آهنگ سازی از سیر تا پیاز

شروع موضوع توسط plkco ‏31/1/14 در انجمن گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی

تاپیک آهنگ سازی از سیر تا پیاز تالار گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی در persian-music.org.

1. plkco

plkco عضو سایت

شغل :
    دانشجو
    امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    آقایون و احیانا خانوم ها سلام. یه سوال داشتم که فکر میکنم این سوال شونصد نفر دیگه مثله من هم باشه پس امیدوارم پاسخشم پر و پیمون باشه دیگه. عرض کنم که بنده 19 سالمه و از لحاظ دانش موسیقی تهی البته نه تهی تهی یه چیزایی سرم میشه. عاشق خوانندگی و آهنگسازی و تنظیم هم هستم .سازی هم نمیتونم بنوازم البته با این علاقه ای که چندین ساله در من وجود داره قصد کردم با قدرت یادگیری چند ساز و بعد از اون آهنگسازی رو شروع کنم.
    حالا فعلا خوانندگی به کنار برا آهنگ سازی و تنظیم یکی بیاد به من بگه چه مراحلی رو باید طی کنم؟ از الان چه آموزش هایی باید ببینم؟ چه کلاسایی باید برم ؟ چه سازهایی رو یاد بگیرم؟ کلا از سیر تا پیاز این قضیه رو بگه که من تو این فک کنم حداقل 5 یا 6 سالی که احتمالا باید آموزش ببینم چی کار کنم که بعد اون سالا یه آهنگ ساز و تنظیم کننده توپ از آب دربیام. لطفا راه رو نشون بدید و از تجربیاتتون به ما هم بگید صواب داره به مولا....

2. AliRezA Nasehi

AliRezA Nasehi کاربر با تجربه عضو سایت

امتیازات:
    +1,760 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    درود بر شما.
    سعی می کنم تمام تجربیاتم رو بهتون انتقال بدم.
    متولد اسفند 68.
    راهنمایی بودم که با گوش دادن آهنگ های Dj Aligator به خصوص آهنگ "تو رو می خوام" با صدای آرش لباف به موسیقی الکترونیک علاقمند شدم.
    12 سالم بود که یک روز رفتم مغازه سی دی فروشی و از فروشنده یه سی دی برنامه آهنگسازی خواستم و فروشنده بهم نرم افزار Dance Ejay رو داد و منم شروع کردم به کنار هم چیدن لوپ ها و فکر می کردم دارم آهنگ می سازم.
    همون موقع ها هم از این نرم افزار خوشم نیومد و احساس می کردم این نرم افزاره که داره آهنگسازی رو به سازنده دیکته می کنه و از طرفی هم از بعضی جا ها می شنیدم که مثلا حامد هاکان داره با این نرم افزار کار می کنه.
    خلاصه اون موقع کسی از اف ال و کیوبیس و پروتولز واسه من حرفی به میون نیاورد.
    بعد یک وقفه ی چند ساله و بعد از امتحان کنکور یه ساز گیتار خریدم و به مدت 3 سال گیتار کلاسیک، فلامنکو و پاپ زدم.
    تقریبا سه سال پیش بود که به با اف ال 8 آشنا شدم و دو تا کار اولم رو با گیتار در اف ال ضبط کردم.
    از کار سوم تا این لحظه همه کارام رو با اف ساختم و هیچ ساز زنده ای در کارهام استفاده نکردم.
    این تا اینجا که من کیم و از کجا شروع کردم از اینجا به بعد بریم سراغ تجربیاتی که می تونه به شما کمک کنه.
    اولین مشکلی که باهاش برخورد کردم این بود که من نمی تونستم واسه سبک های مختلف درامز بنویسم.
    واسه همین به فکر افتادم که ریتمم رو قوی کنم و چون نمی تونستم درامز بخرم رفتم و یک ساز ضربی ایرانی به اسم تنبک رو خریدم.
    شاید از خودتون بپرسید تنبک و درامز چه ارتباطی با هم دارن؟
    جواب هم اینه که هیچ ارتباطی با هم ندارن و فقط جفتشون یک ساز ریتمیک و غیر ملودیک هستند یعنی فقط می شه باهاشون ریتم نواخت نه
    ملودی.
    استنباط من این بود که اگر ریتمم رو قوی کنم می تونم هر ریتمی که می خوام و تو ذهنم شکل می گیره رو بسازم و اتفاقا استباط درستی هم بود.
    شاید وقتی خط های بالا رو بخونید پیش خودتون بگید خب پس من باید برم تنبک و گیتار یاد بگیرم؟
    پاسخ خیر هست و من راهای کوتاه تر رو به شما در سطور بعدی پیش نهاد می دم.
    اگر می خواین در مورد ریتم و ملودی به مشکل نخورید و در آغاز راه هستید اولین کاری که باید بکنید به اعتقاد من :
    1- یادگیری تئوری موسیقی
    اگر می خواین توانایی نوشتن ملودی هایی رو که در ذهنتون می آد رو داشته باشید
    2- یادگیری سلفژ ( کانتاتی، پارلاتی و دیکته موسیقی )
    اگر می خواین کارهاتون رو با سرعت بیشتر و کیفیت و زحمت کم تری رکورد کنید
    3- ساز عمومی ( یادگیری یک ساز کلاویه ای مثل کیبورد یا پیانو )
    اگر می خواین توانایی آکورد گذاری و ملودی ساختن روی ترانه ها رو پیدا کنید
    4- یادگیری هارمونی
    اگر می خواین کارهاتون رو به مرحله اجرا برسونید
    5- یادگیری نرم افزارهای موسیقی
    اگر می خواین توانایی ساختن موزیک در سبک های مختلف رو داشته باشید
    6- تنظیم
    اگر می خواین کارهاتون از نظر صدادهی شبیه کار های دیگران باشه
    7- میکسینگ و مسترینگ
    اگر می خواین وقتتون رو مثل من در این سال ها تلف نکنید و دور خودتون نچرخید
    اجرا کردن متد بالا. ( نظر شخصی ) :)
    موفق باشید.

آخرین ویرایش: ‏31/1/14
    • خوشم اومد خوشم اومد x 15
  3. si2music

si2music عضو سایت

امتیازات:
    +45 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, logic, wavelab
    به عقیده منم

همون

تءوری
    سلفژ
    هامونی

خودش کامل هستش

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  4. plkco

plkco عضو سایت

شغل :
    دانشجو
    امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    نرم افزار:
    flstudio
    up

5. M.J1991

M.J1991 عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +417 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason
    plkco جان ، اول اینکه بنظر من نوازندگی یه ساز پرکاربرد رو یاد بگیر حتما ... و مدتی نوازندگی کن و گوشت رو قوی کن و نت خونی رو ... سلفژ حداقل یکی دو ترم برو ... این کارا رو که کردی من بهت پیشنهادم اینه که آهنگ های غنی و پر مغز گوش بدی مخصوصا از کلاسیک ... ولی در کنارش اگه علاقه داری به سبکای دیگه اونارم گوش بدی و سعی کن متوجه شی چه الگوهای کلی ای دارن ...

توی این مدت احتمالا خودت خیلی روش های تمرین واسه خودت ابداع میکنی ... خیلی سخت نگیر ! فقط بنظر من آهنگسازی قلق زیاد داره که باید دستت بیاد

6. M.J1991

M.J1991 عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +417 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, reason
    فراموش کردم بگم که بعد از سلفژ حتما سری به کتاب های هارمونی بزن! ;) موفق باشی

7. عباس شمس

عباس شمس

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    خداکنه موفق بشی منم مثل شمام خیلی دلم میخا دباکسی اشناشم که کمکم کنه .... ولی متاسفانه همه بفکر دلار هستن نه عشق کاش میشدباکسانی کارکنم که بیشترازروی عشق کار کنند نه برای سرکیسه کردن دیگران

8. AliShahvali

AliShahvali

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    سلام به همه دوستان
    یه سوال دارم شاید خیلی مسخره باشه ولی کمک میکنه که اصلا برم طرف موسیقی و آهنگ سازی یا نه
    یه مربی سرود هستم و با توجه به نیازم احتیاج به آهنگ ساز دارم به جز قسمت خیلی کمی(تقریبا صفر) از تئوری موسیقی هیچ اطلاعات دیگه ای از موسیقی ندارم.
    اصل کار ما با ارگه. می خوام بدونم اگه بخوام از صفر شروع کنم و برم کلاس ارگ و آهنگ سازی برای رسیدن به یه حد مطلوب برای نوازندگی با ارگ و بعد هم ساخت آهنگ هایی برای سرود چه مدت زمان میبره
    مخصوصا اینکه به حضور ارگ توی تمرین هام نیاز خیلی فوری دارم

9. yousef yahooda

yousef yahooda عضو سایت

امتیازات:
    +32 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    بهترین پیشنهاد واسه افرادی که قصد دارند آهنگسازی یاد بگیرن . همه دوستان صحیح گفتن و بسیار خوب راهنمایی کردن اما از نظر من هرکسی با شنیدن اسم هارمونیک کنترپوان و سلفژ از موسیقی فراری میشه . ببین داداش اصلا خودتو اذیت نکن . یک راه عالی بهت میگم . برو کیبورد یاد بگیر. یه میدی کنترلر بخر در حد 500 تومن 4 اکتاو کافیه برو آموزشگاه کیبورد یاد بگیر کم کم همه چی میاد دستت. اگه پشتکار داشته باشی خیلی زود پیشرفت میکنی. موفق و پیروز

10. yousef yahooda

yousef yahooda عضو سایت

امتیازات:
    +32 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    در جواب دوستمون آقای شهوالی (اگه درست نوشته باشم) برادر عزیز کیبورد یاد بگیر همه چی حل میشه.

11. yousef yahooda

yousef yahooda عضو سایت

امتیازات:
    +32 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    دوستان آهنگسازی چیزی نیست که شما با کتاب یاد بگیرید . 1 درصد استعداد 99 درصد تلاش عملی(یادگیری کیبورد) و علمی(تئوری موسیقی). با کتاب نمیشه آهنگسازی و تنظیم و میکس و مستر یاد گرفت با اینکه کتابهای زیادی هم هستن اما با کتاب فایده ای نداره . حداقل واسه من اینجور بود. برای میکس و مستر هم باید بشینید کنار یک کار بلد و بهتون یاد بده

12. si2music

si2music عضو سایت

امتیازات:
    +45 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ableton, logic, wavelab
    دوستمون فک کنم کنم بیشتر زمان رو خاستن درسته؟

ببینید واقعا بستگی به خودتون داره ولی حد معمول کلاس ارگ بین یک سال نیم تا دو سال ( اموزشگاه ها) که خصوصی و فشرده هم میتونی کار کنی .......................... و اینم بگم برای این که حرفه ای بنوازی اون دیگه به تمرین و استدادتون ربط داره

اهنگ سازی هم که سلفژ هارمونی کنتر پوان ........... این چیزاست که میتونی هم با کلاس ارگتون یا حتی بعد اون بگزرونید که اونا هم تو اموزشگاها با تایم بیست دقیقه ایشون فک کنم یه دوسالی ببرن بیارنتون .............. ولی خوب کلاسای خصوصی هم هست که تو یه سال یاد بگیرید ولی هزینش بالاس حدودای جلسه ای 50 تا 60 تومن حالا پایین بالا

13. sorenasami

sorenasami

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    دوست عزیز اولین کاری که شما باید انجام بدی آموزش دیدن ساز هست.
    اول پیانو و گیتار رو شروع کن و به نظرم بهتره سریع سراغ سازهای دیگه نری. یکی از این دو باید ساز اصلی و تخصصی شما باشه. حتما هم نباید همزمان با هم شروع کنی. اونی که فکر میکنی بهش علاقه مندی و بیشتر دوست داری رو اول شروع کن.
    یه مدتی بعد از آموزش ساز برو کلاس تئوری موسیقی. مثلا سه ماه بعدش. از کتاب هم میتونی یاد بگیری اما از طریق کلاس سریعتر به درک بهتری میرسی.
    بعد از اینها.
    ساز رو که باید همینطور ادامه بدی. وقتی کلاس بری خودت متوجه میشی تا کی باید کلاس رفتن رو ادامه بدی.
    وقتی هم که کلاس تئوری موسیقی بری اونجا از طریق استادت با مباحث مختلف موسیقی و کاربردشون آشنا میشی. بعد از تئوری معمولا باید سلفژ یاد بگیری. بعد از اون هارمونی بعد کنترپوان و ...

اما یه مسئله ای هست.
    شما باید برای خودت مشخص کنی که چه نوع موسیقی میخوای کار کنی؟
    موزیکهای مردمی هستن که خیلی هم موفق بودن اما سازنده اونها تمام مباحث موسیقی رو تا آخرین سطح یاد نگرفته. با اطلاعات متوسطی از تئوری و هارمونی و چند ساز و مقداری ذوق و تجربه تونسته موزیکی زیبا بسازه که مردم استقبال کنند.
    البته وقتی شروع کنی به یاد گرفتن ساز و موسیقی اینا رو خودت متوجه میشی که باید تا کجا پیش بری و نیازهای خودت رو برطرف کنی.

اما موقعی که شما فکر میکنی آماده شدی و میخوای یه پروژه ساخت موزیک رو شروع و تمام کنی باید طرز کار با یه نرم افزار موسیقی رو یاد بگیری. مثلا کیوبیس. و دوره تنظیم موسیقی رو بگذرونی.

بعد از اون میمونه مسئله ضبط.
    برای ضبط موزیک دو حالت وجود داره.
    بخوای خودت یه استودیو داشته باشی. در این صورت باید کار صدابرداری و میکس و مستر رو یاد بگیری و باید دوره های آموزشیش رو بگذرونی و تجربه کسب کنی.
    حالت دوم اینه که بری به یه استودیو تا یه نفر دیگه کار صدابرداری و میکست رو انجام بده. ولی در این صورت هم بد نیست از صدابرداری و میکس در حد متوسط اطلاعات داشته باشی. چون این باعث میشه موقع ساخت موزیک تنظیم بهتری داشته باشی.

یه نکته دیگه که خیلی باید خیلی مراقب باشی اینه که وقتی میخوای کلاس و استادت رو انتخاب کنی در موردش خیلی تحقیق کن.

من سعی کردم تقریبا همه چیز رو خلاصه توضیح بدم امیدوارم مفید واقع بشه.

14. yousef yahooda

yousef yahooda عضو سایت

امتیازات:
    +32 / 0 / -0
    نرم افزار:
    FLstudio
    عذر میخوام ولی دوسال نمیخواد بری برا کلاس ارگ . شما طی شش ماه هم میتونی به هدفت برسی و اگه تلاش و پشتکار داشته باشی حتی کمتر از شش ماه. اگر جلسه ای 5 دقیقه هم باشه دوسال طول نمیکشه!!

15. AliShahvali

AliShahvali

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    مرکز آموزش موسیقی سدا به صورت مجازی و با استفاده از فیلم ارگ را اموزش میده به درد می خوره
    از این دوره ها استفاده کنم می تونم یاد بگیرم

16. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    اینو خود شما باید تایین کنید که براتون کار امد هست یا خیر.
    اگر احساس میکنید استعداد و قدرت یادگیریتون این قدر هست که مطالب رو میتونید از اون جا فرابگیرید خیلی خوبه و حتما اقدام کنید.
    اما اگر فکر میکنید با این نحوه ی اموزش باز هم یک سری مطالب براتون مبهم میمونند پس قطعا برای شما کار آمد نخواهد بود.

موفق باشید

بارگذاری...