آکوستیک با پتو درست یا غلط؟

شروع موضوع توسط MOHAMMAD ADHAMI ‏20/6/13 در انجمن Acoustic ( اکوستیک )

تاپیک آکوستیک با پتو درست یا غلط؟ تالار Acoustic ( اکوستیک ) در persian-music.org.

1. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    سلام.ببخشید یه سوال داشتم.یه بار تو یه سایت موسیقی خارجی دیدم که نوشته بود پتو میتونه بهترین آکوستیک باشه.میخواستم بدونم حقیقته یا نه؟

2. BAMDAD2

BAMDAD2 عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام بله می تونه باشه . هر چیزی که هوا رو در خودش نگه داره . هر چیزه غیر جامد : می تونه میزان دسی بل صدا رو کاهش بده

- - - - - - - - - -

بدترین چیز یونولیت های سفید هست . که عایق حرارت هستن و نه صوت . پتو و پشم سنگ میزان نفوذ صدا رو کاهش می دن و برای کاهش ریورب هم می شه چندین شونه ی تخم مرغ روی سطح خارجی (سطوح خارجی) نصب کرد ...

3. nkaq

nkaq Gold User

امتیازات:
    +941 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, reason
    خوب اگه فرض کنیم که آکوستیک خوبی هم باشه شما چطوری میخواین نصبش کنین تو اتاق و دیوار؟ بعدا دوامش چطوریه رو دیوار؟ برای تمیز کردنش چکار میشه کرد؟ ظاهرش چطوریه؟

4. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    خوب من ظاهر برام مهم نیست.بیشتر کیفیت برام مهمه

5. محمد-بیگوردی

محمد-بیگوردی عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +404 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, studio_one
    پتو هم همون کار ابر رو انجام میده و صدا رو جذب میکنه ولی ظاهرش خوب نیست شما به جای اینکه واسه پتو هزینه کنی از ابر استفاده کن تا حداقل ظاهرش هم آزاردهنده نباشه

6. Rend

Rend عضو سایت

امتیازات:
    +167 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, reason
    کم هزینه ترین راه به نظرم همون یونولیت 5 سانتی و پشت اون تخته ی 3 لا و داخل هم شونه تخم مرغ یکی از دوستام اینطوری آکوستیک کرده بود بد نبود

7. HAMED HAMRAH

HAMED HAMRAH عضو سایت

امتیازات:
    +103 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    برای یک میلیونیومین بار می گم یونولیت اصلا به کار آکوستیک نمی آد یونولیت عایق صدا نیست عایق حرارته فقط توی دد روم اگر نمی خوایین به خاطر صداهای مزاحم وسیله گرما سرما بذارین یونولیت در اولین لایه کار می شه به ضخامت حداقل 10 سانت تا دمای هوا رو کنترل کنه!!!! پتو هم بهترین آکوستیک نیست چون ضخامتی نداره! کم خرج ترین چیز واسه استودیوی خانگی اینه:
    1- زیرسازی مشبک چوبی روی دیوار 2- پشم سنگ حداقل 10 سانتی در بین شبکه های چوبی 3- تخته سه لا (ام دی اف نه!!!) 4- پوشش ضد ریورب (موکت، بلکا، پتو، شونه تخم مرغ) 5- ابر شونه تخم مرغ یا ساده یا خود شونه تخم مرغ در گوشه های 90 درجه 6- تمام

8. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,537 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic
    ببینید دوستان این حرفه هزینه داره و صدالبته راههای میانبری هست که شما رو به هدف نزدیک کنه ولی مطمئنا هیچ گاه جایگزین راه اصلی نیست.

من چند وقت هست این تاپیک رو میبینم و البته چون دوستانی هستند که در این فروم جای اساتید بنده هستند به خودم اجازه نمیدم که در این مورد نظر بدهم.

ولی اگر نظر بنده را بخواهید این روش درست نیست.

شما میتونید در هنگامی که یک رکورد فورث ماژور دارید با استفاده از پتو این کار رو انجام بدید ولی راه اصلی این نیست.

دوست من اقای بیگوردی فرمودند قدرت جذب دارد . پتو قدرت جذب ندارد . یک وسیله برای گرم کردن در هنگام خواب است . و قدرت ایزولاسیون نسبتا مناسبی دارد.

اگر میزان تخلخل در آن پایین است و میتواند جلوی ورود و خروج گرما را بگیرد و ایزولاسیون خوبی دارد . دلیل بر جذب بالای آن نیست.

شما فقط برای ایزولاسیون و جلوگیری از خروج صدامیتونید از اون استفاده کنید که البته برای محیط خیلی بزرگ هزینه بر و صد البته غیر منطقی است.

ساخت یک اتاقک صدا و یا استفاده از یک ساندبوث به مراتب بسیار بهتر است.

چند سال پیش دوستی داشتم که یک اتاقک اکوستیک ساخته بود وبا 5 لایه پتوی ساده داخل اون رو پوشونده بود ولی تفاوت زیادی نداشت و فقط کمی از میزان نشت صدا

کاسته شده بود.

اگر فضای کار شما کوچک است برای این کار میتونید چندلایه پشم سنگ تهیه کنید . ولی اگر فضا بزرگ است و بودجه شما محدود است یک راه دیگر ساخت اتاق کوچک با

پنلهای از پیش ساخته از جنس گچ است . استفاده از پشم سنگ ، راه بسیار منطقی است . البته نقشه محیط و میزان فضای استفاده شده قطعا مورد نیاز هست .

موفق باشید .

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  9. Rend

Rend عضو سایت

امتیازات:
    +167 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, reason
    ذکر کردم یکی از دوستام اینطوری آکوستیک کرده بود بد نبود .. 100% حرفتون رو قبول دارم که حرفه ای نیست ولی برای ایشون تا حدی جواب گو بود.

10. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition
    ببینید من یه اتاق 1 در 3 متر با ارتفاع تقریبا 90/2 دارم برای رکورد.این اتاق در کنج ساختمان هست و برام صدا بیرون رفتن مهم نیست.فقط برام بازگشت نداشتن صدا مهمه و خیلی خیلی کم اینکه صدای اضافی داخل نیاد.گفتم بیشتر برام مهمه که صدای فلت و خام داشته باشم.

11. alitan

alitan عضو سایت

امتیازات:
    +27 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سلام من یه اتاق 3*4 دارم و محیط خارجیش هم خیلی ساکت هست و فقط میخوام که کیفیت داخلیش برای رکورد خوب باشه و ورود و خروج صدا از اتاق برام مهم نیست میشه راهنماییم کنید که چطوری با هزینه کم میتونم درستش کنم ممنون میشم

12. multi talent

multi talent عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools, reason
    با سلام. قبلا من در مورد اکوستیک با نام کاربری دیگه توضیح داده بودم ولی چون گمش کردم یه جدید ساختم. نوع متریال به کار رفته تو حوضه شنیداری بسته به مساحت بکار رفته یک دسته فرکانس جذب یا دفع یا تشدید میکنه. کلا اکوستیک به دو دسته تقسیم مسشه یکیش ایزولاسیون محیط داخل به بیرونه که ساندپروینگ هم میگن. یک اکوستیک هم به محیط شنیداری مربوط میشه. که بسته به استودیو یا اتاق ظبط تغییر میکنه. اصطلاح ددروم تغریبا غلطه ولی چون جا افتاده منم میگم. ما بر اساس نوع طبطی که میکنیم یا میکسی که میکنیم اکوستیک میکنیم که زنده تر یا جاذب تر باشه. بحث ضریب جذب خیلی مفصله. باید مطالعه کنید تا اشنا بشید. به طور کلی اگه یه جسمی به شدت خواصی با صدایی که بهش میرسه بلرزه همون فرکانس و جذب کرده که داره میلرزه حالا یا میشه احساسش کرد یا نه.

13. HoomanDorafshan

HoomanDorafshan عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    درود
    اری ....یونولیت به درد عایق صدا نمیخوره! من ادرس سایتیو دارم که انواع ابری ها رو و تجهیزات دیگه رو داره اگه اجازه دبدین بزارم ادرس رو!

14. bahadorQ

bahadorQ عضو سایت هنرمند

شغل :
    English Teacher
    امتیازات:
    +71 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton
    پاسخ : آکوستیک با پتو درست یا غلط؟

سلام به همگی
    تو یک کلیپ دیدم ترف برای اک.ستیک کردن اتاقش از قطعهای پشمو شیشه استفاده کرده بود انا رو بصورت قاب در اورده بود و چسبونده بود رو دیوار ولی توضیح نداده بود رو چه حسابی رو جاهای خاصی گذاشته بود.
    من اتاقم مستطیلی شکله و مشکلی دارم وقتی دارم میکس می کنم صدای بیس رو درس نمی شنوم و به همین دلیل کارام با بیس بالا در میاد ولی وقتی میرم ته اتق وای میستم صدای بیس رو خیلی واضح می شنوم. اگه راهنمای بکنید راجیه اینکه چجوری اکوستیک بکونیم واسه low freq

15. noryar12

noryar12 عضو سایت

امتیازات:
    +20 / 0 / -0
    بله پتو بسیار عالیه برای اکوستیک نه ایزولاسیون اتاق

16. KiuMars_TR

KiuMars_TR عضو سایت

امتیازات:
    +13 / 1 / -0
    تا حدود زيادى جواب ميگيرى من خودم از اين روش استفاده كردم

17. Soheil Monfared

Soheil Monfared عضو سایت هنرمند

شغل :
    MusicProducer/SoundEngineer
    امتیازات:
    +1,211 / 5 / -5
    نرم افزار:
    ableton, nuendo, protools, reason
    ی وقتایی قدیم این کارو کرده بودم.:smuggrin-61:

نتیجش خوب میشه
    با این که کاملا به دیوار میخ نکرده بودیم و فقط از سقف با فاصله خیلی کم از دیوار ها اویزونشون کرده بودیم.:smile:

و یکم فضای خالی که بین دیوار ها بود نتیجه بهتری میداد .حدود چند اینچ فقط..:rolleyes-34:

به فاصله سه چهار انگشت.:facepalm-7:

18. ghasme_r_f

ghasme_r_f عضو سایت

امتیازات:
    +55 / 0 / -0
    غلط برادر من غلطه ! آخه اگه پتو آکوستیک بود که الان همه استودیوها دنیا و سالن ها آمفی تئاتر پتو آویزون کرده بودن به در دیوار! من نمی دونم چرا هی میرید دنبال روش ها عجیب و غریب ! این همه روش استاندارد ارزان قیمت هست ! این همه روش های آموزشی که خودتون هم می تونید بسازید ! آخه چرا روش ها عجیب و غریب؟؟؟؟
    یونولیت به تنهایی عایق صوتی نیست ولی در ترکیب با یک عایق سلول باز مثل ابر یا پشم سنگ می تونه نقش ممبرنس داشته باشه ! البته باید از دانسیته مناسب استفاده شده !!! شانه تخم مرغ مقوایی آکوستیک و عایق صوتی نیست برای 2 میلیون باررررررررررررررررررر!
    به این میگن راهکار حرفه ای ! البته موکت و بلکا و شونه تخم مرغ مقوایی قبول ندارم . در ضمن یادمون نره همین الان شرکت ویکوستیک با یونولیت دیفیوزر آکوستیک میسازه ! یونولیت باید بجاش استفاده بشه و استفاده غلط ازش بجای اثر مثبت اثر منفی هم داره!

سلام به همگی
    تو یک کلیپ دیدم ترف برای اک.ستیک کردن اتاقش از قطعهای پشمو شیشه استفاده کرده بود انا رو بصورت قاب در اورده بود و چسبونده بود رو دیوار ولی توضیح نداده بود رو چه حسابی رو جاهای خاصی گذاشته بود.
    من اتاقم مستطیلی شکله و مشکلی دارم وقتی دارم میکس می کنم صدای بیس رو درس نمی شنوم و به همین دلیل کارام با بیس بالا در میاد ولی وقتی میرم ته اتق وای میستم صدای بیس رو خیلی واضح می شنوم. اگه راهنمای بکنید راجیه اینکه چجوری اکوستیک بکونیم واسه low freq[/QUOTE]
    بیس ترپ بزن برادر - بیس ترپ

این حدود زیاد یعنی چی؟ جواب میگرن یا نه ؟ تجربه به من میگه شاید موقع کار حس کنه آدم جواب میگره ! ولی وقتی کار یکی دو روز بعد میشنوی میبینی جواب نگرفتی ! پتو ! شانه تخم مرغ مقوایی ! موکت و جدیدا پتو و...... من بارها امتحان کردم ! برای کار درست درمون جواب نمیده ! فقط بدرد این میخوره که وکال بگیری اونم برای دوبله فیلم های راز بقا!
    -------------------------------------------------------------------
    از مدیریت محترم درخواست میشه با توجه به کج تابی گنگ بودن ! تکراری بودن ! بی جواب موندن ! پاسخ ها متناقض و غیر حرفه ای بودن بحث ها و روش ها آکوستیک غیر استاندارد لطفا پست ها این چنین را خودشون پاسخ بدن و بعد هم تاپیک ببندند
    با تشکر
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏6/10/16, تاریخ ارسال پست اول: ‏6/10/16 ---
    دیفیوزر آکوستیک به تعداد چند عدد ( 3 تا 4 تا) + به مقدار کمی فوم جاذب ( هرمی یا شانه تخم مرغی حداکثر نصف متراژ دیوارهاتون بچسبونید و بیشتر نشه) + بیس ترپ برای کنج ها 8 عدد
    یکم اینارو در محیططون جابجا کنید می تونید کیفیت صدا خوب داشته باشید

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  19. noryar12

noryar12 عضو سایت

امتیازات:
    +20 / 0 / -0
    ببینید دوست عزیز فرمایشتون متین ولی خوب اکثر دوستان استدیوهاشون خونگیه
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏7/10/16, تاریخ ارسال پست اول: ‏7/10/16 ---
    اگر دوستان کسی حرفه ای می خواد کا رکنه توصیه می کنم ویدیو های اقای رامین پیر رو از اپارات نگاه کنه که هم درسته و هم به زبان فارسیه

20. shahab47

shahab47 عضو سایت

امتیازات:
    +450 / 2 / -0
    نرم افزار:
    cubase, logic, protools, StudioOne
    استفاده از پتو تو محیط های کوچیک صدا رو hall میکنه ریورب زنده اتاق از بین میره و یه اتاق بی روح رو نتیجه میده
    نه واسه آکوستیک و نه واسه ایزولاسیون مناسب نیست
    باید با توجه به ابعاد اتاق محاسبه بشه و بعد با بیس ترپ مشکل حل بشه . البته تو اتاق های کوچیک امکان نتیجه عالی گرفتن خیلی کمه ولی تاثیر داره

بارگذاری...