افکت گیتار : Guitar Effects

شروع موضوع توسط qLeph ‏17/2/11 در انجمن آموزش و سازشناسی گیتار الکتریک

تاپیک افکت گیتار : Guitar Effects تالار آموزش و سازشناسی گیتار الکتریک در persian-music.org.

وضعیت موضوع:
موضوع بسته شده است. (فقط مدیران امکان ارسال پست جدید در ادامه تاپیک را دارند)
  1. qLeph

qLeph عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +734 / 0 / -1
    سلام
    این تاپیک رو ایجاد کردم تا یه سری نکات آموزشی رو درباره بحث گسترده افکت در گیتار مطرح کنم؛
    خیلی از دوستان ممکنه تجهیزات رو به درستی نشناسند و با وجود داشتن بودجه کافی ندونند که چی باید بخرند یا اصلاً به چه تجهیزاتی برای صدای مورد نظرشون احتیاج دارند.
    بحث مورد نظر این تاپیک هم همینه...
    ولی بخاطر گستردگی این بحث نباید توقع داشت که همه چیز گفته بشه، هدف فقط ایجاد یک شناخت اولیه نسبت به تجهیزات افکت هست، با این وجود من سعی میکنم بیشتر مطالب رو با جزئیاتش به موقع بگم.

اول از همه باید افکت (Effect) رو تعریف کنیم؛
    افکت همون طور که از اسمش پیداست، وظیفه تغییرات روی صدا رو به عهده داره، که این تغییرات می تونه روی رنگ، تُن، دامنه، حجم صدا و یا حتی جابجایی محدوده صوتی باشه.

افکتها برای گیتار از دید سخت افزاری به چند دسته کلی تقسیم بندی میشند:
    Rackmount : مجموعه تجهیزاتی که به صورت عمودی داخل قفسه هایی به اسم Rack قرار داده میشند.

افکت گیتار : Guitar Effects-Rackmount -1.jpg افکت گیتار : Guitar Effects-Rackmount -2.jpg افکت گیتار : Guitar Effects-Rackmount -3.jpg

Stompbox : مجموعه یونیت افکتها و پدالهایی که روی یک بُرد چیده میشند و این برد جلوی پای نوازنده قرار داده میشه. البته ممکنه این نوع رو Floor-Based یا Floor Board هم بگند.

افکت گیتار : Guitar Effects-Stompbox -2.jpg افکت گیتار : Guitar Effects-Stompbox -3.jpg

Built-in Units : این افکتها داخل تجهیزات دیگه (آمپ) به صورت آماده جاگذاری شدند.

مابقی برای گیتار چندان مطرح نیست.

ممکنه این سؤال براتون پیش بیاد که پس مولتی افکتها چی؟
    در واقع افکتهای چندگانه (Multi-Effects) می تونن به صورتهای گوناگون ساخته بشند، یعنی ممکنه به صورت پدالی، rack، یا Built-in باشند. کلاً به دستگاهی که چند نمونه از افکتهای مختلف رو در خودش جا بده، مولتی گفته میشه.

افکت گیتار : Guitar Effects-Boss GT-Pro.jpg

افکت گیتار : Guitar Effects-Digitech RP355.jpg

طبقه بندی تجهیزات به دسته های مختلف به این معنی نیست که ما فقط می تونیم از یک نوع استفاده کنیم، ممکنه تجهیزات ما تلفیقی از انواع مختلف باشه.
    در ادامه بحث، هرکدوم از این مباحث مجدداً با جزئیاتش گفته میشه.

اما قبل از ادامه این بحث، لازمه که با افکتهای مختلف از نظر صداشناسی آشنا بشیم؛
    بعد از این چند جلسه می تونیم بفهمیم که صدای مطلوب ما رو چه افکتهایی میسازه.
    پس فعلاً...

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏4/7/11
    • خوشم اومد خوشم اومد x 6
  2. qLeph

qLeph عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +734 / 0 / -1
    سلام مجدد؛
    خوب قرار شد که فعلاً بحث درباره تجهیزات و سخت افزار رو کنار بذاریم و درباره صداشناسی انواع افکت بحث کنیم.
    البته اینو بدونید که بحث افکت در صدا به هیچ وجه محدود به گیتار نیست و این چیزهایی که میخوام بگم مباحث کلی در صداشناسیه.
    اگه بخوایم بحثها رو خیلی تخصصی پیش ببریم، بیشتر به سمت فیزیک صوت و الکتریسیته کشیده میشیم، پس من سعی میکنم تا جایی که ممکنه اصطلاحات فیزیکی رو ساده بیان کنم.

چون قراره تو این تاپیک فقط در مورد افکت بحث کنیم، فرض می کنیم که گیتار شما به هر نحوی ارتعاش سیمها رو دریافت کرده و این موج رو از طریق کابل اتصال منتقل میکنه به سمت افکتورها.

افکت گیتار : Guitar Effects-89ecbdas9h2scjgbusjp.gif

یک موج میتونه اشکال مختلفی داشته باشه، ما این موج انتقالی رو به شکل سینوسی فرض میکنیم.

افکت گیتار : Guitar Effects-Waveforms.jpg

این موج مشخصات فیزیکی منحصر به فردی داره که قبل از شروع باید با اونها آشنا بشیم.

طول موج (Wavelength) که به فاصله افقی دو قله موج گفته میشه.
    فرکانس (Frequency) که تعداد نوسانات در یک بازه زمانی رو مشخص میکنه.
    شدت (Amplitude) که مثلاً در مورد موج صوتی همون بلندی صدا (دسی بل) هست.

افکت گیتار : Guitar Effects-5zddaaawqz4qtirmib0.gif

برحسب نوع تغییراتی که می تونیم روی این موج بدیم، افکتها رو به چند دسته کلی تقسیم بندی می کنند:
    (این دسته بندی ثابت و تأیید شده نیست، ممکنه تو سایتهای دیگه دسته بندی های مختلفی رو ببینید.)
    Dynamics
    Tone
    Filter
    Pitch/Frequency
    Time-based
    Feedback/Sustain

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏20/2/11
    • خوشم اومد خوشم اومد x 3
  3. qLeph

qLeph عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +734 / 0 / -1
    Dynamics

در این دسته افکتها، تغییرات بیشتر روی شدت و حجم صدا صورت میگیره؛
    اگه موج سینوسی که گفتم رو در نظر بگیریم، تغییراتی که در این قسمت روش اعمال میشه، شکل موجمون رو عوض نمیکنه، بلکه میزان Amplitude روی محور عمودی که در شکل قبل نشون داده شده، کوچک و بزرگ میشه.
    در این دسته من چند نوع متداول از افکتها رو مثال میزنم:

Volume Pedal
    ما وقتی از Volume صحبت میکنیم، بحث سر محدود کردن صداست؛
    یعنی تنها تغییری که اینجا روی موج داده میشه، محدود کردن شدت اون هست.
    به عبارت دیگه ما وقتی volume صدا رو از یک حداکثری کاهش میدیم، داریم اجازه عبور قسمتی از حد بالای شدت رو میدیم.

Clean Boost
    برعکس، وقتی صحبت از Boost میشه، منظور تقویت صداست؛
    پس وقتی گفته میشه صدا boost شد، یعنی حد بالای اون رو از حداکثرش در حالت معمول بالاتر بردیم.
    البته همون طور که میدونید، ما همیشه با اتلاف انرژی روبرو هستیم که در اینجا این اتلاف منجر به میرایی صدا و کم شدن حداکثر شدت اون میشه،
    که اینجا تقویت می تونه به معنی احیای صدا یا موج باشه.
    واژه Clean هم اینجا به این علت گفته میشه که تغییری روی تن صدا نمیدیم و فقط شدت اون رو کم و زیاد میکنیم.

افکت گیتار : Guitar Effects-k8h6twf4yvfpwnrvn32r.jpg

Compressor
    اینجا هم بحث سر شدت صداست، اما روی تعدیل اون؛
    منظور از تعدیل شدت صدا چیه؟
    حتماً گاهی دیدید که آدم وقتی حرف میزنه، ممکنه صداش یکم بالا و پایین بشه و همیشه یکنواخت نباشه، در مورد ساز هم همینطوره.
    در واقع ما با این افکت، یک محدوده یا Dynamic Range ثابت رو مشخص میکنیم و صداهای پرت از اون محدوده، با کم یا زیاد شدن شدتشون به داخل محدوده مشخص کشیده میشند.

Tremolo
    این افکت اینطور عمل میکنه که انگار داریم volume صدا رو متوالی کم و زیاد میکنیم؛
    شاید به نظر برسه که صدای ما عوض شده، ولی در واقع فقط شدت اون با سرعتی که ما بوسیله این افکت تعیین میکنیم، کم و زیاد میشه.

افکت گیتار : Guitar Effects-wxcd1aodjr2whnttkqsg.gif

برای شنیدن نمونه صدای این افکت روی play کلیک کنید:

[MP3]http://upload.persian-music.org/images/1vxdooap5e2zrzpvpdn7.mp3[/MP3]

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏17/7/11
    • خوشم اومد خوشم اومد x 6
    • آموزنده آموزنده x 1
بارگذاری...
وضعیت موضوع:
موضوع بسته شده است. (فقط مدیران امکان ارسال پست جدید در ادامه تاپیک را دارند)