استودیو تا 10 تومن

شروع موضوع توسط hamed_a ‏22/9/10 در انجمن گفتگوی عمومی درباره استودیوها

تاپیک استودیو تا 10 تومن تالار گفتگوی عمومی درباره استودیوها در persian-music.org.

1. hamed_a

hamed_a عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام.
    من با یکی از دوستام احتمال داره یه استودیو بزنیم.
    با بودجه تا 10 تومن برای لوازم و آکوستیک ( بدون هزینه اجاره استودیو و کامپیوتر) لطفا یه پیشنهاد بدین چه لوازمی و با چه برند و مدلی بخرم؟
    کاری که توی استودیو می خوام انجام بدم،ضبط ساز و وکال و میکس و مسترینگ هست.در ضمن چه چیزهایی آپشنال هست؟یعنی اگه بخوای می خری و نیازی به خریدش نیست؟مثلا فکر کنم کمپرسور رو بشه نرم افزاری هم انجام داد.البته نمیدونم اختلاف سر چیه که باید سخت افزارشو خرید؟
    با فرض اینکه من اصلا از تجهیزات استودیو به جز کازت صدا و میکروفن و میکسر سر رشته ندارم لطفا راهنمایی کنید.
    در ضمن،ایا با نرم افزار مثلا پرو تولز میشه با یه میکسر دیگه کار کرد و یا مثلا با یه میکسر غیراز پرو تولز ، میشه با نرم افزار دیگه کار کرد؟منظورم اینه آیا هر چیزی که میگیری ، حتما باید با نرم افزار خودش کار کنی؟

2. amir sound

amir sound عضو سایت

شغل :
    صدابردار
    امتیازات:
    +45 / 0 / -0
    نرم افزار:
    logic, protools
    هیچ جوابی‌ ندارم دوست من... فقط بت بگم هرچی‌ حساب می‌کنم با ۴۰۰،،۵۰۰ میلیون بشه شاید یه استودیو نقلی و کوچولو جور کرد بازم میبینم که نمی‌شه
    اما این نکته را فراموش نکن بزرگترین سرمایه علم و دانایی هستش..اگر از دستم ناراحت نمیشی‌ بت پیشنهاد می‌کنم سطح اطلاعاتت رو ببر بالا... بیشتر از این چیزی که خودت گفتی‌... که فقط از میکروفون و کارت صدا و میکسر سر در میاری...زمانی‌ که دیدی آماده هستی‌ اونوقت وارد کار شو...که اگر یه مشتری اومد پیشت،، پشت سرش ۳ تا دیگه هم بفرسته... دوست عزیز برات آرزوی موفقیت می‌کنم امید وارم از من دلخور نشده باشی‌

3. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    دوست عزیز شما اول اگوستیکت رو انجام بده و بعدش ببین چه مقدار بودجه برات میمونه.
    و روی اون مقدار باقیمونده تصمیم بگیرید.

4. hamed_a

hamed_a عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:

من خیلی حرفتو قبول ندارم.
    یه مثال برات می زنم :
    شما دانشگاه قبوی میشی و میخوای بری دانشگاه.اما پیش خودت میگی ، من که از ریاضی فقط جمع و تفریق بلدم و بقیه درسهارو هم بلد نیست.پس ول کن.اول برم ریاضی یاد بگیرم و بقیه درسهارو بخونم بعد شروع کنم.
    توی هر کاری همینه به نظر من.در حال حاضر هم من فقط نمیدونم برای استودیو چه چیزهایی نیازه و اینو حتما باید یاد بگیرم.اما باعث نمیشه از کارم عقب بیفتم.
    من هیچ اطلاعاتی از اینکه دلکوی ماشین چه برقی و چه موقع و چجوری به ماشین میده تا راه بیفته ندارم.چیزی که مورد نیاز من هست اینه که ماشین راه بره و من استفاده کنم(حالا چه بدونم چه اتفاقی تو موتور ماشین میفته یا ندونم)
    استودی هم به نظر من هیمنه.من چیزی که نیاز دارم اینه که بشینم پای نرم افزار و کارم رو کنم.بقیه چیزهاش رو ندونم چی به چیه خیلی برام مهم نیست.
    قبول داری حرفامو؟:smile (17):

5. mohamadkaro

mohamadkaro عضو سایت

امتیازات:
    +76 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, logic, protools
    سلام دوست گلم...من با قسمت آخر حرفت مخالفم....شاید الان که فکر می کنی پیش خودت میگی به من چه ربطی داره که مثلا یه ترک midi چطور به wave تبدیل می شه یا ...
    اما به اصطلاح دوستانی که استودیو دارن باید حتی خاک سیستمت رو هم خودت بگیری...
    اگه می خوای استودیو داشته باشی و در کارت هم موفق باشی باید همه چی رو با دلیلش یاد بگیری ....یادت باشه این کار تخصصیه نه عمومی..
    شاید بازم حرفامو قبول نکنی ولی مطمئنم یه روزی به این حرفم می رسی...ولی اینایی گفتم اصلا دلیل بر این نیست که استارت نزنی...جای خوبی رو پیدا کردی..اینجا آدم خیلی چیزا یاد میگیره...

6. hamed_a

hamed_a عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    نه،این حرفتو 100% قبول دارم که آدم باید با دانش بره جلو.اما گاهی مواقع هست که میشه همزمان با کار دانش رو برد بالا.
    شما فکر کنم ساری زندگی میکنی.توی تهران بعضی مواقع استودیو هایی می بینی که اصلا یارو وافعا بلد نیست چجوری سیستم رو روشن کنه میاد میشینه پشت میز واسه میکس و مسترینگ:smile (29):
    نمونش بارها و بارها برای خودم پیش اومده.چندین سری که کار رو بردیم استودیو مثلا برای میکس بهتر ، اگه کار استودیو با میکس خودم رو برات بذارم ، حداقل 80% افت کیفیت توی میکس استودیو میشنوی:smile (71):
    نمونشم هست و اگه بخوای چند ثانیشو برات میفرستم.یه جای دیگه رفتم و ترک های میدیم اتوماسیون داشت و هر چی بهش می گفتم غیر فعال کن بلد نبود!!جالبه که یکی از استودیوهای معروف پایتخت و برای یکی از خواننده های سرشناسه:smile (8):
    من مهندس نرم افزار کامپیوتر هم هستم و اینو واقعا میتونم ادعا کنم که هیچ چیزی توی سطح کامپیوتر های خونگی نیست که من از عهدش بر نیام.شما هر نرم افزاری رو بگی باهاش کار کردم و می کنم و یکی از تدوینگر های صدا و سیما هم هستم و فقط کار موسیقی نمی کنم و با تمامی نرم افزارهای گرافیک و طراحی و ادیت هم که مورد نیازمه آشنایی کامل دارم (تنها چیزی که واقعا تو زندگی می تونم بهش ادعا کنم کار با نرم افزارهاست)
    اینار گفتم که بگم از لحاظ دانش از نظر خودم هیچی نیستم (حتی در حد صفر)اما میبینم خیلی ها با دانش پایین تر از خود من میان میشینن با جرات پشت میز و رکورد و میکس می کنن.
    این داستان استودیو زدن ما هم در حد حرف هست فعلا و 100% عملی نیست.
    حالا که یه خورده از سوال اول تاپیک رفتیم تو حاشیه،یه سوال بپرسم.
    گیری که اماکن می تونه بیاد بده چیه و کلا استودیو به چه مشکلاتی میخوره؟آیا لوازم مصادره میشه اگه مجوز نداشته باشی؟
    کلا مشکلات استودیو چیه؟بدیهاش چیه؟
    اگه یکی راهنمایی کنه ممنون میشم:smile (17):

7. fereshteh

fereshteh عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +29 / 0 / -0
    نرم افزار:
    nuendo, sonar
    سلام
    برای تهیه یه استدیو اولا که به مجوز نیاز داری که الان خیلی به سختی میدن حتی من شنیدم جدیدا مجوز استدیو ها رو باطل اعلام کردند و ازشون خواستند که دوباره درخواست مجوز کنند و خوب کاملا مشخصه که ارشاد قصد داره شرایط محدود تری رو در این مورد اعمال کنه
    ثانیا قبل از همه باید اکوستیک کنی که البته مواد آماده تو بازار هست که فکر کنم واسه یه اتاق 3*4 میشه حول و حوش 1/5 تا 2 میلیون البته من باشم از مواد بهتری استفاده میکنم مثلا از این فرش های پرز بلند متری که بازم تو بازار هست
    ثالثا یه میکسر و کارت صدا که باز اگه من باشم یه digital mixer میخرم (حدود 1600000 تومن)و خودمو راحت میکنم ،هم کارت صداست هم میکسر . از taskam هم بهتره
    بعدش باید مانیتور بخری که بهترین مدل الان event هست و واسه استدیو حرفه ای 8 اینچش جواب میده که میشه حدودا 800 تومن البته اگه بتونی پیداش کنی شنیدم دیگه تولید نمیشه مدلهای جدیدترش اما هست ولی گرونتره به هر حال هر چی باشه event عالیه!
    بعد از اون میرسیم به کامپرسور که بهترینش به نظر من uad هست که اگه بخوای یه دو هسته ایشو بخری در میاد حدود 2 تومن (+500 تومن پلاگین رایگان) فرقشم با نرم افزاریش خیلیه!
    یه کامپرسور سخت افزاری اونم از نوع uad مساویه با حداقل 7 تا نرم افزاری رو هم ، البته اگه کار کردن باهاشو بدونی .
    دیگه میمونه یه میکروفون و یه میدی کنترلر و خورده ریز که خودشو بکشه بشه 1 تومن (بهترینش)
    البته کامپیوتر و اجاره مکان و پیش پولو این برنامه ها رو هم بزار روش!!!
    در ضمن خیلی جدی بگیر تا 100% از کارت مطمئن نشدی جلو نرو این کار واقعا نیاز به مهارت داره.
    بلانسبت اونایی رو که میبینی همینطوری واسه افه یا پول میشینن پای میکس و میگن توکل به خدا نه این کاره اند و نه هرگز این کاره میشن!
    (البته این نظر شخصی منه ها ممکنه درست نباشه!!!)

8. Mohammad_E

Mohammad_E

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, logic, protools
    [FONT=&quot]از همه بیشتر رو آکوستیک و مونیتورینگت هزینه کن..!!! دسته کم مونیتورینگت [/FONT]GENELEC [FONT=&quot] با شه....در درجه .دوم رو یک [/FONT]A/D convertor [FONT=&quot] که می تونه یک [/FONT]sound Device [FONT=&quot] باشه یه یه چیزی مثه [/FONT]Rosseta A/D convertor[FONT=&quot] ولی محصولات [/FONT]LE [FONT=&quot] دی جی دیزان هم مبدل های خوبی دارن ....بعد رو میکروفون هزینه کن فکر کنم [/FONT]U87 [FONT=&quot]خوب باشه یا [/FONT]C414[FONT=&quot] از کمپانی [/FONT]AKG [FONT=&quot] که البته مدل های متنوعی داره.....بعد روی سخت افزار های پردازش صدا...که اگه بخوای روی رک ها هزینه کنی باید خیلی هزینه کنی که با این قیمت ها نمی شه....چون خرید رک ها نیاز به ابزارهای اضافی دیگه داره که هزینه می ره بالا..!! واسه همین یک کارت دیجیتال پردازش صدا بگیری بهتره...به نظر من البته فرق این سخت افزار ها با نرم افزارها تو 15 % آخر کیفیت صدا هست...بعنی اگه یکی از بهترین پلت فروم های جهان رو بدی به یک کم تجربه ...و یک مثلا نرم افزار کیوبیس رو بدی به یک با تجربه با همون پردازش های توکاره خود کیوبیش کیفیت بهتری از نفر اول در میاره...پس با توجه با تجربه شما فکر نکنم [/FONT][FONT=&quot]فعلا[/FONT][FONT=&quot]خیلی زیاد خرید سخت افزارپردازش نیازی باشه..!! بعد ها خودتون که با تجربه تر شدین تصمیم صحیح تر رو می گیرن....دلیل بهتره بودن این کارت های پردازش این هست که چون در حالت عادی تمام پردازش ها توسط [/FONT]CPU [FONT=&quot]کامپیوتر انجام میشه شما خطا خواهید داشت که کاملا طبیعی هست..!!ممکن هست از چند تا از این خطا بشه گذشت ولی وقتی تعداد پردازش ها زیاد میشه دیگه اختلاف قابل شنیدن می شه...دلیل دوم بخاطر سرمایه گذاری های کلان این کمپانی ها معمولا الگوریتم های دقیق تری رو ایجاد می کنند و پردازش دقیق تر انجام میشه و چون با میکروپروسسور تخصصی هم یکپارچه می شه خیلی بهتر صدا می دن..!! دلیل آخر هم که آزاد کردن بار روی پردازشگر کامپیوتر هست.....!همین موضوع دقیقا در پردازش تصور هم صادق هست.. کمپانی های زیاد هستند که این کارت ها رو تولید می کنند مثه[/FONT]​
    Digidesign-Tc Electronics-UAD-Focusrite-SSL-…[FONT=&quot] وخیلی ها دیگه......هر کدوم هم یک نوع خاصی صدا می دن مثلا محصولات [/FONT]UAD [FONT=&quot] اصطاحا می گن [/FONT]Vintage [FONT=&quot] یعنی صدا بردارانی که سبک های کلاسیک صدابرداری رو دوست دارند بیشتر بدردشون می خوره...یا مثلا [/FONT]TC electronic [FONT=&quot] خیلی دیجیتالی صدا می ده که واسه کسایی که خیلی موسیقی های صرفا دیجیتالی کار می کنند متاسب هست...قیمت ها هم از 700 تومان تا 30 میلیون تومان تغییر می کنه....ولی فعلا زیاد رو اینا فکر نکن فقط جهت اطلاع عزض کردم خلاصه بگم :[/FONT]​
    1- [FONT=&quot]اول آکوستیک حسابی....[/FONT]​
    2- [FONT=&quot]مونیتورینگ هلووو[/FONT][FONT=&quot]مانند [/FONT]GENELCE
    3- Sound device or A/D converter+Digital Interface[FONT=&quot] مانند محصولات دی جی دیزاین یا آپوجی بهمراه محصلات [/FONT]RME
    4- [FONT=&quot]میکروفون درست درمون.... اگه وکال بیشتر می گیری از انواع لامپی باشه...[/FONT]​
    5- Keyboard Midi controller [FONT=&quot]جهت وارد کردن داده های می دی[/FONT]​
    6- Control Surface[FONT=&quot]...برای راحتر کنترل کردن متغیرها و قدری هم بخاطر بیشتر شبیه شدن استودیوت به استودیو...هنوز خیلی ها استودیو رو به فیدرهاش می شناسن!!!!! [/FONT]​
    [FONT=&quot]همین...[/FONT]​
    [FONT=&quot]نکته : قیمت ها رو باید بروز بگیری و ارزیابی کنی..ولی از بالا به پایین به ترتیب سرمایه گذاری نوشتم....یعنی شماره یک بیشترین سرمایه گذاری رو لازم داره[/FONT]​
    [FONT=&quot]نکته :میکسر دیجیتال اصلا نگیر به دو دلیل : میکسر خوب و درست درمون گرونه!!!کمه کم 6-7 تومان...دوم یکپارچه کردن میکسربا [/FONT]DAW [FONT=&quot] مشکل و کارضافی هست و شما نهایت از پردازگرهای تووکاری میکسر تنها استفاده خواهی کرد که اونم وایرینگش دردسر داره یا هزینه!!..... مگه اینک همه با من سازگار باشند ...[/FONT]​

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏24/9/10
  9. Mohammad_E

Mohammad_E

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, logic, protools
    اشتباه لپی شد..منظور همه با هم بود.......اصلا چرا این بحث ها رو می کنین؟ مگه عمل با دانش فرق داره؟!!! حالا یکی پیدا شده پول داره از همون اول می تونه ابزار های مناسبی رو بخره...!! همه مثه من بی پول نیستند که از Sound card ..کریتیو Live مال سال هزارو سیصدوگمج استفاده کنند؟!! بعد آروم آروم بیان بالا...!! اگه طرف هدف داره و اوضاع مالیش بدک نیست این هزینه ها حداقل هست!!! زیر این قیمت های در حد 500 یا 600 تومان در همه جای دنیا کسانی که می خوان تففنی کارکنند هزینه می کنند ولی کسی که هدف داره بره تو سطوح حرفه ای همین پلت فروم ها رو دسته کم تهیه می کنه....!!! مثلا خیلی پولداراش دیگه اکسل دی جی دیزاین رو می گیرن که تو ایران خیلی استودیو ها با این پلت فرم فخر می فروشند بهم!!!!!!! جز یکی دو تا همه استودیو های دروس درمون تو ایران همین پلت فروم رو که خیلی از پولدار ها در جوامع دیگه واسه استودیو خونگیشون می خرن این سیستم رو!!! حالا تو ایران هم سطح درامد پایین هست هم نقدینگی و هم turn over مالی موسیقی خیلی کمه که 10 میلیون واسه همچیم کاری زیاد به نظر می رسه!!!

10. jimiesmi

jimiesmi عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, sonar
    من از دوستام پول نمی گیرم اگه تو 10 تومان میگیری چون این کار اصلی من نیست

11. Mas64

Mas64 عضو سایت

امتیازات:
    +24 / 0 / -0
    نرم افزار:
    کاربران عزیز یکی از دوستان من 15000000 تومان وسایل مختلف داره که با آنالیزی که کردیم ، وسایل خوبیه
    20000000 تومان هم داره تا به این مبلغ اضافه کنه
    به نظر شما این مبلغ برای تاسیس یک استودیو کافیه یا نه
    اصلا جواب میده
    درآمدی داره یا نه ؟
    فایده ای داره یا نه ؟
    کارش خوبه ولی هنوز معروف نشده
    جواب من بهش نه هست
    آیا من درست میگم

12. ASOT

ASOT عضو سایت

امتیازات:
    +28 / 1 / -0
    نرم افزار:
    ableton, cubase, flstudio
    به نظر من با 20 تومن نمیتونی جای خوبی داشته باشی ولی با 15 تومن میتونی در حد یه استدیو معمولی باشی

13. Mas64

Mas64 عضو سایت

امتیازات:
    +24 / 0 / -0
    نرم افزار:
    میشه بیشتر توضیح بدید

14. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    شما بگید چی داره و چی نیاز داره تا بشه راهنمایی کرد.

15. Mas64

Mas64 عضو سایت

امتیازات:
    +24 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ممنون جناب محبی
    به نظر شما با این مبلغ میشه جایی رو اجاره کرد
    مانیتورینگ : ALESIS
    کامپیوتر فول
    میدی کنترلر
    کارت صدا saffire pro 40
    میکروفن neumann microphone TLM 103
    پری امپ octopre mk2
    VST فول
    یه پیانو دیجیتال
    2 گیتار
    4 تا 6 پایه میکروفن
    هدفون sinn7
    یه پیانو آکوستیک
    چند میکروفن مختلف کوچیک
    به نظر شما اینکار اصلا منطقی هست یا نه
    اصلا چیکار باید کرد
    خیلی خیلی ممنون میشم از راهنمایی
    اصلا این راهش هست یا نه

در ضمن جناب محبی
    میخواد با مجوز ارشاد اینجا رو راه بندازه

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏18/7/11
  16. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    اگه ایشون این لوازم رو دارند که من توش کم و کسری نمیبینم . ( البته اگه یه کانورتور بذارن بهتر هم میشه )
    برای اجاره مکان باید دید کدوم شهر هستند.
    کجا مکان میخوان ؟
    قیمت مکان در جائیکه ایشون مد نظر دارند چه حدودی هستش ؟
    ضمن اینکه آیا این مقدار رو فقط برای اجاره درنظر دارند ؟ یا اجاره همراه با اماده کردن مکان مثل عایق کاری و اکوستیک؟

ویرایش :
    اگه بخوان با مجز کار کنن دردسرهای خاص خودش رو داره.
    1- پابان خدمت.
    2 عدم سو پیشنیه و اعتیاد.
    3- ارائه 5 سال سابقه کار یا مدرک مرتبط
    4- ثبت شرکت تک منظوره
    5- بازرسی مکان و سیستم توسط اماکن و بازرسان ارشاد.
    6- گزارش عملکرد همراه با نمونه کارهای انجام شده هر سه ما یکبار.
    7- بازرسی ماهانه بازرسین ارشاد ار استودیو
    8- ارسال نقشه و پلان استودیو به ارشاد
    9- لیست تجهیزات

و .... مابقیش رو خاطرم نیست اما تاپیک در مورد مجوز گرفتن داریم.
    دوندگی های مربوط به اون

17. Mas64

Mas64 عضو سایت

امتیازات:
    +24 / 0 / -0
    نرم افزار:
    جناب استاد محبی یک دنیا ممنون
    واقعا از شما متشکرم
    بخاطر اینکه ، انقدر به بچه های سایت کمک میکنید و راهنمایی میکنید
    امیدوارم همیشه موفق باشد
    والا ایشون در تهران قصد تاسیس دارند
    به نظر شما کفاف رهن و آکوستیک رو میده یا خیر
    از نظر مجوز ، همه مدارک رو دارا هستن
    به نظر شما کاره درستی هست
    البته ایشون چند سالی هست که به صورت حرفه ای موسیقی رو دنبال کردن
    فقط به قصد درآمد و کسب روز به روز تجربه
    بازم ممنون از شما :smile (70):

18. Omid-Mohebbi

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    راستش نمیدونم اوضاع قیمت توتهران چه جوریه.. باید خودشون برن قیمت بگیرن ضمنا ملک هم باید تجاری باشه

19. Mas64

Mas64 عضو سایت

امتیازات:
    +24 / 0 / -0
    نرم افزار:
    بازم ممنون
    اگر سوالی بود مزاحمتون خواهم شد

بارگذاری...