آخرین ارسال‌ها

اجرای اوپرای «کوروش» در آمستردام

shahab47

عضو سایت
2/9/09
568
تهران
virtualtour.jpg
اوپرای «کوروش پادشاه پارس» اثر ساخته یوهان آدولف هاس، روز ۱۷ اکتبر در سالن کنسرت خباو آمستردام به اجرا در می آید.
این اوپرا اولین بار در سال ۱۴۳۳ میلادی در بولونیا اجرا شد اما جاناتان آدولف هسه موسیقیدان آلمانی آن را بازنویسی کرد و اولین اجرای اثر او در سال ۱۷۶۳ صورت گرفت.
اثر هسه قرار است روز شنبه ۱۷ اکتبر ۲۰۱۵ از ساعت ۱۳ در سالن کنسرت‌ سلطنتی آمستردام توسط ارکستر یونانی «آرمونیا آتنا» اجرا شود.
اپرای کورش در زمان فعالیت او چندین بار در ایتالیا و آلمان به اجرا درآمد ولی پس از آن از یادها رفت.

متن اپرا نوشته پیترو متاستاسیو است و در آن یک داستان عشقی با الهامی کلی از رویدادهای تاریخی دنبال می‌شود؛ این رویدادها لزوما واقعیات تاریخ ایران را دنبال نمی‌کنند و بیشتر جنبه الهام دارند.

جورج پیترو، رهبر ارکستر به بی بی سی فارسی می‌گوید: "اپرای کورش حتا برای یک شنونده غیرمتخصص، فضایی متنوع و جذاب دارد؛ فضایی که با اپراهای دوره باخ، ویوالدی یا هندل متفاوت است. این اثر در واقع مانند یک پیوند میان اپراهای دوره باروک و اپراهای کلاسیک مانند آثار موتسارت و هایدن است."

رهبری این ارکستر را جورج پترو بر عهده دارد.
پترو که برای اجرای اپرای کورش علاوه بر رهبری ارکستر، نواختن هارپیسکورد را هم در بخش‌هایی به عهده داشته، می‌افزاید: "گوش دادن به اپرای کورش و مقایسه آن با اپراهای پیش از آن به شنونده به خوبی نشان می‌دهد که در یک دوره حدودا سی ساله تا چه اندازه این هنر دگرگون شد و به گونه‌ای انقلابی گسترش پیدا کرد".

اپرای کورش در اصل در سه پرده نوشته شده است. در این داستان، خسرو، پادشاه ایران، آسبایت، پادشاه کامبایا (در هند کنونی) را در مبارزه‌ای به قتل می‌رساند. اِمیرا، دختر آسبایت، برای انتقام خون پدر به ایران می‌آید. او با لباس مردانه و نامی ساختگی به دربار خسرو راه می‌یابد. تنها کسی که از هویت واقعی اِمیرا آگاه است، کورش، پسر بزرگ خسرو است که سخت به اِمیر دلباخته؛ در این میان، پسر کوچکتر خسرو دایما در حال خودشیرینی برای جلب توجه پدر است تا مانع پادشاهی کورش پس از پدر شود...
در دانشنامه نوین اُپرای گرو (Grove) آمده است که حضور ماریانا بنتی بولگارلی و نیکولینی، دو خواننده سرشناس اپرا در نخستین اجرای "کورش" در سال ۱۷۳۳ نقش مهمی در موفقیت این اپرا داشت؛ اثری که جایگاه یوهان آدولف هاسه را به عنوان یک آهنگساز اپرا تثبیت کرد.

جورج فردریک هندل، دیگر آهنگساز آلمانی هم اپرایی به همین نام در حدود سال ۱۷۱۹ میلادی آفرید که با موفقیت فراوانی رو به رو شد و همچنان در گوشه و کنار دنیا اجرا می‌شود.

اوپرای کوروش شامل سه قسمت است و اجرای آن بیش از ۳ ساعت به طول می انجامد.Armonia-Atanea-e1439467037943.jpg

هنرمندان

Armonia Atenea

George Petrou - dirigent

Max Emanuel Cencic - countertenor, Siroe

Julia Lezhneva - sopraan, Laodice

Mary-Ellen Nesi - mezzosopraan, Medarse

Juan Sancho - tenor, Cosroe

Roxana Constantinescu - mezzosopraan, Emira

Dilyara Idrisova - mezzosopraan, Arasse


چند دقیقه از اجرای قبلی این اوپرا رو میتونید در لینک زیر مشاهده کنید


این هم
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید
برای بچه هایی که مشکل دارن
 
بالا