پروژه آهنگسازی الکتروگاتیک ElectroGothic از فرهود

شروع موضوع توسط Farhood ‏30/4/14 در انجمن Classical

تاپیک الکتروگاتیک ElectroGothic از فرهود تالار Classical در persian-music.org.

1. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    تغییر DAW بهانه ای شد که این قطعه رو کار کنم. "الکترو گاتیک" (ElectroGothic) اولین قطعه ای هست که من با کیوبیس (Cubase) کار کردم. برای همین هم این قطعه ی 2 دقیقه ای، دو هفته طول کشید! هنوز دستم برای کیوبیس روان نشده.

به فکر یک قطعه کوتاه ارکسترال بودم، با رگه هایی از "الکترونیک" و "راک". ضمن اینکه همیشه دوست داشتم این ایده رو تست کنم، مورد چند استایلیِ خوبی هم بود که از کیوبیس امتحان گرفته باشم!

برای آماده کردن ذهن خودم، تصمیم گرفتم یک الاستیسیته در "تاریخ" بوجود بیارم و گذشته رو به حال دعوت کنم (یا برعکس). یه چیزی مثل اینکه مثلاً دست Samwise Gamgee رو از فیلم ارباب حلقه ها بگیری، و بیاریش تو تایمز اسکوئر (Times Square) نویورک معاصر! اما نه در واقعیت، بلکه در فضای موزیکال. (تخیلات، جدای از عملی و یا غیرعملی بودنشون، معمولاً محرک خوبی برای استارت یک ایده برای خلق موسیقی هستند).

خودم هم مطمئن نبودم از اینکه این کمپوزیشن موفق آمیز خواهد بود یا نه. چون به هرحال موضوع اصلی، اداپته کردن اتمسفرهای متفاوت با هم بود، که کلی هم انرژی فکری از من گرفت! ماجرا هم به این ختم نمیشه که صرفاً "ساز"های گذشته و معاصر رو در کنار هم قرار بدیم، بلکه دو یا چند نوع متفاوت از "بار" موزیکال هست که باید با هم یک آشتی برقرار کنند. حالا کیوبیس که در وظیفه ی خودش با سربلندی از امتحان قبول شد! و خود قطعه هم، این چیزیه که دراومده و میتونید بشنوید:

آپلود کن,برترین آپلودسنتر عکس و فایل در ایران

ضمناً رِنج SUB Bass این قطعه رو خیلی اکتیو کار کردم و توصیه میکنم با مانیتوری بشنوید که فرکانسهای پایین رو حداقل تا 45 هرتز بتونه اجرا کنه. مثلاً بخش پایین تونیک قطعه (نُت سل) رو 24.5 و 49 هرتز استفاده کردم؛ و همینطور Hitهایی با فرکانسهای زیر 50 هرتز.

CREDITS
    الکتروگاتیک ElectroGothic از فرهود-Credits.jpg

آخرین ویرایش: ‏30/4/14
    • خوشم اومد خوشم اومد x 30
  2. dj unk

dj unk عضو سایت هنرمند

شغل :
    موسیقی
    امتیازات:
    +257 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason
    اقا دمت گرم . حالم و خوب کردی با این موزیک . فقط کاش انقدر کوتاه نبود . بعد از نواختن گیتار الکتریک همه چیو اماده کردی بودی که با یه orchestration عالی از ساز های ارکستر سمفونی و مخصوصا یه استرینگ staccato شور انگیز و سکشن پرکاشن حماسی همه چیزو بترکونی که متاسفانه تموم شد اهنگ . نمیدونم چرا ولی به عنوان شنونده دوست داشتم نقطه ی اوج رو تو این کار بشنوم . چون پتانسیل این مقوله رو خیلی داشت . ولی بازم کارت حرف نداشت . واقعا با قدرت تمام از وی اس تی ها استفاده کردی . ممنون .

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  3. rmx_mohsen

rmx_mohsen عضو سایت

امتیازات:
    +71 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    استاد ما که لذت بردیم سلامت و پیروز باشید

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  4. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,536 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    چند بار کار رو گوش کردم به نظرم کلیت کار خوب بود تبریک.
    ولی همون حس ترش و شیرین رو تا اخر آهنگ حس میکردم .

5. AliRezA Nasehi

AliRezA Nasehi کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +1,761 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود بر استاد فرهود عزیز.
    عالی کلمه ی کمی هست برای کار شما.
    سطح کار شما از ایران فراتره حقیقتا.
    حیفه که مردم شما رو نشناسن.
    البته بعضی از هنرمندا دوست دارن ناشناس بمونن ولی شاید اگر مردم ما افرادی مثل شما رو بشناسن و کارهاش رو گوش بدن شاید حتی روی سطح فرهنگی و شنیداری تاثیر بذاره.
    در صورت تمایل برای Share کارهاتون در شبکه های اجتماعی روی این حقیر حساب کنید.
    قبلا برای استاد الهامیان یه کارهایی انجام دادیم تا این هنرمند بزرگ ایران رو به مردم بیشتر معرفی کنیم و شناخت ایشون صرفا به قشر خاص هنرمند و اهل موسیقی نباشه و همه ی اقشار این مردم بزرگ و شریف رو بشناسن.
    خانه ی موسیقی ایران که فقط عنوانش رو یدک می کشه و رسما اون حمایتی که باید و شاید رو از هنرمندان فاخر ایران انجام نمی ده.
    البته بنده هم کاره ای نیستم و در یه شرکت سی دی های آموزش موسیقی فعال هستم.
    در هر صورت اگر کاری از این حقیر ساخته بود، در صورت تمایل شما بنده در خدمتم.
    موفق باشید.

آخرین ویرایش: ‏1/5/14
  6. iwish_single

iwish_single عضو سایت

امتیازات:
    +140 / 1 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    آقا چه کردی!!!!یعنی به معنای واقعی از بهترین کارای الکترونیکی بود که شنیدم.حس میکردم یه سمفونی کامل داره مینوازه.اینجور کارا باعث میشه آدم برگشت کنه به قبل و سعی کن یه سری از اصول و تو کارش بازنگری کنه.واقعا فراتر از ایران صدا میداد.جذاب به معنای واقعی.استرینگ عالی.گیتار الکتریک محشر.فضا سازی معرکه .حض کردم.چی بگم؟؟؟؟؟؟!!!!!!!
    فقط اوایل کار یه صدای برفکی هست که به اندازه بقیه صداها به گوش این حقیر خوب صدا نداد که البته این سلیقه ای.واقعا تبریک میگم.باید بارها و بارها گوش کرد ولذت برد

7. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    !!!!!!!!! :eek:
    فرهود جان اول اینکه کیوبیس 7.5 مبارکتون باشه :D
    دوما مجددا : :eek:
    واقعا چیزی ندارم بگم. واقعا عرض میکنم.
    همه چیز تمام بود. از این دست کارها رو کم میشه شنید.
    همه چیز بدون عیب و نقص بود. انتخاب صداها. ( حالا فهمیدم چرا اینقدر وقت میگذاشتید و بررسی vsti های مختلف رو مینوشتید ) این کار باعث شده شناختتون از برنامه ها تمام و کمال باشه نه مثل خیلی از دوستان که فقط دوست دارن لیست وی اس تی ها شون زیاد باشه اما عملا یک صدای خوبی در اونها رو هم تست نکردند :D
    لهجه ها و تکنیک های نوازندگی سازها به زیبایی اجرا شده بود.
    با شروع پارت استرینگ یاد اول موسیقی پدرخوانده و بعدش هم فیلم فتح بهشت افتادم.
    فقط میتونم بگم عالی بود.
    پی نوشت :
    اینجوری که شما از 8dio استفاده کردید. طاقتم برای رسیدن اون هاردی که پر از این vsti هستش تموم شد. ! دیگه تحمل ندارم.

8. HECTRUM

HECTRUM مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +2,036 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, wavelab
    فرهود خان مثل همیشه تکنیکی و عالی.
    همون چیزی که توقع داشتم. ترکیب لوپ های Hybrid با لهجه ی نوازندگی واقعا عالی تلفیقی است که به شخصه خیلی میپسندم و تحسین می کنم. ناخودآگاه به هنگام ورود String ها من هم به یا دموسیقی متن Godfather افتادم و احتمالا اون هم به خاطر چند نت اولش بود. صداهای Formant ای که با آرپژها نواخته بود خیلی خوب بود و در کل من لذت بردم.

9. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    دوستان همگی لطف دارید.

dj unk@ دقیقاً در زود به پایان رسیدن این قطعه با تو موافقم. وقتی پرولاگ به این بلندی باشه، لازمه که بدنه ی قطعه، وسعت و مداومت بیشتری داشته باشه. این عدم تسلط من به کیوبیس به قدری باعث کندی پیشرفت شده بود که دیگه خستم کرده بود و دیگه میخواستم ببندم و تمومش کنم بره! اما این چیزی که الآن هست، بدون نقطه اوج نیست. چیزی که هست، اینه که همین نقطه اوج رو باید دیرتر بهش میرسیدیم.
    ممنون از توجهت

aliakhavan@ علی جان ممنونم بخاطر دقتت. اگه منظورت از ترش و شیرین، جدایی مویکال فضاها باشه (همون ترکیب که قبلاً صحبتشو کردم)، این نشون میده که من در این ترکیب موفق نبودم. معلومه که بیشتر باید در حل این مسئله ی "ترکیب محتوای موزیکال" وقت میذاشتم. بیش از نیمی از کل کار خلاقیت هنری، برمیگرده به مقدار انرژی فکری که قبل از پروداکشن روی کار میذاریم.
    ممنونم

AliRezA Nasehi@ علیرضا جان ابراز لطف صادقانه تو متاثر کننده بود. من (به دلایل مفصّلی که توضیحش در حوصله ی اینجا نیست) مدتهاست که در مورد موسیقی، "بیزنس" رو از نگاهم کشیدم بیرون. حتی بعضی مواقع پیش میاد که روی پیشنهادشون اصرار میکنند و من اون موقع هم بصورت افتخاری کارشون رو راه میندازم. البته به شرطی که جنس موسیقیش به توان و روحیاتم بخوره. شهرت هم موضوعیه که معمولاً بهش فکر نمیکنم. شاید خودخواهانه باشه اگه بگم "من موسیقی رو صرفاً برای ارتباط درونی با خودم دوست دارم و کار میکنم"! یعنی یک رابطه ی کاملاً شخصی. حالا در این مسیر اگر کسی رفیق راه ما شد، که چه بهتر.
    آقای الهامیان که از افتخارات ایران هستند. ایشون رو در خارج از کشور هم خوب میشناسند. البته همونطور که گفتی، فقط از اقشار متخصص.

من ازسال 84 شمسی، عضو رسمی کانون آهنگسازان خانه موسیقی هستم و کم و بیش در جریان اتفاقات هستم. به رغم اینکه یکی از بچه های شورای مدیریت خانه موسیقی از نزدیکترین و بهترین دوستان من هست، من زیاد طرفشون نمیرم. چون کلاً ساختار اونجا تو یه فازیه که چندان برای من قابل فهم نیست! البته ناگفته نماند که جایی بنام "خانه موسیقی" صرفاً یک چیزی مثل "سندیکا" (اتحادیه صنفی) هست و زیاد نمیشه توقع دید هنری ازشون داشت.

شما هم هرجا که باشی و مشغول هر حرفه ای که باشی، عزیزی و سَرور مایی. ممنون از محبتت.

Omid-Mohebbi@ امید جان ممنونم. این کیوبیس هم قابلی نداره (هرچند که میدونم که شما با سونار کار میکنی!).
    نظر لطف اساتیدی مثل شما برای ما دلگرم کننده است.

ضمناً بد نیست که به یک موردی هم اشاره کنم،: مسترینگ.
    شاید جالب باشه که دوستان بدونند که این قطعه مسترینگ نشده!!! قابل توجه اون دسته از اعضایی که شاید بخاطر تازه شروع کردن کار موسیقی، فکر میکنند که "مسترینگ" یک مرحله ی اجتناب ناپذیره. همونطور که بارها هم بحث شده، من معتقدم که "مسترینگ" نه تنها مناسب خیلی از استایلها نیست، بلکه تخریب کننده ی داینامیک صدای ساز و در نتیجه به هم ریختن نوانس هایی هست که در خیلی از سبکها از اهمیت ویژه ای برخورداره. و یادمه که شما هم قبلاً بارها به این موارد اشاره کرده بودید امید جان. من تنها کاری که شاید بشه گفت مسترینگ (که فکر نمیکنم) انجام دادم، تعریف Margin منفی 3 با Maximizer ایزوتوپ اوزون، در بخش Out میکسر کیوبیس بود که جلوی مشکل Distortion امپلیتیودهای بالا رو بگیره، همین. حتی عمداً Threshold رو هم صفر تعریف کردم که امپلیتیودهای پایین تر رو بیخودی نیاره بالا. الآن تایید شما، نه تنها دلگرمی برای من، بلکه میشه گفت یک اثبات عملی میشه برای کسانی که "مسترینگ" رو غیر قابل حذف میدونند.
    باز هم از لطف شما ممنونم.

H.Q.N@ حامد جان خوشحالم از اینکه از قطعه لذت بردی.
    جالبه تا وقتی که امید عزیز به شباهت شروع ملودی به موزیک "پدرخوانده" اشاره نکرده بود، من اصلاً نمیدونستم! بعد از خوندن، یه لحظه که توی ذهنم هر دوتا ملودی رو کنار هم گذاشتم، متوجه شدم چندتا نت اول هر دوشون عین همه! من حاضرم قسم بخورم که عمدی نبوده! من بیگناهم!:(

آخرین ویرایش: ‏3/5/14
    • خوشم اومد خوشم اومد x 13
  10. pe32_64

pe32_64 کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +2,133 / 1 / -2
    بی نظیر و منحصر به فرد مثل خودتون .
    لذت بردم ، ممنون از به اشتراک گذاشتنش.

11. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,536 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    استاد من جسارت نمیکنم منظورم کنتراست زیاد و البته ملموس بین دو فضا بود . بهتر بود یک ریلیشن مناسب بین این ذو فضا برقرار میکردید .
    من ار ارپژهایی که قرار دادید خوشم اومد نوازندگی الکتریک هم عالی بود.

12. majdodin

majdodin عضو سایت

امتیازات:
    +171 / 1 / -0
    نرم افزار:
    ableton, reason, StudioOne
    فقط میشه گفت عالی

13. 051Music

051Music عضو سایت

شغل :
    آهنگساز و تنظیم کننده
    امتیازات:
    +58 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, reason
    جناب فرهود عزیز بی نهایت لذت بردم.
    ممنون از به اشتراک گزاشتن این قطعه.
    من هم کاملاً در مورد مسترینگ با شما موافقم...
    به نظر من همیشه لودنس و لول بالا جالب نیست...و اگر موزیک به مقدار کافی داینامیک نداشته باشه ، قطعاً بخش عمده از هیجانی که میتونه به شنونده انتقال پیدا کنه ، از بین میره...

نمیدونم چرا خیلیا فکر میکنن لودنس بالا باعث بالا رفتن کیفیت موزیک میشه ! یا مثلاً تنظیم کننده های ایرانی خیلی توانایی بالایی دارن که موزیکشون از کارای غربی بلند تر صدا میده : )) شاید فکر میکنن تنظیم کننده های غربی توانایی انجام این کارارو ندارن!
    واقعاً داشتن لودنس بالا هیچ کاری نداره...
    اما خوبه که قبل از لحاظ کردن هر نوع تغییری توی میکسمون ، ببینیم که آیا اصلاً نیاز به اون تغییرات داریم ؟

عذر میخوام اگر پر حرفی کردم.
    ممنون.

14. اقا مصطفی

اقا مصطفی عضو سایت

امتیازات:
    +550 / 1 / -0
    نرم افزار:
    خیلی زیبا.... چه جالب.. فرمودید مسترینگ نکردید..

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  15. ویلیام نیری

ویلیام نیری کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +962 / 1 / -0
    نرم افزار:
    sonar
    خسته نباشید مثل همیشه خوب و عالی بود...

16. hamid_pe2

hamid_pe2 میکس و مسترینگ کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

شغل :
    Arranger / Mix & Master
    امتیازات:
    +1,253 / 0 / -2
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, nuendo, StudioOne
    ممنون فرهودجان کار زیبایی بود ، با قطعه ی گیتار لید خیلی حال کردم ، همه چی عالی بود .
    یه سوال ملودی گیتار الکتریک رو با کدوم پریست یا افکت از گیتار ریگ استفاده کردین ؟ میشه اونو با غیر از دایرکت گیتار نواخت ؟

17. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    خوشحالم که خوشت اومده حمید جان. فکر میکنم Metal Lead 80`s بود. (الآن خونه نیستم. مطمئن نیستم. بعداً میتونم ببینم و بگم). سوال دوم رو دقیق متوجه نشدم. منظورت اینه که با استفاده از یک لایبرری دیگه (به غیر از Pettinhouse)؟

18. hamid_pe2

شغل :
    Arranger / Mix & Master
    امتیازات:
    +1,253 / 0 / -2
    نرم افزار:
    خواهش میکنم ، بله دقیقا ، مثلا با یه لایبرری دیگه یا VST دیگه ولی با همون افکت گیتار ریگ که همون نوع صدارو تولید کنه .

19. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    هر لایبرری، رنگ صدای گیتارهایی که ازشون سمپل گرفته، با هم تفاوت داره و این تفاوت رو، بعد از پراسسینگ توسط امپ، بوضوح میشه تشخیص داد. و همینطور امپ ها (چه فیزیکال و چه ویرچوال) با هم تفاوت رنگ در خروجی دارند. حالا من سعی میکنم در پست بعدی این موضوع رو با نمونه های صوتی توضیح بیشتری بدم.

20. hamid_pe2

شغل :
    Arranger / Mix & Master
    امتیازات:
    +1,253 / 0 / -2
    نرم افزار:
    آره ممنون میشم این کارو بکنی ، خیلی وقته دنبال تولید صدای خوب از گیتار الکتریک هستم ولی موفق نشدم حالا اینو که شندیدم یکم امیدوار شدم .