آهنگ سازی زیر نظر استاد

شروع موضوع توسط mili1 ‏22/7/12 در انجمن گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی

تاپیک آهنگ سازی زیر نظر استاد تالار گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی در persian-music.org.

1. mili1

mili1 عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    سلام به همه دوستان و اساتید زحمت کش پرشین موزیک

باور کنین هر چی سرچ کردم به نتیجه نرسیدم یا اون چیزی ک منو قانع کنه پیدا نکردم.ببخشید
    اساتید گرامی سوالای زیادی منو گیج کرده ک خواب و خوراک رو ازم گرفته اصلا مغزم :smile (37): شده
    .
    .
    .
    من به میزبان daw ک کار میکنم تسلط دارم و همچنین به تعدادی sinthysizer .
    مطالب میکس و مسترینگ سایت رو خوندم و کار کردم.بنظرم در حدی که میدونم فعلا کافی باشه

مشکل من آهنگسازیه.
    تئوری موسیقی رو خوندم ولی برام گنگه
    منظورم اینه ک نمیدونم کجا و چطور استفاده میشه.!!!
    آیا
    مباحث (آکوردنویسی.نوشتن ملودی و خط بیس.لیدها.پاساژهاو...) مربوط به آهنگسازی نمیشه؟
    .
    .
    .
    شما منو راهنمایی کنین چیکار کنم
    .
    .
    .
    یعنی میگین پیش استاد...؟؟؟

با تشکر.

2. mohammad joodi

mohammad joodi عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +197 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    ببینید تئوری الفبای موسیقی هست
    شما وقتی الفبا رو یاد بگرید با تمرین میتونید دیکته بنویسید (کاور کنید)
    و هر کسی که الفبا رو یاد بگیره نمیتونه نویسنده (اهنگساز)باشه
    اهنگسازی مثل نویسندگی می مونه که شما باید الفبا رو با یک سری قانون و قوانین تبدیل به اهنگ کنید
    اگه تئوری رو یاد گرفتین برین سراغ هارمونی
    و این که در تمام بخش های اموزش موسیقی استاد خیلی می تونه کمک کنه

• خوشم اومد خوشم اومد x 4
  3. فردین2

فردین2 عضو سایت

امتیازات:
    +70 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    دوست عزیز سلام مطالبی که گفتی مربوط به اهنگسازی نیست بلکه مربوط به تنظیمه و برای این کار هم باید یکی تجربه داشت یکی پشت کار واستعداد و حتما هم یک استاد خوب میتونه 70 تا80 درصد تاثیر داشته باشه
    عجول نباش گر صبر کنی...
    موفق باشی

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  4. mili1

mili1 عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    ممنون از دوستان خوبم

ببینید تو سایت مطالب راجب هارمونی زیاده
    مشکل من اینجاس ک نمیدونم چطوری چیزایی ک راجب هارمونی میدونم رو روی موزیک اجرا کنم
    .
    .
    .
    من برای اینکه بتونم سبک house کار بسازم و از پلاگین به جای سازهای instrumental استفاده کنم آیا بازم باید هارمونی قوی ای بلد باشم؟

نوشتن خط بیس و ملودی مگه جزء آهنگسازی نیست؟

5. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    سلام دوست عزیز . شما هدفت از هارمونی و تئوری موسیقی چیه ؟ این خیلی مهم هست . شاید پاسخ شما آهنگسازی باشه اما خوده واژه آهنگسازی به چند شاخه تقسیم میشه . شما اگر هدفت ایجاد یه موسیقی الکترونیکی هست هارمونی و تئوری موسیقی به شما کمکی نمیکنه مگر در جاهایی خیلی محسوس اونم به شرط اینکه شما به مراتب بالایی از هارمونی و تئوری موسیقی رسیده باشی و بتونی یه سری قوانین رو تو موسیقیت مثل مودلاسیون و . . انجام بدی که من بعید میدونم شما از پس این کار بر بیایی . ولی بیشتر حدود 90 درصد استفاده هارمونی در آهنگسازی کلاسیک به کار میره .

اما من به شما پیشنهاد میدم اگر هدفتون موسیقی الکترونیک هست ساز خوب زدن + کمی مطالعه به تئوری موسیقی + گوش سالم و تمرین و تجربه کافی باشه . . سعی کنید اطلاعاتتون رو درباره اکوردها بیشتر کنید . موفق باشید

6. فردین2

فردین2 عضو سایت

امتیازات:
    +70 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    ببینید mili1 عزیز اینهایی که گفتین بیشتر سلیقه ای هست یعنی شما باید خودتون یه قطعه فراز یا هارمونی رو خلق کنید پس از چیزی نترسید اهنگ بنویسید بسازید اگه خوب نشد delete
    به همین سادگی

7. mili1

mili1 عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    یاد گرفتن ی ساز چه کمکی میتونه به موسیقی الکترونیک کنه؟دقیق تر بگید تا بهتر متوجه بشم
    .
    .
    .
    در ضمن نگفتین از تئوری موسیقی چطور میشه تو پروژه ها استفاده کرد؟

8. Porya

Porya عضو سایت Gold User

امتیازات:
    +276 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, sonar

عذر میخوام میتونم بپرسم این فتوا از کِی و توسط چه کسی صادر شده ؟! البته اگه منظورتون از موسیقی الکترونیک صرفا بازی کردن با نرم افزار نباشه . واین که در 100 درصد آهنگ هایی که تا به امروز ساخته شده ، هارمونی به کار گرفته شده مگر این که اهنگ ، فقط یک خط ملودی باشه .

دوست عزیز ساز زدن ، تئوری موسیقی ، هارمونی ، سلفژ و ... همه این ها باعث میشه شما درکتون از موسیقی بالا بره . شما نمیتونید بگید که خب من الان به مرحله ای از ساخت اهنگ رسیدم که باید از هارمونی استفاده کنم پس برم هارمونی یادبگیرم و بعدش نوبت ساز بندیه پس بعدش برم ساز بندی یاد بگیرم .
    شما اول باید تمام مرحله های موسیقی رو یاد بگیرین و با درکی که از اون ها به دست آوردین شروع به ساخت موسیقی کنین .

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  9. mili1

mili1 عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    مثلا من تو سایت چیزایی در مورد نحوه پیدا کردن آکور از وکال رو مطالعع کردم
    ولی عملا نتونستم موفق به اینکار بشم
    .
    .
    .
    مشکل اینجاست چیکار کنیم ک دانسته های تئوری رو تبدیل به عملی کنیم؟؟؟

10. Porya

Porya عضو سایت Gold User

امتیازات:
    +276 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    این برمیگرده به همون درک شما از موسیقی . برای تقویت عمل کردنتون باید عمل کنین ! ساز زدن و انالیز کردن موسیقی های دیگه بهتون میتونه کمک کنه .
    در ضمن اکورد و استفاده از اون ها هم مربوط به مبحث هارمونی هست .

11. mili1

mili1 عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    برای تقویت علم هارمونی به نظر شما بنده نیاز به استاد دارم؟
    .
    .
    .
    یا اینکه با انالیز کردن موسیقی های دیگه به کارم ادامه بدم؟کاور ... ریمیکس... میدی...سورس...
    .
    .
    .
    چرا حتما باید ساز بلد باشم؟باور کنین دلیل منطقی واسش پیدا نکردم

12. Porya

Porya عضو سایت Gold User

امتیازات:
    +276 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    اگه شرایطشو دارین حتما پیش یک استاد خوب تعلیم ببینین چون سرعت یادگیری چندین برابر بیشتر میشه .

عرض کردم که ، تمرین کردن با ساز باعث میشه درک موسیقیاییتون بالا بره و همچنین تو ساخت آهنگ خیلی کمکتون میکنه .
    پیشنهاد میکنم اگه واقعا میخواین پیشرفت کنین به جای بهونه پیداکردن برای خالی کردن بار سختی ساز زدن از شونه هاتون ، به فکر سختی کشیدن باشین .

13. mili1

mili1 عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    از نظر شما چه سازی یاد بگیرم ک کارایی زیادی تو سبک house داشته باشه وهم احتیاج ب کلاس های زیاد نداشته باشه؟جون از لحاظ بودجه ب مشکل میخورم
    .
    .
    .
    کیبرد... گیتار...؟

14. Porya

Porya عضو سایت Gold User

امتیازات:
    +276 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    کیبورد برای کار شما مناسبه .

15. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    پوریا عزیز اگر موسیقی الکترونیکی رو سراغ دارین که توش از هارمونی تمام و کمال استفاده شده در ایران نام ببرید من دانلود کنم . مرسی . فقط صرفا جهت یادگیری خودم هست . منتظر پاسختون هستم

16. Porya

Porya عضو سایت Gold User

امتیازات:
    +276 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    من نمیدونم تعریف شما از هارمونی چیه و کدوم دسته از موسیقیه الکترونیکه که توش از هارمونی استفاده نمیشه . یعنی منظورتون اینه شما اهنگی سراغ دارین که توش از اکورد استفاده نشده ؟ توالیه اکورد توش وجود نداره ؟ چند نت مختلف از چند منبع صوتی مختلف همزمان به صدا در نمیان ؟ بیس ، وکال و کل آهنگ رو همراهی نمیکنه ؟ برای صدای خواننده هارمونی گذاشته نشده ؟ و....
    من تا به حال هر موزیک الکترونیکی که شنیدم توش از هارمونی استفاده شده .

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏24/7/12
  17. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase
    من شاید منظورم رو بد رسوندم . ببینید من تعریفم از هارمونی این هست که قانون صحیح حرکت آکوردها البته من خودم در درجه ی بالای هارمونی و آهنگسازی نیستم اما تا جایی که من هارمونی رو دارم ادامه میدم قوانین و خطا ها مثل کادانس ها مودلاسیون ها یا ابتدایی ترین خطاها مثل اکتاو ها و یا پنجم ها و حتی آکوردهای 4 صدایی هم خیلی از اهنگسازها در ایران رعایت نمیکنن . البته آهنگسازهای حرفه ای در ایران آکوردها رو به خوبی میشناسن اما باز من فکر نکنم حرکت های آکوردیشون رو نت و اصول باشه و بیشتر حسی هست . از اونجایی که ملودی در ایران بخصوص در آهنگسازی های الکترونیک حسی هست در نتیجه هارمونی و استفاده از اون یه چیزه غیره ممکن هست مگر خط ملودی کاملا صحیح باشه که نیس و باز برمیگردیم به همون حسی بودن ملودی . هرچند فراگیری هارمونی در امر اهنگسازی کاملا ضروری هست در هر سبکی اما من فکر نکنم بلخصوص در ایران بجز چند نفر که واقعا کارشون رو بلد هستن از هارمونی به طور کامل استفاده کنن بلکه تو موسیقی بخشی از هارمونی رو به کار میگیرن .

به نظر من نمیشه اسم آکورد و یا مجموعه ای از چند صدا باهم رو هارمونی نام گذاشت . همونطور که در ایران واژه آهنگسازی شده ملودی سرا و همه کار تنظیم کننده هست . درصورتی که به نظر من آهنگساز خودش یه واژه کامل هست و فراتر از یه ملودی

18. mili1

mili1 عضو سایت

امتیازات:
    +31 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود
    به نظر شما میشه به جای کیبورد از میدی کنترولر استفاده کرد؟
    آخه کیبورد یکم قیمتش بالاست
    .
    .
    .
    در ضمن استادان یا مراجع آموزشی میتونن آموزش آهنگسازی ای ک با کیبورد به هنرجو هاشون میدن رو با میدی کنترولر هم آموزش بدن؟

19. Mizani

Mizani عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    با سلام، من یه سوال داشتم که ممنون میشم راهنماییم کنید:
    من حدود هشت، نه سال هست که پیانو میزنم و تا الان وارد زمینه. یحرفه ای هم شدم. البته قابل ذکر است که بصورت آزاد یاد گرفته ام.

چند وقتی هستش که میخوام برم دنبال آهنگسازی و یه مشورتی از شما میخواستم.

اول ميخوام بدونم جايي يا شخصي رو ميشناسيد كه بتونه مشخص كنه آيا توي زمينه ي آهنگسازي استعداد دارم يا نه؟

دوم اينكه ميخوام بدونم آهنگسازي رو ميتونم مثل نوازندگي بصورت آزاد آموزش ببينم؟ يا اگر نياز به تحصيل داره يا پيشنهاد شما تحصيلات آكادميكه، دانشگاه آزاد رو پيشنهاد ميكنيد؟(چون الان در حال حاضر دانشجوي الكترونيك دانشگاه دولتي هستم و قاعدتا نميشه دو تا رشته دانشگاه دولتي رو همزمان ادامه بدم.)

20. aka-music

aka-music عضو سایت VIP

امتیازات:
    +5 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio, nuendo
    mili1 : آهنگ سازی جدا از همه دانستنی های موسیقی ( استعداد میخواد ) و بعد گوش قوی , الان شما میگی میخوام سبک House رو کار کنم در صورتی که

همین سبک House کلی شاخه داره مثل : Progressive house , Pop house , Deep house , Tech house , Disco house و.... دوباره اینا شاخه دارن

شما اول باید بدونی این ها چجوریه سبکشون و از همه مهم تر آنالیز کردن موزیک خیلی مهمه !!!

پیش نهادم به شما اینه اول : ببین چقدر از موسیقی میدونی , اول خودتو محک بزن یه موزیک انتخاب کن و شروع کن مثل اون رو ساختن با هر DAW و امکاناتی که داری , البته نمیتونی به این راحتی ها اونو در بیاری ولی سعی کن بتونی ! در حین کار کردن متوجه میشی که چه رتبه بندی وجود داره و یه موزیک ساختارش چیه !؟

در طول این مدت حتماً زدن با کی بورد رو یاد بگیر و اصلاً مهم نیست Korg pa800 داشته باشی یا یه Midi controller بیست تومنی !!!
    مهم نیست خودت کتاب میخونی یا استاد میگیری و ...

فقط تلاش کن ببین چقدر پشته کار داری ؟
    - - - - - - - - - -

عزیز شما یه پله جلویی , چون بلدی کیبورد بزنی و خیلی از چیز هارو میدونی ! ولی چیزهای دیگه رو نمیدونی !!!

اول باید ببینی از چه سبکی از موسیقی رو دوست داری؟

و بعد ببینی استعداد داری؟

بعد دنبال کنی ..

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران: ‏25/7/12
بارگذاری...