آکورد شناسی و نحوه ساختن آکورد های سه صدایی

impartible

هنرمند
عضو سایت
3/8/09
235
334
63
35
تهران
همانطور که میدانیم که چند نت را همزمان می توان به ارتعاش در آورد ، اگر این نت ها در فاصله سوم یکدیگر باشند یا بشود آنها را طوری چید که فاصله سوم با هم بسازند ، به ترکیب حاصل آکورد می گوییم .
آکورد می تواند سه صدایی ، چهار صدایی و پنج صدایی باشد . دو نت ، تنها یک فاصله را می سازند در صورتی که برای داشتن یک آکورد باید حداقل سه نت داشته باشیم . در این بخش به شیوه ساخت آکوردهای سه صدایی ماژور ( Major ) ، مینور ( Minor ) ، کاسته ( Diminish ) و افزوده ( Augment ) خواهیم پرداخت .

1- آکورد سه صدایی ماژور ( Major ) : فاصله پایه تا سوم آکورد( تیرس آکورد ) ، فاصله سوم بزرگ و فاصله پایه تا پنجم آکورد ، فاصله درست است . به این آکورد آکورد کامل ماژور می گویند . به عنوان مثال آکورد دوماژور متشکل از نت های دو ، می و سل میباشد .
2- آکورد سه صدایی مینور ( Minor ) : فاصله پایه تا سوم آکورد ( تیرس آکورد ) ، فاصله سوم کوچک و فاصله پایه تا پنجم آکورد ، فاصله پنجم درست است . به این آکورد ، آکورد کامل مینور می گویند . به عنوان مثال آکورد دو مینور متشکل از نتهای دو ، می بمل و سل میباشد .
3- آکورد کاسته ( Diminish ) : فاصله پایه آکورد تا سوم آکورد ، سوم کوچک و فاصله پایه آکورد تا پنجم ، پنجم کاسته است . به عنوان مثال آکورد دو مینور کاسته متشکل از نتهای دو ، می بمل و سل بمل می باشد .
4- آکورد افزوده ( Augment ) : فاصله پایه آکورد تا سوم آکورد ، سوم بزرگ و فاصله پایه تا پنجم ، پنجم افزوده است . به عنوان مثال آکورد دو ماژور افزوده متشکل از نتهای دو ، می و سل دیز میباشد .

Nima Golestan

Gold User
11/6/09
1,879
333
83
36
شيراز
همان طور كه در قطعات موسيقي _ كه تا كنون آموخته ايم _ تجربه كرديم , آكوردهاي ماژور و مينور به لحاظ تاثيري كه روي صدا دهندگي و فضاي آهنگ دارند , از عناصر زير بنائي هستند .
اكنون ساختار اصلي آكوردهاي ر ماژور (D ) و ر مينور (Dm ) را بررسي مي كنيم :
الف ) هر دو آكورد در دو نت « ر » و « لا » مشترك هستند .
ب ) فاصله ر تا لا ( فضاي در برگيرنده آكورد ) « پنجم درست » است .

4dkw7zbrxbrs42e8u1tb.jpg

خوب ! وقتي پائين ترين ( پايه ) و بالاترين نت آكورد ( پنجم ) و فاصله بين آنها هميشه ثابت باشد , پس تنها نت وسطي ( سوم آكورد ) است كه تصميم مي گيرد آيا آكورد ماژور باشد يا مينور :

mreyf8r4x97ynbh8v3hk.jpg

به خاطر بسپاريم:

در آكورد هاي سه صدائي مينور , فضاي بين پايه آكورد و پنجم آن با فاصله ( سوم كوچك ) پر مي شود .
در آكورد سه صدايي ماژور , فضاي بين پايه و پنجم آكورد با فاصله ( سوم بزرگ ) پر مي شود .

ساختمان آكورد و نيز خواندن آنها از پائين به بالا صورت مي گيرد .

مثال سل ماژور ( G )

1 _ آكورد را با نام نت پايه مي نامند , كه در اينجا ( سل 1 ) است :

xt6szi5rxfz71lk0ft94.jpg

2 _ فاصله پنجم درست از سل 1 , نت ر 1 خواهد بود :

u6jhxycb5b8ekqa81w0s.jpg

3 _ براي اينكه آكورد ماژور باشد , بايد فضاي بين دو نت را با ( سوم بزرگ ) پر كرد كه در اينجا ( نت سي1 ) خواهد بود :

3vb1okuzssd4jt25h.jpg

4 _نتهاي آكورد را از پائين به بالا نام برده و مي خوانيم :

ر
سي
سل

uelaz3mnvmd9msrf1e7d.jpg

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران:

impartible

هنرمند
عضو سایت
3/8/09
235
334
63
35
تهران
با تشکر از Nima Golestan عزیز که درمورد آکوردهای سه صدایی مطالبی را اشاره کردند . به دلیل موجود بودن تالاری مشابه ،این موضوع به قسمت آکورد شناسی و نحوه ساختن آکورد های سه صدایی منتقل شد .
با تشکر .

26/4/12
24
5
3
تهران
این شکل نت ها ینی چی؟ چطوری تو اف ال پیاده میکنید؟ اصلا چطوری نت مینویسن؟

A.T.B

عضو سایت
25/2/11
648
146
43
jonoob
دوستان من 2تا آکورد دارم که درست متوجه نمیشم اینا چطور گرفته میشن توی کیبورد ببینید یه آکورد سه صدا هست به این صورت :

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif] D A+7 A

الان A+7 به چه معنی هست؟

و دومی به این صورت :

[/FONT][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]A E Bm

Bm که خودش 3 صدا هست حالا با A و E چطور خونده میشه و گرفته میشه؟

خواهش میکنم واضح توضیح بدین.

مرسی
[/FONT][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT]

A.T.B

عضو سایت
25/2/11
648
146
43
jonoob
واقعا کسی نیس به ما جواب بده؟ الان این چند روز هس که گذاشتم

Porya

Gold User
16/10/09
623
287
43
رشت انجلس
دوستان من 2تا آکورد دارم که درست متوجه نمیشم اینا چطور گرفته میشن توی کیبورد ببینید یه آکورد سه صدا هست به این صورت :

[font=tahoma, arial, helvetica, sans-serif] d a+7 a

الان a+7 به چه معنی هست؟

و دومی به این صورت :

[/font][font=tahoma, arial, helvetica, sans-serif]a e bm

bm که خودش 3 صدا هست حالا با a و e چطور خونده میشه و گرفته میشه؟

مرسی
[/font][font=tahoma, arial, helvetica, sans-serif][/font]

a , a7+ , d نت های یک اکورد نیستن ، توالی اکورد هستن . D و a که اکورد های رماژور و لاماژور هستن . A+7 هم لاماژور سون افزوده هست .

28/12/12
24
4
0
دبی
آیا با استفاده از آکورد میتوان نتهارا پیدا کرد؟
یعنی نت همان آکورد است؟

16/12/18
1
1
3
53

الان A+7 به چه معنی هست؟

و دومی به این صورت :

A E Bm

مرسی

[/FONT]
[doublepost=1544986828,1544986587][/doublepost]

الان A+7 به چه معنی هست؟

و دومی به این صورت :

A E Bm

مرسی

[/FONT]
سلام بزرگوار
مدت زیادی از سوالتون گذشته تونستین پاسخ دریافت بکنین یا نه؟
اگه پاسخ سوالتونو نگرفتین بفرمایین توضیحات کاملی رو براتون در مورد آکوردها در اختیارتون بزارم
موفق باشین