احساس یک ملودی یا آهنگ

2/3/16
34
4
8
38
با سلام
می‌خواستم بدونم که حسی که یک ملودی یا آهنگ انتقال می‌ده، به چه چیزی بستگی داره؟
مثلاً به گام؟ انتخاب فواصل بین نت‌ها؟ آکوردها؟ وصل آکوردها؟
مثلاً آیا میشه گفت آهنگسازها وقتی برای فیلم کمیک آهنگ می‌سازن عموماً (نه الزاماً) میرن سراغ فلان گام یا فواصل نت یا آکوردها یا وصل آکوردها؟ و مثلاً برای فیلم جنایی فلان طور و فیلم درام و... فلان طور؟
 

projektnoire

هنرمند
عضو سایت
6/2/17
491
771
93
26
فکر کنم خودتون پاسخ خودتون رو دادید! ولی چیزایی که من تو این مدت بهشون رسیدم رو سعی میکنم توضیح بدم.

مثلاً به گام؟
بله گام مهمه. ما در هر گامی میتونیم یک سری احساس و مود خاص پیدا کنیم (حتی یه سری چارت و ... هم براش کشیده شده که هر گام چه حسی منتقل میکنه). پس انتخاب گام مناسب، مهمه.

انتخاب فواصل بین نت‌ها؟
استفاده از فواصل بسیار مهمه. شما میتونید مثلا «ر مینور» رو انتخاب کنید و عین هفت تا نتی که در این گام هست رو بچینید کنار هم، آیا حس و حالی داره؟ مسلما خیر.

بله!

وصل آکوردها؟
منظورتون از «وصل» همون Progression یا توالی آکورده؟ باید بگم بله و بسیار مهمه. شما باید بتونید آکوردهای مورد نیازتون رو از یک گام استخراج کنید و اونها رو کنار هم بچینید تا به مودی که لازم دارید برسید!

و مثلاً برای فیلم جنایی فلان طور و فیلم درام و... فلان طور؟
بله طبیعتا. موزیک فیلم درام یا عاشقانه باید حسش همونطور باشه. موزیک فیلم ترسناک هم همینطور! برای به دست آوردن احساسات لازم هم صرفا دونستن گام و آکورد کافی نیست. شما باید بتونید با استفاده از تمپو، چینش سازها و صداها، حرکت روی گستره های صوتی مختلف و ...، به اون حس برسید.
 
  • تشکر
واکنش‌ها: Soheil Monfared و khajehmiri
2/3/16
34
4
8
38
فکر کنم خودتون پاسخ خودتون رو دادید! ولی چیزایی که من تو این مدت بهشون رسیدم رو سعی میکنم توضیح بدم.بله گام مهمه. ما در هر گامی میتونیم یک سری احساس و مود خاص پیدا کنیم (حتی یه سری چارت و ... هم براش کشیده شده که هر گام چه حسی منتقل میکنه). پس انتخاب گام مناسب، مهمه.استفاده از فواصل بسیار مهمه. شما میتونید مثلا «ر مینور» رو انتخاب کنید و عین هفت تا نتی که در این گام هست رو بچینید کنار هم، آیا حس و حالی داره؟ مسلما خیر.بله!منظورتون از «وصل» همون Progression یا توالی آکورده؟ باید بگم بله و بسیار مهمه. شما باید بتونید آکوردهای مورد نیازتون رو از یک گام استخراج کنید و اونها رو کنار هم بچینید تا به مودی که لازم دارید برسید!بله طبیعتا. موزیک فیلم درام یا عاشقانه باید حسش همونطور باشه. موزیک فیلم ترسناک هم همینطور! برای به دست آوردن احساسات لازم هم صرفا دونستن گام و آکورد کافی نیست. شما باید بتونید با استفاده از تمپو، چینش سازها و صداها، حرکت روی گستره های صوتی مختلف و ...، به اون حس برسید.
ممنونم از توضیحاتتون، اگه رفرنسی از این موضوع به شکل تخخصی، حالا چه کتاب، چه سایت یا ویدئو، انگلیسی یا فارسی یا حتی هموندچارن که گفتین، اگه دارین، ممنون می‌شم اینحا بذارین
 

projektnoire

هنرمند
عضو سایت
6/2/17
491
771
93
26
ممنونم از توضیحاتتون، اگه رفرنسی از این موضوع به شکل تخخصی، حالا چه کتاب، چه سایت یا ویدئو، انگلیسی یا فارسی یا حتی هموندچارن که گفتین، اگه دارین، ممنون می‌شم اینحا بذارین
اگر به یوتوب دسترسی دارید، کانال Rick Beato رو دنبال کنید.
 
  • تشکر
واکنش‌ها: Soheil Monfared و khajehmiri