آهنگ سازی موسیقی سنتی ایرانی

شروع موضوع توسط alireza554 ‏27/6/16 در انجمن گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی

تاپیک آهنگ سازی موسیقی سنتی ایرانی تالار گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی در persian-music.org.

1. alireza554

alireza554 عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    سلام ،
    من الآن حدود 2 سالی میشه که سه تار رو زیر نظر استاد آموزش دیدم ، کتاب تئوری موسیقی پرویز منصوری رو هم تا نیمه (گام و تونالیته) زیر نظر استاد کار کردم.

الآن قصد دارم روی آهنگ سازی موسیقی سنتی کار کنم. اما یک سری مشکلاتی دارم ، اغلب راهنمایی هایی که در این تاپیک ها میشه در مورد سبک هایی مثل پاپ ، راک و امثالهم هست.
    من طبق مطالعه هایی که توی این انجمن کردم فهمیدم که باید تئوری موسیقی رو خوب آموزش دید و ترجیحا مقداری به پیانو مسلط بود. میخواستم ببینم برای آهنگ سازی موسیقی سنتی هم من باید برم پیانو یاد بگیرم!؟
    ممنون میشم یک راهنمایی کلی به من بکنید که برای آهنگ سازی موسیقی سنتی دقیقا باید چه راهی رو برم!؟

2. ali salmanpoor

ali salmanpoor عضو سایت

شغل :
    مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +100 / 1 / -1
    نرم افزار:
    cubase
    سلام و درود بر شما
    آهنگ سازی موسیقی سنتی ایرانی اولین چیزی که لازم داره دانش ردیف هست.
    یعنی شما باید با ردیفهای موسیقی ایرانی آشنایی کامل داشته باشید. این اولین و مهمترین چیزی هست که یک آهنکساز باید داشته باشه. و چیزهای دیگه....

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. alireza554

alireza554 عضو سایت

امتیازات:
    +4 / 0 / -0
    سپاس از شما
    میشه یک راهنمایی جامع کنید!؟ فکر میکنم سوال من سوال خیلیها باشه و نیاز به پاسخ جامعی از طرف اساتیدی مثل شما داره.
    من نیاز به یک سیر کلی از ابتدا تا انتها دارم که بتونم در اون مسیر پیش برم.
    همانطور که برای آهنگسازی جهانی توصیه میشه تئوری موسیقی ، سلفژ ، هارمونی و... به ترتیب یاد گرفته بشه برای موسیقی سنتی کدام یک از اینها باید یاد گرفته بشه!؟ مثلا تا جایی که اطلاع دارم هارمونی اصلا به معنای واقعی در موسیقی سنتی ایرانی وجود نداره.

ممنون از لطف شما

4. ali salmanpoor

ali salmanpoor عضو سایت

شغل :
    مدرس موسیقی
    امتیازات:
    +100 / 1 / -1
    نرم افزار:
    cubase
    موارد ریاد هست اما یکی دیگه رو هم اشاره میکنم.شما باید نسبت به سازهای ایرانی آشنایی کامل داشته باشید در مرحله بعد.یعنی اینکه بدونید وسعت صدای مثلا ساز سه تار یا تار یا سنتور چقدر هست.... قابلیتهای سازهای ایرانی رو باید بدونید.کمبودهای سازها رو بدونید. کدام ساز رو میشه کنار کدام ساز قرار داد. مثلا وقتی شما دارید در فلان دستگاه یا آواز آهنگ میسازید و کوک شما ( سل ) هست کدام سازهارو کنار هم میتونید قرار بدید؟چه سازی محدودیت داره و نمیشه از اون استفاده کرد؟ تا بتونید یه تنظیم خوب روی آهنگی که ساختید انجام بدید.. و نکات دیگر. سوالی داشته باشید در خدمت هستم.
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏28/6/16, تاریخ ارسال پست اول: ‏28/6/16 ---
    تمام این مواردی که اشاره کردید رو برای آنگسازی موسیقی ایرانی باید بدونید. اما فرق آهنگسازی در موسیقی سنتی اینست که سما تا اشراف کامل به نغمات مو گوش ها و تیکه های موسیقی ایرانی نداشته باشید نمیتونید آهنگی بسازید که درست و دلنشین باشه. مثلا اگر در دستگاه شور آهنگ میسازید و اشراف به گوشه های شور نداشته باشید ناخودآگاه ممکنه به آواز ابوعطا وارد بشید یا دشتی یا هرکدام از مشتقات شور. هرچند خیلی از دوستان که به این مشکل میرسند در انتها میگن آهنگ ما مرکب بود !! اما نمیدونند که مرکب نوازی و مرکب خوانی هم اصول و قواعد خودش رو داره...!
    --- \پست های متوالی ترکیب شد, ‏28/6/16 ---
    بنا براین شما در ابتدا وقت بگذارید برای فراگیری کامل ردیف. بعد تیوری موسیقی رو خوب یاد بگیرید. سازهای موسیقی ایرانی رو خوب بشناسید. سلفژ رو در کنار این ها کار کنید تا قدمی محکم بردارید به سمت ساختن اصولی آهنگهای ایرانی.در این میان از فراگیری هارمونی هم عقب نمانید دوست من.

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
بارگذاری...