انتخاب ساز

شروع موضوع توسط amirazimy ‏29/3/15 در انجمن گیتار

تاپیک انتخاب ساز تالار گیتار در persian-music.org.

1. amirazimy

amirazimy

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    سلام دوستان ببخشید می خواستم بدونم برای شروع جدی موسیقی تلفیقی درحد استاد میلاد درخشانی
    به نظرتون با کدوم ساز بهتره :
    1گیتار کلاسیک یا اکوستیک
    2تار
    3کیبورد
    کدوم بیشتر به درد کار تلفیقی می خوره
    ودر ضمن خیلی به گیتار و تار علاقه شدیدی دارم مخصوصا
    بودجه من درحال حاضر 700ت است
    دوستان سئوال دوم اینه که اگر ساز تار یاد بگیرم ساز دیگر مانند 3 تار و عود اسان میشود؟
    ممنون میشم که زود تر جواب بدید

2. mohammad rezaa

mohammad rezaa کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +883 / 1 / -0
    سلام دوست عزیز و تبریک برای سال جدید.
    تلفیق در موسیقی مستلزم سالها مطالعه،نوازندگی و کسب تجربه در زمینه های گوناگون موسیقی هست و قوانین خاصی برای تلفیق تعریف نشده.لذا هیچ هنرجویی نمیتونه بگه من از ابتدا کلاس ها موسیقی تلفیقی رو شروع کردم.
    مثل مبحث فرم در موسیقی کلاسیک هست.البته فرم هم کتاب ها و اموزش های زیادی داره اما به هرحال خود هنرجو بعد از سالها شنیدن و نواختن فرم ها مختلف و صد البته مطالعه در اون زمینه،میتونه قطعه ای در فرم مشخص خلق کنه.
    برای شروع هر چیزی ،نه تنها سار و موسیقی،بلکه هرچیزی یه سری مقدمات واحد داره.برای موسیقی و شاخه های مختلف اون هم مقدماتی مثل ساز شناسی سلفژ نوازندگی و...هست که در واقع یک هنرجو باید این دوره هارو بگذرونه.مثلا یه موزیسین نداریم که تاحالا هیچ سازی رو کار نکرده باشه.
    البته ناگفته نماند که خیلی از هنرمند ها دوست دارن ار کلمه تلفیق استفاده کنن و تنها هنرشونم گذاشتن یه ساز غربی کنار یه ساز ایرانی یا ...هست.که خب صد البته تلفیقی در کار نیست.
    در مورد سوالتون (که یه مقدار هم عجیب بود)لازم میبینم چندتا نکته بگم.
    نکته اول اینکه برای انتخاب ساز،مهمترین فاکتور علاقه هست.البته میتونه موردهای دیگری هم باشه اما مهمترینشون رو عرض کردم/
    نکته بعد اینکه هیچ سازی نیست که بگیم این بیشتر به درد کار تلفیقی میخوره.خب چرا؟مگه ما نمیگیم تلفیق دو نوع موسیقی یا بیشتر؟خب پس هر سازی ممکنه به درد کار تلفیقی بخوره.هیچ سازی برای هیچ هدفی غیر از لذت بردن از اون ساخته نشده.مثلا کسی نگفته این ساز رو میسازم تا به درد کار تلفیقی هم بخوره.
    اقای درخشانی رو نمیشناسم ولی فکر نکنم ایشون هم از همون اول کار تلفیقی مد نظرشون بوده.قطعا سالها زحمت کشیدن و مطالعه کردن.
    اگه به موسیقی علاقه دارین خب شروع کنین.اما پرش از پله اول به پله مثلا صدم کار غیر ممکنی هست.
    البته این روزها هم رایج شده و خب، همه میوفتن پایین.
    کار من ایجاب میکنه که روزانه با تعداد زیادی از کسایی که میخوان موسیقی رو شروع کنن ملاقات کنم.قبل از عید چند نفری اومدن. یک گروه موسیقی راک بودن.4نفر بودن یادمه.حتی اسم هم داشتن.اما تا بحال هیچ سازی دستشون نگرفته بودن.
    اماااا قیافهاشون شدیدا شبیه راک استار های امریکایی بود.یعنی قبل اینکه بفهمم اینا همش اداس ،فکر کردم یکی از بهترین های راک دنیا هستن.خب حال میخواستن تازه هرکدوم یه سازی شروع کنن.
    هدفم از گفتن این خاطره چیز خاصی نبود فقط گفتم فضا عوض شه.
    پیشنهاد من اینه که یه سازی رو که بیشتر از همه بهش علاقه داری و شروع کن.اصلا ذهنتو درگیر موسیقی تلفیقی نکن.خیلی از کسایی که تلفیقی کار میکنن حتی تعریف درستی از اون ندارن.
    پس بدون عجله سار مورد علاقه رو شروع کن و بزار همه چی خودش درست شه.این فقط یه پیشنهاد بود همین.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  3. mohammad rezaa

امتیازات:
    +883 / 1 / -0
    سلام دوست عزیز و تبریک برای سال جدید.
    تلفیق در موسیقی مستلزم سالها مطالعه،نوازندگی و کسب تجربه در زمینه های گوناگون موسیقی هست و قوانین خاصی برای تلفیق تعریف نشده.لذا هیچ هنرجویی نمیتونه بگه من از ابتدا کلاس ها موسیقی تلفیقی رو شروع کردم.
    مثل مبحث فرم در موسیقی کلاسیک هست.البته فرم هم کتاب ها و اموزش های زیادی داره اما به هرحال خود هنرجو بعد از سالها شنیدن و نواختن فرم ها مختلف و صد البته مطالعه در اون زمینه،میتونه قطعه ای در فرم مشخص خلق کنه.
    برای شروع هر چیزی ،نه تنها سار و موسیقی،بلکه هرچیزی یه سری مقدمات واحد داره.برای موسیقی و شاخه های مختلف اون هم مقدماتی مثل ساز شناسی سلفژ نوازندگی و...هست که در واقع یک هنرجو باید این دوره هارو بگذرونه.مثلا یه موزیسین نداریم که تاحالا هیچ سازی رو کار نکرده باشه.
    البته ناگفته نماند که خیلی از هنرمند ها دوست دارن ار کلمه تلفیق استفاده کنن و تنها هنرشونم گذاشتن یه ساز غربی کنار یه ساز ایرانی یا ...هست.که خب صد البته تلفیقی در کار نیست.
    در مورد سوالتون (که یه مقدار هم عجیب بود)لازم میبینم چندتا نکته بگم.
    نکته اول اینکه برای انتخاب ساز،مهمترین فاکتور علاقه هست.البته میتونه موردهای دیگری هم باشه اما مهمترینشون رو عرض کردم/
    نکته بعد اینکه هیچ سازی نیست که بگیم این بیشتر به درد کار تلفیقی میخوره.خب چرا؟مگه ما نمیگیم تلفیق دو نوع موسیقی یا بیشتر؟خب پس هر سازی ممکنه به درد کار تلفیقی بخوره.هیچ سازی برای هیچ هدفی غیر از لذت بردن از اون ساخته نشده.مثلا کسی نگفته این ساز رو میسازم تا به درد کار تلفیقی هم بخوره.
    اقای درخشانی رو نمیشناسم ولی فکر نکنم ایشون هم از همون اول کار تلفیقی مد نظرشون بوده.قطعا سالها زحمت کشیدن و مطالعه کردن.
    اگه به موسیقی علاقه دارین خب شروع کنین.اما پرش از پله اول به پله مثلا صدم کار غیر ممکنی هست.
    البته این روزها هم رایج شده و خب، همه میوفتن پایین.
    کار من ایجاب میکنه که روزانه با تعداد زیادی از کسایی که میخوان موسیقی رو شروع کنن ملاقات کنم.قبل از عید چند نفری اومدن. یک گروه موسیقی راک بودن.4نفر بودن یادمه.حتی اسم هم داشتن.اما تا بحال هیچ سازی دستشون نگرفته بودن.
    اماااا قیافهاشون شدیدا شبیه راک استار های امریکایی بود.یعنی قبل اینکه بفهمم اینا همش اداس ،فکر کردم یکی از بهترین های راک دنیا هستن.خب حال میخواستن تازه هرکدوم یه سازی شروع کنن.
    هدفم از گفتن این خاطره چیز خاصی نبود فقط گفتم فضا عوض شه.
    پیشنهاد من اینه که یه سازی رو که بیشتر از همه بهش علاقه داری و شروع کن.اصلا ذهنتو درگیر موسیقی تلفیقی نکن.خیلی از کسایی که تلفیقی کار میکنن حتی تعریف درستی از اون ندارن.
    پس بدون عجله سار مورد علاقه رو شروع کن و بزار همه چی خودش درست شه.این فقط یه پیشنهاد بود همین.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  4. amirazimy

amirazimy

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    مطلبتون رو خوندم خیلی ذهنم رو باز کرد
    خیلی خیلی ممنون
    از شما فقط نظر می خوام که بین ساز گیتار و تار کدوم ساز رو خریداری کنم؟چون به هردو علاقه شدید دارم موندم بینشون؟
    سئوال دوم اینه که اگر ساز تار یاد بگیرم ساز دیگر مانند 3 تار و عود اسان میشود؟

5. mohammad rezaa

امتیازات:
    +883 / 1 / -0
    در مورد سوال اول خب باز هم همون جواب قبلی رو دارم .هر کدام که بیشتر روح شما رو نوازش میده.یه دیالوگ معروف تو فیلم انجمن شاعران مرده هست که خیلی دوسش دارم.روبین ویلیامز داره به شاگرداش میگه:ما شعر نمیخونیم یا شاعر نمیشیم واسه اینکه شعر چیزه قشنگیه،ما اینکارو میکنیم چون ما انسانیم.و روحمون پر از شور و عشقه.مهندسی پزشکی و ... برای بقای بشریت لازمن.اما شعر برای بقای روح و عشق و عاطفه لارمه،چیزای که به خاطر اونها زنده ایم.
    این جمله ها رو میشه در وصف موسیقی گفت.
    نتیجه ای که من از این جمله میگیرم برداشت شخصی من خواهد بود.مثلا اینکه کسی نمیتونه با هیچ دلیل و برهانی منو منع از نواختن پیانو و شروع یه ساز دیگه بکنه.چه بسا دلیل هاش خیلی منطقی باشه.اما من عاشق پیانو ام .هیچ دلیلی برای شروع این ساز جز عشق و علاقه نداشتم.
    جواب سوال شما خیلی شخصی هست.ممکنه من بگم گیتار ،چون گیتار رو دوس دارم.ممکنه یه نفر دیگه بگه تار چون اون هم تار رو دوست داره.
    پس یه شرایطی بوجود بیارین که هر دو ساز رو دستتون بگیرین و یکمی سعی کنید ازش صدا در بیارین.از هیچ کس هم نپرسین که کدومش رو شروع کنم؟چون جواب طرف ناخوداگاه متاثر ار علاقه قلبی اون میشه.و تکلیف دلیل و منطق هم که روشن شد.
    اما سوال بعدی.
    بله قطعا تاثیر مثبتی داره چون شما انگشت های تقویت شده ای دارین و ازاونجا که یه سری شباهت هایی هست بینشون میتونین زود راه بیوفتین.حتی کسی بخواد بعد از پیانو مثلا ساکسفون رو کار کنه باز هم کمی زودتر راه میوفته.چون درک خوبی از موسیقی،نت خوانی و مثلا گام شناسی و... پیدا کرده.
    حالا من یه سوال دارم.
    اقای درخشانی همونی هستن که تو کنسرت های سیروان میزنن.من یه بار دیدم اهنگ تو لهن خنده هات!!(اسمش رو نمیدونم)
    رو در اجرای زنده با سه تار اجرا کردن.یعنی همون ملودی رو سه تار میزد.ایشون هستن اقای درخشانی؟تو خود اهنگ اصلی هم سه تار میزنه اون ملودی رو نه؟

آخرین ویرایش: ‏30/3/15
  6. koorosh_kabir

koorosh_kabir عضو سایت

امتیازات:
    +351 / 1 / -0
    نرم افزار:
    StudioOne
    در مورد سوال دومتون
    من فکر میکنم هر سازی سختی خاص خودشو داره و اینطوری نیست که اگر تار یاد بگیرید، سه تار هم واستون آسون میشه
    اینو هم در نظر بگیرید که یاد گرفتن یه ساز در مدت زمان کوتاه امکان پذیر نیست
    برای اینکه توی یه سازی "نوازنده" بشید، حداقل باید 20 سال ساز بزنید
    نوازنده شدن به این آسونی ها نیست واقعا
    و این رو زمانی درک میکنید که خودتون شخصا شروع به ساز زدن کنید

7. amirazimy

amirazimy

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    درسته محمد جان همون کسی که در کنسرت خسروی ساز مینوازید
    ممنونم از شما که خیلی جامع سئوالمو پاسخ دادید

8. amirazimy

amirazimy

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    انقدر به این دوساز علاقه دارم نمی تونم بینشون یک کدوم رو انتخاب کنم
    هردو روحمو نوازش میکنه
    بازم از شما دوعزیز ممنونم

9. amirazimy

amirazimy

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    محمد عزیز ببخشید زیاد سئوال میکنم
    می خواستم امکانش هست البوم اشارت(میلاد درخشانی) نظر یک قطعشو گوش کنید و بعد بگو که بین تار و گیتار(کلاسیک یا اکوستیک) کدوم رو انتخاب کنم چون به هردو ساز علاقه دارم
    ممنون میشم

10. mohammad rezaa

امتیازات:
    +883 / 1 / -0
    اخه بین تار و گیتار یه دنیا تفاوت هست امیر جان من چی بگم اخه.یکی سنتی و یکی غربی..چند باری هم گفتم جواب این سوال رو...
    شما تار بخر کار کن...خوبه؟ :smile:

11. amirazimy

amirazimy

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    محمد جان گفتم بر اساس نوع اهنگ های البوم اشارت نظر ازبین این دوساز کدام رو انتخاب کنم؟اما بازم ممنون
    محمد عزیز من یه جا خوندم گفتن برای اهنگسازی یا برای شروع موسیقی ازپیانو یا گیتار شروع کنید بهتره
    می خواستم بدونم اگر برای مثال خواستم پیانو کار کنم میتوانم از کیبور استفاده کنم؟چون قیمت پیانو از 3 میلیون شروع میشه

بارگذاری...