آخرین ارسال‌ها

امپدانس و سطح فشار صوتی هدفون (سوال)

Arman.b7

عضو سایت
2/12/13
134
Ahwaz
سلام
تویه انتخاب هدفون این دو آپشن وجود دارن (امپدانس و سطح فشار صوتی)
میخواستم بدونم کمو زیادشون چه فرقی داره ینی ایا امپدانس کمش خوبه یا زیاد و فشار صوتی هم به همون شکل....
برای انتخاب چجوری باید در نظر بگیرمشون....تویه اینترنتم سرچ کردم وفقط با مسایل فیزیکیو فرمولی مواجه شدم میخواستم یکی واسم خیلی عامیانه توضیح بده

Yo3fM

هنرمند
کاربر با تجربه
24/2/16
706
سلام
میخواستم بدونم کمو زیادشون چه فرقی داره ینی ایا امپدانس کمش خوبه یا زیاد و فشار صوتی هم به همون شکل....
برای انتخاب چجوری باید در نظر بگیرمشون....تویه اینترنتم سرچ کردم وفقط با مسایل فیزیکیو فرمولی مواجه شدم میخواستم یکی واسم خیلی عامیانه توضیح بده
سلام.
داداش من امپدانس رو میدونم که هرچی بالاتر باشه صدا دقیقتر و شفاف تر و البته برای کار میکس مطمئن تر هست. پس بهتره بالا باشه. اما مسئله اینه که هرچی امپدانس بالاتر باشه نیاز به خروجی قوی داری یعنی باید یه امپ هم بگیری مگه اینکه کارت صدات اون مقدار امپدانس رو ساپورت کنه. چون اگه پلیر خروجی اون قدرت رو نداشته باشه میزان بلندی صدای خیلی کمی بهت میده.

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,645
53
.
سلام
عامیانه اش اینه که قدرت خروجی کارت صدات باید با توانایی هدفونی که استفاده میکنی همخوانی داشته باشه. مثلاً اگر هدفونت 250 اُهم هست، کارت صدات باید بتونه اون مقدار اُهم رو ساپورت کنه. این نیست که "اُهم بالا خوبه، اُهم پایین بَده!"
شما اگه مثلاً یه هدفون مناسب با امپدانس خروجی یک تلفن معمولی رو گیر بیاری، بهترین صدای خروجی رو میتونی از اون تلفن بگیری، که معمولاً برای تلفن ها بالاتر از 32 اهم هم نیست.

Arman.b7

عضو سایت
2/12/13
134
Ahwaz
عامیانه اش اینه که قدرت خروجی کارت صدات باید با توانایی هدفونی که استفاده میکنی همخوانی داشته باشه. مثلاً اگر هدفونت 250 اُهم هست، کارت صدات باید بتونه اون مقدار اُهم رو ساپورت کنه. این نیست که "اُهم بالا خوبه، اُهم پایین بَده!"
شما اگه مثلاً یه هدفون مناسب با امپدانس خروجی یک تلفن معمولی رو گیر بیاری، بهترین صدای خروجی رو میتونی از اون تلفن بگیری، که معمولاً برای تلفن ها بالاتر از 32 اهم هم نیست.
از کجا باید بفهمیم که کارت صدا اون مقدار اُهم رو ساپورت میکنه ؟؟؟

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,645
53
.
معمولاً کارت صدا ها 250 اهم رو ساپورت میکنن. ولی برای اطمینان یا منوئلش رو باید بخونی و یا از کمپانی سازنده سوال کنی.

sam ca

کاربر با تجربه
عضو سایت
8/2/16
1,216
سلام.
داداش من امپدانس رو میدونم که هرچی بالاتر باشه صدا دقیقتر و شفاف تر و البته برای کار میکس مطمئن تر هست. پس بهتره بالا باشه...
درست هست ولی‌ بستگی داره که تو چه ولوم داری گوش میکنی‌. اگه تو ولوم معمولی‌ باشه فرقی‌ رو نمی‌بینی، ولی‌ تو ولوم‌های بالا هرچی‌ impedance بیشتر باشه، این قدر distortion هدفون که اون impedance رو ساپورت بکنه کمتر می‌شه.اصلان دلیل اینکه ستودیو‌های هرفیی از هدفون امپ با impedance بالا استفاده می‌کنن همین هست.

از کجا باید بفهمیم که کارت صدا اون مقدار اُهم رو ساپورت میکنه ؟؟؟
بیشتر کارت‌های معمولی‌ که برق رو فقط از USB میگیرن نمی‌تونن هدفون با impedance بالا رو درایو بکنن. برق USB دقیقن معلوم هست که ولتاژ چی‌ داره.
هدفون رو الان نخر. هر وقت که تصمیم گرفتی‌ چه کارتی میخی‌ بخری، اون وقت براش یک هدفون تو اون impedance پیدا کن.

Arman.b7

عضو سایت
2/12/13
134
Ahwaz
درست هست ولی‌ بستگی داره که تو چه ولوم داری گوش میکنی‌. اگه تو ولوم معمولی‌ باشه فرقی‌ رو نمی‌بینی، ولی‌ تو ولوم‌های بالا هرچی‌ impedance بیشتر باشه، این قدر distortion هدفون که اون impedance رو ساپورت بکنه کمتر می‌شه.اصلان دلیل اینکه ستودیو‌های هرفیی از هدفون امپ با impedance بالا استفاده می‌کنن همین هست.

بیشتر کارت‌های معمولی‌ که برق رو فقط از USB میگیرن نمی‌تونن هدفون با impedance بالا رو درایو بکنن. برق USB دقیقن معلوم هست که ولتاژ چی‌ داره.
هدفون رو الان نخر. هر وقت که تصمیم گرفتی‌ چه کارتی میخی‌ بخری، اون وقت براش یک هدفون تو اون impedance پیدا کن.
کارت صدامم انتخاب کردم
Focusrite scarlett 6i6 G2

sam ca

کاربر با تجربه
عضو سایت
8/2/16
1,216
کارت صدامم انتخاب کردم
توی "SPECS" ننوشتن که دقیق Impedance هدفون برای Focusrite scarlett 6i6 G2 چی‌ هست. فقط نوشتن که ۱۰ اهم output داره. پس این معنیش این هست که مثل باقی‌ کارت‌های یUSB فکوسرایت این برای هدفون‌ها با impedence کم درست شده. هرچی‌ بین ۳۲ و ۸۰ بگیری برات خوب کار میکنه با این کارت

Arman.b7

عضو سایت
2/12/13
134
Ahwaz
کارت صدایه مورد نظرم برای آهنگسازی
هستش تویه اطلاعات خود سایتش در مورد هدفون موارد زیر رو نوشته
Headphone Outputs
Frequency Response

20 Hz - 20 kHz ±0.5 dB

Dynamic Range

108 dB (A-Weighted)

THD+N

<0.001%

Maximum Output Level

+13 dBu

Impedance

10 Ω

قسمت آبی رنگ ینی برای هدفون آمپدانس بالاتر از 10 رو ساپورت نمیکنه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟:O_o::cautious:

2/3/16
31
35
سلام دوستان
در مورد امپدانس هذفون و کارت صدا، من پرسش و پاسخ این پست رو خوندم اما هنوز خوب درک نکردم. این ها دو نمونه از امپدانس کارت صدا هستن:

1- focusrite scarlett 2i4

Microphone Inputs Impedance: 3000 ohm
Line Inputs Impedance: 52000 ohm
Instrument Inputs Impedance: 1000000 ohm
TRS Outputs Impedance: 94 ohm
RCA Outputs Impedance: 47 ohm
Headphone Outputs Impedance: 10 ohm

2- RME Fireface UFX

DA, Line Out 3-8, rear Outputs Impedance: 75 ohm
DA - Stereo Monitor Output Phones Outputs Impedance: 30 ohm
BNC, switch for internal termination Impedance: 75 ohm

تو انتخاب این دو کارت صدا برای یک هدفون 250 اهمی، کدوم یکی از این مشخصات تعیین می کنه که این کارت های صدا چنین هدفونی رو ساپورت می کنن؟ (حتی اگه قبول نداشته باشیم که focusrite scarlett 2i4 این کار رو می کنه، در ساپورت کردن RME Fireface UFX هیچ شکی نیست)

5/10/10
25
دوستان در علم صدا یکی از پیش نیازهاش داشتن علم الکترونیک هست .
اینکه شما بدونید امپدانس چیه و یک هدفون "های امپدانس" و "لو امپدانس" از نظر ساختاری چه فرقی باهم میکنند شاید در درک بهتر موضوع کمکتون کنه. اصلا نمیخوام بحث رو الکترونیکی کنم و خیلی مختصر یه راهنمایی میکنم .
امپدانس الکتریکی میزان مقاومتی است که تحت یک ولتاژ V در برابر جریان التریکی A به وجود میاد . (R=V/I)
هدفون با امپدانس بالا ( از 25 اهم به بالا و حتی بیشتر تا 250 اهم ) بیشترین قدرت رو برای پخش سطح صوتی بالا رو داره . در نتیجه، از آسیب ناشی از اضافه بار یا OVERLOAD محافظت میشه و میتوان اونو با طیف وسیع تری از تجهیزات صوتی مورد استفاده قرار بدیم.
یک هدفون 250 اهمی حتی با یک تلفن همراه هم قابل استفاده است ولی نمیشه نهایی ترین سطح صوتی رو ازش گرفت . و بهتره یک هماهنگی بین امپدانس خروجی هدفون کارت صدا و امپدانس هدفون باشه و یا در غیر این صورت از پری امپ های هدفون استفاده بشه که بیشترین بازدهی رو داشته باشه .
هنگامی که بحث انتخاب هدفون میشه، بهتره سراغ اونایی رفت که Db بالاتری در طیف فرکانسی 20Hz تا 20،000 Hz رو پوشش میدن.

2/3/16
31
35
دوستان در علم صدا یکی از پیش نیازهاش داشتن علم الکترونیک هست .
اینکه شما بدونید امپدانس چیه و یک هدفون "های امپدانس" و "لو امپدانس" از نظر ساختاری چه فرقی باهم میکنند شاید در درک بهتر موضوع کمکتون کنه. اصلا نمیخوام بحث رو الکترونیکی کنم و خیلی مختصر یه راهنمایی میکنم .
امپدانس الکتریکی میزان مقاومتی است که تحت یک ولتاژ V در برابر جریان التریکی A به وجود میاد . (R=V/I)
هدفون با امپدانس بالا ( از 25 اهم به بالا و حتی بیشتر تا 250 اهم ) بیشترین قدرت رو برای پخش سطح صوتی بالا رو داره . در نتیجه، از آسیب ناشی از اضافه بار یا OVERLOAD محافظت میشه و میتوان اونو با طیف وسیع تری از تجهیزات صوتی مورد استفاده قرار بدیم.
یک هدفون 250 اهمی حتی با یک تلفن همراه هم قابل استفاده است ولی نمیشه نهایی ترین سطح صوتی رو ازش گرفت . و بهتره یک هماهنگی بین امپدانس خروجی هدفون کارت صدا و امپدانس هدفون باشه و یا در غیر این صورت از پری امپ های هدفون استفاده بشه که بیشترین بازدهی رو داشته باشه .
هنگامی که بحث انتخاب هدفون میشه، بهتره سراغ اونایی رفت که Db بالاتری در طیف فرکانسی 20Hz تا 20،000 Hz رو پوشش میدن.
ممنون دوست عزیز
بنده ارشد فیزیک خوندم، و خوشبختانه تعاریفی مثل مقاومت، شدت جریان، شدت صوت، ارتفاع صوت، تراز شدت صوت، آستانه شنوایی و دردناکی، بازه شنوایی، جذب، بازتاب و... رو‌ می‌دونم
حس می‌کنم سوالم رو‌ خوب نپرسیدم
سوال من اینه: از بین امپدانس‌هایی که من نوشتم، قااااعدتاً باید به تطابق امپدانس خروجی هدفون روی کارت صدا و امپدانس هدفون توجه کرد
حالا ما هدفونی داریم که امپدانس ۲۵۰ اهم داره، ولی تقریباً هیچ کارت صدایی امپدانس ورودی هدفونش ۲۵۰ اهم نیست حتی بالای ۱۰۰ اهم هم نیست
در این صورت باید کمیت دیگه‌ای مثل شدت جریان، تراز شدت یا چیز دیگه‌ای دخیل باشه. این کمیت چیه؟
چون معقول نیست که همه‌ی کمپانی‌ها وردی هدفون کارت صداهاشون ۱۰۰ اهم هم نباشه، بعد هدفون ۲۵۰ اهک باشه

آخرین ویرایش:
5/10/10
25
ممنون دوست عزیز
بنده ارشد فیزیک خوندم، و خوشبختانه تعاریفی مثل مقاومت، شدت جریان، شدت صوت، ارتفاع صوت، تراز شدت صوت، آستانه شنوایی و دردناکی، بازه شنوایی، جذب، بازتاب و... رو‌ می‌دونم
سوال من اینه: از بین امپدانس‌هایی که من نوشتم، قااااعدتاً باید به تطابق امپدانس خروجی هدفون روی کارت صدا و امپدانس هدفون توجه کرد
حالا ما هدفونی داریم که امپدانس ۲۵۰ اهم داره، ولی تقریباً هیچ کارت صدایی امپدانس ورودی هدفونش ۲۵۰ اهم نیست حتی بالای ۱۰۰ اهم هم نیست
در این صورت باید کمیت دیگه‌ای مثل شدت جریان، تراز شدت یا چیز دیگه‌ای دخیل باشه. این کمیت چیه؟
چون معقول نیست که همه‌ی کمپانی‌ها وردی هدفون کارت صداهاشون ۱۰۰ اهم هم نباشه، بعد هدفون ۲۵۰ اهک باشه
چیزی که من دیدم معمولا یک رابطه ی 1/8 هست . یعنی به عنوان مثال اگر خروجی هدفون در کارت صدا 30 اهم باشه میتونه هدفون 240 اهمی رو ساپورت کنه

Mehdi Ghadami

هنرمند
عضو سایت
26/11/13
244
33
tehran
ممنون دوست عزیز
سلام
به خاطر اینکه باید هزینه کنید و امپ هدفون خریداری کنید
مثل
Beyerdynamic A 20 که هدفون های تا 600 اهم رو درایو میکنه .

بالا