آکورد های باره دار

شروع موضوع توسط Hamd ‏20/3/12 در انجمن گیتار

1. Hamd

Hamd عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    :smile (45):باعرض سلام خدمت اساتید و دوستان محترم.من به مدت 1 سال هست که نوازندگی گیتار را شروع کردم.در زدن آکورد تقریبا عالی کار میکنم و هیچ مشکلی ندارم به غیر از آکوردهای باره دار که من را کاملا داره از موسیقی و گیتار زدن که عاشقشونم بیزار و دور میکنه.از اساتید و دوستان محترمی که در این کار تبهر دارند خواهش میکنم تمرین ها و مطالبی را برای بهتر شدن و راحت تر شدن گرفتن و زدن آکوردهای باره دار به بنده بدهند.

2. Les_paul

Les_paul مدیر تالار گیتار تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +1,893 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio, sonar
    سلام
    دوست عزیز تا اونجایی که من دیدم تمام نوازنده های گیتار ابتدا این مشکلو دارن اما با تمرین و پشت کار به مروره زمان خودش درست میشه.شما هر جا که یکم سخت شد که نباید شونه خالی کنی...حالا من تا اونجایی که بتونم راهنماییتون میکنم امیدوارم مفید باشه... (این مشکل قبلا تو سایت فکر کنم دوستان بهش اشاره کردن)
    یه نمونه از تمریناش اینکه شما آکورد E maj(در سر دسته) رو به جای اینکه با انگشتان 1 و 2 و3 بگیرین با 2 3 4 بگیرین و با اکورد F maj بصورت یک درمیان عوض کنید.
    یه نمونه دیگه ش اینه که شما ابتدا باره تونو بگیرید بعد بقیه انگشتاتون رو رویه سیم های مورد نظر بذارین...
    این خودش باید جا بیفته...
    نکته هایی هم هست که باید توجه کنید:
    مثلا فشار زیادی روی سیم نیارین که در دراز مدت عادت میشه و باعث مشکل میشه...حتی بیماری استخوان...
    شصت دستتون رو از پشت رویه دسته فشار ندین.
    سعی کنید شصت دستتون از بالای دسته زیاد بیرون نیاد (بجز مواقع استفاده از بعضی تکنینک های مخصوص).وقتی شصت از بالای سر دسته بیرو بیاد انگشت 1 شما خوب روی دسته قرار نمیگیره تا بتونه تمام سیمهارو پوشش بده.
    این تمرینی که عرض کردم در ابتدا انجام بدین و اگر صدای 2 یا 3 سیم در نیومد اشکال نداره شما به تمرین ادامه بدین ،در آینده با تمرین بیشتر مشکل بر طرف میشه...
    موفق باشید.

• خوشم اومد خوشم اومد x 9
  3. qLeph

qLeph عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +731 / 0 / -1
    اینم در نظر بگیرید که گیتارتون اگه استاندارد نباشه (اکشن بالا)، کارو سخت تر میکنه و به دستتون آسیب میزنه.
    ولی بیشتر همون طور که فرمودن با تمرین زیاد حل میشه.

• خوشم اومد خوشم اومد x 7
  4. Hamd

Hamd عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ممنون سعید جان...این هم تکنیک خوبی هست هم باعث شد بهتر بتونم آکورد E را با آکورد F عوض کنم...از دوستان ممنونم به خاطر کمک هاتون امیدوارم نتیجه بگیرم...:smile (61):

والا خودم نمیدونم گیتارم استاندارد هست یا نه...ولی از اون مارک نیست...

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏21/3/12
  5. Mahdira

Mahdira عضو سایت

امتیازات:
    +17 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, reason
    یک تمرین هم من بهت پیشنهاد میدم خودم استفاده کردم قبل از این نتیجه داده امیدوارم به دردت بخوره.

اونم اینه که اگر با گرفتن خود باره مشکل داری قبل از هر چیز اول تمرین برای تک انگشت اشاره ات بکنی.

به این صورت که بدون قرار دادن بقیه انگشت هات و تنها با قراردادن انگشت اشاره ات روی باره های مختلف

سعی کنی صدای 6 سیم رو به درستی و صافی در بیاری که با یکم تمرین به نتیجه میرسی.

بعدش می تونی بسته به نوع آکوردی که می خوای تمرین کنی بقیه انگشت هات رو هم با انگشت اشاره ات هماهنگ کنی

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  6. hamed_yazdani

hamed_yazdani عضو سایت

امتیازات:
    +611 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    یه نکته ای که من دیدم بعضی ها رعایت نمیکنن اینه که انگشت 1 رو بد جایی میذارن. شما تا جایی که میتونی انگشتت(اشاره) رو بسمت فرت نزدیک کن. تا حدی که کلا حس کنی روی خود میله فرت گذاشتی!
    و در جایی که باقی انگشت ها سیم های دیگه رو کاور میدن. نیاز به فشاد روی اون سیم ها نیست!
    اکشن بالا هم تاثیر مخربی داره. و اینکه میتونی از سیم شماره پایین تر استفاده کنی!

7. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +580 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    در صورتی که با گرفتن باره مشکل دارید ابتدا با نیم باره تمرین کنید و بعد از تسلط روی نیم باره اقدام به گرفتن باره کنید.
    پیروز باشید

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  8. Shank

Shank Banned

امتیازات:
    +676 / 0 / -1
    نرم افزار:
    flstudio
    سلام دوستان...
    بنده هم همچین مشکلی داشتم و در مورد مشکلم براتون توضیح میدم هم راهنماییم کنید و هم شاید به درد دوستمون هم بخوره.:
    انگشتان دست بنده تقریبا فرم خاصی دارن و به حالت عادی وقتی که دستم رو صاف نگه میدارم اولین مفصل انگشتم(از طرف کف دست) یه مقداری جلو میاد و مثل اینه که انگشتم شکم داره :d
    ببه همین علت بنده توی همچین آکورد هایی رو ساز کلایسک(که دسته ی مسطح داره)واقعا مشکل پیدامی کنم ...
    اما برای حل این مشکل تلاش کردم که آکورد های باره دار رو با کنار انگشتم بگبرم و تا الان هم نتیجه گرفتم...
    نظرتون چیه؟؟؟

9. siavash78

siavash78 عضو سایت

امتیازات:
    +216 / 0 / -0
    نرم افزار:
    این کار اگر درست متوجه شده باشم منظورت رو درسته و استاندارد محسوب میشه و تکنیک غلطی نیست.
    اما در کل کسانی که گیتار الکتریک یا آکوستیک سیم فلزی می نوازند به دلیل عادت به نکی که ردیوس داره براشون گرفتن باره روی ساز کلاسیک مشکل میشه.
    راستش من معتقدم نوازندگان الکتریک اصلا نباید به ساز کلاسیک دست بزنند.

پ ن: نظر شخصی.

• خوشم اومد خوشم اومد x 3
  10. Hamd

Hamd عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    سلام دوستان...از همه ی راهنمایی هاتون ممنونم...گفتم یه سوالی ازتون بپرسم اما بعد گفتم نه...بعد دوباره گفتم پرسیدن عیب نیست ندانستن عیب است!
    دوستان من تقریبا دیگه آکوردهای باره دار را واضح میتونم بزنم...اما یک سوال پیش اومد:
    من وقتی آکورد را میگیرم مثلا آکورد فا ماژور را انگشت 2 ــم به سمت چپ متمایل میشه...میخواستم بپرسم این یه امر اشتباه هست یانه؟؟؟

11. siavash78

siavash78 عضو سایت

امتیازات:
    +216 / 0 / -0
    نرم افزار:
    حامد جان یه عکس بذاری بهتر میشه فهمید. اگر منظورت اینه که نوک انگشت های ۳ و ۴ با دسته گیتار تماس میگیرند ولی انگشت اشاره چنین نیست و مثلا بغل آن تماس میگیرد تکنیک اشکال دارد و باید بهبود پیدا کند. خصوصا اگر گیتار آکوستیک سیم فلزی مینوازید. (همین که عکسش را گذاشتید).
    اما اگر منظورتون اینه که انگشت اشاره کمی خم و مایل قرار میگیره چیز مهمی نیست. خصوصا اگر انگشت های شما خیلی کشیده یا خیلی کوتاه (نسبت به دسته گیتار) باشد. این خمیدگی در باره هایی که به سردسته گیتار نزدیک ترن بیشتر به چشم مباد معمولا.
    ...

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  12. Hamd

Hamd عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    نه من با انگشت اشاره مشکلی ندارم...اون انگشت 2 یعنی بعد از انگشت اشاره همون که از همه بزرگتره نا خوادآگاه تا انگشت اشاره را روی باره میزارم
    به طرف انگشت اشاره کج میشه...مثل اینه که دستم را کج گذاشتم روی دسته ی گیتار...
    و دوستان یه سوال دیگه من در موقع زدن آکوردهای باره دار خیلی زود دستم با 2 تا دونه تعویض خسته میشه و تواناییم را از دست میدم...مشکل از کجاست؟؟؟:smile (14):

13. hamed_yazdani

hamed_yazdani عضو سایت

امتیازات:
    +611 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    میشه بگی مثلا توی چه اکوردی! اگه عکس هم بتونی بگیری دوستان خیلی بهتر میتونن کمک کنن!
    در مورد خسته شدن هم یه کم تمرین و مداومت میخواد. نمیدونم چند وقته نوازندگی میکنید ولی اگر اولشه این خسته شدن طبیعیه!

14. siavash78

siavash78 عضو سایت

امتیازات:
    +216 / 0 / -0
    نرم افزار:
    میبخشی منظورم انگشت سبابه بود (نه اشاره).
    در این مورد همون طور که عرض کردم اگر در آکوردهایی باشه که به سر دسته گیتار نزدیک هستند (و در پایین دسته خیلی کمتر بشه) و همچنین میزان این خمیدگی غیر عادی نباشه مشکل خاصی نیست. احتمالا انعظاف انگشتان شما زیاد نیست و کم کم بر طرف میشه.
    اما باز هم تاکید می کنم که به شرط اینکه گیتار شما کلاسیک باشد. یعنی گیتار الکتریک یا آکوستیک با سیم فازی نباشد. زیرا این ۲ ساز که عرض کردم دسته باریک تر و کم عرض تری دارند و این دسته ردیوس هم دارد که باره گیری را بسیار آسان می کند و نباید انگشت شما دچار این حالت شود.

15. Hamd

Hamd عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    با همه ی آکوردها مخصوصا با F.اینم عکس:
    آکورد های باره دار-14073393958821951747.jpg ببخشید اگه یه کمی کم واضح است.:smile (7):
    در مورد اینکه چند وقته نوازندگی میکنم خرداد ماه میشه 1 سال یعنی الآن تقریبا 8 ماه و خورده ای هست.
    گیتارم کلاسیکه...با این عکسی که گذاشتم شما هم سیاوش جان میتونی یه نظر بدی...

16. siavash78

siavash78 عضو سایت

امتیازات:
    +216 / 0 / -0
    نرم افزار:
    حامد جان فقط انگشت سبابه اشکال ندارد، تکیه گاه دست چپ شما یعنی انگشت شست شما و همچنین مچ دست شما (طبق این عکس) اشتباه قرار گرفته اند.
    باید مچ دست را بیشتر خم کنید و انگشت شست را روبروی انگشت اشاره (که با آن باره میگیرید) قرار دهید. الان چون با موبایل پاسخ میدم نمی تونم عکس بگذارم. ولی باید هر چه سریعتر روش استاندارد را برگزینید و از ادامه تمرین به روش نادرست اجتناب کنید. تمرین های پاور فینگر هم برای رفع ایت مساله مفید هستند.

17. Hamd

Hamd عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    یعنی کلا همه اشتباه هست دیگه...:smile (16):
    خوب شما آقا سیاوش اگه متونید تمرینی که گفتید را بیشتر براش توضیح بدید...یه ذره برید تو عمق مسئله...

18. Harmony

Harmony عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +580 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    سعی کنید استایل دستتون بیشتر شبیه این عکس باشه:
    آکورد های باره دار-barrre.jpg
    ضمن اینکه سعی کنید از گریپینگ استفاده کنید.اصل اساسی در دست چپ که هنگام گرفتن آکورد باره ای اهمیت داره اینه که تمای فشار وارد بر سیم ها نه از طریق کشیده شدن دست و بازو بلکه از طریق حلقه زدن (Gripping) بدست بیاد.حلقه زدن یعنی اینکه فشار  شست و انگشتان بطور مستقیم در خلاف جهت همدیگه باشه.نکته حائز اهمیت دیگه صرف کمترین انرژی برای آکورد گیریه.
    به علت داشتن شیار در طرف داخلی انگشت ممکنه سیم ها به داخل این شیارها بروند و صدای ایجاد شده شفاف نباشد راه حل اینه که نیرو را به سمت جانبی انگشت(برای راست دستها سمت چپ انگشت) وارد کنید.
    پیروز باشید

• خوشم اومد خوشم اومد x 5
  19. Hamd

Hamd عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    یه کمی بیشتر درباره ی حلقه زدن توضیح بدید.من همین مشکل آخری که میگید ممکنه با گذاشتن باره یه سیم به داخل شیار بره سیم 2 برای من همین جوره...اگه میشه یه کمی هم در این مورد توضیح بدید...در ضمن من راست دستم...
    و دوستان از همتون ممنون...ولی ببخشید اگه یه کمی زیاد سوال میکنم چون من آدم سرسختیم و برای یه مشکل کوچیک دنیای موسیقی را رها نمیکنم...:smile (7):

20. Clapton

Clapton عضو سایت

شغل :
    عاشق موسیقی
    امتیازات:
    +288 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, FLstudio
    با سلام دوست عزیز
    دوست عزیزم منظور جناب هارمونی از گریپینگ ( یا همون حلقه زدن ) این هستش که شما وقتی یه آکورد باره رو گرفتی بتونی انگشت شصتت رو هماهنگ با انگشت اشاره ات ( سبابه ) جوری به پشت دسته بچسبونی که دقیقا اگر ساز رو از دستت بردارند بتونی همون حرکت رو دوباره انجام بدی و استیل دستت به هم نریزه ( به این کار اصطلاحا گریپینگ یا حلقه کردن دست می گن ) البته یه موصوع دیگه ای هم که هستش اینه که با گرفتن زیاد باره و تمرین زیاد روی اون و انواع ریتم های مختلف و شل و سفت گرفتن دست چپ برای پاساژهای مختلف به مرور زمان استیل گرفتن باره خود به خود وارد دستت میشه و خودت می فهمی که چطوری باید یاره رو به طرز صحیح بگیری.

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. آکورد باره دار

,
  2. آکوردهای باره دار گیتار

,
  3. majدر اکورد چیست؟

,
  4. اكورد های باره دار,
  5. راه هایی برای راحت گرفتن اکورد باره ای