1. رد اعلامیه
  2. بخش مرکز دانلود افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه
  3. بخش مقالات افتتاح شد، توضیحات بیشتر را در این لینک بخوانید.
    رد اعلامیه

آیا میدی کنترلر جزو آلات موسیقی حساب میشه یا نه؟

شروع موضوع توسط unes452 ‏11/9/17 در انجمن آشنایی با موسیقی و مفاهیم آهنگسازی ( سخت افزار )

تاپیک آیا میدی کنترلر جزو آلات موسیقی حساب میشه یا نه؟ تالار آشنایی با موسیقی و مفاهیم آهنگسازی ( سخت افزار ) در persian-music.org.

1. unes452

unes452

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    سلام
    یه سؤال خیلی ساده اما کلیدی داشتم!!
    آیا ما میتونیم بگیم میدی کنترلر جزو آلات موسیقیه؟!
    کیبورد چطور؟

ممنون میشم جواب بدید
    مهمه برام .................

2. MJR

MJR عضو سایت

امتیازات:
    +21 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton
    طبق تعریف wikipedia هر وسیله که بتونه صدا تولید کنه produce , ساز یا instrument تلقی میشه.
    In principle, any object that produces sound can be considered a musical instrument—it is through purpose that the object becomes a musical instrument.

ولی midi keyboard خودش صدا تولید نمیکنه بلکه اطلاعات midi رو برای مثال از pc میگیره. پس بهتره همونطور که wikipedia نوشته ، midi controller بهش بگیم. بهمین علت Push یا NI. Maschine در واقع کنترلر هستن.

3. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +6,751 / 8 / -4
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    تعاریف از دیدهای مختلف کاملاً با هم فرق میکنن. از دید مثلاً یک پرودیوسر، هرچیزی که بتونه در تولید محصولی که داره روش کار میکنه، با اضافه کردن صدا کمک بکنه، میتونه "آلت موسیقی" محسوب بشه. حتی از صدای به هم خوردن دوتا قاشق اگر بتونه در پروژه ی خودش استفاده بکنه، اون دوتا قاشق براش حکم آلت موسیقی رو داره. ولی از دید یک نوازنده "فقط سازهای ارگانیک" آلت موسیقی (یا به عبارتی ساز) محسوب میشن.
    توضیح این مورد کمی سخته تا خودتون تجربه نکنید! برای یک نوازنده، ساز مثل عضوی از بدنش میمونه. سازهای غیر ارگانیک برای نوازنده مثل "عضو مصنوعی" میمونه که به هیچ وجه نمیتونه اون ظرایف عضو طبیعی رو انجام بده. مثال: انسان با انگشت های خودش ظریف ترین کارها رو براحتی انجام میده. حالا یک معلول که از دست مصنوعی استفاده میکنه، اون دستِ رباتیک فقط کارهای محدودی رو میتونه برای صاحب دست انجام بده. ساز هم برای نوازنده همینطوریه. یک نوازنده میتونه با یک ساز ارگانیک اَشکال مختلفی از حتی 1 نُت رو به صدا دربیاره که هیچکدوم شبیه هم نباشن (حالا نواختن سایر نُت ها و ملودی و غیره بماند). ولی مثلاً سینتی سایزر چنین قابلیتی در اختیار یوزرش نمیتونه بذاره. برای همین اصولاً یک نوازنده، سازهای غیر ارگانیک رو به چشم ساز نمیتونه ببینه.
    میدی کنترلرها هم سعیشون بر اینه که به قابلیت همون سازهای ارگانیک دست پیدا کنند که البته بکمک تکنولوژی سمپلینگِ ساز، تونستند نزدیکتر بشن (البته نه در مورد هر سمپلی). در مورد پیانو خیلی به نمونه ی حقیقی نزدیک شدند.

در ویدئوی زیر میتونید ببینید که نوازنده ای مثل Clare Yeo (پیانیست کلاسیک) با نواختن پیانو با این سمپل لایبرری، فوق العاده اظهار رضایت میکنه. پس برای اون تونسته حکم ساز رو داشته باشه (بخشی از اتود انقلابی شوپن رو میزنه و آخرش میگه "میخوام همیشه با این بزنم"!):

Introducing Keyscape

• آموزنده آموزنده x 2
    • خوشم اومد خوشم اومد x 1
    • موافقم موافقم x 1
  4. arei

arei عضو سایت

امتیازات:
    +420 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    برای مثال بهتر شما (اهنگ باور کنم یا نکنم )فک کنم از محسن یگانه باشه گوش کن اولش یه صدایی هست که ضربه زدن به شیشه هست.
    اونو اقای مهران عباسی با تنگ ماهی اون صدا رو تولید کرده.
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏12/9/17, تاریخ ارسال پست اول: ‏12/9/17 ---
    جناب فرهود میشه راجبه اون جمله (سینتی سایزر که گفتی چنین قابلیتی نمیتونه در اختیار کاربرش بذاره بیشتر توضیح بدین)یعنی منظورتون اینه که سینتی سایزر هم جز الات مصنوعی هست.؟

5. projektnoire

projektnoire هنرمند عضو سایت

امتیازات:
    +429 / 8 / -0
    نرم افزار:
    ableton
    اول از محضر استاد بزرگوار جناب فرهود عذر میخوام که من دارم به این سوال جواب میدم، ولی Synthesizer اسمش روش هست، داره صدای مصنوعی تولید میکنه (بخشی از محبوبیتش هم به همین خاطر بوده حتی). در واقع سینتی‌سایزر ها دارای مدارهای الکترونیکی (نه چندان) پیچیده هستند که میتونن فرکانس های مختلفی رو از جنس های مختلف تولید کنن. به همین خاطر هم قطعا ساز ارگانیک نمیتونن محسوب بشن (اگر دقت کنید همه سازهای ارگانیکی که داریم، از ارتعاش سیم و پیچیدن باد در بدنه و ... دارن استفاده میکنن).

6. unes452

unes452

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    دوستان نمیخواد به صورت علمی پاسخ بدید!!
    فقط یه کلام : هست یا نه؟!

7. arei

arei عضو سایت

امتیازات:
    +420 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    جناب فرهود و بقیه دوستان جوابتونو دادن
    درواقع میشه گفت نه

8. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +6,751 / 8 / -4
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    دوست جوان من، در این سن اگر در هر مفهومی دنبال یک جواب مطلق بگردی، آینده ی نه چندان خوش آیندی در انتظارت خواهد بود! ما در هیچ جای موسیقی "مطلق" نداریم! نه "بله" ی کامل داریم و نه "نه" ی کامل. در سایت های مربوط به حوزه علمیه شاید بتونی "نه" یا "بله" ی مطلق گیر بیاری ولی در این سایت بعید میدونم. صد بار دیگه این سوال رو بکنی من همونی رو مینویسم که قبلاً اون بالا نوشتم. شاید بد نباشه که یک بار دیگه بخونی. اگر باز هم دیدی که جواب مطلقی رو که انتظار داری نمیگیری، دیگه از دست من کاری برنمیاد! ضمناً اینجا یک سایت تخصصی هست و گرفتن "جواب علمی" نمیتونه جای تعجب داشته باشه (که جای تشکر هم میتونه داشته باشه). فروم ها و سایت های موسیقی غیر تخصصی و عامیانه هم زیاده. شاید اونجا بتونی جواب دلخواه خودت رو بگیری.

arei@ تا اونجاییکه میدونم خودت ویولن میزنی. شما الآن با توجه به تجربه ای که از نواختن ویولن داری، بمراتب بهتر از دیگران میتونی این تفاوت بین سازهای ارگانیک و غیر ارگانیک رو متوجه بشی. به نظرت سینتی سایزر میتونه به همون حالتی که یک ویولن در زیر انگشتهات به کنش های موزیکال تو جواب میده، اون هم همونطور جواب بده؟ اگه این مقایسه رو انجام ندادی، یک بار انجام بده.
    ضمناً همونطور که دوستمون جواب دادن، سورس اصوات این دو نوع با هم کاملآً متفاوته و همین تفاوت باعث بوجود اومدن قابلیت بیشتر در موزیکالیته ی سازهای ارگانیک شده.

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
    • برنده برنده x 1
  9. MJR

MJR عضو سایت

امتیازات:
    +21 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton
    من کلا با حرفای شما موافقم. استفاده کردیم ولی synthesizer همونجور که مطلعین داستانش جدا از midi controller هست.نمیخوام بحث کنم، چون دوست دارم فقط به اطلاعات همدیگه اضافه کنیم.اگه بخوایم به اولین سینتیسایزر ها یعنی organ نگاه کنیم باونها instrument میگفتن.حالا گاهی این سینتیسایزر ها کیبورد نداشتن مثل بعضی مدلهای virus ti که به کیبوردشون controller یا حتی keyboard میگفتن. پس من خودم حداقل نمیتونم اسم instrument روی midi controller بزارم.
    موضوع دیگه اینکه ما نمیتونیم virtual instrument رو نادیده بگیریم. ما تا الان بیشتر از هزار تا پریست میبینم واسه sylenth ساخته شده.این تعداد صدا فوقالعادست.از طرفی analog synthesizer رو داریم که oscillator ها تو هر دمایی از هوای اتاق یک صدای متفاوتی تولید میکنن. یک مدت challenge ی واسه طراحان صدا بوجود اومد که صدای مثلا پیانو رو بسازن که کاری بسیار سخت هست بله. ولی سینتیسایزر درست نشد واسه اینکه صدای پیانو رو replicate کنه.

• موافقم موافقم x 1
  10. arei

arei عضو سایت

امتیازات:
    +420 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    اره من نوازنده ویلنم farhoodعزیزم
    خوب معلوم که نه.

بارگذاری...