آیا روش ضبط من درست است؟

شروع موضوع توسط saheb r ‏27/4/11 در انجمن گفتگوی عمومی درباره استودیوها

تاپیک آیا روش ضبط من درست است؟ تالار گفتگوی عمومی درباره استودیوها در persian-music.org.

1. saheb r

saheb r عضو سایت

امتیازات:
    +11 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, protools
    راستش میخواستم روش رکورذم رو توضیح بدم تا اگه جایی مشکلی هست زحمت اصلاحش رو بکشید
    میکسر من ورودی و خروجی دیجیتال داره(yamaha o1v96vcm) که من خروجی دیجیتال(spdif) میکسر رو به ورودی spdif کارت صدا وصل کردم و از کارت صدا هیچ برگشتی
    به میکسر نگرفتم و تمام کارهای مانیتورینگ از طریق خروجی های کارت صدا صورت میگیره.و از طرف دیگه خروجی پری امپ رو به یکی از کانالهای میکسر که gain اون
    کانال رو -10 هستش متصل کردم.و gain رو از طریق پری امپ کنترل میکنم و با سمبل ریت 48000 رکورد میگیرم حالا از شما اساتید خواهش میکنم اگه جایی نیاز به
    اصلاح هست توضیح بفرمایید.
    یه سوال دیگه اینکه بنده خدایی میگفت که با این تجهیزات حیف هستش که کارت صدات tc electronic باشه و یه مدل از digidisin (فکر کنم 003) رو بهم معرفی کرد
    و گفتش که با pro tools کار کن که 10 تا 15 درصد کیفیت بهتری خواهی داشت.
    حالا سوال اینه که نیاز هست کارت صدام رو عوض کنم؟
    و دیگه اینکه آیا واقعا pro tools ئ10 تا 15 درصد کیفیت بهتری میده؟
    ممنونم

2. Saman Niknezhad

Saman Niknezhad عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +188 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    اينقدري ميدونم 10 -15 در صد نيست دوست عزيز و 4-5 درصد هستش و اون بستگي به نوع تواناييتون داره.
    كارت صداتون چيه مگه!؟ ساپورت نميكنه پروتولز رو!؟

3. saheb r

saheb r عضو سایت

امتیازات:
    +11 / 0 / -0
    نرم افزار:
    کارت صدام tc electronic impact twine هستش

4. Saman Niknezhad

Saman Niknezhad عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +188 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, nuendo
    من نميدونم كارت صدا شما پروتولز رو ساپورت ميكنه يا نه اما Tc Electronic هيچي از DigiDesign كم نداره و يكي از قدرتمند ترين دستگاههاي مسترينگ روMastering 6000 همين شركت ميزنه!
    003 هم كارت خوبيه اما شما بايد ببيني چه مقدار ورودي خروجي لازم داري؟!
    چون انطوري كه من ميدونم كارت شما دوتا ورودي ميكروفون داره در حالي كه 003 4تا داره!
    كارت شما شباهت زيادي به امكانات Fast Track Pro داره
    در كل اگر فكر ميكني اونقدر تواناييشو داري و نيازمند اون 4-5 درصد كيفيت بالاترين و كارت صدات هم پروتولز ال اي رو ساپورت نميكنه خب برو عوض كن(كه من جا شما باشم اين كارو نميكنم)

5. Omid Molavi

Omid Molavi مدیر تالار آهنگسازی و استودیوها تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    استودیو پاییز
    امتیازات:
    +547 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, logic, sonar
    دوست عزیز saheb r

من که الان حسودی دارم میکنم....یعنی این قدر الان دقیق شدی که بتونی 10 % تفاوت رو احساس کنی؟.....

من نظرم اینه که ساندت خوبه و به نظرم از میکسرت بیخود استفاده میکنی موقع رکورد.....شما پری امپ رو مستقیم ببر تو ساند...چه نیازی هست بره تو میکسر؟ میشه توضیح بدی دلیل به میکسر بردنت چیه؟ چون ساند شما تنظیم گین ورودی داره

protools و logic و cubase و sonar همشون در یک حد رکورد میگیرن....قابلیت و راحتی و ابزار و ترفندهاشون با هم فرق داره و همشون کار همدیگه رو به نحوی انجام میدن...شیوه و ترفندها فرق میکنه که یک روزه به این شیوه ها نمیشه رسید

همه نرم افزار ها خوبن.....اگر توان دارید اگر سیستم مکینتاش بخرین میتونین بهتر کار کنین ....و صداها رو اونجا دقیق تر بشنوین..همین

به نظرم شما وسایل خوبی دارین و بهتره الان به میکس و ارنج فکر کنین.....از این مباحث حاشیه ای دور شین بهتره...چون این ماجرا ها هر چی برین جلو یه جنس بهتر هست که بخواین عوض کنین
    یادتون باشه بهترین تنظیم کننده ایران همین الان این وسایل شما رو که هیچ...نصفش رو هم نداره

پس الان همه چی اوکی هست.....به دلتون بد راه ندینو به حرفای این مدلی هم گوش ندید.....هر کی میاد پیش آدم میگه این چیه....اگر digi بخرین میگن tc بهتره..اگه هر دوشو داشته باشی میگن ساند m-audio بهتره و الی آخر

هر وقت وسط کار مطمئن شدی که یه جای کار میلنگه و 100% اطمینان داشتی .... و تست کردی دیدی مهمه و نمیشه وسیلتو عوض کن....

موفق باشی

6. Omid Molavi

شغل :
    استودیو پاییز
    امتیازات:
    +547 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, logic, sonar
    تو جمهوری 20 تا مغازه موسیقی هست تقریباً الان

وقتی میری مغازشون همچین باد میکنن و میگن فلان چیز آشغاله که انگار تیستو و آرمین ون بیورن یه دوره آموزشی از اینا گذروندن !!!! چند وقت پیش که رفته بودم دیدم طرف کارت صدا رو وصل کرده به سیستمش و داره پروژه نشون میده !

دیدم یه کمپرسور تنظیم کرده thresh رو گذاشته رو -60 !!!! ratio هم روی 10 تقریباً

همون جا پرسیدم ازش ....دیدم اصلاً نمیدونه کمپرسسور چه کار میکنه ....فقط اینو بهش گفتن که کمپرسور صدا رو پر تر میکنه !!!! همینو بس

حالا همین آدم سری قبلش که رفته بودم به من میگفت hs 80 آشغاله بیار یه جفت JBL بهت بدم !!!!

7. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    !!!!
    اگه کیفیت اینقدر براتون مهمه و ورودی خروجی زیاد نمیخواین ( هر چند که میکسر و کارتتون اصلا با هم همخونی ندارند میکسر 16 ورودی و کارت کمتر از این )
    این اکسپنشن رو برای میکسرتون بخرید :
    {username}-{filename}

و بوسیله اون از ورودی و خروجی دیجیتال میکسر و کارتتون استفاده کنید. کیفیت بهتری خواهید داشت.
    پروتولز میتونه کیفیت دار تر باشه به شرطی که hd داشته باشید.
    حیف نیست میکسر به این خوبی رو با کارتی که ورودی خیلی کمتری داره ست کردید ؟
    هر چند که کارتتون هم کار خوبیه.
    اما برای این میکسر حداقل کارتی بگیرید که 8 تا ورودی داشته باشه. تا بتونید 8 ترک رو همزمان در صورت نیاز رکورد کنید.

8. saheb r

saheb r عضو سایت

امتیازات:
    +11 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ممنون و سپاس فراوان از امید محبی عریز و آقا امید ام تی که واقعا زحمت میکشید.
    خدمت امید محبی عزیز عرض کنم که.کارت صدام ورودی خروجی adat هم داره یعنی میتونم حدااقل 8 تراک با هم بصورت مولتی تراک رکورد داشته باشم
    خود میکسر هم که یه جفت ورودی خروجی optical/adat داره که با ورودی spdif دو کانال مونو دیگه اضاف میشه که فکر کنم بشه 10 تراک رو همزمان گرفت
    اما متا سفانه فعلا ددروم کوچیک هستش برا همین فعلا از spdif استفاده میکنم و صدا ها رو تکی میگیرم.
    اما امید ام تی عزیز.
    راستش گفتم خروجی پری رو به میکسر وصل کنم تا هم ولوم دستم باشه و هم اگه لازم شد از کمپرسور و gate و...نم افزاری که روی این میکسر هست
    استفاده کنم.به نظر شما امید جان خروجی پری رو به کارت صدا وصل کنم؟

9. Omid Molavi

شغل :
    استودیو پاییز
    امتیازات:
    +547 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, logic, sonar
    saheb r

من یه پیشنهاد میکنم ... اگر خیلی برات کیفیت مهمه از میکسر بیا بیرون ....پیشنهاد بهتری دارم...که الان 2 ماه هست دارم استفاده میکنم......و 1 ماهی هست تازه میفهمم که چقدر تفاوت وجود داره

من 2 ماه پیش شب عید رفتم پری امپ و ساندمو عوض کردم......اما یه چیز جدیدی که خیلی تو فکرم بود خرید powercore X8 TC بود و با مکافات گیر آوردم و خریدم.
    بعد از 1 مه فهمیدم چه خرید خوبی بوده و الان تازه دارم لذتشو حس میکنم.

شما اگر میخوای از یه synth سخت افزاری و comp وgate و reverb و غیره سخت افزاری استفاده کنی یه powercore x8 بخر خیالتو راحت کن....ساند رو هم عوض نکن...

باور کن این کمپرسسور نرم افزاری و ریوربو دیلی و غیره مثل wave یه جور اسباب بازی هستند.....تفاوتشون خیلی زیاده در حدی که منی که عاشق افکت های wave و nomad بودم الان تازه فهمیدم که اینا اسباب بازی بودنو درست کار نمیکردن

من جای شما باشم و کیفیت رو مهم میدونی powercore x8 و یا UAD رو توصیه میکنم ....usage سی پی یو هم صفر میشه موقع میکس.

مسترینگ هم ابزارش اون قدر قوی هست مثل لیمیتر و eq که همه نیازهاتو براورده میکنه

حتی EQ تو powercore متفاوت هست با eq تو نرم افزار های ما.

میکسر شما میکسر خوبیه...اما این وسیله که پیشنهاد کردم....یه هیولا هست در مقابلش...قیمت هم حدوو 2 میلیونو 200 هست حدوداً الان.....مدل های ارزون تر هم داره که از 4 Cpu بهره نمیبرن.....اما اونا هم خوبن
    800$ هم برای شما اجازه دانلود مجانی برای افکتهای اضافی که نیاز دارین میده

UAD هم از 500 تومن داره تا 4 میلیون....بستگی به تعداد cpu هست....هر چی سی پی یو بیشتر باشه .....افکت موقع میکس فشرده درست تر عمل میکنه و صدا درست شنیده میشه

موفق باشی

بارگذاری...