اتوبان

شروع موضوع توسط معصومه افلاطوني ‏24/9/14 در انجمن اشعار کاربران

تاپیک اتوبان تالار اشعار کاربران در persian-music.org.

1. معصومه افلاطوني

معصومه افلاطوني عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +420 / 1 / -0
    تو نيستي، توو اتوبان گريهامو پخش کردم
    توو سرعت اشکامو دارم به دست باد ميدم
    يه طوفان توو دلم هي جابه جا ميشه ولي من
    از اينجا رفتنو دارم به بادم ياد ميدم

تموم هديه هاتو،توو سر خونه شکستم
    تموم حرفاتو از توي گوشيم پاک کردم
    لباسات توو کمد جا مونده بود ،بردم سوزوندم
    با دستاي خودم،عکساتو بردم خاک کردم

از اون روز که کنارم مضطرب بودي هميشه
    از اون روز که نبودم،حس آرامش ميکردي
    همون وقت که توو خونه بودي و با من نبودي،
    براي رفتن از خونه ازم خواهش ميکردي،

از اون روز که ديگه چشماتو از چشمام گرفتي،
    همون موقع بايد ميفهميدم چي توو سرت هست
    يه روز ديدم تنت بوي يه عطر ديگه ميده
    بايد ميفهميدم،حتما يکي دور و برت هست

نميدونم چرا چشمام داره،هي تار ميشه
    نميدونم حالا چن ساعته توو جاده هستم
    حالا ديگه يه ماشين زير پاهام گيج ميره
    حالا من موندمو يه حلقه چسبيده به دستم

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  2. kasrabakhtiari

kasrabakhtiari عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +126 / 0 / -0
    سلام.کار خوبی بود!وزن متفاوتی انتخاب شده بود که زیاد رایج نیست .فضای کار رو خوب در آورده بودید.تبریک می گم

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. معصومه افلاطوني

امتیازات:
    +420 / 1 / -0
    سلام ممنون از لطفتون

4. bamdad1359

bamdad1359 عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +583 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    آفرین

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  5. bamdad1359

امتیازات:
    +583 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    مختصر و مفید نظرمو گفتم، ولی انگار فایده نداره. کلاً خوب بود، نکته های خوبی داره، ظرافتهای خوبی داره، خوشبختانه یا متأسفانه، زبان انقدر وسیع شده و معانی کلمات گسترده، که نمیشه زیاد محدودش کرد به بعضی قوانین و ساختارها، مثلاً ممکنه کسی بگه گریه‌هامو پخش کردم دیگه چیه؟! مگه گریه رو پخش میکنن؟ اشکو ممکنه پخش کنن، تازه اونم پخش نمی کنن، چون شیشه پایینه باد میاد خودش پخش میشه، ولی یکی دیگه میگه این تعبیر شاعرانه اس، باید با زبان عادی فرق داشته باشه، گریه هامو پخش کردم یعنی سراسر اتوبان گریه کردم، می بینید تو روخدا؟ حق با هر دو طرفه، تقصیر زبانه که گسترده شده.
    ولی اگه بخوایم از تعابیر شاعرانه بگذریم و بریم سر پلۀ اول، یعنی پله ای که مرغ یه پا داره و من همونجا ایستادم، میگیم که "تو سرعت" زیاد متداول نیست، شاعرانه هم نیست، یعنی در حین حرکت با سرعت؟ اگه اینه که ما (یعنی من و بابام و چند نفر دیگه) اینجوری نمی گیم، پس به این نتیجه میرسیم شاعر به خودش زجر نداده! گفته بنویسیم تو سرعت و اراده کنیم "حین حرکت با سرعت" بقیه هم که احتمالاً دقت نمی کنن، نمی دونسته که یه مشت آدم بیکار! (بلاتشبیه دوستان سرِ کار) جمع شدن که ایرادهای مولکولی شعرها رو بگیرن و لذت ببرن! (غلط نیست ها، متداول نیست، یعنی تا حالا نشنیدم).
    تو دلم طوفان به پا شد، غوغا به پا شد، اصلاً محشر کبرا شد، آشوب شد، ولی "طوفان هی جابجا میشه" همون آدم بیکار میگه: خدای نکرده مگه نفخه؟!" پس باید گزک دست این آدمهای بیکار ندیم، و یه جوری بگیم که گیر سه پیچ ندن.
    "تو سر خونه شکستم" خوبه، تعبیر شاعرانه! اینه! اگه کسی گفت هیچ هم شاعرانه نیست، میتونید بگید: تشریف ببرید کشکتون رو بسابید و در امور هنری خارج از قوۀ درکتون دخالت نفرمایید. سوزوندن لباسا و خاک کردن عکس بدک نیست، ولی کار قشنگی هم نیست، بگو من هم عکساتو پاره کردم نامه هاتو پاره کردم، لباساتو... لباسو چیکار می کنن؟ بعید می دونم بسوزونن، حالا بعداً یه فکری به حالش می کنیم. ولی "با دستای خودم" خوبه، "با دستای خودم خاک کردم".
    "ماشین زیر پا گیج رفتن" متداول نیست ولی چه میشه کرد؟! شاعرانه هست؟ شاید

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  6. معصومه افلاطوني

امتیازات:
    +420 / 1 / -0
    ضمن تشکر از آقاي بامداد،با اين همه صغري کبري ما بالاخره نفهميديم دو دو تا چن تا ميشه!!؟؟

7. bamdad1359

امتیازات:
    +583 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    چون سلیقه ایه به سلیقۀ خودتون واگذار می کنیم! و سلیقۀ سایر دوستان که ممکنه همه با هم متفاوت باشن، سلیقۀ ما این بود.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  8. abafl

abafl عضو سایت

امتیازات:
    +50 / 0 / -0
    سلام.. ترانه ی جالبی بود..ممنون..
    نکته های مختصری هم هست که عرض میکنم:
    وقتی برای سرودن ترانه ، مصرع ها ی بلند رو انتخاب میکنم ، بهتره وزن ترانه آهنگین باشه تا بشه بهتر باهاش ارتباط برقرار کرد..
    انتخاب "وزن سنگین" برای مصرع های بلند ، مخاطب عام رو بعد از خوندن چند بیت ، دلزده میکنه..
    دلزدگیِ مخاطب = مصرع های بلند + وزن سنگین

در مصرع اول ، عبارت "گریه هاتو پخش میکردم" چون با واژه ی "سرعت" همراه شده ، اگه پخش کردن رو play کردن آهنگ در ماشین معنی کنیم، میشه با اغماض بهش ایراد نگرفت..(با این ذهنیت میتونه شاعرانه معنا بشه)

ممنون میشم اگه ارتباط "یه طوفان توو دلم جا به جا میشه ولی من" ، با مصرع بعدیش رو توضیح بدید..

"از توی گوشیم پاک کردم" ، هم شاعرانه نیست و هم خیلی تکراری شده و تناسب چندانی نداره..
    مثلا میشد به جاش نوشت:
    تموم حرفاتو از توی "گوشم" پاک کردم..

متاسفانه نبودِ ارتباط معنایی نزدیک بین بعضی عبارات به چشم میومد، مثل:
    تموم هدیه ها = شکستم(تموم هدیه ها شکستنی نیستن)
    لباسات = سوزوندم
    چشمام = تار میشه( چشم تار نمیشه ، تار میبینه)
    ماشین= گیج رفتن

اکثر قافیه ها هم ، قافیه های متداول یا به قولی قافیه های آسون بودن،
    اگه در بعضی ابیات ، خالق قافیه های تازه و نو میشدین، میتونستین به ترانه تون رنگ تازه تری بدین..

در کل احساس ترانه خوب بود و مشخص که توانایی و ذوق ترانه گفتن رو دارین..
    با مطالعه ی بیشتر آینده ی موفق تری در حوزه ی ترانه سرایی خواهید داشت..
    موفق باشی.

9. معصومه افلاطوني

امتیازات:
    +420 / 1 / -0
    ممنون دوست عزيز که وقت گذاشتين و توجه کردين ،من معمولا در مورد ترانه هام توضيح نميدم ودفاع نميکنم ،اما مفهوم اون بيت اينه ،توي دلم غوغاست وبا خودم درگيرم ،که برم يانه،اما دارم ميرم واين رفتنو دارم به باد هم ياد ميدم که تا طوفان بشه و بره،يعني اوج و شدت ناراحتيرو داره با باد که خودش هم از جنس همين احساسه ارتباط ميده،اگه به جاي (يه ماشين زير پاهام گيج ميره )بگم دارم تصادف ميکنم که فرق بين شعر و حرف معمولي ديگه مشخص نيست ،ما صحنه سازي ميکنيم تا مخاطب خودش به کشف حقيقت برسه واين يعني لذت ادبي،اگه من بگم من توو جاده تصادف کردم ،مخاطب با خودش ميگه خوب که چي؟ولي اگه همين صحنه رو براش تصوير سازي کنيم و اون به حقيقت اتفاقي مثل تصادف برسه براش دلچسب تره ،باز هم تشکر ميکنم

10. آریا فیضی

آریا فیضی عضو سایت

امتیازات:
    +201 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام.
    "چي توو سرت هست"به نظرم جمله جالبی نیست و چیز دیگه ای جایگزین کنین.مثلا چه فکری تو سرت هست،یا چی تو فکرت هست.
    ضمنا توو خونه،توو کمد،و... چرا می ترسین که اشتباه بخونن؟منظورم اینه که چرا دو تا واو میذارین؟از نظر املایی اشتباهه.
    زیاد وقت نشد دوباره خونی کنم و نکاتی رو در بیارم
    ولی واقعا حس ترانه سراییتون ستودنیه
    موفق باشین انشا الله.

11. معصومه افلاطوني

امتیازات:
    +420 / 1 / -0
    سلام خيلي ممنون که وقت گذاشتين و توجه کردين

12. آریا فیضی

آریا فیضی عضو سایت

امتیازات:
    +201 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام دوست عزیز.به نظرم اون اشکالای ارتباط معنایی که شما می فرمایین اشکال نیستن.مثلا گیج رفتن ماشین یعنی تعادل فکری نداشتن آدم.ضمنا قرار نیست تک تک اشاره بشه به هدیه ها کدوم شکستنیه و کدون نشکستنی.اصلا شایدم همه شکستنی باشن،ایشون منظورشون هدیه های خودشونه نه تمام هدیه های ممکن در دنیا.

13. معصومه افلاطوني

امتیازات:
    +420 / 1 / -0
    بسيار ممنون حرفي رو که توي ذهنم داشتم به خاطر اينکه دفاع از ترانه محسوب نشه نگفتم و شما فرمودين ،سپاس

14. آریا فیضی

آریا فیضی عضو سایت

امتیازات:
    +201 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    خب گفتنی ها باید گفته بشه.حالا طرف مقابل دیگه باید تشخیص بده که آیا دلایل منطقیه یا صرفا دفاع از ترانه س.من همیشه سعیم اینه که هر کلمه که می نویسم تحت عنوان نظر و انتقاد و اینا مفید باشه.هم واسه صاحب ترانه هم دیگران که می خونن
    ضمنا دودو تا چهار تا میشه
    2*2=4 :laugh::laugh::laugh::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

15. abafl

abafl عضو سایت

امتیازات:
    +50 / 0 / -0
    سلام مجدد
    با احترام .. به نظرم تنها کسی که میتونه در مقام دفاع از ترانه قرار بگیره و پاسخگوی نقدهای انجام شده باشه خوده ترانه سرای همون اثره..
    ولی وقتی کامنت دوست خوبمون مورد تایید ترانه سرا (خانم افلاطونی عزیز) قرار گرفت ، پس میشد باز هم در نقدی به خانم افلاطونی به عنوان ترانه سرای خوب این اثر عرض کنم:
    بعضی تعابیر به خودی خود کاملن و به کار بردنشون اصل معنی رو میرسونن..
    ولی بعضی تعابیر وقتی در یک مصرع قرار میگیرن نیازمند واژه ای متصل ، در مصرع بعد هستن که مفهوم اصلی تعبیر بیان شده رو به مخاطب انتقال بده..
    مثلا گفته شده:
    تموم هدیه هاتو توو سر خونه شکستم
    و در ادامه از "حرف " و "لباس " و "عکس" سخن به میون اومده..
    که به عنوان هدیه میشه ازشون نام برد .. مثل "حرف" و "عکس" که هدایای مشترک عاشق و معشوق به همدیگه هستن ..
    و اضافه کنم که لزوما تمام هدایا مادی نیستن .. از جمله یه بوسه ی عاشقانه!

در بیت آخر هم همینطوره!
    وقتی در مصرع اول گفته میشه ماشین زیر پاهام گیج میره،
    مصرع دوم واژه ی پیوندی نداره که گنگی کلام رو رفع کنه..
    میشه "یه ماشین زیر پاهام گیج میره" رو به صورت های مختلف معنی کرد.. از جمله : پرسه ی بی هدف در خیابونا ، افکار پریشون و سر گیجه های راننده و نقص فنی ماشین
    و...
    خصوصا چون این بیت در مقطع ترانه هم هست باید خیلی روشن ترانه رو به پایان برسونه..
    یعنی اگه میخواین ترانه رو به قول خودتون با یه تصادف به پایان ببرید،
    باید سرگیجه ی ماشین رو خیلی شاعرانه به واژه ای در مصرع بعد ، ارتباط بدین تا هم بیت کامل تر بشه و هم یه مقطع روشن تر برای ترانه داشته باشین..
    مثلا گفته بشه:
    ته جاده همینجاست که شده پایانِ هستم!..

بعضی ابیات در بعضی ترانه هاتون لحظات دلنشینی دارن که در عین سنگینی ، به راحتی به مخاطب انتقال داده میشن، ترانه هاتون سرشار از این لحظات..
    موفق باشی.

16. معصومه افلاطوني

امتیازات:
    +420 / 1 / -0
    بسيار ممنون که وقت گذاشتين،اگر در ديد بعضي از مخاطبين واضح بوده وبعضي گنگ ،نشان دهنده اينه که ترانه تا حدودي راه خودشو باز کرده و نياز به باز بيني هم داره باز هم سپاس

17. Guitar Love

Guitar Love عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +255 / 0 / -0
    خسته نباشی خانم
    گفتنی ها رو دوستان گفتن
    در کل کار خوبی شده

18. معصومه افلاطوني

امتیازات:
    +420 / 1 / -0
    ممنون دوست عزيز شما لطف دارين

19. bamdad1359

امتیازات:
    +583 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    خسته نباشید دوستان، البته همونطور که خود خانم شاعر قبلاً فرمودن به مرگ نویسنده اعتقاد دارن!
    پس دوستان حق دارن از دید خودشون قضاوت کنن، یعنی از خوانش و برداشت خودشون حداقل به عنوان یک مخاطب و نه به عنوان یک منتقد. بحث خیلی طولانی میشه ولی در مورد گیج رفتن، مثلاً اگه گفته میشد "سر ماشین چرا هی گیج میره" شاید این بحثها پیش نمی اومد، چون غیرمتعارف گفته شده بحث پیش میاد، یه عده میگن مبهمه یا واضح نیست یا ادبی نیست یا غلطه، یه عده میگن خیلی هم شاعرانه اس، باید متفاوت باشه با زبان عادی، هیچ کدوم از طرفین هم قانع نمیشه! یکیش خودم! امروز دیدم پشت یه کامیون نوشته "هوای حوصله ابری است" حالا چه از یغما باشه چه از نیما، خوب، من میگم غلطه، یکی میگه شاعرانه اس، (این یعنی هوای حوصله گرفته، ولی حوصله اگه هوا هم داشته باشه، گرفته بودن اون زیاد معنایی نداره، آخه حوصله نمی گیره، حوصله سرمیره، همین! دل میگیره، هوای دل ابری است، اینجور درسته، از لحاظ زبانی) بلانسبت همه دوستان، شاید اگه پرت و پلاهای یک آدم مست رو یادداشت کنیم شاعرانه ترین کلام دنیا محسوب بشه (الان یه عده دارن چشم غره میرن و زیر لب فحش میدن! یکیش خود تو!) از نظر من، که حداقل برای خودم محترمه، شاعرانه بودن باید از فیلتر زبانشناسی بگذره، یعنی انسجام و ارتباط واضحی بین عبارات باشه، به قول محمدعلی شیرازی، شاعر و ترانه سرای معروف، (قد و بالای تو رعنا رو بنازم!) بعضی شعرها باید با رمل و اسطرلاب معنا بشه و طرفداران اون شعر و شاعر میگن خیلی بار هنری داره، ولی ما که اینکاره ایم (خودش رو میگفت) که باید راحت منظورشو بفهمیم. حالا من هم این نظرو دارم که فقط به این بهانه که زبان شعر فرق داره با زبان عادی، وصل کردن نابجای عبارات رو درست نمی دونم، بله فرق داره، ولی باید بهتر باشه، نه غلط و غلوط (از لحاظ زبانی، شعر هم به زبان ربط داره دیگه نه به خربزه). به نظر من، شاعر اول باید به زبان فارسی مسلط باشه و بهش احترام بذاره، بعد دنبال تزریق احساس به این زبان باشه، زبانی که ابزار دستشه. گناه داره زبان! چرا محل نمی ذارید بهش آخه؟! هر کی هم دعوا داره زنگ آخر دم در وایسه!

20. معصومه افلاطوني

امتیازات:
    +420 / 1 / -0
    آقا درسته مؤلف مرده ولي ديگه نبايد گور به گورش کنيدو تنشو توو گور بلرزونيد،شاعرانگي در شعر در مرحله اول خوانش احساس ميشه ،بعد با معيار هاي زبن شناختي سنجيده ميشه اگر يک اتفاق شاعرانه در يک شعر يا ترانه در مرحله اول خوانش تونسته باشه اون حس مورد نظر رو انتقال بده ،موفق بوده،بقيش ديگه از ديدگاه تخصصيه وب به قول خودتون گاهي سليق اي رفتار ميشه با شعر، باز هم سپاس کسي بيرون کلاس وا نستاده،خيالتون راحت!

بارگذاری...
برخی موضوعات مشابه - اتوبان
  1. Omid Molavi
    پاسخ ها:
    7
    نمایش ها:
    1,124