استاد مصطفی کمال پورتراب درگذشت

pe32_64

کاربر با تجربه
عضو سایت
21/8/11
1,986
2,856
113
تهران
سلام و عرض ادب
متاسفانه با خبر شدیم مصطفی کمال پورتراب استاد و مولف بزرگ موسیقی ایران
سحرگاه امروز(چهارشنبه) در سن 92 سالگی دارفانی را وداع گفتند.
استادی که شاگردانی چون : علی رهبری، لوریس چکناوریان، شهرداد روحانی ، نادر مشایخی
رو به موسیقی کشور معرفی کرده بودند.
یاد و خاطره ی این هنرمند همیشه جاودانه خواهد ماند .
 
آخرین ویرایش:

impartible

هنرمند
عضو سایت
3/8/09
235
334
63
35
تهران
امروز خبر رو شنیدم و خیلی ناراحت شدم ، افتخار شاگردی استاد کمال پورتراب رو چندین سال داشتم ، یاد و نامش گرامی ...

 

فایل های ضمیمه

آخرین ویرایش:

mohammad rezaa

هنرمند
کاربر با تجربه
عضو سایت
30/8/14
648
1,545
93
30
مشهد
روحشون شاد
به ابدیت پیوستن
استادی بودن برای همه ما که از بدو شروع موسیقی با نام این بزرگوار اشنا شدیم.کتاب تئوری موسیقی نوشته زنده یاد بی شک کامل تر از دیگر کتب هست.روان وساده در نهایت اموزندگی که باید در هر کتاب خانه ای باشد.شاید خیلی از ما فقط این استاد بزرگ را با همین کتاب میشناسیم اما داستان طولانی تر از این حرف هاست...
بدون شک سخن گفتن از این استاد کاری است که در توان من نیست و نخواهد بود.اما به خودم اجازه میدم کمی از ایشون بنویسم تا احتمالا دوستانی که کمتر با ایشون اشنایی دارن استفاده ای کرده باشن.
متاسفانه هیچ وقت ایشون رو از نزدیک ندیدم.اما همیشه دوستان من که در حضورشون بودن با تعریف هاشون من رو در حسرت می گذاشتن.که البته امروز صبح با شنیدن این خبر حسرت من هم مثل نام استاد ابدی شد.
سال ها پیش برنامه ای در امریکا پخش میشد در راستای اشنایی بیشتر نوجوانان با موسیقی که در راس این برنامه لئونارد برنشتاین بزرگ قرار داشت.رهبر و اهنگساز بزرگ امریکایی.برنامه به قدری پربار و اموزنده بود که بعد ها کتابی توسط برنشتاین چاپ شد که تمام ان اموزشها درش خلاصه بود.البته هنوز هم فایل های تصویری اون برنامه در دسترس هست.
یکی از ترجمه های ارزشمند استاد پورتراب همین کتاب بود که نیازی است برای همه دنیا.به خصوص ایران که میشه گفت کمی یا بیشتر عقب هست از جهان اول موسیقی.
تجزیه و تحلیل موسیقی برای جوانان......تهیه کنید و لذت ببرید
ضعف دومی که در اموزش موسیقی ما بود و هنوز هم هست خواندن تئوری موسیقی بدون هیچ عملی بود.به خصوص تمرین هارمونی که خودم شخصا دوستانی رو میبینم که بارها هارمونی رو خوندن اما درکی ازش ندارن.چون اون رو با پیانو و به روی پیانو تمرین نکردن.استاد پورتراب کتاب ارزشمندی در همین زمینه ترجمه کردن به اسم :
هارمونی به روی شصتی های پیانو که نوشته پدرن بود.
ضعف دیگری که همچنان به بدترین شکل دیده میشه در تمام دنیا عدم ارتباط شنونده و خود موزیسین ها با موسیقی معاصر هست.در این دوره کمتر شنونده ای علاقه به پروکفیف یا شوستاکوویچ داره.حتی برای عده ای از موزیسین های جدی هم این نام ها غریبه هستن.تمام این ها به دلیل عدم اشنایی هنرجوها با اصول هارمونی مدرن هست یا حداقل قسمتی از این عدم ارتباط.
کتاب هارمونی مدرن نوشته ایگولفلد هل یا هال.که کاربرد اون هم توضیح داده شده و کتابی فوق العاده هست.
و کتاب های دیگری که همگی بسیار مفید و موثر با ترجمه های عالی هستن.
مقدمه ای بر مبانی اهنگسازی هم کتابی است با تالیف خود استاد که شما رو با این بحث اشنا میکنه و اون موقع هست که هارمونی نقش بزرگ خودش رو نشون میده.
ایشون همچنین تاکید موکد بر نوازندگی اصولی و حرفه داشتن.
به امید اینکه همه ما قدر دان زحمات این استاد باشیم و با جان و دل تلاش کنیم تا زحمات ایشون رو بیهوده نکنیم...
فراموش نکنیم که ایشون عمر گرانبهاشون رو صرف اموزش به همه ما کردن.
یا علی