آیا باید در نگهداری مانیتور صدا سنتی عمل کرد ؟!

شروع موضوع توسط _Shahab_ ‏20/7/15 در انجمن Sound Monitor ( مانیتورهای صدا )

تاپیک آیا باید در نگهداری مانیتور صدا سنتی عمل کرد ؟! تالار Sound Monitor ( مانیتورهای صدا ) در persian-music.org.

1. _Shahab_

_Shahab_ عضو سایت

شغل :
    دانشجو :)
    امتیازات:
    +18 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    سلام دوستان و اساتید عزیز،

امروز به استودیو یکی از دوستان قدیمی رفتم که دیدم داره با دنبه گوسفندی مانیتور صدای استودیو رو چرب میکنه !

عجیب بود برام و وقتی ازش خواستم بهم توضیح بده گفت آب و هوای تهران و کرج گرم و خشک هست و باعث خشک شدن لاستیک ساب میشه و از طرفی که از زمان های قدیم که توی کار مجالس بوده تمامی باند های اکتیو و اسپیکر هاشون رو با دنبه گوسفندی چرب میکرده و تاثیر به سزایی توی طول عمر دستگاهاش داشته ، از این رو من برام این سوال پیش اومد که برای حفظ و نگهداری از مانیتور صدا دوستان چه راهکار هایی رو دارن و استفاده میکنن و شاید هم این تاپیک بر آن شد که دوستانی که تو این ضمینه اطلاعات کافی ندارن مثل خود من بتونن جهت طول عمر مفید مانیتورشون به فکر باشن.
    بازم ممنون از این که نظراتتون رو به اشتراک قرار میدین.

2. artinviolin

artinviolin عضو سایت

شغل :
    موسیقی
    امتیازات:
    +543 / 3 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, soundforge
    والا فک میکنم چربی بیشتر باعث نشستن گرد و غبار بشه. و ب مرور زمان تاثیر بدتری داشته باشه..
    چیزی ک من تجربه کردم اینهک کلا کاغذ و حتی سیم پیچ تمام باندها ب هرحال عمر مفیدی داره.

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  3. PedramCrown

PedramCrown عضو سایت

امتیازات:
    +234 / 0 / -0

بیشتر باعث گرد و خاک گرفتن و چسبندگی میشه
    بازم روغن بادوم تلخ بهتر از روغن گوسفنده

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  4. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    عجب داستان جالبی
    یه نکته رو لازمه ذکر کنم.
    تجهیزات امروزه صدا دارن روز به روز با تکنولوژی جدید تر امیخته میشن و مسلما مواد و متریال ساخت اونها هم داره روز به روز جدیدتر و بهتر میشه. و برای طول عمر و خراب نشدن اونها در شرایط آب و هوایی هم برنامه ریزی میشه و کلی مهندس و متخصص در طراحی و ساخ اونها دخیل هستند.
    همچین چیزی رو من اصلا قبول ندارم. چون اگر لازم بود در دفترچه راهنمای اونها قید میشد.
    همونطوری که دوستان گفتن چرب کردن باعث جذب گرد و غبار میشه و عملکرد رو میتونه تحت تاثیر قرار بده.
    بذارید یه نمونه ذکر کنم.
    مدتی قبل مقداری تجهیزات دست دوم ژاپنی از دوبی خریداری کردیم برای دوستان.
    امپهای گیتاری که بالای 30 سال از عمرشون گذشته بود کهنه و رنگ و رو رفته بودن اما وقتی برای سرویس و شسشتشوی بردهاشون اونها رو باز کردیم هیچ خبری از خرابی و یا خوردگی اسپیکرها دیده نمیشد. !! تنها کمی خاک گرفته بودند که با یه دستمال تمیزشون کردیم ! مسلما اب و هوای ژاپن هم رطوبت بسیار بالایی داره دقیقا عین جنوب و بندرعباس
    اما هیچ تاثیری نگذاشته بود. . ( هنوزم توی انبار موجود هستند عکسش رو خواهم فرستاد براتون ) فقط نگذارید گرد و غبار زیاد روی اسپیکر بشینه همین و بس
    دوستانم که صدابرداری لایو میکنن گاها کنار ساحل و در رطوبت 95 درصدی دارند برنامه های رو صدابرداری میکنند جوری که موقع جمع کردن تجهیزات روی بدنه اونها اینقدر خیسه که انگار اب پاشی کردند . اما جز در موارد سوختگی تیوتر و ضربه هیچوقت تعمیراتی به دلایلی که دوست شما عنوان کردند رو نداشتند

• خوشم اومد خوشم اومد x 9
  5. اقا مصطفی

اقا مصطفی عضو سایت

امتیازات:
    +550 / 1 / -0
    نرم افزار:
    عرض سلام و احترام.استاد این مطلبی که فرمودید تنها به اسپیکر ها مربوط میشه یا همه تجهیزات استودیو مثل کارت ثصدا و میدی کنترلر ها و میکروفون صدق میکنه؟ اخه من هم کارت صدام خراب شده بود هم میکروفونم ، احتمال داده بودن که واسه رطوبت. میگفتن کلا رطوبت قاتل وسایل الکترونیکی هستش... محل زندگی من هم گیلان هست و مملو از رطوبت. و همش نگران اینم دستگاه ها خراب شه.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  6. artinviolin

artinviolin عضو سایت

شغل :
    موسیقی
    امتیازات:
    +543 / 3 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason, soundforge
    بله مثلما تاثیر منفی داره. ولی نمیتونه دلیل اصلی خرابی باشه.

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  7. _Shahab_

_Shahab_ عضو سایت

شغل :
    دانشجو :)
    امتیازات:
    +18 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    artinviolin ممنون دوست خوبم که تو این تاپیک بنده رو راهنمایی کردین و تو بحث شرکت کردین

PedramCrown ممنون دوست خوبم که تو این تاپیک بنده رو راهنمایی کردین و تو بحث شرکت کردین

Omid-Mohebbi
    درود بر استاد عزیز سایت که در تمام تاپیک ها دلسوزانه بچه هارو راهنمایی میکنید ، جا داره اول از همه از زحماتتون تشکر کنم و سوال دیگه ای که تو ذهنم بود رو از شما بپرسم ، متاسفانه به دلیل انجام خدمت سربازی مدتی به شمال کشور اعزام شدم و توی خونه از مانیتور صدای من بجای اسپیکر خونگی استفاده میشده و متاسفانه احساس میکنم هنگام خاموش و روشن کردن بدون توجه با نویز کارت صدا ازش استفاده شده و حساسیت قبل رو نداره به نظر شما چه راهکاری برای حل این مشکل میتونم داشته باشم ؟
    Sound Monitor : M-Audio BX5a

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
بارگذاری...