از کجا باید موزیک سازی رو شروع کنم؟

شروع موضوع توسط kamii ‏26/1/11 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک از کجا باید موزیک سازی رو شروع کنم؟ تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. kamii

kamii عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام دوستای خوبم
    چند تا سوال دارم اگه می شه کمکم کنید
    من توی شهرستان هستم و چند وقتیه دارم بصورت مقدماتی دارم موزیک سازی رو کار میکنم و مقدماتی رو تقریبا خوندم دیشب یه پست نوشتم ولی مثل اینکه پاک شده...
    من میخوام آهنگسازی رو یاد بگیرم به صورت حرفه ای .
    سوال دیشب من این بود که از کجا باید موزیک سازی رو شروع کنم؟؟؟؟
    یکی دوستای سایت دیشب گفت که باید یه آلت موسقی رو شروع کنم و قسمت کمک های اولیه رو بخونم ...
    من اون قسمت و بیشتر قسمت های دیگه سایت رو تقریبا خوندم.

من میخوام آهنگسازی با کامپیوتر رو یاد بگیرم آیا واجبه که یک موسیقی رو یاد بگیرم؟؟؟نمی شه مگه کسی رو بیارم واسم بنوازه اون موزیک رو؟؟؟؟

و آیا جایی هست که من برم آموزش ببینم مثلا تهران باشه یک استدیو،چون تو شهرستان ما امکانات هیچی نیست برای چند وقت بیام و آموزش ببینم و برگردم،آیا هستش همچین جایی؟؟؟

و یه سوال دیگه واسم پیش اومده ؟؟؟کیبوردی که تو موزیک سازی میگن چه طور کیبوردیه؟؟؟؟

2. kamii

kamii عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    یه سوال دیگه هم دارم از سایت چند تا کتاب گرفتم کدومشون بهتره بخرم برای شروع؟؟؟یا اگه کتاب بهتری هست معرفی کنین؟؟؟
    تابهائی جهت گام شناسی:
    تئوری بنیادی موسیقی
    (پرویز منصوری)
    تئوری موسیقی
    (مصطفی پورتراب)
    جهت سبک و فرم شناسی:
    فرم موسیقی ( رالف تورک ) ترجمه محسن الهامیان
    فرم ( کویم گوگوچی )
    جهت هارمونی:
    هارمونی والتر پیستون ( ترجمه سیاوش بیضائی ) در دو جلد
    هارمونی دوبوفسکی
    هارمونی تئودور دوبوا
    جهت شناخت موسیقی و درک دریافت مفاهیم:
    درک و دریافت موسیقی ( راجر کیمی ین ) ترجمه یاسینی
    چگونه خوب بشنویم ( دعوت به شنیدن ) اثر پرویز منصوری

3. hameddavari83

hameddavari83 عضو سایت

امتیازات:
    +129 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, reason
    من بهت درک و دریافت موسیقی را پیشنهاد میکنم تئوری موسیقی نوشته پرویز منصوری هم خوبه ولی دوست عزیز باید شما حداقل یک ساز را فرا بگیرید

4. kamii

kamii عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ممنون حامد جان....
    ارگ خیلی دوست دارم یاد بگیرم ولی هزینه کافی هنوز ندارم برای خریدش ولی گیتار کمی کار می کنم...
    سوال های دیگمو دوست خوب اگه می شه جواب بدین؟؟؟؟؟

5. kamii

kamii عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سوال دیشب من این بود که از کجا باید موزیک سازی رو شروع کنم؟؟؟؟
    یکی دوستای سایت دیشب گفت که باید یه آلت موسقی رو شروع کنم و قسمت کمک های اولیه رو بخونم ...
    من اون قسمت و بیشتر قسمت های دیگه سایت رو تقریبا خوندم.

من میخوام آهنگسازی با کامپیوتر رو یاد بگیرم آیا واجبه که یک موسیقی رو یاد بگیرم؟؟؟نمی شه مگه کسی رو بیارم واسم بنوازه اون موزیک رو؟؟؟؟

و آیا جایی هست که من برم آموزش ببینم مثلا تهران باشه یک استدیو،چون تو شهرستان ما امکانات هیچی نیست برای چند وقت بیام و آموزش ببینم و برگردم،آیا هستش همچین جایی؟؟؟

و یه سوال دیگه واسم پیش اومده ؟؟؟کیبوردی که تو موزیک سازی میگن چه طور کیبوردیه؟؟؟؟

6. kamii

kamii عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    کسی نیست سوال های منو جواب بده؟؟؟؟

7. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,810 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    لازمه ساخت موسیقی حداقل آشنایی با یک ساز هستش.

8. kamii

kamii عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    میگم که گیتار تا حدی بلدم ...
    من قبلا تو همین سایت از دوستان سوال کردم گفتن که می شه با کامپیوتر هم بدون الات موسقی..موزیک بسازی؟؟؟

9. nascent

nascent عضو سایت

امتیازات:
    +354 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    کار نشد نداره.
    ولی وقتی بتونی سازی رو بنوازی خیلی بهتره.
    من الان به همین صورتی که شما گفتی دارم کار میکنم.
    ولی الان متوجه شدم که اگر سازی بلد باشم خیلی میتونم بهتر کار کنم واسه همین دارم میرم سمت نوازندگی یا گیتار یا پیانو.

10. oxygenx

oxygenx مدیر تالار پروژه های کاربران تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +815 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, sonar
    سلام...
    بله میشه ساخت...
    اما پیشنیازش،برای داشتن یه شروع خوب با نرم افزار همون طور که امید عزیز فرمود، بلد بودن یه سازه!
    البته میشه بدون بلد بودن ساز هم با نرم افزار کار کرد اما این شبیه "میلیاردها دلار پول داشتن توی بیابون بی آب و علف" هست!
    تا جایی که میتونید رو نت یاد گرفتن تاکید کنید که زبان موسیقیه!
    خیلی به پیشرفت کمک میکنه...اگه سراغ نرم افزاری رفتید،حتما تا آخرش و خوبه خوب اونو فرابگیرید!
    فقط به منابع فارسی برای یاد گیری اکتفا نکنید!!!
    هر قدر میتونید آهنگ گوش بدید...در هر سبکی(برای شروع)
    تا حد ممکن از استاد خوب و با انصاف برای یاد گرفتن ساز استفاده کنید!
    با دهان آهنگ بسازید و اگه هنوز نت بلد نیستید،با نرم افزار اونو پیاده سازی کنید!بعد از بلد شدن نت و نت نویسی و نت خوانی،همونو به صورت نت دربیارید و جایی نگه دارید...احتمالا بعدا به شما کمک خواهد کرد....
    تا میتونید نمونه کار بساز...حتی اگه خنده دار باشه....(البته وقت تلف کردن نباشه و با هدف)
    و
    ادامه
    پشتکار
    بیشتر
    موفق!!
    :smile (70):

11. notesirani

notesirani عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام کامی جان من هم مثل تو زیاد با موسیقی آشنا نبودم یعنی فقط کمی در مورد آهنگسازی می دونستم
    الان می خواهم راهی را برات آموزش بدهم که اگر هم در مورد موسیقی چیزی ندونستی بتونی آهنگ بسازی پیشنهاد می کنم برنامه اف ال استودیو را نصب کن رو کامپیوترت اگر نصب کردی که هیچی می ریم سر اصل مطلب یعنی آهنگ سازی فرض کنیم شما می خواهید یه آهنگ ساده بسازید اولا یه آهنگ ساده دارای سه بخش است 1.ریتم ضربی(درامز و پرکاشن) 2.صدای باس یا پد البته باس قشنگتره 3.مولودی
    دوست من اصلا وحشت زده نشو چون ریتم های ضربی را اف ال هزارتا برای سبک های مختلف آماده داره و از باس هم یه چند تایی داره
    ریتم های ضربی: این مراحل را توی اف ال طی کن browser/score/FPC dreamloop
    ساختن ریتم های باس خیلی راحته میتونی تو فایل های آموزش اف ال اونو یاد بگیری البته من راه بهتری هم دارم که اگه خواستی بگو بهت یاد بدهم
    میرویم سر وقت مولودی که این کار یک هنر است و زیبایی موسیقی به مولودی آن است و دلیل اینکه به یک نفر می گویند هنرمند این است و اینو هم بدون که هر نوازنده ای هنرمند نیست مولودی توذهن تو ایجاد می شه حالا ما کاری به این کارها نداریم ما فقط می خواهیم بدونیم بدون آشنایی با ساز و موسیقی می شه مولودی ساخت یا نه بله عزیزم می شه یکی از شعرهای شاعران را انتخواب کن و آن را زمزمه کن در هر سبکی که خواستی و یک مولودی بساز مثلا لالالاللللل لالا
    حالا صداتو ضبط کن و اونو با فرمت MP3ذخیره کن حالا باید اونو بیاوری داخل اف ال و روش افکت بذاری مثلا صدای پیانو رو بذاری روی مولودییت از قسمت VIEW گزینه mixcer انتخواب کن قسمت راست میکسر زیر none یه فلش می بینی که داخلش نوشته 1 روش کلیک کن وگزینه edison را انتخواب کن اولین گزینه که شکل مربعی است شکل سیو کردن فایل را داره کلیک و گزینه load sample را انتخواب کن و فایل مولودیت را که بصورت mp3 بود انتخواب و گزینه open را بزن خوب حالا تو هم ادیشون edsion یک گزینه شکل آچار میبینی کلیک کن و گزینه convert to score کلیک کن و به این ترتیب مولودییت اومد تو اف ال حالا تو دیگه می تونی مثلا ساز پیانو رو بذاری رو مولودیت و حالشو ببری روی مولودیت راست کلیک کن و گزینه replace رو انتخواب کن و بعد هم گزینه sytrus و بعد هر سازی خواستی انتخواب کن
    دیدی دوست من بدون اینکه چیزی از موسیقی بدونی یه آهنگ ساختی اما بدون که این آهنگت فقط به گوش خودت خوشه اگر می خواهی پیشرفت کنی همنطور که دوستان گفتند برو یه سازی را یاد بگیر ضرر نمی کنی اوههههه خودمم خسته شدم از بس که حرف زدم

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏27/1/11
  12. kamii

kamii عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    خوب شما دوست عزیز چه طوری شروع کردید ؟؟؟می شه راهنمایی کنید؟؟؟

13. kamii

kamii عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ممنون دوستان ازینکه وقتتونو گذاشتین واسه من...
    دوست من notesirani من نرم افزار اف ال کار نکردم من دارم نرم افزار کیوبیس رو کار می کنم با نرم افزار کیوبیس هم می شه اینطوری موزیک ساخت؟؟؟؟
    oxygenx مدیر تالار ممنون که جواب دادین ...
    من میخوام از پایه شروع کنم و حرفه ای بیام بالا،چه کتاب هایی رو باید بخرم؟؟؟؟
    و یه سوال دیگه برای آموزش های اولیه آیا سخت افزاری هم لازمه؟؟

14. amir-roli

amir-roli عضو سایت

امتیازات:
    +64 / 0 / -1
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, soundforge
    برای تنظیم و اهنگسازی نه در ابتدا نیاز به سخت افزار نیست.یه کامپیوتر معمولی.یه مدت کار کنید اگه خواستید بعدا لوازم اضافه کنید.
    اما اگه رکورد دارید بسته به نوع رکورد باید مایک و سوند کارت تهیه کنید.

15. Rooz-beh

Rooz-beh عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +146 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, reason
    دوست عزیز به همین راحتی ها و با یه لالای لای لای یا دی رام دیم دام نمیشه آهنگ ساخت

یه کیبورد بخر الان دست دوم یه کیبورد معمولی رو میتونی با 200 250 بخری و برو کلاس
    وقتی دستت راه افتاد و تونستی موزیک های دیگران رو به خوبی بنوازی برو سراغ ملودی و موزیک ساختن واسه خودت

بهترین رابط شما و کامپیوتر (البته در حال حاضر در ایران) میدی کیبورد هست که شما اگه کیبورد بلد نباشی نمیتونی باهاش کار کنی

در مورد این موارد خیلی زیاد توی این سایت بحث شده ولی متاسفانه دوستان میخان یک شبه ره 100ساله رو برن

16. notesirani

notesirani عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دوست عزیز اولا بزرگترین نرم افزار آهنگ سازی اف ال است و تمام امکانات آهنگ سازی را داره و دوما تعداد آموزش هایی که برای اف ال است ده برابر آموزش های نرم افزار های دیگر است پس بهتره بری و یاد بگیری چون 99 درصد امکانات آهنگ سازی را داره شاید سوال برایت پیش بیاید اون یک درصد چیه تو جواب بعدی بهت می گویم...
    oxygenx مدیر تالار ممنون که جواب دادین ...
    من میخوام از پایه شروع کنم و حرفه ای بیام بالا،چه کتاب هایی رو باید بخرم؟؟؟؟
    [دوست عزیز همینطور که شما گفتید من دوست دارم آهنگ بسازم رمز موفقت شماست یعنی شما 1 درصد راه رو رفتی و 99 درصد دیگه را باید با اف ال بترکونی و در ضمن دوست عزیز من در بالای سایت دکمه ای است تحت عنوان جستجو در سایت من خودم نیز قبلا بهش دقت نکردم اما خوبی اینکار اینه که داخلش می نویسی آموزش موسیقی و او فایل های مرتبط را می یاره و می تونی از اونجا شروع کنی و حتی کتاب آموزش موسیقی هم داخلش است]
    و یه سوال دیگه برای آموزش های اولیه آیا سخت افزاری هم لازمه؟؟
    [دوست عزیز امروزه بسیاری از آهنگ ها با نرم افزار ساخته می شه و کارهای حرفه ای سخت افزاری متعلق به گروههای حرفه ای است و این نکته را بدون که بالا بردن کیفیت و استفاده از کارت صداهای حرفه ای و امثال اون فقط جنبه کلاس گذاشتن را داره مثلا شما آهنگ های قدیمی و....را گوش کن که با تجهیزات ساده قدیمی ساخته می شدند و بعضی هاشون حتی توی رستوران ها و....
    حالا بی خیال خدا وکیلی اونا قشنگتره یا آهنگ های امروزی که با....و بدون دوست من همیشه به فکر یادگیری باش چون موسیقی راه بلندی داره که باید از هفت خان بگذری من خودم هنوز با خان اول دارم می جنگم]

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏28/1/11
  17. kamii

kamii عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دوستان عزیز می شه چند تا کتاب معرفی کنید که من برای شروع بخرم و بخونم؟؟؟؟

18. notesirani

notesirani عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دوست عزیز اول باید یه ساز بخری یا اگه ساز داری بگو اسم سازت چیه تا من یه منبع برات پیدا کنم در ضمن برو عضو کتابخانه شهرتون بشو و کتابی در مورد سازت بگیر اینجوری خرجش کمتره یادت باشه دوست من کتاب نمی تونه کمک زیادی بهت بکنه چون خیلی از مسایل را در کتاب متوجه نمی شی هر کدوم را متوجه نشدی بگو من با بچه های دیگه کمکت می کنیم
    خداحافظ عزیزم

19. Hossein Zahedi

Hossein Zahedi Gold User

امتیازات:
    +201 / 0 / -0
    نرم افزار:
    logic, StudioOne
    خیلی ساده و کوتاه میگم ، سعی کن اول نت ها و نت نویسی و نت خوانی رو کامل یاد بگیری ، و بعد مطالب تئوری که یاد گرفتی رو به صورت عملی توی برنامه هایی مثل fl پیاده کنی (این روش اصولیه ) ، بعد با کمی خلاقیت و پشتکار و استمرار در تمرین میتونی بهترین موزیک ها رو بسازی ،آشنایی با یه ساز هم لازمه موسیقیه و برای درک بهتر موسیقی به تو کمک میکنه ( مثلا من از دوران کودکی سنتور میزدم ولی حالا موزیک الکترونیک کار می کنم ، ولی همین سنتور خیلی به من کمک کرد تا با قواعد کلی موسیقی و نت آشنا بشم ) ، به نظر من تو هم با یه ساز ( کیبورد یا .... ) شرو کن ( مثلا خواستم ساده و کوتاه بگمااااااااااااااااااااااا !!!!! ) موفق باشی :smile (70):

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏29/1/11
بارگذاری...