آیا کارت صدا قابل تعمیر است؟

شروع موضوع توسط ECHO ‏10/10/10 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک آیا کارت صدا قابل تعمیر است؟ تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. ECHO

ECHO عضو سایت

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, logic, studio_one
    من یک اشتباه فاحش مرتکب شدم و کارت صدام رو سوزوندم یا نیم سوز کردم

طبق گفته یکی از بچه های فروم برای اندازه گیری 48 ولت فانتوم پاور یک سر اهم متر رو باید میزدم به پینی که برای جریان هست در ورودی combo. اما چون 3 قطبی بود و 2 تا قطبش mono و یک قطب برای جریان نمیدونستم کدومها منو هستند و اشتباها سر اهم متر رو زدم به یکی از منوها برای 2 ثانیه . البته در زمانی که این کار رو کردم دکمه ی فانتوم پاور خاموش بود اما همون جریان ضعیفی که خود اهم متر داره وقتی به یکی از سرهای mono برخورد کرد نویز انداخت و دیگه هم نویز از بین نرفت
    نویز شدیدی افتاد روی باندها و دیگه نویز برطرف نشد و بعد از 10 دقیقه هم آداپتور رو سوزوند
    احساس میکنم یک اتصال داخلی در کارت ایجاد شده و برطرف نمیشه و شدت جریان زیادی میکشه

نمیدونم کارت قابل تعمیر هست یا نه چون گارانتی معتبر هم نداره

ضمنا کارت من audio fire 4 هست . شرکت و نمایندگی خاصی فکر نمیکنم داشته باشه تنها مجبورم کارت رو ببرم جایی که خریدم و ببینم چی میشه .
    ایا کارتهای صوتی قابل تعمیر هستند یا باید قید 320 تومنم رو بزنم ؟

2. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    فکر میکنم قابل تعمیر باشه ولی مونده به این که چه اجزایی بخواد مثلا اگه از ic های اصلیش باشه که پیدا نمیشه باید قطعاتی باشه که پیدا بشه تو بازار که اون هم بستگی به شانستون داره

3. Porya

Porya عضو سایت Gold User

امتیازات:
    +276 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    عذر میخوام با اهم متر زدید کارت صدا رو سوزوندید !! چجوری اخه ! مگه اهم متر تون چی بود ؟!! اهم متر رو باید تو حالت ولت متر dc میذاشتید و اون رو به سر گراند و سر منفی وصل میکردید و اندازه میگرفتید . (چون تا اونجایی که یادمه ولتاژ فانتوم پاور از پین گراند وارد میشد)

اگه آداپتور سوخته که مسئله حادی نیست احتمالا فیوزش سوخته (که بعید میدونم با اهم متر !!) تامیر میشه

به هر حال هر دستگاهی که کیس اون با پیچ و مهره به هم وصل باشه قابل تعمیره و هر دستگاهی که کیسش پرسی باشه تعمیر نمیشه . بدید نمایندگی احتمالا تعمیر میکنن براتون

4. ECHO

ECHO عضو سایت

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    نرم افزار:
    بله در حالت dc بود
    ببینید ورودی combo (کنونی) 3 تا پین داره . یکیش برای فانتوم پاور هست و 2 تای دیگه اش mono هستند
    من یک سر اهم متر رو زدم به بدنه ی کیس و سر دیگه ی اهم متر رو اشتباها به یکی از اون منوها زدم
    فکر میکنم اهم متر همراه خودش مقداری جریان و برق ضعیف داره که اگه به ورودی میکروفن وصل بشه همون ولتاژ بسیار پایین به مدار آسیب میزنه .
    کسی از دوستان اگه الکترونیکش خوب هست لطفا بیاد توضیح بده چه اتفاقی افتاده دقیقا

الان با یک آداپتور جدید هم امتحان کردم بدون اینکه میکروفن وصل کنم چراغهای ورودی combo شروع میکنند به چشمک زدن انگار که یک ورودی بهشون وصل باشه و نویز شدیدی ایجاد میکنند . آداپتور هم به شدت داغ میکنه و اگه یک دقیقه ی دیگه ادامه بدم آداپتور رو دوباره میسوزونه

از من به همه ی دوستان سفارش حتی یک باطری 1.5 ولت رو هم به ورودی میکروفن اتصال ندید . به هر حال اهم متر مقداری جریان داره که دقیق نمیدونم چقدر هست

5. Porya

Porya عضو سایت Gold User

امتیازات:
    +276 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    عذر میخوام اشتباه کردم ! فکر میکنم جریان فانتوم پاور از همون پین مثبت وارد میشه (یه جزوه ای داشتم که شکل مدارش توش بود که متاسفانه نمیدونم کجا گذاشتم !)

خیر جریان نداره . اگه منظورتون اون باتری داخل مولتی متر هست ، اون برای فعال سازی خود مولتی متر هست .
    پین های جک xlr هم 1- اتصال به زمین هست 2- پلاریته مثبت 3-پلاریته منفی

شاید سیمی که به بدنه زدید اشتباهی سیم مثبت بوده ! باید سیم مشکی (منفی) رو به بدنه میزدید . البته بدنه که ... بهتر بود به پین 3 میزدید .

به هر حال اتفاقی هست که افتاده .. بهتر به نمایندگی یا نهایتش به یک تعمیرات الکترونیکی مراجعه کنید . اون ها بهتر میتونن تشخیص بدن .

6. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    البته من که چیزی بلد نیستم ولی این که شما میگید ادابتور میزنید داغ میشه یا مال این هست که فیوز اسیب دیده یا دیود.

ولی در کل دعا کنید همین ها باشه.

البته بعید میدونم که اجزای اصلی اسیب دیده باشه

7. ECHO

ECHO عضو سایت

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    نرم افزار:
    پوریا جان صدا از کدوم پین انتقال پیدا میکنه و برق از کدوم پین به میکروفن میاد؟
    آخه سیمی نبود که . 3 تا پین در ورودی xlr میکروفن هست . من هم نمیدونستم کدوم ولتاژ فانتوم پاور رو نشون میده . اول زدم به 3 دیدم چراغ ورودی میکروفن یه چشمک زد . بعدش زدم به 1 دیدم همینطور شد و آخری که زدم به 2 دیدم ظاهرا این برای ولتاژ هست .
    در هر 3 حالت هم یکی از سرهای اهم متر رو میزدم به بدنه . یعنی در واقع مثبت و منفی رو به هم زدم؟؟
    پشیمونم خیلی پشیمون . تازه امروز میکروفن خریده بودم

8. Porya

Porya عضو سایت Gold User

امتیازات:
    +276 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    منظورم سیم اهم متر بود .
    یکی از سر ها رو میزدید به بدنه که ، باید سیم منفی رو میزدید ! احتمالا اشتباهی سیم مثبت رو زدید و مشکل ایجاد شده .

9. ECHO

ECHO عضو سایت

امتیازات:
    +39 / 0 / -0
    نرم افزار:
    آهان
    نه سیم اهم متر رو درست زدم . منفی رو زدم بدنه اینو مطمئنم .

10. ایمان احمدزاده

ایمان احمدزاده مدیر ارشد مرجع تخصصی موسیقی ایران تیم مدیریت مدیر ارشد

شغل :
    آهنگساز٬ تنظیم کننده٬ صدابردار
    امتیازات:
    +2,602 / 1 / -2
    نرم افزار:
    cubase, logic
    خودتون رو اذیت نکنید، چون بدون دیدن یه کارشناس و نفرات اهل فن پاسخ ها مختلف و متفاوت هستن!!!
    بهترین راه اینه که اون رو به نمایندگی (یا فروشگاههای این محصول) ببرید و اگه گارانتی نداره برای تعمیر به اونها بسپرید، ممکنه تجویزات اشتباه کار رو خرابتر بکنه!

11. Iman_JL

Iman_JL

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, nuendo
    اشکال کار شما این بوده که یک سر اهمتر رو زدید به بدنه کیس این باعث شده جریان نشتی از کیس به اهمتر و از اهمتر به ورودی فانتوم انتقال پیدا کنه و قطعات حساس رو در طبقه پری آمپ میکروفن سوزونده باشه . هیچ تفاوتی نمی کنه که سیم قرمز رو به کیس (GND) بزنید یا سیم مشکی رو ، امپدانس اهمترها روی حالت ولتمتر در حد مگا اهم هست و خود اهمتر به هیچ وجه صدمه نمیزنه به مدار. امکان هم داره که موقع اتصال اهمتر به کانکتور اتصال کوتاه ایجاد کردید بین سیم های 1،2،3 و باعث شده قسمت تغذیه فانتوم بسوزه.

اصولا ورودی فانتوم 3 تا پین داره در کانکتور XLR پین یک : گراند ، پین دو : 48+ و پین 3 : 48+ هستند. سیگنال صوت روی پین های 2 و 3 به صورت Differential و روی 48 ولت سوار هست.

من می تونم تعمیرش کنم 10 ساله کارم اینه (البته اگه شانس داشته باشید و IC سیستم کارت نپریده باشه).

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. تعمیر کارت صدا