استفاده از سیستم های حرفه ای ماشین به جای مانیتورهای صدا

شروع موضوع توسط a_vanda ‏10/2/12 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک استفاده از سیستم های حرفه ای ماشین به جای مانیتورهای صدا تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. a_vanda

a_vanda عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    سلام
    خسته نباشید
    میخواستم بدونم از سیستم های حرفه ای ماشین میشه به جای مانیتور استفاده کرد؟
    مثلا از speaker 6975 و subwoofer x304 با امپ مونو واسه sub و یه امپ هم واسه 6975 استفاده کرد؟
    من فک میکنم صدای واقعی رو با این نوع سیستم بهتر میشه شنید اخه من هروقت از یه اهنگی export میگیرم واسه اینکه بهتر صداها رو بشنوم میرم تو ماشین پخش میکنم
    حس میکنم صدای واقعی و دقیق kick و base رو میتونم بگیرم همینطور باقیه صداها رو

2. yosaef

yosaef عضو سایت

امتیازات:
    +9 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    خیر نمیشه!
    همچن شما و خیلی از دوستان معنی باند فلت و متوجه نمیشن!
    سیستمهای صدا از قبیل اسپیکر خانگی ضبط ماشین وضبط خانگی وو...... برای اونها اکولایزر طراحی شده و هرشرکتی برای محصولات خود یه سری فرکانسها ور اکولایز کرده در بعضی سیستمها تعدای اکولایز بیشفرض در قسمت منو قرار داده شده و در چند حالت قابل تغییر هست ویک سری سیستم صوتی این اکولایز در آیسی پرگرام شده روی برد اونها نصب وقابل مشاهده یا تغییر نیست! در هر صورت این سیستم ها برای کار مسترینگ کارایی ندارن!

خوب حالا اسپیکرهای مانیتورینگ یا همان فلت چه تفاوتی با سیستمهای که نام برده شد داره؟ اسپیکرهای فلت هیچ اکولایزری روی سیستم اونها نصب ویا طراحی نشده و سیکنالهای صوتی رو بدونه اکولایز پخش می کنند یعنی همان فلت

نمی خوام وارد بحث اکتیو و پستیو بشم چون کلی مغاله میشه در موردشون نوشت

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏10/2/12
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. ایمان احمدزاده

ایمان احمدزاده مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران تیم مدیریت مدیر ارشد

شغل :
    آهنگساز٬ تنظیم کننده٬ صدابردار
    امتیازات:
    +2,602 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    دوست من بلندگوهایی که توی فرکانسهای بالا و پائین تقویت شده باشن برای استفاده به عنوان مانیتور نمیتونن مناسب باشن، چون موقع میکس شما نیاز داری که صداها رو درست همونطوری که واقعاً هستن بشنوی،‌یعنی مثلاً وقتی بیس رو 0.5 دسی بل اضافه میکنی دقیقاً همون 0.5 دسی بل افزایش رو بشنوی، برای بهتر شنیدن بیس میتونید از ساب مانیتور یا بلندگوهایی با ووفر بزرگتر استفاده کنید

بارها توی فروم گفته شده که از هر دستگاه پخش صوتی میشه به عنوان الگوی شنیداری متفاوت استفاده کرد، این بحث خیلی اهمیت داره

مثلاً من همیشه در کنار مانیتورهام از اسپیکر معمولی کامپیوتر استفاده میکنم که بدونم شنونده وقتی توی سیستم خونگی میخواد گوش کنه دقیقاً چی میشنوه

در نهایت صدایی که توی مانیتور خوب صدا بده توی بلندگوهای دیگه هم خوب صدا میده (البته با رعایت استانداردها)

موفق باشید

• خوشم اومد خوشم اومد x 6
  4. a_vanda

a_vanda عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    اقا یوسف من نفهمیدم واسه چی اکولایزر طراحی شده؟
    واسه منبع تغذیه که فقط برق 220 رو 12 میکنه؟
    یا واسه امپ که فقط کارش تقویته
    یا باند ها و sub
    مچ کردن اینا با 1 کارت صوت حرفه ای عملی نیست؟
    فقط خواهشا عصبی نشید

البته بعد نگید طرف میخواد اصفهانی بازی در بیاره
    اتفاقا از نظر قیمتی همچین سیستمی گرون تر در میاد
    من مثلا میخوام kick هامو کمپرس کنم تو مانیتور نمیتونم درست تشخیص بدم ولی ای سیستم میتونم
    مشکل از گوشهای منه؟

5. Rooz-beh

Rooz-beh عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +146 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, reason
    شما که داری این همه خرج واسه خرید اینا میکنی خوب یه مانیتور بگیر!!!!

شما نمودار پاسخ فرکانسی باند و ساب رو داری؟ اگه ببینی نمودار رو متوجه میشی که پاسخ فرکانسی اونا به همه فرکانسها یکسان نیست

درضمن باید ببینی بین فرکانسهای ساب و اسپیکر فضای خالی نداسته باشی / تداخل نداشته باشی

در بعضی از اسپیکر ها و سابها یه برد طراحی میشه که تا حدودی صدا رو واسه پخش در اون مدل خاص اختصاصی میکنه و این یعنی فرکانسها تغییر کرده

البته میشناسم تنظیم کننده هایی که از سیستم ماشین در اوایل کارشون واسه اینکار استفاده میکردن...

از چه مانیتوری استفاده کردید؟ توی مانیتورهای کوچک ممکن این مشکل پیش بیاد توی 8 اینچ ها بهتر میشه شنید ولی اگه یه ساب مانیتور اضافه کنید مشکل حل میشه

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  6. a_vanda

a_vanda عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    از یاماها hs50
    این مانیتور واسه فضا و مکانی که دارم کم به نظر میرسه یه بار از سیستم ماشینم تو استدیو استفاده کردم قدرتش واسم ارضا کننده بود کیفیتشم بد به نظر نرسید
    من مانیتور قوی امتحان نکردم نمیدونم چطوره قدرتش چون از قدرت اون سیستم خوشم اومد پرسیدم میشه ازش استفاده کرد یا نه

7. Rooz-beh

Rooz-beh عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +146 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, reason
    نمیدونم hs50 واسه خودتون هست یا توی استدیو صداشو شنیدید ولی خوب در مورد اول میتونید یه ساب بهش اضافه کنید و در مورد دوم میتونید صدای یه مانیتور 8 اینچی هم امتحان کنید ببینید اون با گوش شما همخوانی داره یا نه

ضمنا هیچوقت هیجانی که یه ساب 12 اینچی بهتون میده رو نمیتونید با مانیتور 5 و8 اینچی مقایسه کنید و اصلا درهنگام میکس هم نباید تحت هیجان باشید باید بتونید صدای درست رو بشنوید و اون سیستم صدای فلت و درستی به شما نمیده

8. yosaef

yosaef عضو سایت

امتیازات:
    +9 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    ببینید هر صدایی وکال کیک ساز وو.... تعدادی فرکانس داره که تعدادیشون باید تضعیف و تعدادی تقویت بشن به این کار میگن اکلایز
    خوب ما یه سیستم صوتی نیاز داریم که این فرکانسهارو به صورت خام به گوشمون برسونه که ما بتونیم با پلاگین اکولایز تک نک صداهارو بنا به علم مسترینگ اون فرکانسهایی که باید تضعیف و تقویت شوند و شناسایی کنیم
    سیستمهای قیر فلت صدارو بصورت دستکاری شده پخش می کنند با اونها نمیتونیم فرکانسهای واقعی و شناسایی کنیم

9. solo

solo عضو سایت

امتیازات:
    +22 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    دوستان عزیز همه تنظیم کننده و صدا بردار نیستند که از پرسیده شدن سوالات اینچنینی عصبانی بشیم و به تندی جواب بدیم .
    سوال اتفاقا خیلی جالب هم هست .
    جواب دادن درست به این سوال به شناختن سیستم های های فای کمک میکنه که بحث سنگینی و مفیدی هم البته هست .
    توضیح کوچیک اینکه :
    این سوال از اینجا میاد که خوب همه از یک سری سیستم هایی مثل پخش ماشین با اپشنهای مختلف یا پخش های خونگی برای گوش دادن به موزیک استفاده میکنن ما هم اگه طوری بسازیم که خروجی از این سیستم های پخش خوب باشه کارمون خوبه و چه لزومی داره با یک جفت مانیتور صوت کار کنیم که هی بخواهیم اکسپورت بگیریم ببینیم توی سیستم پخش خونه یا ماشین چی میشه ؟! از اول با همونا کار میکنیم .

حالا جواب
    سیستم های های فای پیشرفتشون در جهت بهتر و زیباتر پخش کردن موزیک هست . در واقع شما دقیقا میکس خودتون رو نمیشنوید و تو سیستمهای مختلف به همین خاطر موزیک با میکس های متفاوت میشنوید .
    سیستم ماشین شما صدای بیس رو برای مثال خوب پخش میکنه به قول بچه های گلستان کیکش خوب میکوبه D:
    ولی سیستم خونه ما نه . پس من از میکس شما به شرطی خوشم میاد که درست انجام شده باشه بیسش درست تو سیستمم پخش بشه
    در مورد مانیتورها هم شنیدیم که مانیتور صوت فلت هست ولی چرا قیمتها متفاوته ؟ خوب فلت فلته دیگه .
    هی رو دست هم مانیتور میاد D:
    خوب موضوع سر این جریانه که اگر صوت رو وابسته به فیزیک بدونیم مانیتور صوت باید دقیقا اون چیزی رو به گوش ما برسونه که ریاضیات میگه .
    در واقع هر اسپیکری این قدرت رو نداره و هر سیستمی این دقت رو نداره
    و این بین تجارت و تبلیغاتش کار خودشون رو انجام میدن تجربه و علم هم کار خودشون رو
    من پیشنهاد میکنم دوستانی که با سیستمهای خانگی یا ماشینشون راحت هستند یا میکس کارشون رو چک میکنند از همونها برای میکس استفاده کنن و در نهایت میکس نهایی و مستر کار رو به مراکز معتبر بسپارند والبته شروع به تحقیق کنند
    میکس و مستر چیزی نیست که به سادگی قابل انجام باشه 8 تا 12 سال تحصیلات دانشگاهی برای این حرفه ابدا شوخی نیست و البته نمی خوام بزرگش کنم ولی استفاده از پرست های اماده فاینالایزر های تی سی شدیدا داخل ایران باب شده و گوش عموم کاملا خراب شده .
    در واقع استاندارد ایران شده میکس هرچی عشقت کشید مستر ببینیم فاینالایزر tc کدوم پریست بهتره واسش !!!
    چیزهایی که من توی ایران با چشمهام دیدم با گوشهام شنیدم
    حتی یه موزیک خارجی شبیه به میکس اکثریت موزیکهای ایران در سطح پخش پیدا نیمشه .
    و جالب اینجاست از هرکی هم میپرسی چی بیشتر گوش میدی جواب میده من زیاد داخلی گوش نمیدم ! inna - adele جدیدا هم کشا گوش میدن و البته بی دلیل هم نیست .
    خیلی دیگه از بحث خارج شدم !
    نتیجه اینکه : شروع بزرگترین قدم است ولی صبر داشته باشید . تحقیق + مطالعه و تکرارش جواب تمامی سوالات و خواسته هاست .
    بپرسید - جواب بگیرید - انجام بدید - نتیجه گیری کنید و سوال بعدی رو طرح کنید و در نتیجه هر روز می پرسید در حالی که می پرسند و برای شما یاد اوری هم میشه تک تک سوالاتی که قبلا داشتید D:
    بدرود

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  10. شهاب محمّدی

شهاب محمّدی عضو سایت

امتیازات:
    +23 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    ببینین دوست عزیز من دوستان توضیحاتی دادن که کامله جا داره من یه زیر نوشت بزنم و اونم اینه که :
    شما تو ماشین وقتی 2 تا 6975 و یه ساب پایونیر میبندی رو تاخچه عقبت و آمپیلی فایر میزاری شما عملا بیس کارتو بردی فوق العاده بالا چون از یه ساب استفاده میکنی و کار ساب هم پخش یه فرکانس های بخصوصه 2 تا 6975 هم بیست کارتو افزایش میده و تریبل میاره واست که از تیوتر های قویش یه صدای بسیار جالب بهت میده ولی تا اونجایی که من از مانیتور های صدا مطلب دسگیرم شد مانیتور صدا نه فرکانس بیس اضافی میده بیرون نه تریبل بلکه هرچی هست رو همونطوری که هستش خروجی میده . من خودم وقتی تو fl یه آهنگو با کامپیوتر خودم میکس یا مستر میخوام بکنم یه صدا میگیرم وقتی میرم خونه دوستم یه صدا میگیرم وقتی میرم استودیو میدم میکس و مستر کنه یه صدای دیگه میگیرم !!!!!
    بهترین راه این که شما تفاوت هارو حس کنی آهنگی که خودت با هر نحوی که دوست داری میکس و مستر کنی رو یه اکسپورت بگیر بعد سورس کارتو بده یه استودیو با مانیتورینگ واست میکس و مستر کنه بعد 2 تاشو بریز تو فلش پشت سر هم پخش کن یا اگه 2 تا ماشین که سیستم روشون هست و جفت سیستم ها یه جور هستن و یه تنظیم دارنو کنار هم پارک کن یکی کار خودتو پلی کنه یکی کار استودیو رو بعد تفاوت هاشو از نزدیک میتونی لمس کنی نه اینکه متوجه بشی!
    مرسی بازم

11. a_vanda

a_vanda عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    خیلی ممنون yashar و solo و yosaef جان از توضیحاتتون

بارگذاری...