ام دی اف یا نئوپان ؟

شروع موضوع توسط PaPa ‏14/11/11 در انجمن Acoustic ( اکوستیک )

تاپیک ام دی اف یا نئوپان ؟ تالار Acoustic ( اکوستیک ) در persian-music.org.

1. PaPa

PaPa عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    درود به همگی

برای ساخت اتاق آکوستیک از نئوپان استفاده بشه بهتره یا ام دی اف ؟

2. Ahmad-Paya

Ahmad-Paya عضو سایت

امتیازات:
    +50 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, wavelab
    لبه های نئوپان با گذشت زمان خورد میشه ولی با ام دی اف راحت میتونید لبه یک ورق رو به پهنای ورق دیگر پیچ کنید بدون هیچ قطعه اضافی(البته + مقداری چسب چوب)

3. EHSANP800

EHSANP800 عضو سایت

امتیازات:
    +36 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    از نظر شکم دادن و اکوستیک چطور؟؟؟؟؟

4. rasputin

rasputin عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام
    خوب کلا استفاده از چوب برای ساخ ت اطاق آکوستیک مناسب نیست به دلایل زیادی.
    اما اگر ناچارید استفاده کنید من یک تز بهتر و ارزانتر بهتون میدم.
    اینکه از نئوپان استفاده کنید چون هم ام دی اف گران هست و هم اینکه تفاوت ناچیزی داره با نئوپان
    شما نئوپان 16 میل فشرده تهیه کنید.و بدید براتون برش بزنن به اندازه ی دلخواه و بعد بدید لبه هاش رو براتون نوار پی وی سی بزنن که دیگه خرده نشه .
    بعد دیوارهاتون رو دو لایه درست کنید یعنی 2 تخته با فاصله 5 الی 10 سانتی متر از همدیگه یک طرف دیوار شما رو بسازه حالا فضای خالی بینشون رو میتونید با خیلی چیزا بپوشونید که بهتره پشم سنگ و ابر فشرده با دانستیته بالا استفاده شه ...اینطوری هم ارزان میشه هم تا حدود خیلی زیادی میتونید صدا رو کنترل کنید اما نه کامل و باز نواقص فوقولاده زیادی خواهد داشت

- - - - - - - - - -

سلام
    خوب کلا استفاده از چوب برای ساخ ت اطاق آکوستیک مناسب نیست به دلایل زیادی.
    اما اگر ناچارید استفاده کنید من یک تز بهتر و ارزانتر بهتون میدم.
    اینکه از نئوپان استفاده کنید چون هم ام دی اف گران هست و هم اینکه تفاوت ناچیزی داره با نئوپان
    شما نئوپان 16 میل فشرده تهیه کنید.و بدید براتون برش بزنن به اندازه ی دلخواه و بعد بدید لبه هاش رو براتون نوار پی وی سی بزنن که دیگه خرده نشه .
    بعد دیوارهاتون رو دو لایه درست کنید یعنی 2 تخته با فاصله 5 الی 10 سانتی متر از همدیگه یک طرف دیوار شما رو بسازه حالا فضای خالی بینشون رو میتونید با خیلی چیزا بپوشونید که بهتره پشم سنگ و ابر فشرده با دانستیته بالا استفاده شه ...اینطوری هم ارزان میشه هم تا حدود خیلی زیادی میتونید صدا رو کنترل کنید اما نه کامل و باز نواقص فوقولاده زیادی خواهد داشت

5. EHSANP800

EHSANP800 عضو سایت

امتیازات:
    +36 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    دوستان دانسیته یا چکالی چقد اثرداره؟
    آخ همون طور کمیدونید صدای بیرون اگر دانسیته بالا باشه بر میگرده و این خوبه اما خبر بد این که صدای دد روم تشدید میشه و بر عکس برای دانسیته ی پا یین
    حالا با این شرایط کدوم مناسب تره؟؟؟؟
    این مشکل در مورد پشم سنگ هم هست ن فقط چوب

6. HAMED HAMRAH

HAMED HAMRAH عضو سایت

امتیازات:
    +103 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    اصلا چوب یا ام دی اف یا نئوپان خوب نیست به هیچ وجه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! چون نه تنها صدا رو دمپ نمی کنه که ریورب بدی هم داره همونطور که دوستمون گفتند از تخته سه لا با فاصله که توش هم پشم سنگ کار شده باشه استفاده کنید سطحش رو هم موکت یا بلکا بزنید

7. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    چرا مناسب نیست ؟
    اتفاقا چوب تو ساخت استودیوها خیلی کاربرد داره
    اگه منظورتون اینه که کلا اتاق رو از چوب بسازند شاید. که البته اونم اگه درست جاگیری و زیر سازی بشه مشکلی نیست شما توی استودیو های بزرگ هم میبیند که از چوب خیلی استفاده شده
    دوست عزیز موکت میتونه تاثیر بگذاره اما بلکا اصلا تاثیری نداره

8. Hamed_abdollahi

Hamed_abdollahi عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +356 / 1 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio, nuendo, StudioOne
    دوستان چوب در اکوستیک کردن به کار میره اما نه به عنوان دیوار اصلی
    به نظر من شما هزینه ای که میخواین برای چوب بکنید برید دیوار کچی پیش ساخته بگیرید.
    با چوب شاید بتونید هوا.نویز و ریوب رو بگیرید اما از ورود صداهای بلند مانند فرکانسهای پایین باند ها نمیتونید جلو گیری کنین
    شما یه قیمت از دیوار گچی بگیرید قیمتش فکر میکنم از امم دی اف ارزونترباشه
    موفق باشید

9. rasputin

rasputin عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sسلام آقای محبی
    بله منظور من اینه که ساخت یه اطاقک یا باکس با چوب مناسب نیست .کسی منکر این نیست که چوب استفاده ی زیادی داره در ساخت استودیو اما این که یه چهار چوب اطاقک مانند با چوب بسازیم به عنوان دد روم مناسب نیست به نظرم

10. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    اتفاقا اونم میشه مخصوصا برای اسکلت بندی یادم باشه به سری عکس از استودیوهایی که با چوب کار شدن براتون بذارم

11. HAMED HAMRAH

HAMED HAMRAH عضو سایت

امتیازات:
    +103 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    استاد بزگوارمون جناب آقای محبی درست می فرمایند اما:
    تا اونجاییکه که من مطالعه کردم و تجربه کردم در آکوستیک 2 مساله داریم
    1- ایزولاسیون : استفاده از مواد کم چگال یا غیر فشرده مثل خلا یا گازهای سبک (که قطعا ام دی اف مناسب نیست) و طولانی کردن مسیر صوت با مواد متخلخل مثل ابر یا دیوارهای چند لایه و شیشه های چند جداره و دمپینگ انرژی صوت با مواد نرم مثل پشم سنگ
    2- جلوگیری از ریورب : جلوگیری از تشکیل سطوح صاف و صیقلی و گوشه های 90 درجه که با اجرای اشکال نامنظم در نما با چوب یا فوم های آکوستیک انجام میشه که در استودیوهای بزرگ که زیر کارشون حرفه ایه می بینیم ولی در حد کار خانگی صرفه اقتصادی نداره و بیشتر کار رو خراب می کنه لذا موکت و رنگ بلکا که از الیاف ساخته شده و سطحی مثل موکت داره قابل دسترسیه

- - - - - - - - - -

استاد بزگوارمون جناب آقای محبی درست می فرمایند اما:
    تا اونجاییکه که من مطالعه کردم و تجربه کردم در آکوستیک 2 مساله داریم
    1- ایزولاسیون : استفاده از مواد کم چگال یا غیر فشرده مثل خلا یا گازهای سبک (که قطعا ام دی اف مناسب نیست) و طولانی کردن مسیر صوت با مواد متخلخل مثل ابر یا دیوارهای چند لایه و شیشه های چند جداره و دمپینگ انرژی صوت با مواد نرم مثل پشم سنگ
    2- جلوگیری از ریورب : جلوگیری از تشکیل سطوح صاف و صیقلی و گوشه های 90 درجه که با اجرای اشکال نامنظم در نما با چوب یا فوم های آکوستیک انجام میشه که در استودیوهای بزرگ که زیر کارشون حرفه ایه می بینیم ولی در حد کار خانگی صرفه اقتصادی نداره و بیشتر کار رو خراب می کنه لذا موکت و رنگ بلکا که از الیاف ساخته شده و سطحی مثل موکت داره قابل دسترسیه

12. EHSANP800

EHSANP800 عضو سایت

امتیازات:
    +36 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    سلام جناب محبی
    تو ی عکس های استدیو های بزرگ دیده میشه کف دد روم یا حتی اتاق اپراتور از چیزی مثل پارکت چوبی یا چیزی شبیه این استفاده شده (چرا کف از چوبه؟)
    مگ چوب صدا رو تشدید نمیکنه؟
    اگ میشه تو ضیحی بدید مرسی

13. alireza_rockman

alireza_rockman عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +106 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools
    اتاق Tracking Room یا همون اتاق رکورد (دد روم) در استودیوهای حرفه ای از دو بخش مجزا تشکیل میشه یکی String Section و دیگری وکال سکشن ...
    بخش استرینگ همیشه از چوب برای لایه فاینال (آخری) استفاده میشه که رکورد سازهایی پیانو ویولون گیتار توش انجام میشه..... چوب یک صدای شفاف خیلی برایت و زیبا به نتیجه نهایی کار میده که تو فروم های خارجی خیلی بهش اهمیت میدن و بحث میکنن ... وکال سکشن هم که بچه بهش اشاره کردن

بارگذاری...