از روش میکس و مستر من لطفا ایراد بگیرید

• شروع کننده موضوع Persian
  • تاریخ شروع

Persian

عضو سایت
25/1/10
83
5
8
با سلام خدمت دوستان
لطفا روش من رو واسه مسترینگ و میکس مطالعه کنید و هرجا میدونید اشتباه هست رو بهم بگید چون فکر کنم خیلی واسم مفید باشه و واسه کسای دیگه هم همینطور

من از اف ال برای اهنگسازی استفاده میکنم.بعداز اینکه اهنگم رو ساختم تمام افکتهایی که دادم رو برمیدارم و تمام ترکهای میکسر رو دونه دونه رندر میکنم.و به برنامه دیگه مثلا ادوبی اودیوشن میبرم.وکال رو هم به همین ترتیب...

تمام ترکهارو -6db میکنم و بعد به هر ترک بنابر سلیقه افکت اکولایزر و کمپرس یا لیمیتر میدم و دستکاری میکنم..

البته رورب و در صورت نیاز فیلتر ...
البته بعضی از ترکهارو از لحاظ ولوم بالا پایین میکنم

وقتی که دیدم میکس سالم هست و صدای هوم وجود نداره و موزیک و وکال ترو تمییز هست
و اینکه فرکانسها قاطی نشدن..پلاگینهای مستر رو در خروجی قرار میدم.
1-کلیپر

2-اکولایزر :معمولا زیر 80 رو کات میکنم

3:یک کمپروسر یا ماکسیموس::هدف من در این مرحله بالا بردن قدرت اهنگ و تلفیق کل ترکها به صورتی که نویز یا تداخل فرکانس ایجاد نشه.
4-ماکسیمایزر: البته اگه احتیاج باشه..

5:استریو:که اصلا استفاده نمیکنم متاسفانه!!!
----------------------------------------------
----------------------------------------------

خوب حالا نوبت به سوالات میرسه.

1:من با چه پلاگینی میتونم قدرت اهنگم رو بالا ببرم.(چون با کمپرسور یا ماکسیموس جالب در نمیاد .

2.استریو ایمیجر رو باید از کدام پلاگین استفاده کنم چون واقعا خیلی در این قضیه سر در گم هستم و اصلا استفاده نمیکنم.

3:همیشه میکس و مستر من لاغر در میاد اگر هم کم اکولایزر کنم صدای هوم زیاد هست یا اهنگ شفاف در نمیاد..

با تشکر از اینکه مطالعه کردید منتظر راهنمایی شما دوستان هستم

Behrooz Paygan

تیم مدیریت
مدیر کل
16/11/09
1,485
1,076
113
Toronto
www.paygan.net
تمام ترکهای میکسر رو دونه دونه رندر میکنم
اینجا ذکر نکردید که موقع رندر حواستون به پیک ترک هست و اگه هست اصولا پیک رو برای رندر چند در نظر میگیرید
-6 -12 -10؟؟؟

2
-اکولایزر :معمولا زیر 80 رو کات میکنم
این لوکات برای مستر بسیار زیاده و فکر میکنم یکی از علتهای کم حجم شدن صداتون همین باشه من فکر میکنم 30 به پایین یا 40 به پایین رو کات کنید برای گرفتن هوم کافی باشه البته در نظر داشته باشید اگر موقع میکس روی لو کلت ترکها حساسیت بیشتری به خرج بدید موزیک در نهایت تفکیک تره و لزومی نداره تو مستر این همه لوکات کنید.

1:من با چه پلاگینی میتونم قدرت اهنگم رو بالا ببرم.(چون با کمپرسور یا ماکسیموس جالب در نمیاد.
شما میتونید برای مستر از ایزوتوپ اوزون استفاده کنید که تمام ابزارهای مسترینگ رو توی خودش داره اما اینو یادتون باشه برای حجیم شدن کار در مستر باید یه میسک منطقی و روی اصول داشته باشید توی مرحله مسترینگ نمیشه معجزه کرد اگه میکستون مشکل داشته باشه و فرکانسها و لول ها جای خودش نباشه نمیتونید توقع زیادی از مرحله ی مستر داشته باشید چون شما همیشه میتونید لول نهایی رو مثلا به -0.1 DB یا
حتی 0 db برسونید اما این دلیل بر حجیم بودن و پر صدا دادن کار نیست یا بعبارتی چاق صدا دادن محصول نهایی نیست .

.استریو ایمیجر رو باید از کدام پلاگین استفاده کنم چون واقعا خیلی در این قضیه سر در گم هستم و اصلا استفاده نمیکنم.
من خودم از ویوز S1-Imager استفاده میکنم

3:همیشه میکس و مستر من لاغر در میاد اگر هم کم اکولایزر کنم صدای هوم زیاد هست یا اهنگ شفاف در نمیاد..
فکر میکنم بالا چیزایی رو که به نظرم رسید گفتم البته من نمیدونم مانیتور صدای شما چیه چون اگر لوکات زیر 80 برای شما خوشاینده شاید فرکانسها خوب به گوش شما نمیرسه یعنی فلت نیست و تقویت شدست بخاطره همین همیشه یه جای کار میلنگه ;)

یه مورد دیگه هم هست حتما موقع میکس از یه فرکانس آنالیزر توی ترک خروجیتون استفاده کنید تا علاوه بر اینکه میشنوید ببینید که اگر درصدی هم خطای شنیداری دارید بتونه کمکتون کنه... مثل PAZ-Analyser

موفق باشید

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران:
6/11/09
696
26
0
مریخ
سلام
همونطور که بهروز جان گفتن زیاد کامل در باره تجهیزات و .....سخن نگفتید
اما این و به شما بگم هر اهنگی که شما میسازی میکس خاص خودش رو میطلبه و همیشه اهنگساز
و تنظیم کننده از یک روش برای اهنگسازی و تنظیم استفاده نمی کنند حالا شما اگر این
این میانگین تنظیمته
من یه سوال دارم چرا چرا دونه دونه رندر می کنی چرا اصلا رندر می کنی تو خود اف ال میکس و مستر
کار کن
موارد عمومی که گفتی مثله اکولایزر :معمولا زیر 80 رو کات میکنم خیلی خیلی زیاد به نظر من 40
اخرشه البته گفتم به کار بستگی داره اگه با خود اف ال کار کنی برای کات کردنم کمک شایانی بهتون
می کنه

Omid-Mohebbi

تیم مدیریت
مدیر کل
29/5/09
7,851
8,280
113
45
بندرعباس
www.omidmohebbi.com
براي استريو ايميجر ميتونيد از پلاگينهاي nomad factory هم استفاده كنيد يا در همون ايزوتوپ هم استريو ايميجر خوبي داره.
مكسيمايزر l3 هم بسيار خوب و كارآمد هستش. همونطوري كه دوستمون بهروز عزيز گفتن مستر خوب نتيجه ميكس خوبه.
به قول يكي از دوستان :
مستر معجزه نميكنه درست ميكس كن .. صداي خوب استفاده كن.

Persian

عضو سایت
25/1/10
83
5
8
دوستان با سلام مجدد و سپاس گذاری از لطفتون معذرت من 80 رو اشتباهی زده بودم و فرکانس 30 تا 40 رو کات مینم ولی در میکس بعضی سازهارو تا 100 هم کات میکنم.

اما باز میکس اون قدرت و شفافیت رو نداره.
اینم از تجهیزان:::
میکرفن b1

کارت صدا ام ایودیو فایر وار

باند هم از این باندهای بزرگ هست و مانیتور ندارم

------------

راستش اف ال خوبه برای میکسو مستر ولی نه چندان.با اینکه برناممه مورد علاقه من هست اما نمیشه زیاد روش مانور داد //یه جوریه انگار دستو پای ادمو میبنده

Khojasteh

هنرمند
4/10/09
134
9
18
سپاهان
باند هم از این باندهای بزرگ هست و مانیتور ندارم
دوست گرامی یک اشکال بزرگ همینجاست معمولا شما در این باندها خروجی صدایی که در تمام باند فرکانسی یکنواخت باشد ندارید و مانند این است که فیلتر بر سر راه خروجی باشد شما حداقل باید یک هدفون فلت تهیه کنید تفاوت از زمین تا آسمان است!! البته در کنار اون(نه به جای اون) از اسپکتروم آنالایزر هم استفاده کنید تا نواخت فرکانسها را مشاهده و اشکال شنیداری را برطرف کنید
بدون اینکه صدای خروجی را به صورت فلت گوش کنید حس صحیحی در مورد آن نخواهید داشت.
پیروز باشید.

Persian

عضو سایت
25/1/10
83
5
8
قبل از اینکه پلاگینهای مستر رو استفاده کنید باز هم کل پروژه لاغر و کم حجمه؟
اره تقریبا.

راستش من هیچوقت اهنگام به کیفیت جاهای دیگه در نمیاد هر اصولی رو بگید رعایت میکنم فکر کنم حساسیت های الکی منجر به این میشه.اخه من کلا کار تنظیم و ملودی سازیم به نظر خودم خیلی قوی هست اما در میکس مستر مشکل دارم..

واقعا باید چند نفر از کسانی که اینجا از لحاظ میکس مستر قوی هستن اموزشهای جامعی رو قرار بدن که ما استفاده کنیم اما متاسفانه تمام اموزش ها پراکنده و ناقص هست

amir.amir

هنرمند
26/9/09
59
1
8
تهران
دوست خوبم بهترین راهنمایی رو بهروز عزیز کرد. و تقریبا کامل بود.

ایمان احمدزاده

مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران
تیم مدیریت
مدیر ارشد
خوب دوست من شما تک تک لاین ها رو به صورت سولو میکس کنید، بعد از چند بار که به صورت کامل گوش دادید می تونید تشخیص بدید که کدوم سازتون خام میکس شده!
ولی تجربه میگه کارهای کم حجم رو میشه با میکس خوب و اکولایز دقیقتر و کمپرس صحیح کیک و بیس بهتر و حجیم تر کرد، نه بصورت کامل اما حجیم تر میشه!!!
البته راهکارهای دیگه ای مثل پنینگ خوب و واید کردن یه سری اجزاء هم از اصلی ترین اصول میکس محسوب میشه ولی چون این مشکل رو بین خیلی ها دیدم این راهکار رو توصیه می کنم!

موفق باشید!!!

6/11/09
696
26
0
مریخ
با سلام
دوست عزیز موارد رو دوستان گفتند اما من هم جا داره به نوبت خودم حرفهای خودم رو بگم
1.از استریو کردن زیاد استرینگها و پدها اصلا پرهیز نکن حداقل تو سبکهای مثلا ترنس
نه دیگه خیلی زیاد هم

کیک تو پر حجم بساز با صوند گودیزر بدترین کیکها رو هم میتونی خوبتر از اونی که هست نشون بدی
و با کمی کامپرس پر حجمترش کنی

بیستو از دو لایه بساز و لیدتو ریورب خشک بده دیلی تو با پن به سمت راست و چپ هدایت کن

و موارد خیلی زیاد دیگه که تنها کمک شایانی که می تونم بهت بکنم اینه که به خودت وقت بده زمان همه چیز رو درست میکنه کافی تجربش و بدست بیاری فقط همین

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران:
23/1/10
11
10
0
از izotop اوزون ميشه براي ميكس استفاده كرد يا فقط مخصوص مسترينگ هستش؟؟؟

hmd_kro

هنرمند
عضو سایت
15/11/09
392
69
28
Rasht
soundcloud.com
با سلام.

من از cakewalk analyst استفاده مینکم که داخل خود برنامه سونار هست. برای انالیز خوبه؟

میشه دقیقا بگید چه پارامترهایی رو باید مدنظر داشت توی انالیز کردن؟

ممنون.

Omid-Mohebbi

تیم مدیریت
مدیر کل
29/5/09
7,851
8,280
113
45
بندرعباس
www.omidmohebbi.com
من از cakewalk analyst استفاده مینکم که داخل خود برنامه سونار هست. برای انالیز خوبه؟

میشه دقیقا بگید چه پارامترهایی رو باید مدنظر داشت توی انالیز کردن؟
اینم خوبه .اما paz analyzer از ویوز کارامد تره.
در مورد پارامترها مهمترین اصل شناخت شما از فرکانسهای موسیقی و سازهاست و اینکه در چه محدوده ایی قرار دارن و یا باید قرار بگیرن.

سلام هنگام ميكس چطور ميشه يكاري كرد كه يه تيكه از صدا از باند چپ بلندگو ها و يه تيكش از باند راست پخش بشه؟

ایمان احمدزاده

تیم مدیریت
مدیر ارشد
سلام هنگام ميكس چطور ميشه يكاري كرد كه يه تيكه از صدا از باند چپ بلندگو ها و يه تيكش از باند راست پخش بشه؟
نمیدونم منظورتونو دقیقاً متوجه شدم یا نه، ولی میتونید با پن کردن صدا اونارو روی محور افقی به چپ و راست جابجا کنید.

ایمان احمدزاده

تیم مدیریت
مدیر ارشد
روی ترک مورد نظر که کلیک کنی میتونی توی پنجره ای که سمت چپ صفحه هست و مقدار ولوم و ... در اونجا قابل تنظیم هست این کارو بکنی. در حالت عادی و پن نشده علامت c و با تغییر در اون به حالت l و r در میاد که شما میتونید مقدار اون رو هم تنظیم کنید، مثلاً l30 یا r40.

(روی سیستم کارم نصب دارم، رو این نیست وگرنه براتون به صورت تصویری توضیح میدادم)

ممنوم از راهنماييتون من انجامش دادم ولي مشكلم حل نشد :smile (20):
يكم ساده تر ميگم هر كدوم از عزيزان ميدونه راهنماييم كنه
من ميخوام وقتي كسي داره با هدفون يا بلندگو اهنگ را گوش ميده يه مصرع از اهنگ داخل باند چپش و مصرع بعدي از باند راست پخش بشه. :smile (41):