افکت در گیتار الکتریک

شروع موضوع توسط mehdi-azt ‏31/8/11 در انجمن گیتار

تاپیک افکت در گیتار الکتریک تالار گیتار در persian-music.org.

1. mehdi-azt

mehdi-azt عضو سایت

شغل :
    music
    امتیازات:
    +157 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    سلام دوستان عزیزم
    من چند وقت پیش یه مطلب در مورد گیتار الکتریک خوندم و توش گفته بود افکت های گیتار الکتریک
    حالا موندم یعنی چی؟
    اگه ار دوستان اطلاعاتی دارن ممنون میشم اینجا نظر بدن.
    موفق باشید و سربلند

2. yosaef

yosaef عضو سایت

امتیازات:
    +9 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    دوست من گیتارالکتریک بدون افکت سخت افزاری صدای سیم لخت و به شما میده! باید حتما به یه افکت سخت افزری وصل بشه و افکت مورد نظر اتخاب بشه و بعد بنوازید
    برای نصب از خروجی گیتار به ورودی افکت واز خروجی افکت به کارت صدا یا باند میدی

3. mehdi-azt

mehdi-azt عضو سایت

شغل :
    music
    امتیازات:
    +157 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    ممنون دوست من
    آیا میتونید نمونه ای از این رو بذارید با عکس یا هر چیز دیگه
    ممنونن میشم
    موفق باشید

4. yosaef

yosaef عضو سایت

امتیازات:
    +9 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    این هم خدمت شما دوست عزیز شکل و مدلهای زیادی دارن یه چند نمونه واست میزارم
    افکت در گیتار الکتریک-237828.jpg افکت در گیتار الکتریک-boss_me_20_top_gal.jpg افکت در گیتار الکتریک-105035guitar_effects.jpg

5. Shank

Shank Banned

امتیازات:
    +677 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام...
    اطلاعات خردی دارم که عرض می کنم ممکنه به دردتون بخوره...
    این وسایل همونطور که دوستمون گفتن افکت های مختلفی هستن که صدا رو میسازن و برای سبکتون مناسب می کنن.
    و صدا رو ویرایش می کنن...
    در کل به دو دسته تقسیم میشن.:
    یونیت : که از پدال های مختلف برای ساخت صدا استفاده میکنید و صدای طبیعی تری دارن به اصطلاح analog هست...و قیمت این پدال ها به طور میانگین هر کدوم 100 110 هست یه کم بالا پایین...
    مولتی : که دیگه لازم نیست برای هر صدا یه پدال جدا بخری (با یک بورد همهی صداهارو ساپورت می کنی) و این دسته برای ظبت گزینه ی بهتری هستن چون راحت تر میشه باهاشون ظبت کرد اما برای ساخت صداهای خاص و مخصوص به خودت خوب نیست...قیمت این مدل ها هم از 100 تومن شروع میشه به بالا تا 700 800 اینا هم میشه چیزای خدا خرید..

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  6. mehdi-azt

mehdi-azt عضو سایت

شغل :
    music
    امتیازات:
    +157 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    ممنون دوستان عزیزم
    یعنی من اگه بخوام گیتار الکتریک بگیرم حتما باید افکت رو هم بگیرم
    و من فلا در حد استودیو میخوام ازش صدا بگیرم و تمرین کنم
    ممنون از راهنمایی تون
    موفق باشید

7. M.A.H.Y.A.R

M.A.H.Y.A.R عضو سایت

امتیازات:
    +129 / 0 / -0
    نرم افزار:
    افكت كه بايدي نيست، شايد يكي از صداي كلين گيتار التريك خوشش بياد و اينطوري نيست كه اگه افكت نباشه گيتار صدا نده! صداي بدون افكت گيتار الكتريك رو اصطلاحا كلين (Clean) ميگن كه صداش تقريبا شبيه صداي گيتار اكوستيك ميشه. افكت كلا صدا رو تغير ميده بسته به نوعش، اگه بخوايم خيلي عاميانه و ساده مثال بزنيم مثلا افكت ديستورشن صدا رو خشن ميكنه يا مثلا افكت ديلي (Delay) داريم كه به صدا ديلي ميده و كلا انواع مختلفي داريم كه هر كدوم به نوعي تو صدا تغيير ايجاد ميكنن. مون طور كه آريا گفت دو نوع هستن، يونيت يا همون پدال افكت كه يه دونه هست و حالا ميتونه ديستورشن يا اووردرايو(Overdrive) يا ديلي يا اكولايزر يا هر نوع افكت ديگه اي باشه. اين نوع افكت ها صداشون زندس يا آنالوگه، يه نوع ديگه هم هست كه بهش ميگت مولتي افكت كه همون طور كه از اسمش پيداست مجموع چند تا افكته، مولتي‌افكت ميتونه آنالوگ باشه يا ديجيتال، يعني ميشه چند تا يونيت رو با هم جمع تركيب كرد و مولتي ساخت كه اين ميشه آنالوگ و ديجيتال هم سيستمش ديجيتاله ديگه، يعني صداها زنده نيس و به اصطلاح سمپله.

8. avm

avm عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, sonar
    سلام
    اگه در حد استودیو بگیری که 100 برابر هزینش بیشتره!!! مولتی افکتها برای کارای مشقی و خونگی بدرد میخوره البته تو پاپ هم کار رو راه میندازه ولی مثلا" توی سبکهای راک و متال برای استودیو n میلیون باید هزینه کنی.

مرسی ارسلان

9. NinetyNine

NinetyNine عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    توصیه من اینه که برای ابتدای کار Multi Effect استفاده کنی چون میشه با 150000 تومان هم مشیه یکیشو خرید اما افکت های single و مجزا کمترینش دونه ای 100000 تومان در میاد

10. mehdi-azt

mehdi-azt عضو سایت

شغل :
    music
    امتیازات:
    +157 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    ممنون دوستانن یعنی من اگه بخوام یک گیتار در حد 500 بگیرم باد یک افکت و یک آمپلی فایر هم بگیرم
    و لطف کنید بگید چه چیزایی دیگه نیاز داره تا در حد استاندارد باشه
    موفق باشد

11. haxy

haxy عضو سایت هنرمند

شغل :
    ترمه
    امتیازات:
    +43 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, sonar
    شما می تونید یک امپ همراه با افکت بگیرید
    که اغلب همون Destrotion رو دارن که به درد سبک راک می خوره و ارزون تر هم در میاد

12. NinetyNine

NinetyNine عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    لوازم برای گیتاریست نرمال هستند وگرنه تنها با گیتار خالی هم میشه زد به بلند گو وصل میشود .

گیتار + امپلی + افکت

گیتار خوب 500 هست . . . امپلی 130 خوب مارشال هست . . . مولتی افکت هم 150 گیرت میاد . . . . پایه گیتار 15 خوب هست . . . بند گیتار 10 به بالا که توصیه می کنم 30 تومنی رو بگیری جنسش خوبه

فکر نکنم وسیله دیگه ای باشه !

13. avm

avm عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, sonar
    سلام
    منظور از خوب چیه؟!! واقعا" یه Marshal که 130 هست خوبه؟!! یا گیتار 500 تومنی؟!!

به نظر من برا شروع انقدر هزینه کنین چون با این پولا متاسفانه یه چیزای مشقی میشه خرید
    مرسی ارسلان

14. Mohammad.B360

Mohammad.B360 عضو سایت

امتیازات:
    +5 / 0 / -0
    نرم افزار:
    reason, sonar, soundforge
    دوست عزیز ، من معمولا زیاد با این جور پرسشها مواجه میشم ... و در جواب باید عرض کنم که ابتدا باید 2تا نکته رو برای خودتون مشخص کنید .
    1- در چه سبکی میخوایین ساز بزنین (این رو میشه از نوازنده و موزیک های مورد علاقتون مشخص کنید)
    2- چه مقدار بودجه برای این داستان در نظر گرفتین

اما در کل یه سری توضیح کوتاه میدم ...
    ببین صدایی که شما از الکتریک گیتار میشنوی حاصل یه مجموعه میشه که از سیم گتار شروع میشه و به امپ ختم میشه ...
    حالا این وسط کلی متغیر وجود داره .
    از جنس سیم تا مدل Pickup و افکت ها و امپ های مختلفی که برای این ساز وجود دارن ...
    البته این رو در نظر داشته باشید که صدای گیتار های ارزون و متوسط بدون افکت واقعا جذاب نیستند و صدا های Clean که در آلبوم ها شنیده میشن هم از کنار هم قرار گرفتن افکت ها متنوع ساخته میشن که اگه احتیاج باشه ، میشه به صورت تخصصی دربارشون صحبت کنیم ...
    اگه ساز های موجود رو بررسی کنیم میبینیم که 3نوع ساز در دسترسه
    از 150 تا 500 تومن (ساز های ارزون)
    از 500 تا 1 تومن (ساز های متوسط)
    و 1تومن به بالا (ساز های حرفه یی)
    من همیشه به دوستان توصیه میکنم که هیچوقت از ساز های ارزون استفاده نکنین چراکه بعد از مدتی باید با کلی ضرر ...
    شما در این قیمت میتونید گیتار های متوسط رو تست کنید و ببینین که با کدوم راحت ترید ... (بعضی از مدل های Ibanez/LTD/Cort/Yamaha در این رنج طبقه بندی میشن)
    برای افکت هم به نظر من افعلا صبر کنید و در عوض برای امپ کمی بیشتر هزینه کنید و از امپ های متوسط که افکت هم دارن استفاده کنید .
    من در 2 ماه اخیر برای 3 تا ازهنرجو هام امپ لامپیVOX (با قیمت تقریبی 350 تومن) گرفتم که همشون هم تا الان راضی هستند .
    در کل همونطور که ابتدا عرض کردم بهتره که مشخص کنید که دنبال چه نوع موسیقی هستید .
    اگه سوالی باشه در خدمتم

15. NinetyNine

NinetyNine عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    من در کل کمترینشو گفتم . . . ایشون گفتن 500 هزینه میکنن من هم گفتم که افکت و امپ لازم نیست به خاطر همین گیتار 500 گفتم
    در کل کسی که میخواد تازه شروع کنه نمیاد بره گیتار 1000000 بگیره افکت بگیره 500 واسه اینکه خوبه . همه که از ابتدای کار بهترین ها رو نمیگیرن . . . اگه بخوای روی خوب حرف بزنی که 10 میلیون بذاری کنار بسه
    این marshal که 130 هست کاملا نرماله برای گیتاریست تازه کار . . . گیتار زیر 500 من فکر نکنم خیلی خوب باشه الان متوسط قیمت همینه گیتار الکتریک هم چیزی نیست که بخوای چینیش رو بگیری 150 !

16. mehdi-azt

mehdi-azt عضو سایت

شغل :
    music
    امتیازات:
    +157 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    ممنون از دوستان
    فکر نمیکردم این بحث انقدرداغ بشه که این هم نظر لطف شما دوستان هست
    1 - من در حد 700-800 برای یک گیتار الکتریک با تمام تجهیزاتش کنار گذاشتم
    2 - در بین تحقیقات برای خرد به اسم هایی مثل افکت برخوردم که اینجا مطرح کردم
    3 - قصدم نداشتم که یک پست بزنم واسه مشاوره خرید گیتار الکتریک(چون این پست وجود داره)
    4 - مخوام فقط با این گیتار الکترک تمرین کنم و در ضبط استودیویی هم ازش کار بگیرم(برای آلبوم)
    5 - سبک هم پاپ/راک - هارد راک
    6 - آیا آمپلی فایری هست که خودش نیز دارای افکتی مناسب با بودجه بنده باشه که بتونم باهاش راحت کار کنم
    7 - همچنن لطف کنید درباره ی مطالبی که نوشتید توضیحات تکمیلی بدید
    ممنون ار توجهتون
    موفق باشد

17. NinetyNine

NinetyNine عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    دوست عزیز گیتار از نظرم 500 نوع خوبش گیرت میاد میمونه 300 . . . من امپلی ندیدم که افکت روش باشه باید جدا تهیه بشن . در مورد اینکه میخوای برای ساخت البوم استفاده کنید نمیتونم نظری بدم که گیتار 500 تومنی چقدر مناسبه من خودم از Ibanez RG 370 راضی ام باید الان 400 باشه در مورد افکت حتما مولتی افکت بگیر و امپلی هم توصیه من Marshal هست خیلی ها گفتن بهم مثل اینکه هندی هست

مولتی افکت وسیله ای هست که افکت ها ی متنوعی داره و به صورت پیشفرض توش هست اما افکت جدا گرون در میاد
    امپلی هم که معلومه میتونی به جاش از اسپیکر استفاده کنی . . . میشه برای رکورد یک کارت صدا بخری 150 در میاد ( M-audio Fast track ) بعد گیتارو وصل کنی و صداش رو صبط کنی

18. avm

avm عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, sonar
    سلام
    کلا" 2 جنس مارشال ارزون هست یکی مدلهای mg که همونطور که گفتن هندی هست و avt که انگلیسی
    دیگه الباقی مدلها بالا میره

ارسلان

19. Mohammad.B360

Mohammad.B360 عضو سایت

امتیازات:
    +5 / 0 / -0
    نرم افزار:
    reason, sonar, soundforge
    اگه به صدای نوازنده های بزرگ گیتار الکتریک دقت کنید و کاراشون رو دنبال کنید میبینید که هر کدام از اونها یه جنس صدایی ی خاص دارن ... امکان داره که گاهی یه تغیراتی در اون صدا به وجود بیاد اما کاراکتر صوتی اونها معمولا زیاد تغییر نمیکنه ... به عنوان مثال صدای گیتاری که از مالمستین ، ستریانی ، کلاپتون ، بی بی کینگ و پتروچی... میشنویم نسبت به نوع و سبک و شیوه نوازندگیشون تعریف شده در حقیقت اون جنس صدایی ، امضای اون نوازنده ها هستن ... اون صدا ها با امپ های مختلف ساخته میشن .
    در حقیقت امپ ها در مدل های مختلف دارای رنگ های صوتی مختلف هستن ... به عنوان مثال مدل های مختلف امپ های مارشال و مسابوگی و لنی و وکس و... هر کدام دارای جنس های متفاوتی از صدا های کلین و دیستروشن هستن ...
    ببینید ، مولتی افکت ها در حقیقیت یک Simulator (شبیه ساز) هستن .
    نسبت به توانایی هاشون رده بندی میشن ...
    حالا مولتی افکت ها کارشون دقیقا چیه ؟!
    مولتی افکت ها کارشون اینه که صدای گیتار شما رو (به نسبت توتناییشون) به شکل صدای امپ های حرفه یی شبیه سازی کنن ... اما مشکل اینجاست که در رنج های پایین متاسفانه صدا ها به حدی فاقد استاندارد های لازم میشن و جنس دیجیتالی دارن که برای رکورد کردن که هیچ ، برای تمرین هم واقعا مناسب نیستن ... 12 سال پیش که من شروع کردم به نوازندگی الکتریک گیتار ، داشتن یک Zoom 505 خیلی خوب بود چون راه دیگه یی وجود نداشت ... !
    اما الان با پیشرفت تکنولوژ و ورود این همه برند های مختلف با قیمت های مناسب میشه خیلی کارا کرد ، البته من هم از مولتی افکت Line6 POD, Digitech (برای اجرای زنده) و از امپ + یونیت + مولتی افکت (گاهی) در استدیو استفاده میکنم ...
    پیشنهاد من همچنان یه امپ لامپی وکسه که دارای دیستروشن های مختلف و ریورب و کراس و ... هست .
    اما اگه بخای مولتی افکت ارزون + امپ ارزون بگیری بهتره که فعلا از خرید امپ منصرف بشی و پول اون 2تا رو بزاری رو هم و بری سراغ مولتی افت هایی که یه حد اقل هایی رو داشته باشن نه اینکه افکت هایی بگیری که بعدا پشیمون بشی ، اگه این رو بکنی هم کار عاقلانه ای کردی ...
    Digitech gnx2
    Digitech gnx3
    Boss ME 50
    Boss ME 70
    و ...
    حد اقل هایی هستن که صدای نسبتا خوبی میتونی ازشون بگیری .
    بازم میتونیم دربارش صحبت کنیم .

20. siavash78

siavash78 عضو سایت

امتیازات:
    +217 / 0 / -0
    نرم افزار:
    شاید درست نباشه در جایی که با اطلاع تر از من وجود داره نظر بدم، اما در کل من که متوجه نشدم،،، شما تا کنون ساز الکتریک نداشته اید ولی میخواهید بروید در استودیو و موزیک هم ضبط کنید!!! شاید نوازنده سراغ دارید برای کارهاتون، اگر این طور باشه هم که حتما نوازنده شما ساز داره خودش؟!
    اما در کل به نظر من همان طور که یکی از بزرگواران فرمودند اصلا مولتی نباید خرید. این مولتی ها صداهای واقعا غیرقابل تحملی دارند. حداقل ۸ مولتی را تست کرده ام، اما واقعا حیف پول...
    اگر یک افکت ام تی۲ را (مثلا) به گیتارتان وصل کنید میبینید که همین یک صدا به کل صداهای مولتی ها می ارزد. به نظر من هم یک آمپ متوسط (به بالا ) بخرید حتی اگر شده دست دوم... و از صداهای دیستورت و کلین آن استفاده کنید و در آینده کم کم یونیت هایتان را تکمیل کنید. البته اگر واقعا برایتان حس و حال و کیفیت مهم است. صدای دیستورت در موریک راک هارد راک و متال باید خون آدم را بجوش بیاورد و ضربان قلب آدم را بالا ببرد، باید آدرنالین را در خون شنوندگان بالا ببرد، این مولتی ها تنها کاری که می کنند باعث سر درد میشوند.
    البته من خودم از یک مولتی استفاده می کنم ولی تنها و تنها برای ریتم. که برای تمرین هایم ریتم داشته باشم. آن هم کم کم با یک سیستم ریتم حرفه ای جایگزین می کنم.
    ضمنا از نظر من گیتار ۵۰۰ تومانی آنچنان به در ضبط نمی خورد. اما اگر سیستم آمپ و یونیت شما خوب باشد میشود یکاریش کرد،
    اگر من جای شما بودم بالکل از فکر مولتی می آمدم بیرون، یک گیتار قابل قبول میخریدم، سپس میگشتم و وقت میگذاشتم یک آمپ آبرومند و دست دوم پیدا می کردم. در آینده هم یونیت میگرفتم.

پ ن : نظر کاملا شخصی.

بارگذاری...