اموزش برداشتن صدای خواننده از رو اهنگ

شروع موضوع توسط h@d!_metal ‏26/5/10 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک اموزش برداشتن صدای خواننده از رو اهنگ تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. h@d!_metal

h@d!_metal Banned

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام اساتید بزرگوار
    میشه راهنماییم کنید چطوری میتونم صدای خواننده رو از رو اهنگ بردارم؟؟
    اگه نرم افزار خاصی میخواد میشه لینک دانلود بزارید؟؟
    مرسی
    ممنون

2. GameMaster

GameMaster عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    اين هستش ولي چيري شما ميخاين رو ارايه نميده
    Audacity: Free Audio Editor and Recorder

3. bdel

bdel عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, reason, sonar
    هیج نرم افزاری نیست که بتونه صدای خوانندرو به طور کامل برداره
    این نرم افزارهایی هم که هست فقط صدای خواننده_اونم در بعضی مواقع_رو با دادن یک افکت کم میکنه ویک سری از فرکانسها رو هم با اون کم میکنه یا از بین میبره که موجب میشه اهنگ با افت شدید کیفیت همراه بشه
    در نرم افزار ادوبودیشن قویترین این افکت وجود داره که اسمش cut vocal هست:smile (73):

4. Ramtin

Ramtin Banned

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, sonar
    در نرم افزارهای virtual DJ شما میتونید همچین کاری کنید ولی دقیقا همون مسئله ای که در پست قبل دوست خوبم Bdel عزیز اشاره کردند اتفاق میفته.
    چرا ؟
    چون آوای خواننده در صدای سازها و پد ها میکس شده ( مخلوط شده) و جداسازی فرکانسهای صدای خواننده مثل پاکسازی یک انبار می مونه و به ندرت بتونید به نتیجه مطلوب برسید.

فقط یه راهکار برای رسیدن به صدای مطلوب دارید یا این که از موسیقی لایت اون اهنگ استفاده کنید.
    مثلا فایل MIDI این اهنگ رو پیدا کنید
    یا اینکه نسخه کارائوکه این اهنگ رو گیر بیارید که اگر اهنگ خارجی باشه حتم به یقیین احتمال پیدا کردنش خیلی راحته.

یا اینکه یک سمپل از اهنگ بردارید و به یک اهنگساز متبحر بسپارید تا اهنگ رو برای شما بازسازی کنند.
    که اگر شما هم ادم با تجربه ای باشید قطعا خودتون میتونید تمام کارهای گفته شده رو انجام بدید.

در ضمن اگر در هنگام سرچ کردن در سایتها به این عبارت ( روی اهنگ دلخواه خودتون بخنید ، برداشتن صدای خواننده از اهنگ) برخوردید مطمئن باشید همچین اتفاقی در حالت 100% نمیفته.

5. fender

fender Banned

امتیازات:
    +113 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    برای جدا کردن صدای وکال یا هر ساز دیگری میتونید از برنامه after effect استفاده کنید با یه اسکن حرارتی صدا میتونید هر کاری که بخواهید بکنید

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  6. Ramtin

Ramtin Banned

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, sonar
    متین جان امکانش نیست اون پلاگینی که اونجا در افتر افکت استفاده میشه رو در ادوبی اودیشن امیپورت کرد ؟
    اخه این نرم افزاری که شما اسم بردی یه نرم افزار ویدئویی و سینمایی هست که برای افکت گذاری و خرد کردن تصویر و مه و دود و از این افکتهای هالیوودی استفاده میشه و درصدی ارتباط با صدا نداره لا اقل تا جایی که من میدونم .
    حالا بازم منون که راهنمای کردی . حتما شدنش میشه که گفتید ولی خوشحالم میکنی اگه توضیح بدی که چطوری.
    مرسی ممنون

7. h@d!_metal

h@d!_metal Banned

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام دوست عزیز
    این افکت که گفتین کجای Adobe Audiotion هستش؟؟

8. fender

fender Banned

امتیازات:
    +113 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    این پلاگ اینی که گفتم رو نمیشه از برنامه جدا کرد و جایی ایمپرت کرد وقتی برنامه (ورژنcs4 ) یک اسکن حرارتی از صدا میکنه فراکانس های مشابه رو با یک رنگ انتخابی میکشه مثلا فراکانس وکال تماما یک رنگ میشه و میتونید با دقت تمام وکال رو جدا کنید بدون افت کیفیت بقیه آهنگ ما تو صدا و سیما برای جدا کردن صدای نریشن از برنامه های زبان اصلی در صورتی که سورس بدون نریشن رو نداشته باشیم از این قابلیت استفاده میکنیم بزارید بخش آپلود ویدئو سایتمون راه بیفته ویدیوش رو براتون میزارم که ملموس تر باشه....

9. alone_composer

alone_composer عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +229 / 0 / -0
    دوستان عزیز سلام.

شیوه کار نرم افزارهایی که مشابه سیستم "کارائوکه" عمل می کنند (کمرنگ کردن صدای خواننده) مشابه همان Vocal Cut که رامتین بزرگوار فرمودند اینگونه نیست که فرکانس خاصی از روی آهنگ برداشته شود. بلکه داستان خیلی ساده تر از این حرف هاست:

هر اثر موسیقیایی دارای سازهای مختلفی می باشد، صدابردار جهت تفکیک دقیق این صداها از یکدیگر به هر صدایی یک جهت (PAN) در نظر می گیرد. به این معنی که صدای این ساز باید بیشتر متمایل به بلندگوی سمت چپ باشد (مقدار PAN منفی است) یا بلندگوی سمت راست (مقدار PAN مثبت است). معمولا صدای خواننده باید از هر دو بلندگو بالانس و برابر شنیده شود (پس مقدار پارامتر PAN برای خواننده 0 است). همینطور بعضی از سازها مانند گیتار باس نیز معمولا باید از هر دو باند برابر شنیده شوند.

نرم افزار مذکور به طور خیلی ساده اقدام به حذف صداهایی می کند که از هر دو باند برابر شنیده می شوند (PAN آن ها صفر است) بنابراین خود صدای خواننده و هر سازی که در این محدوده قرار دارد (مثل گیتار باس) حذف خواهد شد ولی REVERB صدای خواننده چون جهت دار است همچنان شنیده می شود.

برای دوستان صدا بردار:

در واقع این نرم افزار یک اختلاف فاز 180 درجه بین باند های سمت چپ و راست ایجاد می کند و سپس این دو باند را روی هم می اندازد. صداهایی که با شدت برابر از هر دو باند می شنویم تحت تاثیر این اختلاف فاز 180 درجه ای قرار گرفته و مقدارشان از نظر فیزیکی صفر می شود ولی بقیه سازهایی که جهت دار هستند کماکان شنیده خواهند شد.

امیدوارم توضیحم مفید بوده باشد.

با سپاس محمد امیدوار تهرانی 6/3/1389

10. alone_composer

امتیازات:
    +229 / 0 / -0

دوست مهربان و عزیز سلام.

وقتی یک فایل موسیقی را در Adobe Audiotion باز می کنید (حالت Single Track) در منوی Effect وارد زیرمنوی Amplitude شوید و در پنجره ای که باز می شود، گزینه Vocal Cut را انتخاب نموده و OK کنید.

اگر هم با کار با تغییر فاز آشنا هستید خودتان به صورت دستی هم می توانید اقدام به چنین کاری نمائید.

11. bdel

bdel عضو سایت

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, reason, sonar
    با اکثر مواردی که دوست عزیزمون ذکر کردند موافقم.
    اما چند نکته راجع به این مطلب ایشون:
    دوست عزیز فکر نمیکنم که این کاملا درست باشه چون همونطور که مطلع هستید وقتی وکال رو رکورد میکنیم هم میتونیم اون رو به صورت منو ضبط کنیم هم استریو و افکت یا هر ریوربی رو هم که میدیم به وکال میتونه دارای pan یا بدون pan باشه در هردو صورت شما وقتی وکال رو کات میکنید اگر pan افکتمون هم صفر باشه باز هم صدای خواننده با ریورب خیلی زیاد شنیده میشه_حتی اگه صدای اصلی خواننده ریورب نداشته باشه_ که همون ریورب باعث کمتر شنیده شدن وکال میشه
    مطلب دوم اینکه اگه وکالی رو انتخاب کنیم که همزمان فاصله هم روی وکال اصلی خونده شده باشه, ولوم فاصله ها کم نمیشه در صورتی که اون هم هیچ pan ای نداره و دقیقا همونجایی هست که وکال هست(از لحاظ جهت دار بودن صدا)
    مطلب سوم اینکه وقتی اینکار انجام میشه بیشتر صداها بیس میشه و صدای بیس و kik که اصلا هیچ جهتی نداره حذف نمیشه:smile (47):

12. Ramtin

Ramtin Banned

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, sonar
    مرسی از استاد امیدوار عزی توضیحات کاملی بود .
    من فقط یه نکته رو که تجربه کردم عرض میکنم.
    موقعی که اقدام به حذف صدای خواننده میکنید خشک و تر با هم میسوزند.
    صدای خواننده مثل یک اسفنج روی اب نیست که با دست بتوین بلندش کنی و بچلونیش و در اخر زیر افتاب پهنش کنین ! دی :
    وقتی که در مورد صدای میکس شده صحبت میکنیم در مورد صدایی صحبت میکنیم که همراه خودش ( ریورب + افکتهای دیگری مثل دیلی و...) رو به همراه داره
    قضیه paning یه بحث جداست فرکانسهای high معمولا در اولین برش ما فنا میشوند.
    یواش یواش که صدای خواننده رو محو میکنیم صدای کیک و فرکانسهای low بیرون میزنند

درست مثل کوهی که میخوایم قله اون رو از بالا برداریم چی باقی می مونه ؟
    کوه یه قله باریک داره و کوهپایه و یک دامنه وسیع
    صدا هم همینطوره
    وقتی که ما قله رو جدا میکنیم به کوهپایه ها یا فرکانسهای mid
    میرسی و بعد از نابود کردن جزیی از کوهپایه به دامنه میرسیم و دامنه چیزی نیست جز فرکانسهای low
    و اون هم در زبان ساده تر یعنی یکنواختی ساده و یعنی از بین رفتن اصل اهنگ. تصور کنین ملودی به زور شنیده میشه . صدای بیس محو شده و....و در پایان کار مجبور میشید دوباره یه دست به اکولایزرهای بزنین و کار رو مستر کنین اون هم یک کاریک ه 10 بار توی استودیو قبلا مستر شده .
    خوب این چیزی نیمشه جز اش شله قلمکار ! من دیدم که بهتون میگم. اگه دوست داشتید یه نمونه هم خودم میزارم که ببینید چه نتیجه بدی در اخر کار به دست میاد.

متاسفانه من که نتیجه قشنگی ندیدم و مجبور شدم برای کاری که میخواستم صدای خواننده رو بردارم برم و مدل کارائوکه اون صدا رو پیدا کنم و با بدبختی یک خواننده پیدا کردم و ووکال رو روی کار بستم.

به هرحال من که میگم میشه ولی به بدترین شکل ممکن. تازه در نتیجه نهایی هم متوجه حضور خواننده میشوید اینجوری هم نیست که کامل صدای خواننده حذف بشه یه جاهایی که از زیردست نرم افزار در رفته توی کار خودشو نشون میده.

فقط یه راه هست که میتونید با کیفیت بالا کار رو داشته باشید
    1- سمپل گرفتن از اهنگ و ساختن یک اهنگ دیگه
    midi اهنگ مورد نظر
    3- بهترین و اصولی ترین راه تهیه کارائوکه اهنگ و یا نسخه instromental یا لایت ( :)!! اهنگ

سئوالی هست در خدمتم.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  13. alone_composer

امتیازات:
    +229 / 0 / -0

سلام دوست گرامی.

خیر این صد در صد و دقیقا مکانیزم علمی کار این نرم افزارهاست.

برای اینکه مطمئن شوید کافیست امتحان زیز را انجام دهید:

یک قطعه موسیقی استریو را باز کنید

فقط باند راست را Select کنید

باند راست را اختلاف فاز 180 درجه بدهید

کار را گوش کنید

نتیجه همانی می شود که Vocal Cut انجام می دهد.

در مورد باس و کیک درام صد در صد در کاری که شنیدید این دو ساز جهت داشتند.

در مورد "فاصله صدای خواننده" یکی از اصول ضبط صدا این است که چون شکل موج صدا خواننده با صدای خودش که فاصله خوانده برابری می کند و در نتیجه اگر با هم از هر دو باند برابر شنیده شوند کار حاصل شلوغ و حوزه های فرکانسی ترکیب می شوند معمولا به فاصله صدای خواننده جهت PAN داده می شود و همین موضوع موجب می شود که صدای خود خواننده چون جهت دار نیست حذف شود ولی صدای فاصله تغییری نکند.

در مورد ریورب هم خود ریورب به ذات خود دارای تغییر جهت است و حذف نمی شود.

برای امتحان می توانید یپصدای خودتان را بدون هر گونه ریوربی ضبط کنید و ابتدا با پن صفر وارد وکال کات شوید (کاملا حذف می شود) و سپس کمی به آن جهت دهید.

لطفا مطالب را امتحان کنید و نتیجه را بگویید.

با تشکر

14. alone_composer

امتیازات:
    +229 / 0 / -0
    بله رامتین عزیز این روش وکال کات بسیار روش غیر علمی هست و طبیعتا نمی توان نتیجه مطلوبی از آن گرفت اما اگر همه چیز در سطح فوق استاندارد ضبط شود: 1- صدای خواننده اصلا ریورب نداشته باشد 2- پن صدای خواننده دقیقا صفر باشد 3- همه سازها به طرز محسوسی پن داشته باشند (غیر صفر) آنگاه "صد در صد" صدای خواننده حذف خواهد شد و "صد در صد" هیچ آسیبی به بقیه عناصر موسیقی وارد نمی شود.

لطفا این موضوع را تست کنید.

با تشکر

15. alone_composer

امتیازات:
    +229 / 0 / -0
    رامتین عزیز در ضمن این عمل کارائوکه هیچ ارتباطی به فرکانس های Mid و یا کلا "فرکانس" ندارد و فقط و فقط داستان PAN و اختلاف فاز 180 درجه ای بین باند های راست و چپ است. درست همان مکانیزم ساده ای که از آن برای حذف نویز در مهندسی صدا استفاده می کنند.

آزمایش های جالبی در این مورد می توانید انجام دهید. اگر بخواهید راهنمائی می کنم که این نتایج جالب را ببینید.

شما هرگز با اکولایزر نمی توانید کار مشابه کارائوکه یا همان Vocal cut را انجام بدهید چرا که قضیه اصلا و ابدا به فرکانس مربوط نیست و فقط َPAN است.

اگر خواستید نمونه ای برایتان ضبط می کنم و می فرستم که چون در شرایط فوق استاندارد (پست قبلی) ضبط شده بدون اینکه ذره ای به آهنگ آسیب برسد کل صدای خواننده صد در صد صفر می شود.

اگر خواستید توجیه دقیق ریاضی این قضیه اختلاف فاز را برای دوستان بنویسم.

با سپاس محمد امیدوار تهرانی

16. h@d!_metal

h@d!_metal Banned

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام استاد گرامی
    من اینجور افکتی که فرمودین رو ندیدم
    میشه عکس بزارین یا واضح تر بگید
    مرسی ممنون

17. alone_composer

امتیازات:
    +229 / 0 / -0

دوست 0خوبم سلام. بله حق با شماست من یک چیز را یادم رفته بود بنویسم. الان دوباره اصلاح می کنم:

وقتی یک فایل موسیقی را در adobe audiotion باز می کنید (حالت single track) در منوی effect وارد زیرمنوی amplitude شوید و سپس گزینه Chanel Mixer را انتخاب کنید و در پنجره ای که باز می شود، از لیست سمت راست گزینه vocal cut را انتخاب نموده و ok کنید.

اگر هم با کار با تغییر فاز آشنا هستید خودتان به صورت دستی هم می توانید اقدام به چنین کاری نمائید.

18. h@d!_metal

h@d!_metal Banned

امتیازات:
    +12 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    مرسی اما اصلا نشد صدا رو جدا کنم شما میشه واسم اینکارو انجام بدین؟؟اگه میشه بگید تا اهنگو اپ کنم

19. alone_composer

امتیازات:
    +229 / 0 / -0
    ببینید این سیستم همانطوری که گفتم فقط در صورتی صحیح عمل می کند که صدای خواننده از هر دو بلندگو کاملا برابر شنیده شود و ریورب آن هم بسیار کم باشد.

متاسفانه اکثر میکس هایی که انجام می شود این استانداردها را دقیقا رعایت نمی کنند. و تازه نکته دیگری نیز وجود دارد اگر فایل شما mp3 باشد احتمال موفقیت شما به شدت کمتر هم می شود چون فایل mp3 در یک فاز خاص از تولید و فشرده سازی بالانس انعکاس های صدای خواننده و سازها را در هم می ریزد که این مساله هر چند چندان به چشم نمی آید اما موجب می شود که حاصل جمع برداری صدای خواننده به صفر نزدیک نشود.

با این وجود اگر شما نتوانستید با Vocal cut صدای خواننده را کمرنگ کنید قطعا من هم نخواهم توانست چون مشکل در مواردی اس که در بالا توضیح دادم اما اگر این نرم افزار را ندارید و یا به Vocal cut دسترسی نداشتید می توانید برای من بفرستید شاید توانستم تا حدی کمکتان کنم.

20. Ramtin

Ramtin Banned

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, sonar
    سلام استاد
    من در مورد کارائوکه با اصل قضیه مشکلی ندارم و تصورم این هست که صدای خواننده در یک پهنای باند و رینج خاصی ضبط شده و تمامی سیستمهای کارائوکه یا نرم افزارهای که کارائوکه رو پشتیابنی میکنند با این فرکانس مشکلی ندارند و برای همین هست که وقتی با فشردن دکمه کارائوکه رو رموت کنترل اون فرکانس حذف میشه و بقیه صداها به گوش میرسه و باعث میشه که اهنگ بدون صدای خواننده پخش بشه.

و در مورد paning هم من تصور میکنم که این قضیه left -right بودن تاثیری نداشته باشه.
    البته قضیه به حالت معما در اومده خواش میکنم بیشتر توضیح بدید و یک مثال هم در حد 30 ثانیه ای قرار بدید ممنون میشم که کامل متوجه بشم.
    ممنون و سپاسگزار

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. برداشتن صدا از موزیک

,
  2. چجوری صدای خوانندرو از اهنگ جدا کنیم

,
  3. چگونه صدای خاننده را از روی آهنگ برداریم

,
  4. نرم افزار جداسازی صدا از آهنگ mp3 با کیوبیس,
  5. چطور صدای انسان را از رنی آهنگ برداریم,
  6. چگونه آخر موسیقی را محو کنیم؟,