استاد جلیل شهناز دارفانی را وداع گفت

  • شروع کننده موضوع Light
  • تاریخ شروع

Light

تیم مدیریت
وبمستر
15/4/09
10,172
8,482
5,000
32
اهواز
www.unes.ir
[h=2]استاد جلیل شهناز، پیشکسوت موسیقی و نوازنده چیره دست تار، پس از یک دوره بیماری، صبح امروز دوشنبه، در سن ۹۲ سالگی درگذشت.[/h][h=2]
[/h] به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر؛ استاد شهناز در سال ۱۳۰۰ در اصفهان در خانواده ای علاقمند به موسیقی به دنیا آمد. وی در رشته‌های مختلف هنر از جمله تار، سه‌تار، سنتور و کمانچه به مقام استادی رسید. پدرش شعبان خان علاقه وافری به موسیقی اصیل ایرانی داشت و علاوه بر تار که ساز اختصاصی او بود، سه‌تار و سنتور هم می‌نواخت. عموی او غلامرضا سارنج هم از نوازندگان کمانچه بود.

جلیل شهناز از کودکی به موسیقی علاقه‌مند شد و نواختن تار را در نزد عبدالحسین شهنازی و برادر بزرگ خود حسین شهناز به خوبی ساز می‌نواخت، آغاز کرد. پشتکار زیاد و استعداد شگرف جلیل به حدی بود که در سنین جوانی از نوازندگان خوب اصفهان شد.

شهناز در جوانی با حسن کسایی آشنا شد که این آشنایی آغاز همکاری بلند مدت آن دو بود. جلیل شهناز از سال ۱۳۲۴ در تهران ساکن شد و با رادیو تهران شروع به کار کرد و در بسیاری از برنامه‌ها به عنوان تک‌ نواز شرکت کرد.

جلیل شهناز با سفر به تهران و اقامت در این شهر کارمند افتخاری شهرداری شد. این زمان مصادف بود با پخش برنامه‌های تخصصی موسیقی از رادیو و تلویزیون که جلیل شهناز از تکنوازان بی بدیل این دوران بود.

امکانات ضبط و استودیوهای تازه به خدمت گرفته رادیو تلویزیون این فرصت را به او داد تا بتوانند با پنجه و مضراب سحرآمیز خویش دل هر شنونده و بیننده‌ای را تسخیر کند. ضبط برنامه‌های فراوان و نیز کنسرت‌های مختلف با نوازندگان و خوانندگان معروف آن عصر در تهران حاصل این دوران است.

این نوازنده تار در طول زندگی هنری خود با هنرمندان والای کشور از جمله فرامرز پایور، حبیب الله بدیعی، پرویز یاحقی، همایون خرم، علی تجویدی، منصور صارمی، رضا ورزنده، امیر ناصر افتتاح، جهانگیر ملک، اسدالله ملک، حسن کسایی، محمد موسوی، تاج اصفهانی، ادیب خوانساری، محمودی خوانساری، عبدالوهاب شهیدی، اکبر گلپایگانی، حسن خواجه امیری و محمدرضا شجریان همکاری داشته‌است.

وی در دههٔ 60 همراه بافرامرز پایور، علی اصغر بهاری، محمد اسماعیلی و محمد موسوی گروه اساتید را تشکیل داد و با این گروه، مسافرت‌های متعددی به کشورهای اروپایی، آسیایی و آمریکا داشت.

وی در سال 83 به عنوان چهره ماندگار هنر و موسیقی برگزیده شد. همچنین در ۲۷ تیر سال ۱۳۸۳، مدرک درجه یک هنری (معادل دکترا) برای تجلیل از یک عمر فعالیت هنری به جلیل شهناز اهدا شد. در سال ۱۳۸۷، محمدرضا شجریان گروهی که با آن کار می‌کرد به افتخار جلیل شهناز، گروه شهناز نام گذاشت.

جلیل شهناز، افزون بر نواختن تار که ساز تخصصی او بود، با نواختن ویولن، سنتور و تمبک نیز آشنایی داشت. معروف است که او در شیوه نوازندگی می‌ تواند با ساز خود علاوه بر نواختن، آواز هم بخواند.

برابر گزارش ها، پیکر استاد شهناز، روز چهارشنبه همین هفته، 29 خرداد، تشییع می شود. مراسم تشییع، ساعت 9 مقابل خانه هنرمندان برگزار می شود. هنوز محل خاکسپاری پیکر استاد مشخص نشده است.

برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید
 
11/4/12
1,603
334
83
QOM CITY
خیلی از این بابت متاسف و متاثر شدم.ای کاش بتونم به عنوان یه هنرمند راه این عزیزان رو ادامه بدم و واقعا شاید درکش برای کسانی که از اهالی موسیقی نیستند سخت باشه که واقعا اینها گوهری بودند و هستند برای موسیقی ما.روحش شاد و یادش گرامی.این را با اشک نوشتم.یا علی
 
5/10/11
171
72
28
ملایر
صبر بسیار بباید پدر پیر فلک را تا دگر مادر گیتی چون تو فرزند بزاید
روحش شاد