اصول کلی میکس وکال چی هستش؟

شروع موضوع توسط Music Stream ‏10/2/15 در انجمن آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ

تاپیک اصول کلی میکس وکال چی هستش؟ تالار آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ در persian-music.org.

1. Music Stream

Music Stream عضو سایت

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دوستان عزیز کسی یک الگو جامع برای میکس وکال میدونه؟

من یه سری سوال دارم؟

اول قبل از هرچیز برای رکورد توی لاین اینپوت بهتر نیست لاو کات و های کات و یه کمپرسور بزاریم؟

اصلا برای لاین اینپوت، موقع رکورد وکال چی پیشنهاد میکنید؟

اکولایزر وکال چه جوری هست؟ کجا ها کات میخوره؟ کجاها را کم و زیاد کنیم؟

پیچ های کمپرسور وکال چه جوری تنظیم میشن؟ (ریتو و اتک و ریلیز)

افکت های ریورب و دیلی سند بشن بهتره یا اینکه اینسرت بشن، و با پیچ میکسشون مقدارشا تایین کنیم؟

پیک ها و کلا محدوده فرکانسی وکال باید کجا باشه؟

2. Dr.Noise

Dr.Noise عضو سایت هنرمند

شغل :
    Music Producer - Dj
    امتیازات:
    +2,568 / 2 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase, studio_one
    درود دوست عزیز ...
    سوال شما کلی هستش و در مورد این موضوعات هیچ کلیتی وجود نداره !! مثل این میمونه که لاستیک هواپیما و کامیون رو با یک اندازه باکنیم !! یا لاستیک کامیون میترکه ، یا هواپیما پنچر میشه ...

اگر خام باشه بهتره . بعد از شنیدن باید این کار رو کرد .

اگر منظورتون افکت خاصی در لاین ورودی صدا هستش ، من پیشنهاد میکنم کاملا خشک رکورد کنید . اما اگر یک کامپرسور بذارید و مقدارها رو نسبت به صدای خواننده تنظیم کنید ، بدنیست ...

شما در اکولایزر وکال بستگی به حجم صدای خوانند و کیفیت آهنگ ، باید صدا رو در درجه اول به آهنگ نزدیک کنی ( از نظر کیفیت ) در درجه دوم نقاط قوتش رو کمی باشیبِ ملایم تضعیف و نقاط ضعیفش رو تقویت کنی تا به حد نرمال برسه ...

نمیشه تعریف دقیقی انجام داد ( یا حداقل من نمیدونم ) آخه بحث اینه که پاور صداها خیلی متفاوته و اگر روی یک پیچ، بیایم کار کنیم ، احتما داره بعضی از صداها بیش از حد کاپرس بشن و خراب بشن ...

وقتی این افمت ها صند میشن ، خود صدا ( به نظر من ) نسبت به اینسرت سالم تر میمونن . ضمن این که دست شما برای فضا سازی خیلی باز تره ( در سند ) مقدارش هم با زمان تعریف میشه هم میکس ...

اون بستگی به کسی داره که کار رو به شما میده . من باز هم محدوده ای در نظر نگرفتم !! فقط هیچ وقت در آنالیزر نمیذارم از بقیه موزیک جلو بزنه :)

موفق باشید ...

• خوشم اومد خوشم اومد x 6
  3. Music Stream

Music Stream عضو سایت

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ممنون از شما دوست گرامی
    قطعا حق با شماست! بسته به سبک کار، جنس صدای خواننده، گام آهنگ و ... تنظیمات مختلفی را میشه برای کمپرسور و اکولایزر در نظر گرفت،
    این که من میپرسم منظورم یه چیز تقریبی هست، حالا غیر از ترشولد کمپرسور، مابقی پیچ ها
    توی یه تاپیک دیگه بحث مشابهی بود یکی از دوستانT اگه اشتباه نکنم nkaq از پیچ ها مقدار تقریبی برام گفت که خیلی بدردم خورد
    من همین که بدونم اتک و ریلیز وکال باید سریع باشه یا کند برام بسه، یا مثلا کمپرس وکال بر اساس rms انجام بشه بهتره یا پیک هایی که میزنه!؟
    یا در مورد اکولایزر کات ها تا چه حدی باشن آسیب به صدا نمیزنن!؟

4. Dr.Noise

Dr.Noise عضو سایت هنرمند

شغل :
    Music Producer - Dj
    امتیازات:
    +2,568 / 2 / -0
    نرم افزار:
    اگر بخوایم تقریبی درنظر بگیریم ، برای وکال رپ :
    Attack : 35.0 ms
    Release : 1:02 s
    نه کند باشه که صدا دیر بیاد بالا نه تند که صدا کم کم بیاد بالا . یک شیب خیلی متوسط درست کنید ...
    با کامپرسور نباید جلوب پیک ها رو گرفت . اینطوری صدا نابود میشه !! بر اساس RMS کامپرس کنید ...

در بعضی صداها ، Lowcut 60 و در بعضی صدا ها 80 و Hicut رو من خیلی پیشنهاد نمیکنم و ترجیح میدم بیشتر با ریورب این کار رو بکنم . چون خیلی فضام بسته میشه ...
    آرزوی موفقیت ...

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  5. hamid_pe2

hamid_pe2 میکس و مسترینگ کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

شغل :
    Arranger / Mix & Master
    امتیازات:
    +1,256 / 0 / -2
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, nuendo, StudioOne
    با سلام خدمت دوستان عزیز :

دوست عزیزمون جواب سوال ها رو دادن منم یک سری چیز ها رو میگم :

اگه بخواید از روی الگو کار کنید الگو های زیادی وجود داره ، یکی الگوی میکس وکال آقای Yoad Nevo هست که خیلی جالبه ولی بخوای انجامش بدی از هر چی میکسه بدت میاد خیلی طولانی و تخصصی هست اونم با پلاگین های ویوز .
    الگوهای ساده تری هم هست که توی این سایت زیاد هستن این دیگه بستگی به تجربه داره و سلیقه میتونید از متدهای ترکیبی هم استفاده کنید مثلا از چند آموزش نمونه برداری کنید .

اینسرت کردن پلاگین توی لاین رکورد هیچ تاثیری روی صدای ورودی نداره شما بعد از رکورد میتونید پروسس کنید ، Hi cut و Low cut و Compression باید انجام بشه .
    طریقه اکولایزر رو نمیشه اینجا توضیح داد چون بحث طولانی و مفصلی هست آموزش های تصویری فوق العاده ای توی سایت هست سرچ کنید و ببینید شما باید یک آموزش از EQ و جدول فرکانس ها داشته باشید تا خیلی از سوال ها برای شما روشن بشن.

در مورد تنظیم کمپرسور ، آقا رضای عزیز یه را هنمایی کردن ولی به نظر من هیچ اعداد و ارقام ثابتی نمیشه درنظر گرفت ، همش بستگی داره به صدای مورد نظر که چطوری کمپرسور رو تنظیم کنید که باید یه آموزشی توی این زمینه هم داشته باشید و تجربه کسب کنید .

ریورب و دیلی هم از طریق میکسر باید سند بشن در موارد خواص میتونید توی لاین اینسرت استفاده کنید که اونم لازم ندیدم .

پیک هر صدایی هم بستگی به رکورد و گین ورودی آن داره شما باید با نگاه کردن به wave from میتونید تصمیماتی بگیرید .

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  6. hamid_pe2

شغل :
    Arranger / Mix & Master
    امتیازات:
    +1,256 / 0 / -2
    نرم افزار:
    رضا جان ببخشید منظورتون از اینکه Hicut رو با ریورب انجام میدین چیه ؟ تنظیمات پلاگین ریورب فقط روی ریورب ایجاد شده تاثیرگذار هست میتونه اون ریوب رو تیز یا یا خفه کنه ...... اگه بیشتر توضیح بدی ممنون میشم .

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  7. Dr.Noise

Dr.Noise عضو سایت هنرمند

شغل :
    Music Producer - Dj
    امتیازات:
    +2,568 / 2 / -0
    نرم افزار:
    درود حمید عزیزم ...
    خوبی برادر ؟؟ منظورم رو فکر میکنم بد رسوندم !! دوستمون گفت hicut و من هیچ وقت این کار رو نمیکنم !! اگر یک درصد صدا تیز بشه در زمانی که ریورب اضافه میکنم ، با hicut خود ریورب تنظیمش میکنم و ترجیح میدم که از خود صدا رو خراب نکنم . به نظر من hicut برای صدا نیازی نیست ...
    ارادتمندیم ...

Sent From My Galaxy Grand 2

8. DANIEL ADHAMI

DANIEL ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +506 / 2 / -2
    درود.خوب رضا جان HIGH CUT ریورب روی کات کردن فرکانس های بالا که تاثیری نداره.
    البته من منظورت رو متوجه شدم.اما خوب این رو هم باید در نظر گرفت که حضور و درخشش ریورب در فرکانس های بالایی مشخص تر هستند و های کات کردن اونا میتونه از درخشندگی ریورب کم کنه.
    حالا فرض رو بر این بگیریم که با های کات کردن فرکانس های بالای ریورب اون جلوه و زیبایی سیگنال از بین بره اونوقت چی؟

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  9. hamid_pe2

شغل :
    Arranger / Mix & Master
    امتیازات:
    +1,256 / 0 / -2
    نرم افزار:
    مرسی رضا جان hi cut که نه ولی high shelf معمولا لازمه اونم از محدوده ی 5000 هرتز به بالا ، حالا 2 یا 3 db بنظرم لازمه بعضی وقتا تا 5 با 7 db میرسه بستگی به صدای خواننده داره .

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. اصوله میکسه