افکت مناسب برای هر ساز

شروع موضوع توسط فردین2 ‏5/3/12 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک افکت مناسب برای هر ساز تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. فردین2

فردین2 عضو سایت

امتیازات:
    +70 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سلام دوستان
    این تاپیک رو زدم تا بدونم که برای هر سازی چه افکتی استفاده میشه مثلا برای kick یا به طور کلی ریتم کار
    bass/guitar/pad/وهرکدوم در سبک پاپ معمولا په افکتی اعمال میشه

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  2. فردین2

فردین2 عضو سایت

امتیازات:
    +70 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    یعنی سوالم اینقدر سخته:smile (4):که هیچکی نظر هم نمیده
    از مدیران عزیز خواهش میکنم یه لطفی بکنید:89:

3. HECTRUM

HECTRUM مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +2,036 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, wavelab
    سلام.
    دوست عزیز این چیزی که شما میفرمایید به خیلی چیزها بستگی داره.
    1. جنس صدایی که استفاده میکنید
    2. سطح کیفی خود صدا
    3. اینکه شما چه صدایی رو میخواهید
    4. سبک کاری شما و ...
    اما به هر حال مثلا ما برای کیک معمولا از اکولایزر استفاده میکنیم (بهتره از Compressor برای کیک استفاده نکینم) مگر در شرایط خیلی خاص که اونم توجیح خوبی واسه استفاده از Comp برای کیک نیست.
    بازم این میتونه بر اساس نیاز شما تغییر پیدا کنه.
    در بحث صداسازی ما میتونیم تا حدی قانون شکنی کنیم!

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  4. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    فقط با این قسمتش مشکل دارم مابقیش کاملا درسته
    کیک غالبا نیاز به کامپرسور داره

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  5. HECTRUM

امتیازات:
    +2,036 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, wavelab
    با احترام. با این جمله کاملا مخالفم
    بهتره که کیک در میکس کامپرس نشه. کامپرس کیک در مواقعی میتونه مستر شما رو با مشکل مواجه کنه و در نهایت باعث Squash شدن خروجی نهاییتون بشه.
    در Dance music به خصوص در ژانر های House و Trance کیک معمولا کامپرس نمیشه.
    با کمی تغییر در Attack. Release و Decay میتونیم یک کیک استاندارد رو داشته باشیم.

6. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    این پارامترهایی که میفرمائید مگه در کامپرسورها موجود نیستند ؟

7. HECTRUM

امتیازات:
    +2,036 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, wavelab
    بله موجودند.
    اما اگه قرار باشه با این پارامتر ها به کیک ایدا آل برسیم همین پارامتر ها در Sampler هم موجودند.
    بیشتر بحث سر از بین بردن داینامیک و تبدیل کیک به یک بلوک صلب جامده.
    تمام تلاش ما اینه که داینامیک صدا رو حفظ کنیم.
    البته در برخی مواقع هم بیس و کیک با هم کامپرس میشن(در مواقعی که کیک و بیس اجرای همزمان دارند) که بازم توصیه شده به جای Route کردن به Insert به Send Route بشن که این همون Parallel Compression هست که این کار هم فقط برای حفظ داینامیک آهنگه.
    استفاده از کمپروسور به هر حال داینامیک کیک رو که یکی از پایه های اصلی یک آهنگه کاهش میده. بنده هم منبعی رو ندیدم که الزام به کامپرس کیک کرده باشن!
    ممنون میشم منبع فرمایشاتتونو ببینم.

8. kaveh79

kaveh79 عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +304 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, sonar, soundforge
    اميدجان احتمالا منظور دوستمون پارامترهاي attack و decay و release و sustain موجود در قسمت amp envelop هست كه به ساخت دايناميك صدا مربوط ميشه و در بسياري از سينتي سايزرها و وي اس تي ها موجوده نه اونها كه در كمپرسورها هست.

در مورد كمپرس شدن يا نشدن كيك هم بعقيده بنده اين موضوع به چند عامل بستگي داره كه مهمترينهاش جنس كيك اوليه و ميزان اهميت كيك در سبك
    موسيقيمون هست.

9. HECTRUM

امتیازات:
    +2,036 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, wavelab
    دوست عزیز کیک و بیس در بیشتر مواقع و در اکثر سبک ها (به غیر از Jazz) پایه و قلب یک آهنگه و به همین دلیل همیشه از اهمیت بالایی برخورداره. با وجود سمپل هایی با کیفیت بسیار بالا از شرکت هایی نظیر Loopmaster، Vegannace و ... بحث کیفیت هم تقریبا حل میشه.

10. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    بله مسلما هستش
    اما چون هدف ما اینه که کیک ما با موسیقیمون و در میکسمون یکدست بشه. من نوعی همیشه صدای فلت میگیرم و در میکس کارهای مورد نظرم رو اعمال میکنم و اصلا با پارامترهای سمپل کاری نمیکنم. جز در موارد خیلی خاص که بعدا نتونم یا بد بشه مثل پیچ
    صد البته.. اما گاها پیش میاد که داینامیک رنج باید با کل موسیقی و در مرحله میکس مشخص و مناسب با اون باشه
    کاری که همیشه من میکنم.
    در واقع اول لاین ریتم و باس رو میکس کرده و بعدش به خطهای ملودی اصلی میپردازم شکی در این مورد هم نیست.
    و اما اصل موضوع همینه که میفرمائید.
    بینید. ما از کیک چه توقعی داریم.. مسلما هم من و هم شما توقع داینامیک و پاور رو دارید که مناسب کیک باشه نه کیک کشته شده درسته ؟
    برای مثال.. کامپرسور c1 در پلاگین ویوز عملا مناسب کیک نیست.. کلا میکشه و کلک کیک رو میکنه و به فنا میره..
    من هم در اوایل اصلا کیک رو کامپرس نمیکردم. اما با ورود پلاگینهای جدید که تخصصی تر کار کامپرس کیک رو انجام میدن دیگه ما شاهد کشته شده کیک ها نیستیم. پس در کنار پراسس مناسب نوع پروسسور یا پلاگین هم مهمه..
    منبعی که من دارم در کنار تجربه م . اموزشهایی هستش که از استادم که ساند من یکی از استودیو ها در دوبی هستش و دارای مدرک صدابرداری معتبر هم هستند . است..
    نه اینکه من بگم حرف شما کاملا غلطه خیر..
    همین الان میتونم چند تا نمونه از کارهام بگذارم که حتی کوچیکترین پروسسی حتی یه اکولایزر بسیار ریز هم روی کیک انجام ندادم. چون یا لازم نبوده یا مناسب کارم نبوده..
    بحث من اینه که نمیشه کاملا بگیم پردازش و اعمال کامپرسور روی کیک اصلا لازم نیست.. چون واقعا اینجوری نیست. و گاها لازمه.
    حالا در مورد سبکهایی که فرمودین هم چون بنده الکترونیک کار نیستم نمیتونم وارد شده واطلاعات غلط بدم.
    اما حرف من اینه که در اکثر مواقع کامپرس لازمه. گاهی هم ممکنه جنس و نوع صدا و سبک جوری باشه که اصلا لازم نباشه.

11. kaveh79

kaveh79 عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +304 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, sonar, soundforge
    من صرفا نظرم رو بيان كردم بر مبناي تجربه شخصي.

12. HECTRUM

امتیازات:
    +2,036 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, wavelab
    تمام حرف من هم جمله ی آخر شما بود. البته به غیر از دو کلمه "اکثر مواقع"
    بنده این مورد رو بارها و بارها در سایت ها، مجلات و کتاب ها بررسی کردم و حتی با هزار بدبختی ارسال میل به یک Mastering Enginner به نام Ian Shepherd که ایشون در انگلیس فرد شناخته شده ای هستند و بالغ بر 10 الی 15 سال هم تجربه ی حرفه ای دارند و این پاسخ رو گرفتم (البته بعد 2 هفته):
    از کمپرس برای کیک استفاده نکنید مگر در مواردی که کیک Power لازم رو نداره و به جای اینکه کیک رو با سطح آهنگ یکسان کنید سطح آهنگ رو با کیک یکسان کنید!
    بنده دقیقا برعکس شما عمل میکردم و الان [HIGHLIGHT]معمولا[/HIGHLIGHT] ار Comp برای کیک استفاده نمیکنم.

13. فردین2

فردین2 عضو سایت

امتیازات:
    +70 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سلام دوستان هنر مندمون
    خیلی متشکر از جواب هاتون ولی اگه در مورد بقیه ساز ها هم نظر میدادین خیلی بیشتر خوشحال میشدیم چون من واقا نمیدونم دیلی و ریورب رو در چه صدا های یابرای پیانو وویولن زنده چه افکتی بذارم که مثل اهنگ های حرفه ای بشه البته بنده حتی کارت صدا یا میدی کنترلر هم ندارم شاید به این خاطره:smile (23):

14. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    من هم میگم برخی مواقع نباید استفاده بشه.
    اما خودم بیشتر وقتها استفاده میکنم. و گاهی هم نه.
    ببینید دو مورد کلی وجود داره.
    1-اصول اولیه و قانون کار
    2- تجربه و سلیقه.
    اینجا اصول ممکنه بگه اصلا استفاده نکنید. اما نمیگه اگه استفاده کردید و خوب شد همیشه استفاده کنید.یا دیگه استفاده نکنید
    تجربه و سلیقه و صدایی که ما با اعمال کامپرس به دلمون میشینه و البته قوانین صوت رو هم رعایت کرده باشه هم خیلی مهمه.
    برخی قوانین اصلا ساخته شدن که شکسته بشن. اما قانون شکنی هم قانونی داره واسه خودش.
    احتمالا شما هم براتون پیش اومده که برای بهتر شدن کارتون در میکس گاهی برخی قوانین رو رعایت نکنید.اما همین رعایت نکردن قوانین خودش قانون داره.
    همین بحث ما .. شما میگید معمولا نمیشه اما من میگم اکثر مواقع کامپرس لازمه..
    اگه حرف شما رو قانون محسوب کنیم و حرف من رو قانون شکنی پس منی که دارم قانون شکنی میکنم باید در چهار چوب قانون شکنی کنم.
    این چهارچوب چیه ؟ اگه میخوام کامپرس کنم بکنم ایرادی نداره. اما جوری که این قانون شکنی من لطمه ایی به کار نزنه و قانونها و اصولهای دیگه میکسم رو تخریب نکنه.
    در حال حاضر من خوب با توجه به سبک کاریم کارهای لاتین رو زیاد گوش میکنم. در البومهاشون عملا کامپرس کیک دیده میشه.. نمونه ش هم کارهای کارلوس سانتانا.. ممکنه در اجرای ادوات و سازهای لایو وجود گیت و کامپرسور لازم باشه و ممکنه طبق نظر شما کامپرس نیاز نباشه.
    برای مثال کار corason spinado که mana اجرا کردن رو گوش بفرمائید یا کار just fill better از استیون تیلور قشنگ کامپرس بودن کیک رو متوجه میشید. در کنار اینها کار ماریا ماریا رو هم بشنوید.( دقیقا این سه کار مثالهایی هستند بر مبحث ما )

در عین حال اصلا و ابدا منکر این قضیه هم نیستم که با وجود سمپلهای قویی که مخصوصا در مورد موسیقی الکترونیک عرضه شدن صداهای کیک عملا اینقدر خوب و قدرتمند هستند که اصلا کامپرس روی اونها معنی نداره. اونم موسیقی های که شما مثال زدید مثل هاوس و .. که من عملا خیلی کار نکردم.
    به هر حال این سلیقه های من و شماست که میتونه کاری رو زیبا کنه
    بحث خوبی رو باهاتون آغاز کردم. و خوشحالم که میبینم خیلی خوب و با منطق صحبت میکنید و تعصب کور ندارید. احسنت بر شما.
    موفق باشید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  15. HECTRUM

امتیازات:
    +2,036 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, wavelab
    بله. فرمایشات شما کاملا صحیحه و چهارچوب قانون شکنی هم خود دارای قوانینی است.
    البته جناب محبی نباید از یاد ببریم که بسیاری از شرایط دیگه ای هم مثل محیط آکوستیک شخص تتنظیم کننده، مانیتور های شخص، سبک کاری که عرض کردم که به نظرم بسیار مهمه و حتی Refrence Track ی که معمولا برخی از Mixman ها به عنوان مرجع میکس خودشون قرار میدن هم در استفاده از Comp موثر نیست. اما به هر حال و در نهایت بازم 2 بحث میمونه: 1. اصل و قاعده 2. سلیقه و تجربه و من هم کاملا موافقم.
    ممنون از شما به خاطز همراهی

16. HECTRUM

امتیازات:
    +2,036 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, wavelab
    دوست عزیز در پست اول خدمتتون عرض کردم که شما باید ببینی چی می خوای از صدایی که داری استفاده میکنی.
    مثال میزنم:
    مثلا شما در سبک Ambient شاهد دیلی هایی با Feedback های بالا و یا ریورب هایی با Low-End های غنی که البته واسه Muddy نشدن آهنگ همه ی این پارامتر ها کنترل میشن هستیم.
    اما برای مثال در سبک Pop که همونطور که از اسمش پیداست، چون مخاطب این سبک عامه ی مردم هستند قدری باید متعادل تر و منطقی تر عمل کنیم و این جمله ی معروف هم فراموش نکنیم "Mix Is All About Balance"
    تعادل همیشه حرف اول رو میزنه. اگر شما برای مثال سازی رو 50 درجه در جهت عقربه های ساعت Pan می کنید باید مطمئن شوید که این Panning در جهت مخالف توسط سازی دیگر جواب داده خواهد شد.
    برای اینکه دوستان بیشتر بتونند به شما کمک کنند سبک خودتونو بگید

17. فردین2

فردین2 عضو سایت

امتیازات:
    +70 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سلام دوست هنرمندمون
    بسیار متشکرم از جواب شما واقای محبی عزیز من سبک اصلیم سنتی ایرانی هست اما با این جور برنا مه های مجازی (vst/plug in...) یه کم مشکله به همین خاطر پاپ رو بیشتر میپسندم ومشکل اصلیم اعمال افکت روی ساز ها هست چون در پاپ ما ایرانی ها ساز های اصیل هم با ساز های کلاسیک استفاده میشه و این افکت گذاری برام مشکله
    شما یه مثال با صلیقه ی خودتون در پاپ اگه برام بزنین خیلی ممنون میشم
    بازم سپاس

بارگذاری...