استفاده از Reverse در آهنگ سازی

شروع موضوع توسط hamid_pe2 ‏26/12/13 در انجمن آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ

تاپیک استفاده از Reverse در آهنگ سازی تالار آموزش ، سوال و جواب درباره میکس و مسترینگ در persian-music.org.

برچسب ها:
  1. hamid_pe2

hamid_pe2 میکس و مسترینگ کاربر با تجربه عضو سایت هنرمند

شغل :
    Arranger / Mix & Master
    امتیازات:
    +1,256 / 0 / -2
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, nuendo, StudioOne
    استفاده از Reverse
    با سلام خدمت دوستان عزیز :
    بحث Reverse یا معکوس کردن یک بحث گسترده ای هست تا جایی که میدونم یه توضیحاتی درباره اون واستون میگم ، جالبه بدونید :
    استفاده از تکنیک Reverse شاید هنوز واسه خیلی ها قابل استفاده نباشه ولی این روش شاید خیلی قدیمی و کاربرد های زیادی داشته باشه که شاید خیلی از ما درباره آن اطلاعاتی نداشته باشیم .
    معمولا کاربد هایی که ما از Reverse داریم ، برای صداهایی مثل : Kick ، Crash ، Vox ، Pad و .... استفاده میکنیم

متاسفانه سوء استفاده هایی از طرف گروه های شیطان پرستی از این تکنیک خیلی ساده شده ، ولی با برنامه ریزی گسترده در صورتی که هیچکس متوجه این نکته ها نمیشه تا اینکه این رازها فاش شده .
    بعضی از خواننده های بزرگ و معروف جهان حتی چندتا از خواننده های ایرانی لوس آنجلسی که 99 درصد از ما با اونها آشنا هستیم یا حد اقل اسمشون به گوشمون خورده ، یک سری آهنگ های خیلی معمولی و عاشقانه (LOVE) خوندن که پشت این آهنگ ها پیام های شیطان پرستی بوده ، دقیقا آهنگ هایی هم هستن که خیلی محبوب و معروف شدن .

ما اگه بیاییم یک آهنگ معمولی رو Reverse کنیم بعد گوش بدیم ، چیزی که میشنویم یک سری کلمات نامفهوم هستن ، ولی اینها اونقدر واسه این کارشون وقت گذاشتن که تونستن کلماتی بکار ببرن که توی معکوس کردن آنها کلمات جدید بدست میاد ، شاید کار هرکسی نباشه ، مغز وسیعی میخواد که بخوایم بشینیم فکر کنیم و توی کلمات بگردیم .

حالا از این چیز ها بگذریم ، Reverse کاربردهای جالبی هم داره :
    شما میتونید از یک آهنگ کامل و آماده یک ملودی جدید بسازید ، وقتی یک آهنگ رو بصورت کامل reverse کنیم و به آن گوش بدیم ، یک ملودی جدید بدست میاد حتی بعضی تحریر های خواننده تغییر میکنه و بعضی سولو ها مثل گیتار الکتریک هم همینطور .

میتونید توی کار های RAP از Reverse استفاده کنید مثلا کلماتی رو که نمیخواهید مفهوم باشه رو Reverse کنید و فقط در صورت معکوس کردن آهنگ کلمات اصلی بدست میاد ، واسه رپرهایی که از کلمات رکیک استفاده میکنن خوبه ( بجای استفاده از صدای بوق ) .

جدیدا محسن چاوشی توی آهنگ : دوست داشتم ، از این روش استفاده کرده ، در شروع آهنگ اگه توجه کنید 2 بار جمله ی نامفهومی میگه ، حالا اگه آهنگ را Reverse کنیم اون جمله ی نامفهوم میشه : ( تو این فکر بودم ) ، خیلی جالبه اصلا فکرشو نمیکردم که یکی بیاد از این کارا کنه ، اینم واسه خودش یه ایده قشنگی هست .

این کار خیلی سادست :
    کافیه فایل مورد نظر را وارد cubase کنید ، رو آن کلیک ، انتخاب فایل و از قسمت Audio < Process Reverse <

• مفید مفید x 1
  2. nkaq

nkaq Gold User

امتیازات:
    +941 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, reason
    پاسخ : استفاده از Reverse در آهنگ سازی

این بحث شیطان پرستی رو من چندین بار شنیدم ولی خیلی قبول ندارم چون نمونه هایی که ریورزشون رو شنیدم اکثرا خیلی نامفهوما و شاید بزور بشه چیزی از توشون درآورد و حتی اگر چنین کاریو کسی انجام داده باشه برای من جاس سواله که یه جمله که حتی بعد از معکوس شدنش بزور قابل تشخیصه چطور میخواد روی مغز تاثیر بزاره.لطفا اسم اون چند آهنگ معروف رو بگین تا چک کنیم ببینیم آیا واقعا اینطوریه.یکی از کاربرد های افکت ریورز توی دیلی هاست که فیدبک رو بصورت معکوس پخش میکنن که افکت خیلی جالبی به صدا میده و استفاده زیادی هم داره

3. hamid_pe2

شغل :
    Arranger / Mix & Master
    امتیازات:
    +1,256 / 0 / -2
    نرم افزار:

حتما محمد جان فردا واست نمون آهنگ هارو میذارم ، آخه من مستند اینو دیدم ، البته اون جوری که فکرشو میکنی واضح نیست جز اینکه بدونی جمله معکوس چیه و تمرکز کنی متوجه میشی .

4. Reza Soleymani

Reza Soleymani عضو سایت

امتیازات:
    +563 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio

نمونه زیبای تکنیک reverse توی کار "نازلی" چند نت پیانوی ابتدا و انهای آهنگ ریورس شده.

5. hamid_pe2

شغل :
    Arranger / Mix & Master
    امتیازات:
    +1,256 / 0 / -2
    نرم افزار:

میتونی اون تیکه هاشو بذاری ؟

6. Reza Soleymani

Reza Soleymani عضو سایت

امتیازات:
    +563 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio

مشاهده پیوست rev.zip خیلی کم استفاده شده واسه همین کیفیتشو فدای حجم (size) نکردم

7. siiro

siiro عضو سایت

امتیازات:
    +94 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, nuendo

با شما موافقم
    این بحث رو 5 6 سال پیش هم یه جایی تو نت خوندم
    مثلا آهنگ سیندلا از بلکتز (!) که مثلا اونجایی که می گفت سیندرلا سیندرلا ... انگار میشد بنویس بنویس رو حلقه بنویس ...
    کلا مسخره بود و بی اساس
    اگر کسی به ریورس این آهنگا گوش بده چیزه خاصی متوجه نمیشه مگر اینکه ما یه ذهنیت بهش بدیم که داره این کلماتو میگه
    زیاد دیدم تلاش های برای خراب کردن موسیقی و وارد کردن خرافات در موسیقی
    البته قصد جسارت ندارم و پیشاپیش از همه عذر خواهی می کنم

8. hamid_pe2

شغل :
    Arranger / Mix & Master
    امتیازات:
    +1,256 / 0 / -2
    نرم افزار:

من که خیلی روی این موضوع تاکید نمیکنم واصلا هدفم از ایجاد این تاپیک مطرح این موضوع نیست ، ولی بنظرم چیز غیر ممکنی واسه غربی ها نیست اینو که دیگه فکر نمیکنم منکر بشید ، میشید ؟

خوب مسئله ای که هست فکر نمیکنم همچین بیخود هم باشه ، تا نباشد چیزکی ..........

9. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,546 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic

سپوال پیش میاد اگر فرضا این کار هم حقیقت داشته باشد هدف از این کار چیست ؟

کسی که در خارج از ایران کار موزیک انجام میدهد بدون شک مشکل امنیتی ندارد و میتواند خیلی رک با مخاطبینش صحبت کند نیازی به صحبت غیرمستقیم نیست. ( برید ویدپوهای 30یا30 رو در یوتیوب باز کنید و به راحتی نگاه کنید :) )‌

پس نیازی هم به استفاده از این روش ندارد. دوستی که فرمودند اقای چاوشی فرمودند ؛ تو این فکر بودم ؛ این جمله اینقدر ساده و بدون اشکال هست که تصور نمیکنم برای بیان اون نیازی به پینهان کاری باشد.

موزیک ساخته میشود ولی این که کجا استفاده بشود از دست اهنگساز خارج هست. اینکه یک عده از یک موزیک استفاده میکنند و تحت هر مکتبی به اون ارامش میرسند دلیل خوبی برای بد جلوه دادن موزیک نیست .

و در نهایت به جای دیدن و شنیدن این مساپل ساده و زودگذر وقتتون رو روی مباحث علمی تر از سورسهای معتبر قرار بدید نه سخنرانی آقای x ,y .

10. hamid_pe2

شغل :
    Arranger / Mix & Master
    امتیازات:
    +1,256 / 0 / -2
    نرم افزار:

قرار نیست که به حرف های این و اون هم گوش بدیم و به رسمیت قبول کنیم و قرار هم نیست ذهنمون درگیر این مسائل بشه ، این فقط یه بحثی بود که به اون برخورد کردم و مطرح کردم که میتونه از سوء استفاده های از این تکنیک باشه .

11. shahab47

shahab47 عضو سایت

امتیازات:
    +450 / 2 / -0
    نرم افزار:
    cubase, logic, protools, StudioOne

فکر نمی کنم آقای چاووشی منظور بدی از این کار داشته باشن فقط به خاطر زیبایی که تو حس کنکجکاوی طرفداراشون به وجود میاد این کار رو انجام دادن
    شایعه های زیادی بود سر این حرکت مثلا میگفتن توپاک یه آهنگ داره که اگه برعکسش کنیم زمان مرگ خودش و تو آهنگ گفته که دروغه
    البته اسم آخرین آلبومش The Don Killuminati: The Seven Day Theory رو اگه پس و پیش کنین میشه OK on tha 7th u think I'm dead yet I'm really alive
    در کل گزافه گویی تو فروم های خارجی زیاده سر این مبحث ولی تو ویکیپدیا یه مطلب خوب در بارش خونده بودم میزارم اینجا

12. hamid_pe2

شغل :
    Arranger / Mix & Master
    امتیازات:
    +1,256 / 0 / -2
    نرم افزار:

ممنون شهاب جان مطلب خیلی جالبی بود ، اتفاقا این آهنگ آقای چاوشی ( همشهری بنده ) تشویقم کرد که از این تکنیک در آهنگ های آیندم استفاده کنم خیلی جلبه .

بارگذاری...