آهنگ سازی واقعا همینه ؟

شروع موضوع توسط Shahab SH ‏18/12/10 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک آهنگ سازی واقعا همینه ؟ تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. Shahab SH

Shahab SH عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, reason
    سلام دوستان
    من به عنوان کسی که هیچی از موسیقی نمیدونه و به جز گوش کردن آهنگ مثل بقیه آدما کار دیگه ای نکرده میخوام از همه شما دوستان که آهنگ ساختین و تنظیم کردین بپرسم که آهنگسازی اصلا یعنی چی ؟
    اینکه توی کاور آلبوم ها میخونیم مینویسه مثلا آهنگ ساز : محسن یگانه
    این یعنی چی ؟
    من از خیلیا می پرسم می گن که توی ایران 99 درصد کارها فقط ملودیه و همه حسی کار می کنن.
    اینکه کسی بیاد نت بنویسه واسه یه آهنگ و ... نیست.:smile (61):
    یه ملودی ضبط می کنن و بعدم یه آهنگ با کامپیوتر روش می ذارن که این کارو هر کسی با تمرین روی این نرم افزارها و بدون تسلط به نت خونی و نویسی میتونه انجامش بده .
    خودم دوست دارم آهنگ سازی رو شروع کنم .
    اما با این حرفا به نظر میاد اگر آهنگ سازی با کامپیوتر (مثلا اف ال استودیو) رو یاد بگیرم ، راحت تره.
    این درسته ؟
    یا بهتره نت نویسی و کارهای اصولی موسیقی که مثکه خیلی هم زمان بره و چندین سال طول می کشه تا تئوریش رو یاد بگیرم، رو اول انجام بدم و بعد برم سر کامپیوتر؟
    شما خودتون چطور شروع کردید و به نظرتون چطوری شروع می کردید بهتر بود ؟

2. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,095 / 3 / -3
    سلام.

ببینید دوست من راجب این مطالب بار ها در سایت توضیح داده شده چون خیلی حالا اومدن و مثل شما میخواستن تازه کار رو شروع کنند و سوالات مشابه پرسیدن.

و اما خود شما داری میگی اصولی خوب اوصول اینه که شما موسیقی رو یاد بگیری حالا میگی مثلا نه موسیقی رو یاد نگیرم برم نرم افزار یاد بگیرم.

چنین چیزی امکان پزیر نیست چون اون نرم افزار نیست که آهنگ میسازه شما هستی که با نرم افزار آهنگ میسازی در اصل اون یک ابزار هست برای آهنگساز و تنظیم کننده.

پس نرم افزار یک چیز جدا نیست موسیقی یک چیز دیگه این ها در کنار هم هستن.

حالا خیلی ها هستند که بدونه اطلاع از موسیقی به قول خود شما میاند و کمی کارایی این نرم افزار هارو یاد میگیرند و آهنگ میسازند.

یادتون باشه که چنین افرادی هیچ وقت و هیچ وقت آهنگساز نیستند و موفق نمیشند.

نرم افزار یک ابزار است برای آهنگساز و لازمه آهنگ سازی تئوری موسیقی هست.

امیدوارم موفق باشید

3. ilia_r

ilia_r آهنگساز عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +15 / 0 / -0
    نرم افزار:
    studio_one
    اگه به بهتر بودن اهميت ميدي دوست من برو نت نوشتن و خوندن رو ياد بگير و به يه ساز كاملا حرفه اي ياد بگير (ترجيها كيبورد يا پيانو) بعد بيا بشين پاي daw ها .
    اصولا هر چيزي از پايه شروع كردن جواب بهتري ميده نه فقط موسيقي . شما ممكنه با ياد گرفتن اف ال بتوني يه چيزايي بسازي !‌ولي آيا اون جيزي كه ميسازي اون جيزي هست كه تو ذهنت بوده و مي خواستي ؟‌ بدون علم خيلي احتمالش كمه كه بتوني .

4. Shahab SH

Shahab SH عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, reason
    ممنون از هر دو شما.
    دوست من ، برای شروع از گیتار شروع کنم، چطوره ؟
    کلا چرا پیانو ؟
    چون چیزی نمیدونم این سوال رو میپرسم.

یپس عنی همه آهنگسازای معروف داخلی از چاوشی تا خواجه امیری، اصولی موسیقی رو دنبال کردن و به این جا رسیدن ؟

یه سوال از هر دوی شما
    این اصولی یعنی همون بلد شدن نت نویسی و نت خونی؟
    من در کجا میتونم این کارو شروع کنم ؟ کجا یاد میده ؟
    کنسرواتور تهران این کارو انجام میده ه؟
    شما خبری از اینکه برنامه هاش چجورین و مدت زمانش چقدره ندارید ؟

ببخشید سوالام زیادن.
    خیلی ممنون از جواباتون.

5. Mahaam Farhang

Mahaam Farhang Recording Artist عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +144 / 0 / -0
    با سلام به دوستان عزيز
    يه چيزي تو اين تاپيك توجه مو جلب كرد كه لازمه دوستان عزيز تو محاوره هاشون به اين نكته توجه كنن.
    نرم افزارهايي كه ما براي ساخت موزيك ازشون استفاده ميكنيم (daw ها) ، نرم افزار آهنگسازي نيستن بلكه نرم افزار تنظيم موسيقي هستن.
    همين چيزاي كوچيكه كه باعث ميشه دوستاني كه تازه شروع ميكنن تو مسير اشتباه قرار بگيرن.
    دوست عزيز واسه آهنگ ساختن نيازي نيست كه شما نت بدونيد يا ساز بلد باشيد بلكه نياز هست شما يك قلب و ذهن آماده داشته باشيد . نياز هست شما از نظر زيبايي شناسي بتونيد يه اثر هنري رو تجزيه و تحليل كنيد . نياز هست كه شما با عشق نگاه كنيد و تمام زيبايي رو به شكلي ملموس وارد يه ملودي كنيد. حالا اين ملودي ميتونه رو يه شعر قرار بگيره يا اصلا يه موسقي بدون كلام باشه.
    اما واسه اين كه يك قطعه موسيقي داشته باشيم بايد يه نفر باشه كه براي آهنگ ما موسيقي بسازه و اين كار تنظيم كننده موسقيه.
    به نظرتون بهترين آهنگساز موسيقي بدون كلام كيه!!! "ياني؟" ميدنستيد وقتي ياني كنسرت معروف "آكروپوليس" رو روي صحنه برد حتي يه نت هم نميدونست . ميدونستيد پيانو رو تو خونه و بدون هيچ استادي ياد گرفت.
    ياني موسيقي نميدونست بلكه فقط پيانو بلد بود بزنه و به همين طريق آهنگ ميساخت.
    اينجا يه نفر بود كه براي آهنگهاي ياني موسيقي ساخت و در حقيقت و آهنگهاي ياني رو تنظيم كرد كه البته اين شخص تو اون كنسرت كسي نبود جز "شهرداد روحاني".
    البته چه بهتره كه وقتي وارد موسيقي ميشي به هر عنواني حتي ترانه سرا ، يه چيزايي از موزيك بلد باشي.
    اينم كه ميبيني مثلا مينويسن آهنگساز : محسن يگانه . تنظيم : شهاب اكبري به اين معناست كه محسن يگانه رو شعر ملودي گذاشته و شعرو آهنگين كرده و شهاب اكبري با اون آهنگ ، موسيقي ساخته و نت نوشته و نوازنده آورده و موسيقي رو ضبط كرده و ... .
    اميدوارم كمكي كرده باشم
    با تشكر...

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  6. Rooz-beh

Rooz-beh عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +146 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, reason
    واسه اینکه رابط شما و نرم افزارتون midi controller هست و شبیه پیانو هست

احسان خواجه امیری مسلما اصولی شروع کرده چون استاد تو خونش بوده:smile (29):

7. inferno

inferno مدیر تالار / مترجم تیم مدیریت مدیر تالار

امتیازات:
    +447 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    به زبان ساده

هر کسی می تونه آهنگساز باشه حتی اون مادری که برای بچه اش لالایی می گه

هر کسی نمی تونه تنظیم کننده باشه. یک تنظیم کننده ی خوب ویژگی هایی باید داشته باشه. یکیش ساز شناسیه. دومیش سبک شناسیه که این دو خودش بحث مفصلی داره. به عنوان مثال یک تنظیم کننده ی متال نمیاد توی تنظیمش از ساز فلوت یا تومبا مثلا استفاده کنه . (هرچند امروزا این چیزا هم بعید نیست)/

بعد هم یه نکته اضافه کنم. این روزا آدم انقد میشنوه فلانی پرودیسر موزیکه. یا مثلا اسم خودشونو میزارن پرودیوسر.

producer یه بحث جدایی است اصلا و کلا یه سری آدما دوس دارن با این اسم ها هی کلاس بزارن.

پیشنهاد می دم برای کلاس گذاشتن اگه دنبال یه اسم خارجکی هستند از اصطلاح indi استفاده کنن چرا که اکثر بچه های ایران خودشون مستقل کار می کنن.

حرف آخر
    اسم ها رو بیخیال شید. اول ببین درونتون چی میگه.بقیه اش حله

8. bamdad1359

bamdad1359 عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +583 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    به قول سیاوش قمیشی اکثر کسانی که اسم خودشونو آهنگساز می ذارن آهنگساز نیستن، آهنگ جور کن هستن، خیلی ها حتی با نرم افزارها هم خوب کار می کنن ولی آهنگشون طوریه که انگار یه ربات اونو ساخته. آهنگ جور کردن چه آسان، آهنگ ساختن چه مشکل! به نظر من موسیقی یادگرفتنی نیست، یعنی اگر کسی استعداد موسیقی نداشته باشه ممکنه تا یه سطحی بالا بیاد ولی از اون بالاتر نمیاد و مثلاً کریسی برگ نمیشه. همه دوست دارن خواننده بشن یا آهنگساز بشن، ولی بحث ژنتیک رو نباید دست کم گرفت، شاید استعدادشون جای دیگه ای باشه، مثلاً فوتبال.

9. Shahab SH

Shahab SH عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, reason
    دوستان خیلی ممنون از شرکت شما توی این بحث.
    پس ملودی سازی کار هر کسی هست ، اما تنظیم کننده کسیه که در واقع نت شناسه و موسیقی رو برای آهنگ میسازه .
    حالا واسه شروع بهترین ساز همون پیانوست ؟
    حالا من چطوری میتونم به سطحی برسم که خودم موسیقی رو بسازم ؟ و فقط یه ملودی ساز خالی نباشم ؟ جایی هست که اینا رو یاد بده ؟؟

10. amir_honarmand

amir_honarmand عضو سایت

امتیازات:
    +8 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ببینید دوست عزیز
    آهنگساز تعریف آکادمیک داره
    شما برای اینکه در جمع آکادمیک موسیقی بهتون بگن آهنگساز حتما بایستی کلاس های هارمونی و کنترپوان و ارکستراسیون و ساز شناسی و سلفژ و دستگاه ها و گوشه ها و ردیف و غیره رو گذرونده باشین
    اینکه شما با آزمون و خطا و بوسیله نرم افزار صدایی دلنشین بسازید و یک میلیون نفر عاشق اون صدای نرم افزاری بشن هیچ موقع به شما آهنگساز نمیگن و در مقابل اگر شما همه ی دوره هارو طی کنین و بعذ از 6 سال کسب دانش آهنگ top برای پاپ نسازین هیچ بنی بشره تحصیل کرده ای نمیتونه بهتون بگه شما آهنگ ساز نیستین..

11. Shahab SH

Shahab SH عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, reason
    درست !
    حالا من چطوری و توی کجا میتونم اون دوره های :
    کلاس های هارمونی و کنترپوان و ارکستراسیون و ساز شناسی و سلفژ و دستگاه ها و گوشه ها و ردیف و غیره رو
    یاد بگیرم ؟؟؟
    همه کلاسهای موسیقی اکثرا ساز یاد میدن
    من همچین چیزایی رو ندیدم
    به خاطر همینه که همش این سوال رو می پرسم!

12. inferno

امتیازات:
    +447 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    امیرجان من با نظرت مخالفم.
    اول توضیح بدم، عالی ترین حالت ممکن ،همون چیزیه که شما میگید وبهتره که تحصیلات آکادمیک باشه. اما اینو باید در نظر گرفت که موسیقی اول هنره بعد علم. شما اگه سالیان سال دانش موسیقی رو کسب کنید و بعد نتیجه ی کار شما چیزی باشه که در هیچ محفلی (چه عوام و چه خواص) جایی نداشته باشه شما در واقع آب در هاون کوبیده ای.

خیلی از بزرگان موسیقی هستند که اول کار ارائه دادند و بعد سوادشون رو بالا بردند.

دقیقا مثل اینکه یکی لیسانس زبان بگیره بعد بهش بگن بیا دو کلوم حرف بزن یا دو خط بنویس نتونه ولی بگه من لیسانس زبان دارم.

13. inferno

امتیازات:
    +447 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    ماشاله شما که تو قلب ایران هستید چرا اینجوری می گی؟ اکثر همون آموزشگاه هایی که ساز یاد میدن از این کلاس ها دارن ولی جایی رو انتخاب که استاداش استاد باشن ...

ساز هم هر چی دلت می خواد یاد بگیر . اما اگه با نرم افزار می خوای کار کنی کیبورد (به عنوان کنترلر) بلد باشی خیلی کمکت می کنه

14. Shahab SH

Shahab SH عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, reason
    دوستان
    یه چیزی من شنیدم
    یکی از دوستانم می گفت که الان کیبوردی هست که به کامپیوتر وصله و وقتی شما کلیدهاش رو فشار میدید روی کامپیوتر نتش رو مینویسه و نیازی نیست که شما حتما نت نویسی بلد باشید.
    همینکه یکی از دوستان هم گفت:
    این چطوره ؟
    اینم یاد بگیرم خوبه ؟

15. Rooz-beh

Rooz-beh عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +146 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio, reason
    دوست عزیز قید آهنگسازی و تنظیم بدون دونستن نت رو بزن
    اگه نت بلد نباشی چجوری میخای آکورد بنویسی؟هارمونی رو چکار میکنی؟! اون وقت نمیتونی روی ملودی که ساختی آکورد بزاری و خیلی مشکلات دیگه که توی همین سایت هم کم نیست از این دست مشکلات

شما کیبورد یاد بگیر بعد باید کلی وسایل بخری واسه تنظیم

اگه میدی کنترلر بخری یه کارت صدا هم باید بگیری و کلی خرجت میشه

کیبورد بگیر کارکن ببین اصلا علاقه ای به موسیقی داری؟

16. amir_honarmand

amir_honarmand عضو سایت

امتیازات:
    +8 / 0 / -0
    نرم افزار:

دوست گرامی من اول اشاره کردم تعریف آکادمیک
    این مثال آب در هاون کوبیدن اصلا برای توضیخاتی که من دادم صدق نمیکنه
    شما ممکنه بدون طی کردن دوره های ذکر شده با ملودی بازی کنین و کاری رو بسازین که همه بپسندن اما این دلیلی برای آهنگساز بودن نیست
    این تعریفش کار بازاری ساختن هستش چیزی که عموم مردم با اون ارتباط بر قرار میکنن و برای ورود و فعالیت تو این بخش هیچ نیازی به خوندن هارمونی مدال والتر پیستون یا ارکستراسیون کنت کنان نیست! فقط یه Pc میخواد همراه با بازی با ملودی ها و آکوردها(اگر ذوق هم چاشنیش بشه زودتر جواب میده)
    اما برای نامیدن یک فرد به عنوان آهنگساز حتما بایستی این کتاب هارو خونده باشه
    در نقض حرف خودتون کسی که لیسانس زبان داره حتی اگر دو کلمه نتونه حرف بزنه (این مثال خودش جای تامل داره) آیا میتونین بهش بگین تو لیسانس نداری؟! اون فرد صلاحیت داشتن مدرک و با pass کردن 144 واحد درسی و نمره گرفتن بیش از 35 استاد بدست آورده!
    حالا اونور مثال:
    کسی رو که سواد آکادمیک نداره اما خوب صحبت یا ترحمه میکنه به خودمون اجازه میدیم بگیم از دید ما مثل یک لیسانس مترجمی به متون آشناست

آیا ما اجازه داریم سواد کسی رو که اساتید تاییدش کردن زیر سوال ببریم؟

17. inferno

امتیازات:
    +447 / 1 / -0
    نرم افزار:
    cubase, nuendo, reason
    دقیقا باید سواد همچین آدمی رو زیر سئوال برد. معنی نداره کسی درس خوانده باشه ولی چیزی بارش نبوده باشه. مطمئنا باید تو سوادش شک کرد.

18. POORYA PLAY OUT

POORYA PLAY OUT Banned

امتیازات:
    +20 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, reason
    به نظر من اهنگسازی در دحله اول فقط استعداد مگه اولین اهنگساز قرن اموزش دیده ندید دیگه چون هیچکی نبوده بهش بگه
    خودش استعداد داشته و از تجربیاتی که کرده قوانینی رو پایه گذاری کرده پس این قوانین به دست استعداد ساخته شده
    البته من منکر اموزشهای اکادمیک نمیشم فقط می خوام بگم اگه داری استعداد رو و با استعداد تجربه یه چیزای رو میدونی اموزشهای اکادمیک هم همین چیزا
    رو میگه فقط یه خورده کاملتر اما اگه نداری بهتر این دورها رو بگذرونی
    مثلا به قول دوستمون یانی این همه اثار رو از کجا اورد از استعداد و پشتکار نه از اموزشهای اکادمیک
    اما مثله یانی تو 2000000نفر یکی پیدا میشه اون هم شاید تو باشی یا نباشی

19. amir_honarmand

amir_honarmand عضو سایت

امتیازات:
    +8 / 0 / -0
    نرم افزار:
    اگر اینطوری که میگین باشه پس باید در همه ی دانشگاه ها و دانشکده هارو ببندن!
    هر کسی هم میخواد وارده شاخه ای از دانش بشه بره خودش تجربی یاد بگیره!
    این وضعیت اگر از اول تاریخ اینجوری که شما میگین پیش میرفت هنوز بشر در خم کشف چرخ مونده بود...

20. LIEBERT

LIEBERT عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, cubase, flstudio
    همیشه تعادل حرف اول رو میزنه.هردو باید به اندازهی کافی باشن تا یه کا عالی در بیاد.با تشکر.

بارگذاری...