آخرین ارسال‌ها

استفاده از چندین DAW

• شروع کننده موضوع Farhood
  • تاریخ شروع
  • برچسب‌ها
    daw

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,503
53
.
در این سایت به کاربرانی برخوردم که از چندین DAW مختلف استفاده میکنند. سوالی که برام پیش اومد این بود که چطور در پروژه تولید موسیقی میشه از چندین DAW مختلف استفاده کرد؟ دوستان اگر اطلاعاتی در این مورد دارن ممنون میشم راهنمایی بکنند.

persian-music.org01.png
اون تصویر سه کاربر رو نشون میده که من صرفاً برای مثال قرار دادم. خیلی از کاربران هستند که چندین DAW در پروفایل خودشون ثبت کردند.

فایل های ضمیمه

projektnoire

هنرمند
عضو سایت
6/2/17
449
23
من نمیدونم چندتا تو پروفایلم زدم حقیقتا (حتی یادم نیست زدم یا نه :hilarious-10:) ولی در کل، یه مدتی تقریبا هرکاری که نیاز به گیتار و رکورد کردنش رو داشت با Reaper انجام میدادم، نهایت اگر VST ای رو نمیتونستم به ریپر بشناسونم پروژه رو اکسپورت میگرفتم و در FL تکمیلش میکردم.
برای تست های کوچک و ضبطهای تمرینی (و البته ضبط مواردی مثل پادکست) هم از Audacity استفاده میکنم. به نظرم چیز غیرمعمولی نیست گرچه شخصا ترجیح میدم تو یه ابزاری اصطلاحا استاد شم و اگر لازم بود برم سراغ ابزارهای دیگه.

26/6/16
5
بعضیا هستن که برای کارای مختلف از نرم افزار های مختلف استفاده می کنن
مثلا با اودیشن رکورد می گیرن با اف ال تنظیم میکنن با کیوبیس میکس مستر انجام میدن

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,503
53
.
بعضیا هستن که برای کارای مختلف از نرم افزار های مختلف استفاده می کنن
مثلا با اودیشن رکورد می گیرن با اف ال تنظیم میکنن با کیوبیس میکس مستر انجام میدن
خب این شد سه تا. مورد دوازده تایی هم دیدم توی سایت.

sam ca

کاربر با تجربه
عضو سایت
8/2/16
1,203
خوب تو از کجا میدونی که اینها از هر ۱۲ تا DAW توی پروژه استفاده کردن؟

فرهود منم با photoshop ام کار میکنم حیف از استعداد ها و توانایی های زیادم تو پروفایل ثبت نکردم تا همه بدونن من چقدر خفنم :laugh::laugh:

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,503
53
.
سلام فرهود جان عبارت rewire را سرچ بفرمایید توضیحات پیرامونش زیاده
ممنون از اشاره ای که کردی حامد. البته سوال من چیز دیگه ایه، فکر میکنم سوال رو درست مطرح نکردم. منظورمن این نبود که با چه روشی میشه چند DAW بطور موازی استفاده کرد. سوال من "ضرورت چنین استفاده ای" (مثلآً 10 DAW مختلف) برای پروداکشن موسیقی بود.

16/6/12
439
شیراز
ممنون از اشاره ای که کردی حامد. البته سوال من چیز دیگه ایه، فکر میکنم سوال رو درست مطرح نکردم. منظورمن این نبود که با چه روشی میشه چند DAW بطور موازی استفاده کرد. سوال من "ضرورت چنین استفاده ای" (مثلآً 10 DAW مختلف) برای پروداکشن موسیقی بود.
سلام به فرهود عزیز , فکر میکنم یکی از دلایلش تنوع طلبی باشه و اینکه خیلیا به جای اهنگسازی فقط دنبال تجربه کردن هستن.و خیلیا هم برای رسیدن به بهترین نتیجه daw هاشونو عوض میکنن.
درمورد استفاده همزمان هم خیلی از پرودوسرهای مطرح موسیقی الکترونیک به خاطر بهره بردن از پلاگین های تخصصی هر daw و امکانات خاص هر کدومشون از daw مختلفی استفاده میکنن.مثل dead mau5 که از 3 daw و yahel sherman از 4 daw به صورت همزمان استفاده میکنن.
گاهی اوقات به خاطر یه پلاگین خاص شاید از یه daw استفاده کنیم .مخصوصا در موسیقی الکترونیک ولی زیاد موضوع مهمی نیست .نتیجه اخر گویای همه چیز خواهد بود

saeid.mgh

هنرمند
9/4/19
16
32
تهران
من جواب میدم چون سوال هم دارم.از دو سیتم همزمان برای پروژه استفاد ه میکنم. چون مک محدودیت داره .یعنی وقتی تعداد ترک اینسترومنت زیاده کم میاره. راههای برطرف کردنشم میدونم ولی مزه نمیده تبدیل کنی به آیودیو. بخاطر همین یه سیستم جدای ویندوزی دارم که روش یه نرم افزار slave نصب کردم که وی اس تی های سنگین رو اونجا باز میکنم و با نتورک میدی وقتی میدی هارو تو مک مینویسم صداشو از ویندوز میخونه.(مطمعنا متوجه منظورم میشین)
اینجوری مک خیلی فشار روش کمتر میشه. فقط من الان رو ویندوز daw استفاده نمیکنم از برنامه vienna ensemble pro استفاده میکنم که داو نیست و میتونی وی اس تی و هر پلاگینی که بگی باز کنی روش ولی سیکوِنسر نداره که رو اونم نت بنویسی.
برای اینکه پیچیده و جذاب بشه رفتم چند تا daw نصب کردم ولی همه با لاجیک عین ریزن سینک از طریق (MTC(midi time code نشدن.

ولی ریزن چون لیمیتده نمیتونم میدی اینسترومنت باز کنم.
حالا کسی ریزن کرک معتبر سراغ داره . و شنیدم نمیشه وی اس تی باز کرد تو ریزن درسته؟
اگه اینطوره بنظرتون سراغ کدوم daw برم .پروتولز زدم تو سینک مشکل داشت. دیجیتال پرفورمر زدم سینک مشکل داشت. کسی میتونه تو سینک میدی لاجیک به یکی از daw ها یعنی هرکدوم کمکم کنه لطفا؟؟
ببخشید طولانی شد.
من تازه با این انجمن اشنا شدم و ذوق زدم الان.واقعا لذت بردم از اینجا

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,503
53
.
من جواب میدم چون سوال هم دارم.از دو سیتم همزمان برای پروژه استفاد ه میکنم. چون مک محدودیت داره .یعنی وقتی تعداد ترک اینسترومنت زیاده کم میاره. راههای برطرف کردنشم میدونم ولی مزه نمیده تبدیل کنی به آیودیو. بخاطر همین یه سیستم جدای ویندوزی دارم که روش یه نرم افزار slave نصب کردم که وی اس تی های سنگین رو اونجا باز میکنم و با نتورک میدی وقتی میدی هارو تو مک مینویسم صداشو از ویندوز میخونه.(مطمعنا متوجه منظورم میشین)
اینجوری مک خیلی فشار روش کمتر میشه. فقط من الان رو ویندوز daw استفاده نمیکنم از برنامه vienna ensemble pro استفاده میکنم که داو نیست و میتونی وی اس تی و هر پلاگینی که بگی باز کنی روش ولی سیکوِنسر نداره که رو اونم نت بنویسی.
برای اینکه پیچیده و جذاب بشه رفتم چند تا daw نصب کردم ولی همه با لاجیک عین ریزن سینک از طریق (MTC(midi time code نشدن.

ولی ریزن چون لیمیتده نمیتونم میدی اینسترومنت باز کنم.
حالا کسی ریزن کرک معتبر سراغ داره . و شنیدم نمیشه وی اس تی باز کرد تو ریزن درسته؟
اگه اینطوره بنظرتون سراغ کدوم daw برم .پروتولز زدم تو سینک مشکل داشت. دیجیتال پرفورمر زدم سینک مشکل داشت. کسی میتونه تو سینک میدی لاجیک به یکی از daw ها یعنی هرکدوم کمکم کنه لطفا؟؟
ببخشید طولانی شد.
من تازه با این انجمن اشنا شدم و ذوق زدم الان.واقعا لذت بردم از اینجا
من در مورد ریزن و لاجیک تجربه ای ندارم. ولی عجیبه که با همشون به مشکل خوردی. همون محدودیت مک هم که در موردش گفتی، نرمال نیست. این مشکل مربوط به حجم رم و پراسس سی پی یو سیستم میتونه باشه که با تغییر یا تعدد DAW حل نمیشه.
در ضمن در مورد تغییر ترَک MIDI به Wave دقیقاً برعکس من فکر میکنی! این کار صرفاً برای سبُک کردن فشار از سی پی یو نیست. این بخشی از روند پروگرمینگ هست که بعد از حصول اطمینان از عدم تغییرات احتمالیِ آتی، ترَک های MIDI به Wave کانورت و استفاده بشن. چون VSTi ها Stable نیستند و نگه داشتن ترَک ها در وضعیت MIDI ریسک محسوب میشه. ترَک آدیو با صوت خالص طرف هست (Wave). ولی ترک میدی با یک نرم افزار طرف هست بنام VSTi. این پلاگینها به هرحال نرم افزار هستند و هر آن در معرض تعییراتی مثل آپدیت، تعویز، آسیب و تخریب. مگر اینکه صرفاً بخوای ماکاپ بسازی برای یک پریود کوتاه مدت.

saeid.mgh

هنرمند
9/4/19
16
32
تهران
من در مورد ریزن و لاجیک تجربه ای ندارم. ولی عجیبه که با همشون به مشکل خوردی. همون محدودیت مک هم که در موردش گفتی، نرمال نیست. این مشکل مربوط به حجم رم و پراسس سی پی یو سیستم میتونه باشه که با تغییر یا تعدد DAW حل نمیشه.
در ضمن در مورد تغییر ترَک MIDI به Wave دقیقاً برعکس من فکر میکنی! این کار صرفاً برای سبُک کردن فشار از سی پی یو نیست. این بخشی از روند پروگرمینگ هست که بعد از حصول اطمینان از عدم تغییرات احتمالیِ آتی، ترَک های MIDI به Wave کانورت و استفاده بشن. چون VSTi ها Stable نیستند و نگه داشتن ترَک ها در وضعیت MIDI ریسک محسوب میشه. ترَک آدیو با صوت خالص طرف هست (Wave). ولی ترک میدی با یک نرم افزار طرف هست بنام VSTi. این پلاگینها به هرحال نرم افزار هستند و هر آن در معرض تعییراتی مثل آپدیت، تعویز، آسیب و تخریب. مگر اینکه صرفاً بخوای ماکاپ بسازی برای یک پریود کوتاه مدت.
ممنون از جوابت.ولی این که میگی با تغییر یا تعدد daw حل نمیشه عجیبه برام.
البته که منظور از تعدد daw .تعدد سیستمه که بله قطعا روش به روز دنیا و کارآمدیه.
در حال حاظر بزرگترین آهنگسازا دیدم که به همین روشی که گفتم کار میکنن. یعنی هر کامپیوتری محدودیت داره قطعا .حالا کم و زیادش فرق میکنه.
حتی قوی ترین سیستمها هم به همین روش نه 2 بلکه 4-5 سیستمه کار میکنن.و بصورت محشری توی پردازش تاثیر میذهره که حتما میدونین.
این که ترک هارو تبدیل به wave کنی یه راه حل محسوب میشه. حالا درسته شما باهاش راحتین ولی جدی میگم منو اذیت میکنه. البته چون روش چند سیستمی رو کار کردم دیگه اون روش ابتدایی بنظر میاد.
من به شما هم توصیه میکنم این روش رو. شما فکر کنین پردازش یک پروژه با یک سیستم ....یا دو سیستم و به بالا..؟؟
حالا چرا اینو میگم.لطفا متن رو تحقیرانه نخون فرهود عزیزم.قصد من متکبرانه حرف زدن نیست.میخوام کیفیت کار ایرانیا بره بالا و با روشهایی که آمریکایی ها آهنگسازی میکنن بکنن. و هرچی از این روش بیشتر استفاده کنن منم اگه به مشکل بخورم کسی پیدا میشه کمکم کنه.

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,503
53
.
ممنون از جوابت.ولی این که میگی با تغییر یا تعدد daw حل نمیشه عجیبه برام.
البته که منظور از تعدد daw .تعدد سیستمه که بله قطعا روش به روز دنیا و کارآمدیه.
در حال حاظر بزرگترین آهنگسازا دیدم که به همین روشی که گفتم کار میکنن. یعنی هر کامپیوتری محدودیت داره قطعا .حالا کم و زیادش فرق میکنه.
حتی قوی ترین سیستمها هم به همین روش نه 2 بلکه 4-5 سیستمه کار میکنن.و بصورت محشری توی پردازش تاثیر میذهره که حتما میدونین.
این که ترک هارو تبدیل به wave کنی یه راه حل محسوب میشه. حالا درسته شما باهاش راحتین ولی جدی میگم منو اذیت میکنه. البته چون روش چند سیستمی رو کار کردم دیگه اون روش ابتدایی بنظر میاد.
من به شما هم توصیه میکنم این روش رو. شما فکر کنین پردازش یک پروژه با یک سیستم ....یا دو سیستم و به بالا..؟؟
حالا چرا اینو میگم.لطفا متن رو تحقیرانه نخون فرهود عزیزم.قصد من متکبرانه حرف زدن نیست.میخوام کیفیت کار ایرانیا بره بالا و با روشهایی که آمریکایی ها آهنگسازی میکنن بکنن. و هرچی از این روش بیشتر استفاده کنن منم اگه به مشکل بخورم کسی پیدا میشه کمکم کنه.
میدونم سعید. خیلی ها با سیستم های چندگانه ی پارالل کار میکنن. حتی در خود ایران. ولی این بخاطر این نیست که اگه DAW این سیستمشون نکِشه برن سراغ اون یکی داو در اون سیستم دیگه. آهنگسازهاییکه معمولا بخاطر حجم کاری زیاد و زمانِ کم نمیتونن تک نفره کار رو پیش ببرن معمولا بصورت چند نفره از سیستم های پارالل استفاده میکنن. مثلا Junkie XL چهارتا سیستم غول در استودیوی خودش داره که همشون در یک حد پرفورمنس دارن، همشون ویندوزی هستن و همشون هم فقط کیوبیس نصب دارن. برای اینکه این آهنگساز سه تا اسیستان داره که کارهای پروژه رو همه بطور موازی انجام میدن. خب این اصلا یک داستان دیگه ای هست که نه به نوع کار شما شباهت داره و نه به موضوع این تاپیک که در ارتباط با تعدد DAW هست مرتبطه.

در این ویدئو Junkie XL سیستم های خودشو نشون میده و میتونی بشنوی که هر سیستمش چه قدرت پرفورمنسی داره. این یک آهنگساز فیلم هست که از سمپل لایبرری های متعدد و بسیار حجیمی هم برای ماکاپ استفاده میکنه. ولی هرگز برای پست پروداکشن از ترَک MIDI استفاده نمیکنه. اصلا اینکه یک پروژه با ترَک MIDI وارد مرحله ی میکس بشه، نشون دهنده ی اینه که طرف آماتوره.

البته که میشه از پرفورمنس چند سیستم بطور همزمان استفاده کرد. کسانی که به این شکل کار میکنن یک سیستم اصلی دارن که DAW و همه ی پلاگینهاشون روی اون نصبه، و یک یا چند سیسم دیگه هم دارن (معروف به Slave Computers) که از پرفورمنس اونها بصورت کمکی استفاده میکنن ولی هیچ DAWی روی اونها نیست.

آخرین ویرایش:

saeid.mgh

هنرمند
9/4/19
16
32
تهران
میدونم سعید. خیلی ها با سیستم های چندگانه ی پارالل کار میکنن. حتی در خود ایران. ولی این بخاطر این نیست که اگه DAW این سیستمشون نکِشه برن سراغ اون یکی داو در اون سیستم دیگه. آهنگسازهاییکه معمولا بخاطر حجم کاری زیاد و زمانِ کم نمیتونن تک نفره کار رو پیش ببرن معمولا بصورت چند نفره از سیستم های پارالل استفاده میکنن. مثلا Junkie XL چهارتا سیستم غول در استودیوی خودش داره که همشون در یک حد پرفورمنس دارن، همشون ویندوزی هستن و همشون هم فقط کیوبیس نصب دارن. برای اینکه این آهنگساز سه تا اسیستان داره که کارهای پروژه رو همه بطور موازی انجام میدن. خب این اصلا یک داستان دیگه ای هست که نه به نوع کار شما شباهت داره و نه به موضوع این تاپیک که در ارتباط با تعدد DAW هست مرتبطه.

در این ویدئو Junkie XL سیستم های خودشو نشون میده و میتونی بشنوی که هر سیستمش چه قدرت پرفورمنسی داره. این یک آهنگساز فیلم هست که از سمپل لایبرری های متعدد و بسیار حجیمی هم برای ماکاپ استفاده میکنه. ولی هرگز برای پست پروداکشن از ترَک MIDI استفاده نمیکنه. اصلا اینکه یک پروژه با ترَک MIDI وارد مرحله ی میکس بشه، نشون دهنده ی اینه که طرف آماتوره.

البته که میشه از پرفورمنس چند سیستم بطور همزمان استفاده کرد. کسانی که به این شکل کار میکنن یک سیستم اصلی دارن که داو و همه ی پلاگینهاشون روی اون نصبه، و یک یا چند سیسم دیگه هم دارن (معروف به Slave Computers) که از پرفورمنس اونها بصورت کمکی استفاده میکنن ولی هیچ DAWی روی اونها نیست.
i think we are on the same boat.دقیقا. یکی از کسایی که ازش بعد از ددپول الهام گرفتم.
تمام چزایی که گفتی قبول میکنم و ممنونم ازت.
حالا به نظرت من روی سیستم ویندوزم همین vienna ensemble pro رو ادامه بدم یا راهکارهای بهتری هست؟
فقط جهت اینکه وی اس تی هارو بریزم رو اونا.
من الان رفتم پروفایلتونو چک کردم دیدم استاد خطابتون میکنن.و قدیمی و کار کشته هستین.
پس منم استاد خطاب میکنم شمارو.

آخرین ویرایش:

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,503
53
.
i think we are on the same boat.دقیقا. یکی از کسایی که ازش بعد از ددپول الهام گرفتم.
تمام چزایی که گفتی قبول میکنم و ممنونم ازت.
حالا به نظرت من روی سیستم ویندوزم همین vienna ensemble pro رو ادامه بدم یا راهکارهای بهتری هست؟
فقط جهت اینکه وی اس تی هارو بریزم رو اونا.
این چیزیه که خودت با توجه به حجم و شکل کاری خودت باید در موردش تصمیم بگیری. من نه از حجم فعالیتت خبر دارم، نه وی اس تی هاییکه استفاده میکنی رو میدونم چیه و نه از قدرت پرفورمنس سیستم هات خبر دارم.
اینکه از Vienna بعوان DAW استفاده کنی یک کار کاملاً غیر اصولیه. ولی اگه به اون شکل تولید تجاری حجیمی نداری، در حد کار راه انداختن شاید بتونه مورد استفادت قرار بگیره.
من معتقدم که داشتن یک سیستم کامل بهتر از داشتن دوسیستم ناقصه. اگر میخوای DAW کرک شده استفاده کنی (یعنی نخوای بخری) کیوبیس المنتس 8.40 نصب کن و با راحتی کار کن. البته نمیدونم این برای مک هم کرک شده یا نه. از نسخه ی کرک شده ی ویندوزش مشکلی گزارش نشده تا حالا. ولی اگه سیستم هات مشکل قدرت پرفورمنس دارن اول باید اون مشکل رو حل کنی بعد بری سراغ انتخاب DAW.

بالا