استفاده از تیونر برای تمرین سلفژ

شروع موضوع توسط Fate changed ‏4/8/10 در انجمن گفتگوی عمومی درباره خوانندگی

تاپیک استفاده از تیونر برای تمرین سلفژ تالار گفتگوی عمومی درباره خوانندگی در persian-music.org.

1. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سلام علیکم

دوستان گرام آیا میشه از دستگاه تیونر برای تمرین سلفژ استفاده کرد یانه؟؟؟

هرچند من آخر نفهمیدم سلفژ به چه درد خوانندگی پاپ میخوره!!!

ولی به هرحال من دنبال یادگرفتنشم...

2. Nima Golestan

Nima Golestan Gold User

امتیازات:
    +320 / 1 / -1
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    ای داداش گل من . نه عزیزم . با تیونر که نمیشه سلفژ کار کرد . آخه مگه چه استانداردی توی این تیونر هست واسه این کار ؟ نه گل من :smile (46): سلفژ هم خیلی از مشکلات صدا رو رفع میکنه . هم گوشتون رو قوی میکنه واسه سریع پیدا کردن نت های تن صدا و هم اینکه صدا رو صاف و شفاف و پخته میکنه و ... خیلی چزا ازش بیرون میاد . من خیلی ها رو میشناسم با اینکه حرفه ای هستند ولی هنوز روزی 30 دقیقه تمرین سلفژ توی برنامه روزانه اشون هست .

3. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    این حرفتون رو نشنیده میگیرم. !! مگه اینکه جمله تون سئوالی باشه.
    تیونر براتون مناسب نیست اما اگه مشکل ضرب دارین مترونوم مناسبه.

4. Light

Light تیم مدیریت وبمستر

شغل :
    آچار فرانسه
    امتیازات:
    +6,498 / 3 / -1
    نرم افزار:
    cubase
    برای تمرین درست خوندن استفاده از برنامه ایی به نام Sing and See توصیه میشه

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  5. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    متشکر از light عزیز که بدون حاشیه جواب میده!!!

واقعا چقدر خوبه که دوستان جواب ما تازه واردترها را درست بدن نه اینکه هی ازشون دیکته کنن و بگن شما چقدر...خب یه کلمه بگین نه به درد نمیخوره!!!(آقای محبی تا حالا به تمام پست های من ایراد گرفتند)

ولی به نظر من این دستگاه میتونه به درد بخوره، من الان یه مدته که این دستگاه را دارم میزارمش روی حالت chromatic وسعی میکنم صدای یه نت را در بیارم و دستگاه هم به من میگه که با صدای نت چقدر فاصله داره...

حالا اگه میشه لطفا بگید کارایی سلفژ در خوانندگی پاپ چیه؟ 

6. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,095 / 3 / -3
    بله تیونر اصلا وسیله ای نیست که برای این کار ساخته شده باشه.

ولی شما میتونید برای این که ببینید که صدای یک نت رو میتونید با دهان درست بزنید وقتی ساز نبود از این وسیله استفاده کنید.
    کاری که خود من بعضی وقت ها انجام میدم.
    مثلا تیونر رو میگیرم و با یک هجا سعی میکنم نت دو رو ادا کنم بعد میبینم که درست هست یا نه
    که میتونه کمک خوبی برای دروس سلفژ باشه

و حالا:
    ببینید سلفژ همون ریتم خوانی و وزن خوانی هست یعنی شما وقتی صدای یک نت رو میشنوید بتونید تشخیص بدید یا صدای یک نت رو بتونید ادا کنید.

حالا چه زمان میتونید یک خواننده خوب بشید زمانی که نت ها رو به درستی ادا کنید که لازمه این کار هم علم سلفژ هست.

اگه نیاز به توضیح بیشتر هست بگید من در خدمتم:smile (75):

7. Nima Golestan

Nima Golestan Gold User

امتیازات:
    +320 / 1 / -1
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    این دستگاه اصلا استاندارد لازم رو برای این کار نداره . شما حتی برای کوک کردن یک ساز هم تا زمانی که یک پیانو و یا یک کیبورد هست به هیچ عنوان از این دستگاه استفاده نمیشه . این دستگاه فقط برای زمانی هست که دسترسی به سازی برای کوک کردن نداشته باشی و کارتون رو راه بندازه تا 70% وگر نه اصلا واسه این کارا خوب نیست .

8. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,095 / 3 / -3
    البته نیما جان کاملا درست میگه من هم گفتم در نبود ساز چون حتما در این دستگاه خطا وجود داره.:smile (7):

ولی شما سعی کنید در حد امکان استفاده نکنید

9. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    دوستان لطفا ادامه بدین چون من تازه دارم میفهمم که بعضی از مشکلاتم توی خوانندگی با این بحث بی ارتباط نیست...

مثلا من وقتی دارم توی گامه d میخونم صدام چیغ چیغی میشه البته نفس هم کم میارم...

یعنی سلفژ میتونه کمکم کنه؟؟؟

10. Nima Golestan

Nima Golestan Gold User

امتیازات:
    +320 / 1 / -1
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    به کمک سلفژ شما میتونی گام صداتو پیدا کنی و از محدوده گام صدای خودت بیرون نری ( خارج نشی , فالش نخونی ) . اگه شما گام صداتو پیدا کنی دیگه مجبور نیستی واسه خوندن یه آهنگ با گام بالا جیغ جیغ کنی .

11. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,095 / 3 / -3
    نه نه عزیزم اشتباه نکن.

سلفژ فقط به شما کمک میکنه که بتونی صدای یک نت رو بشناسی یا این که اون نت رو با حنجره ادا کنی.

حالا این که شما تو گام d ( این حرف غلط اول این که باید با حروف بزرگ بزنی دوم این که ماژور یا مینور بودن هم مشخص کنی و مهم تر این که در چه اکتاوی مثلا شما روی اکتاو سوم روی این گام کم میارید ولی یه اکتاو پایین تر قطعا این طور نیست!)

میخونی و صدات جیغ میشه مال این هست که حنجرتون توانایی ادا این رنج رو نداره که یه مقدار اون خدا دادی و یه مقدار هم به تمرین بستگی داره)

12. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    خوب حالا مشکل شد دوتا!!!
    البته دوستان اینقدر دلسوزانه جواب میدن که اشالا به زودی همه مشکلاتم حل میشه.
    این که میگم دوتا، اون یکیش گام شناسیه، من روی گیتار تسلط کافی دارم و تئوری هم تا حدودی، ولی آخرش فرق سبک پاپ با کلاسیک را نفهمیدم، استادموم همیشه میگفت هیچ فرقی ندارن و پاپ زاییده کلاسیکه برای همین مثلا اگه آهنگی با آکورد d تموم بشه اون آهنگ پاپ توی گامه ر ماژوره ، البته من میدونم جای این بحث اینجا نیست ولی من میخوام مشکلم اساسی حل بشه...

این یکی از شعر های بنیامینه که آکوردشا در آوردم ،یه باره روی تالار گیتار هم قرارش دادم تا دوستان استفاده کنن، این همون آهنگیه که نمیتونم بخونمش.

13. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,095 / 3 / -3
    خب ببین دوست من اول از این که دو سبک کلاسیک و پاپ بسیار متفاوت هستن
    یکی از تفاوت های عمده ایته که هارمونی در موسیقی پاپ بیشتر به صورت آکور (آکورد) خود نمایی میکنه ولی در موسیقی کلاسیک در کنار هارمونی کانترپوان نیز وجود داره که تو موسیقی پاپ کمتر دیده میشه.

گفتم مشکل شما که نمیتونی روی اون گام بخونی این هست که خب حنجرتون توانایی این کار رو نداره که این هم یک مقدار با تمرین میشه افزایشش داد و بقیه اون خدا دادی هست (مگه کسی میتونه مثل هایده بخونه حتی این که سال ها تمرین کنه)

در کل شما شاید بتونی توانایی حنجرتون رو با تمرین بالا ببرید ولی خب یک مقدار اون هم خدا دادی هست.

و اما برای گام ها اگه دوست داشتید میتونم تاپیکی ایجاد کنم و کامل توضیح بدم...

14. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    بحث دیکته نیست دوست عزیز.
    بنده نه با شما و نه با کاربر دیگه ایی مشکلی ندارم خدا رو شکر.
    مگه اینکه قانون رو رعایت نکنن.
    جمله ارسال اول شما جوریه که انگار موسیقی پاپ نیازی به سلفژ نداره.!
    سئوال اخریتون هم سئوال درستی نیست. میتونستین اینطور بپرسید :
    نقش سلفژ در موسیقی پاپ
    مثل این میمونه که من بگم در موسیقی نیازی به دونستن تئوری موسیقی نیست.!!
    در سبکی که شما دارین کار میکنید دونستن تئوری موسیقی لازمه اگه بخواین کاملا خوب و اصولی کار کنید.
    سلفژ هم بخشی از این تئوریه.
    اگه به قول خودتون به ارسالهاتون ایراد گرفتم غرض شخصی نیست.
    چون در ارسالهاتون قوانین سایت رو رعایت نکردید ویرایش یا ترکیب شده.
    موفق باشید.

15. M.Minoo

M.Minoo مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +924 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, flstudio
    دوست عزیز من وارد بحث دیگر دوستان نمی شوم اما برای دو تا مشکل شما دو تا نرم افزار هست
    1- از ملوداین برای تشخیص گام هر صدا یا اهنگی براحتی میتونی استفاده کنی که اموزششو تو سایت گذاشتم
    2- همانطور که لایت فرمود برنامه sing and see خیلی جالبه برای مشکلات شما چون هم نت صداتو بهت میده هم pitchکامل صدا از همه مهمتر اینکه بصورت زنده تغییرات رو بهت نشون میده این پستها رو نگاه کن
    https://www.persian-music.org/showthread.php?t=4583
    https://www.persian-music.org/showthread.php?t=4654

16. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    دوست عزیزم mahmin عزیز متشکر ولی اجازه بدین تا اول اطلاعات مقدماتیم تکمیل بشه،

این که استادم میگفت، نه اینکه اصلا فرقی نداره، منظورش این بود که مثلا توی یه درس کلاسیک وقتی که توی key signiture (نمیدونم درست نوشتم یا نه) 3 تا دیز هست نمیخواد دو ساعت بیای حساب کنی که توی کدوم گامه ، کافیه به آخرین نت نگاه کنی کنی که نت A هست پس اون قطعه توی گامه لا ماژوره، حالا توی پاپ هم همینچوره(منتها با این تفاوت که آهنگ های پاپ اکثرا توی گامه مینور قرار دارن).

حالا که دوستان اینقدر لطف دارن بزارین اول مشکل سلفژ را حل کنیم، این که من گفتم در پاپ نیازی به سلفژ نیست چون اکثر خواننده های پاپ گیتار را دسشون میگیرن و میخونن و میشن خواننده پاپ، من که الکی از خودم چیزی نمیگم تا حالا با سه نفر از بزرگان آواز پاپ که یکیشون بسیار معروفه و همه میشناسیمش صحبت کردم همه حرف از تقلید و تمرین بوده و حرفی از سلفژ نبوده، ولی حرف دوستانی مثل آقای محبی هم برای من بسیار حائز اهمیته و چون بحث وقت گذاشتنه میخوام تصمیم درستی بگیرم.

17. M.Minoo

M.Minoo مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +924 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, flstudio
    دوست عزیز چیزایی که من راهنمایی کردم فقط برای راه انداختن کارت بود بقول اقای محبی اگه بخوای اصولی کار کنی اون جز لاینفک کارته اما اگه زیاد برات مهم نیست و فقط میخوای مثل یکی از هزارانی باشی که (خودت میگی گیتار دستشون میگیرن ) خوب زیاد نباید حساسیت نشون بدی بهر صورت ما در خدمتیم اگه چیزی بلد باشیم.

18. Ramtin Shabanian

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,095 / 3 / -3
    بله من این رو چندین بار در سایت توضیح دادم.

برای تشخیص گام در این سبک موسیقی (تنال) فقط کافی هست که به آخرین نت ار کادنس پایانیه موزیک گوش کنید.

و این که مثلا اون نت لا بود نمیتونی بگب که گام لا ماژور هست فقط میتونی پایه اون گام رو مشخص کنید
    که برای تایین مینور یا ماژور بودن باید کارای دیگه ای انجام بدی.
    (من نمیدونم استاد شما سر چه حسابی این حرف رو زده که اگه نت آخر لا بود پس تنالیته لا مینور هست!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

19. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    من واقعا از همه دوستان مخصوصا Rash عزیزم تشکر میکنم،

فقط اگه میشه در پایان یه جمع بندی بکنیم تا من دقیقا بدونم برای خوب شدن صدام و اینکه یه خواننده پاپ حرفه ای بشم باید در زمینه سلفژ چی کار کنم؟ از چه منابعی استفاده کنم؟ چند ساعت در روز تمرین کنم؟ کی به حد خوب میرسم و...

20. hameda

hameda عضو سایت

امتیازات:
    +48 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    1-یه ساز کیبورد کوچیک داشته باش تا صداهای ژوست و درستو داشته باشی همیشه و سلفژ و تمرنات تکنیکی وگرم کردن صدا و فاصله خوانی و ... رو با اون بتونی تنظیم کنی. گیتار همیشه ژوست نیست و نیاز به کوک کردن داره و شمایی که گوشت ورزیده نشده این خیلی کمکت می کنه.
    2- کتاب سرایش چهار جلدی (چندگاه ) با سی دی - تمریناتشو با دقت انجام بده. + سلفژ پازولی ( چندگاه - با توضیحات سی دی خیلی کمکت می کنه)
    3- کتاب آموزش خوانندگی چندگاه + بازهم آواز چندگاه (تمرین گام خوانی) + تکینک آواز (لارا هندرسون - انتشارات کتاب آبان) اینا همشون سی دی دارن و ترتیبشو آسون به مشکل گفتم.
    4- قرار دادن دو آینه قدی در جلو پشت برای انجام تمرینات بالاخص درست ایستادن و نشستن و نرمشهای نفس گیری درست و حفظ حالات چهره در اتاقی که می خوای تمرین کنی
    5- خواندن روزانه ی یک گام کروماتیک مثلا در یک اکتاو (افزایش با توجه به پیشرفت) به صورت گلیساندو (این کمک می کنه صداها رو بشناسی (با کیبورد حتما همراهی کن)
    6- خواندن کتابهای موسیقی اعم از کتابهای تئوری (مخصوصا اونهایی که شنیداری باشه ) و هارمونی در کنار زیاد گوش دادن موسیقی در سبک های مختلف
    7- یادگیری یک ساز که می تونه مخصوصا توی ریتم و صحیح خوانی کمکت کن.
    و...
    تمرین تمرین
    مخصوصا تمرین روزانه بدون وقفه های طولانی
    در آخر بگم :
    تمرین نوعی شکل دادن به عادت و تضمین تکرار فراوان و بی پایانه. باید از ذهن شروع بشه و هرگونه تمرینی که فاقد تمرکز باشه سبب بروز روندی عقیم می شه

موفق باشی دوست عزیز

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. برنامه برای سلفژ