم هستید که تا آخر عمر میکسهای بدی داشته باشید

8 اینچ وجودش موقع میکس میتونه خیلی خیلی به داشتن Low End دقیق و کنترل شده کمک کنه (بحث آکوستیک محیط رو فاکتور میگیریم و فرض میکنیم که برای استفاده از هرکدوم این مدلها آکوستیک تا حدود زیادی خوب کنترل شده)
    برای اتاق شما 8 اینچ زیاد بزرگ نیست، شاید اصلاً روزی که خریدید به این جمله بخندید که سایز مانیتور چه ربطی به اندازه ی اتاقم داره چون بسته به شلوغی اتاق شما ممکنه رفتار متفاوتی داشته باشه

در رابطه با VXT هم باید عرض کنم که این سری VXT (دقیقاً مدل VXT8) جایزه های زیادی گرفته و توی خیلی از نقد ها و تست ها سربلند بیرون اومده (مثل A7X از Adam)
    اون رنگ شدگی که شنیدید درباره ی KRK احتمالاً مربوط به مدلهای Rokit از این برند هست که شخصاً نظر خوبی نسبت بهشون ندارم ولی این سری VXT واقعاً عالیه، همونطور که خودتون هم فرمودید آرمین ازش استفاده میکنه اگه بیشتر هم جستجو کنید میبینید خیلی از شخصیت های معروف EDM دیگه هم از VXT8 استفاده میکنن

همچنان نظر من برای سبک شما روی VXT هست، حداقل این هست که بهش ایمان دارید که خیلی از کسایی که ممکنه توی این سبک الگوی شما باشن دارن از همین مدل استفاده میکنن

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  10. ali123

ali123 عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    مرسی باید بشنوم پس حتما !
    چطور می تونم عکس داخل استودیو های افراد معروف رو پیدا کنم ... این یکی هم شانسی پیدا کردم !

11. ایمان احمدزاده

شغل :
    امتیازات:
    +2,604 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    Google بهترین منبع
    سرچ کنید

12. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,546 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    بهتره شما تشریف ببرید یک فروشگاه و مدلهای که فرمودید رو تست کنید.
    هیچ فرمولی برای انتخاب بین این چندتا مونیتور اخر نیست . همه اونها موینتورهای نسبتا !!! خوبی هستند و توسنتند به گرمی در کنار هم رقابت کنند ولی تفاوتها صرفا در فرکانسهای جزیی هست.
    سبک شما الکترونیک هست و من هم خیلیها رو میشناسم الکترونیک کار میکنند و با تمام این موینتورها focal / genelec / adam / krk ,.... حتی k&m و.. میکس میکنند و مشکلی ندارند ولی حقیقتا اردر دادن به این سبک رو نمیپسندم. خواستید تصاویر و منبع زیادی هست.
    مشتری اخر و شنونده اصلی شما هستید و شما باید تشخیص بدید چه موینتوری برای شما مناسب هست.

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  13. ali123

ali123 عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    این حرف تا حدودی درسته !
    اما ...
    صداها یک استاندارد جهانی باید داشته باشند دیگه که بهترین مانیتور به اون شبیه تره ...
    هدف من پیدا کردن اینه ...
    و الا گوش با گوش خیلی فرق داره ...
    بهتر نیست به جای اینکه یه مانیتور برای گوشمون انتخاب کنیم ، گوشمون رو به یه مانیتور ریفرنس عادت بدیم و کالیبره کنیم ؟؟
    این طور به استاندارد جهانی هم نزدیک تر میشیم !!
    مانیتور بهتر از الگوریتم بهتری برای پخش صدا استفاده می کنه !!
    در واقع اگه من به عنوان یه خریدار مانیتوری که در بیس رنگ شده رو ترجیح بدم و خوشم بیاد باید به شنیدن بیس الکی عادت کنم و همیشه انرژیمو پای کم کردن اضافه بیس بذارم ؟؟ یا اینکه یه مانیتور بهتر با خیال راحت بگیرم و بدونم هر چی دارم انجام میدم همونه ؟؟!

در حد نظر بود هیچ اصراری رو بحث ها ندارم ...
    مرسی از پاسخ گویی ..

آخرین ویرایش: ‏1/3/14
  14. Reza Soleymani

Reza Soleymani عضو سایت

امتیازات:
    +563 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio
    علی اخوان عزیز. تو این بحث بچه های شهرستان( که امثال من هستند) رو باید فاکتور گرفت . واقعا جایی نیست بشه صدای مانیتور ها رو شخصا تست کرد و الا حرف شما متینه. به نظر من افرادی مثل من که مانیتوری ندارند نظر بزرگانی مثل شما خیلی تو خرید یک مانیتور قابل قبول تاثیر میذاره.

15. akhavan

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,546 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    رضا جان من موینتور رو مثل عینک میدونم باید قبل از خرید تست کنید. من از راه دور نمیتونم چیزی رو برای شما انتخاب کنم و انتخاب نهایی شما نباید نظر بنده باشد بلکه اون شناخت شماست که تعیین کننده است.

16. Reza Soleymani

Reza Soleymani عضو سایت

امتیازات:
    +563 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio
    صد در صد درست میگید. اینو از این بابت گفتم آخه دوستانی که مثل آقا علی سوالات مقایسه ای می پرسند و به تبع پاسخ هایی که شماها می دهید خیلی کمک می کنه. مثلا وقتی پرسیده میشه توی فلان رنج کدوم بهتره قطعا ( جدا از بحث سلیقه شنیداری) نظرات تخصصی بهتری می دهید تا اون فروشنده توی شهر ما که از موزیک و صدا برداری و رکورد و میکس هیچی نمی دونه و فقط هدفش تجارته و گاها قیمت دولاپهنا میندازن.
    به طور کلی با اینجور سوالات موافقم ذهن آدم رو باز می کنه. من کاملا با استخاره خریدار موافقم :D

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  17. اقا مصطفی

اقا مصطفی عضو سایت

امتیازات:
    +551 / 1 / -0
    نرم افزار:
    سلام عرض میکنم خدمت دوستان و اساتید. دوستان ببخشید اگه سوالم جای مناسبی نیست ولی نمیخواستم دیگه تاپیک تازه باز کنم. در سایت گشتم اما مشاوره ها مربوط به گذشتست و قیمت ها خیلی فرق کرده. دوستان شما به نظر شما تا 850 تومان چه مانتیورینگی مناسب هست؟ ممنونم از شما.بدرود

18. Alireza Ahari

Alireza Ahari عضو سایت

امتیازات:
    +543 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, studio_one
    با 850 جیز مناسبی گیر نمیاد

بودجتونو اگه به 1200برسونید میتونید m-audio bx5a یا yamaha hs50 رو انتخاب کنید

19. اقا مصطفی

اقا مصطفی عضو سایت

امتیازات:
    +551 / 1 / -0
    نرم افزار:
    ممنونم.دوستان احتمالا میمونم و بعدا یک krk میگیرم.فکر کنم بهتر باشه اینجوری.....

20. akhavan

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,546 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    با این مبلغ میتونید یک جفت hs50 کارکرده تهیه کنید.
    یا اینکه یک هدفون خوب مثل dt 770 pro تهیه کنید و بعدا مونیتور بخرید.

موفق باشید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
بارگذاری...
برخی موضوعات مشابه - انتخاب مانیتورینگ مناسب
  1. sajadk48
    پاسخ ها:
    8
    نمایش ها:
    153
  2. sinam4
    پاسخ ها:
    10