آکوستبک کردن اتاق جهت جلوگیری از خروج صدا

شروع موضوع توسط aliram38 ‏6/12/10 در انجمن Acoustic ( اکوستیک )

تاپیک آکوستبک کردن اتاق جهت جلوگیری از خروج صدا تالار Acoustic ( اکوستیک ) در persian-music.org.

1. aliram38

aliram38

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام
    من میخوام یه اتاق 3 در 4 رو عایق کنم که صدای موزیک بیرون نره , مخصوصا صدای بیس.
    البته من کار آهنگ سازی و ضبط نمیکنم فقط برای گوش دادن به موزیک میخوام

من خیلی از پستها رو خوندم و خیلی برام مفید بود . و با استفاده از مطالبی که یاد گرفتم میخوام این کارو
    انجام بدم , ولی قبل از انجام کار میخواستم مطمئن بشم و خرج بیهوده نکنم.

مشکل من بیشتر اینه که صدای بیس از کف اتاق به طبقه پایین میره. و فکر میکنم که از دیوارها هم صدا منتقل میشه.
    حالا من میخوام کف اتاقو 2 لایه موکت و یه فرش بندازم. ولی دیوارها رو نمیدونم چکار کنم.
    اینجور که فهمیدم فوم و پشم سنگ پنلی و پتو و پارچه پرزدار برای اینکار مفیده .
    برای دیوارها میخوام پارچه پرز بلند بگیرم و از بالا آویزون کنم. فکر کنم از پتو بهتر باشه.
    آیا لازمه که فوم یا پشم سنگ هم استفاده کنم ؟
    در ضمن میخوام که تا جایی که ممکنه کم هزینه باشه

خوشحال میشم نظرات شما رو بدونم در این مورد.
    با تشکر

2. Shabahang

Shabahang عضو سایت

امتیازات:
    +107 / 1 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, protools, wavelab
    ایده خودت خوبه ، ولی برای کف یادت باشه که چنانچه بخوای صدای باس رو بگیری باید یه فضای خالی ایجاد کنی ، یعنی مثلا 3 سانت از کف بیای بالاتر و یه تخته بزاری و در واقع اون نئوپان بشه کف اتاقت روشم موکت ضخیم بزن ..... حالا اون فضای خالی رو میتونی با خورده های یونولیت که بیرون هست پر کنی ، البته پر نمیشه و فقط صدا رو میشکنه ....

3. masio

masio

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    چه مورد جالبي.
    كف استوديو من هم حدود 10 سانت پروفيل كشي شده و جاذب كار كردن. چون محل استوديو طبقه چهار هست و طبقات پايين عاصي ميشدن و پيشنهادشون اين بود كه تا حدود خيلي قابل قبولي انواع فركانسها حذف شده.
    خوشبختانه اين روش ارتعاش رو هم ميگيره. هدف آكوستيك كردن حذف نويز و ارتعاش هست
    . يكي از دوستان هم براي اتاقي كه پيانوش توش بود، چون نميخواست استوديوش كنه، از اين فوم هرمي هاي اين شركت ه كه كار منو انجام داد استفاده كرد.(دوستم در اتاق رو هم آكوستيك كرده)
    ولي اگر ديوارهاي خانه تيغه اي و نازكه بايد با متريال سنگين ايجاد سد بكني نه با موكت و پتو و ... هر ماده اي يك ضريب جذبي داره اما تو بايد با مثلا ام دي اف و چوب و .... بهترين سد عبور رو بسازي.

4. aliram38

aliram38

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    تشکر از جواب شما جناب masio و shabahang
    من فکر میکنم مشکل اصلی کف هستش . چون صدا از کف به طبقه پایین نفوذ میکنه . ولی خوب برای اطمینان میخوام دیوارها رو هم عابق کنم. چون فکر میکنم ارتعاشات یه مقداری هم از دیوارهای کناری به پایین منتقل میشه.

من میخوام مرحله به مرحله این کارو انجام بدم. یعنی اول دیوارا رو موکت یا پتو بکشم , اگه دیدم جواب نداد اونوقت کارای دیگه.
    راستش من تو فکر استفاده از فوم پلی اتیلن هستم. چون راحت تر از چوب است. یعنی رو دیوار فوم اتیلن بچسبونم و روش هم پتوی پرزدار بکشم .ولی اگه به نظر شما جواب نمیده خوب بجای فوم از mdf و چوب استفاده میکنم.

در ضمن من نمیخوام صدا را زیاد خفه کنم. یعنی میخوام یه مقدار انعکاس (فکر کنم همون Reverb باشه , اگه اشتباه نکنم) تو اتاق باشه.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏8/12/10
  5. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    شما میتونید این کار رو هم بکنید شما چون اکوستیک برای رکورد و اهنگسازی نمیخوای برو بازار المینیوم مغازه تهران اکوستیک بگو اکوستیک عرب-امریکا میخوام فکر کنم قیمتش باشه 6 7 تومان مثل کاشی ابعاد داره خودش بهت میگه بگیر اگه دیدی میتونی چوب بزار (چوبت سعی کن معمولی باشه mdf نباشه چون دردسر میشه باسه خودت از لحاظ نصب) پارتیشن بندیش کن اتاقت رو لابه لای چوب میتونی از پشم سنگ یا پشم شیشه استفاده کنی بعد اکوستیک ها رو با میخ یا پیچ نصب کن به دیوار کف اتاقت همون چند لایه موکت بندازی با فرش بهتره.ولی اگه میتونی بگو نصاب بیاد باست نصب کنه که هزینش بالاس تقریبا چون خیلی خیلی خیلی مکافات نصب اکوستیک

6. kianava

kianava عضو سایت

امتیازات:
    +17 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo, protools
    امیر جان.اگه کف اتاقو با چوب بالا بیاری خیلی خوب جواب میگیری.بعد از اون میتونی از کفپوشهای تاتامی (همونای که کفپوش سالن های کاراته هست به شکل پازل رنگی) استفاده کنی که یه نوع فوم آکوستیک هست البته هر چه ضخیم تر باشه بهتره .و روی اونو موکت یا فرش پهن کنی.از لحاظ قیمت هم به صرفه هست.فقط اگه کف اتاقتو چوب میکشی خوب محکم کاری کن یه جوری باشه که بعد از یه مدت اتاقت مثل کلبه های جنگلی پر صدای تق تق چوب ها نشه.:smile (29):

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  7. masio

masio

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    این روش نصب تایل های آکوستیک روی دیوار که Ferdmusic گفتند درسته فقط چند مرحله هم وسط هاش باید کار کرد و خالی تایل رو دیوار زدن هیچ نتیجه ای نمیده.
    کار شخصی درست کردن نیست مگر اینکه آچار به دست باشه 2-3 هفته بکوب بزاری پاش و ببری و پیچ رولپلاک کنی و تایل رو میخ کنی(تایل های آکوستیک رو نباید پیچ کرد داغون میشه). که این رو بدی به متخصص و نصاب، ...که کارش رو میکنن بهتره.
    به تنهایی موکت و پتو و شانه تخم مرغ جاذب صدا نیست. هر چیزی. هررررر چیزی میتونه سد صدا بشه و کمی صدا رو جذب کنه ولی اصول علمی یه چیز دیگه هست.
    ولی برای اینکه کاربری شما فقط گوش دادن هست زیاد هزینه نمیخواد بکنید. همین فوم هایی که دوستمون گفتند برای کف استفاده کنید خوبه. یکی از بچه ها زرد رنگش رو با ضخامت 3 سانت کف استودیوش کار کردن و روش موکت دانسیته بالای پرزدار گذاشته.(این شرکت ایران آکوستیک ه هم یه تیکه از استودیوش رو اینجور کار کرده)
    گرفتن ارتعاش بیس از کف سخت تره.
    دیوارت رو هم فوم هرمی بگیر. بسنج و ببین هزینه و زمان بندیت چه جوره.

8. aliram38

aliram38

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    با تشکر از همه کسانی که نظر دادن و راهنمایی کردن.
    مواردی که دوستان گفتن در نظر میگیرم.

9. moein_mhs

moein_mhs عضو سایت

امتیازات:
    +6 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    یونولیت

به نظر من یونولیت هم راه خوبی برای جولوگیری از صدا است

10. Mahdi Faraji

Mahdi Faraji عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +29 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    من از پشم سنگ و پشم شیشه استفاده کردم
    خیلی سخت بود ولی ارزششو داشت

11. ali salmanpoor

ali salmanpoor عضو سایت

شغل :
    مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +100 / 1 / -1
    نرم افزار:
    cubase
    كاري كه من انجام دادم زدن چوب 5*5 كل ديوار با پيچ و رول پلاك فاصله وسط چوبها رو 60 گرفتم چون از تايل 60*60 ميخواستم استفاده كنم .با پشم سنگ 5سانت رو پر كردم به صورت فشرده و چند لايه.تايل رو زدم (با ميخ).ديوار رو هم 1متر از كف mdf روي تايلها زدم كه خورد نشه .عالي شده.حوصله وانرژي زيادي ميطلبه.نتيجه واقا خوب ميشه.

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. خفه کن صدا در اتاق

,
  2. تیغه کردن دیوار برای جلوگیری از صدا

,
  3. جلوگیری از خروج صدا از اتاق

,
  4. جلوگیری از انعكاس صدا در خانه