آهنگسازی به روش خودم، نظرتون چیه ؟

شروع موضوع توسط Fate changed ‏30/8/10 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک آهنگسازی به روش خودم، نظرتون چیه ؟ تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    دوستان میخواستم ببینم من که فقط گیتار بلدم میتونم اینجوری آهنگ بسازم(منظور اصلیم اینه که پیانو بلد نباشم)

اینکه بیام بگم خوب من دلم میخواد توی آهنگم پیانو گیتار ویلن فلوت باشه و بعد واسه هرکدومش با گیتار ملودی بسازم و بدم به برنامه گیتار پرو و بعد خروجی میدی بگیرم و برم توی اف ال و میدی ها را بدم به اون ساز هایی که میخواستم(که ما آخر نفهمیدیم اسمش سمپله یا پلاگین؟؟؟)،
    البته خودم میدونم اینجوری کار خیلی طولانی میشه ولی خوب دیگه...

2. Soheyl

Soheyl عضو سایت

شغل :
    آهنگسازی ، تنظیم
    امتیازات:
    +65 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, protools
    سلام دوست عزیز
    ببین آهنگسازی روش های مختلفی داره باید ببینی خودت با چه روشی راحت تری این روشی که شما گفتی دقیقا روشیه که من تا 1 ساله پیش انجام میدادم
    اول روی گیتار آهنگم رو میساختم آکورد و ملودی آهنگ رو با گیتار در می آوردم بعد توی گیتار پرو و بعد اف ال پیادش میکردم اما یکم وقت گیر بود

3. امین نورالهی

امین نورالهی مدیر تالار دانلود تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    آزاد
    امتیازات:
    +2,539 / 0 / -0
    دوست عزیز برای ساخت یه آهنگ شما میتونید از روش های متفاوتی استفاده کنید که اون دیگه به خودتون بستگی داره، این روش شما هم شدنیه و اتفاقا ممکنه کارهای قشنگی هم از آب در بیارین ولی همانطور که خودتون هم گفتید خیلی وقت گیره و به مرور زمان وقتی توی کارتون با نرم افزار پیشرفت کردید ممکنه خود به خود این روش رو کنار بزارید.

4. Masoud-A

Masoud-A عضو سایت

امتیازات:
    +280 / 1 / -1
    نرم افزار:
    flstudio, logic, nuendo
    همونطور که دوستان گرامی فرمودن ، آهنگسازی و تنظیم راه های مختلفی داره و هر موزیسین یک راه رو برای خودش انتخاب میکنه.
    البته در کتب مختلف ، راه و روش و تکنیک های خاص و مرحله به مرحله ای برای این موضوع اومده اما بنده بارها دیدم که افراد حرفه ای روش های خاص خودشون رو ایجاد کردن و به قول دوستان اونطور که راحت تر هستند کار میکنن.
    دقت کنید که هدف یکی هست ----> تنظیم یک قطعه ی موسیقی - البته نکته ی مهم اینه که کارت روی اصول و قواعد باشه و اگه این نکته رعایت بشه شما هم میتونه طبق روشی که خودت راحتی کار کنی.یعنی یکسری مراحل رو برای ساخت آهنگ در نظر بگیری و طبق اون جلو بری...

اما راجع به نکته ای که گفتی ، خب من دیدم که موزیسین ها یک ملودی رو با ساز خودشون میزنن و نت اونکار رو در اختیار نوازنده (مثلاً گیتار) قرار میدن.
    اما راه درست و حرفه ایش این هست که با الفبای موسیقی اونقدر آشنا باشی که بتونی خودت اون ملودی که در ذهنت هست رو توی دفترچه ی نت بنویسی !
    یادگیری علومی مثل ارکستراسیون و سازشناسی هم باعث میشه شما بتونی یک پارت (نت) رو برای یک ساز مثل پیانو تنظیم کنی ، با وجود اینکه اون ساز رو بلد نیستی.وجود همین علوم باعث شده که آهنگسازان در آثارشون از سازهای مختلفی استفاده می کنند ، درحالی که خودشون نوازنده ی اون سازها نیستند.

راجع به اون مطلبی هم که فرمودی آخرش یاد نگرفتی که سمپل هستن یا پلاگین ، اگه توی قسمت های مربوطه در سایت جست و جو کنی به جوابت خواهی رسید اما برای آشنایی کلی من یه توضیح مختصر میدم :

سمپل : سمپل به لوپ های آماده گفته میشه که شما میتونه از اونها در کارهات استفاده کنی که معمولاً با فرمت Wave هستند و یا به فرمت نرم افزارهایی مثل استایلوس کانورت شدند و رایجترین نوع سمپل ، سمپل ریتم هست.

VSTi : این مفهوم مربوط میشه به همون چیزی که فرمودین ! یعنی سازهای مجازی و یا سازهای شبیه سازی شده و یا سینت های نرم افزاری و هر پلاگینی که مولد و تولید کننده ی صدا باشه رو وی اس تی اینسترامنتز می نامند.

VST Plugin : همون افکت های صوتی هستند که در کنسول (میکسر) روی سازها و یا وکال خواننده قرار میگیرند و به اون ها fx هم گفته میشه.پلاگین مسترینگ(مثل ایزوتوپ) هم در این دسته قرار دارند.

ضمناً به تمام VSTi ها و VST ها ، پلاگین های افزودنی میگن - این پلاگین ها میتونن به نرم افزار میزبان شما (مثل اف ال ، نیوئندو ، کیوبیس ، سونار و...) اضافه بشن.البته شرط این اضافه شدن این هست که اون نرم افزار وی اس تی ساپورت باشه ، که امروز اکثر نرم افزارهای میزبان حرفه ای این قابلیت رو دارن.
    قصد گمراه کردنتون رو ندارم اما لازمه بدونید یک نرم افزار حرفه ای به نام Reason هست که وی اس تی ساپورت نیست ، یعنی اون پلاگین هایی که نام بردم در اون اجرا نمیشه و به جاش از یک نوع دیگر از پلاگین ها استفاده میکنه که فقط مختص به خود ریزن هست و Refill نام داره.فرضاً شما برای اینکه بتونید صدای گیتار رو در نرم افزار ریزن داشته باشید نمیتونید مثل اف ال یک نرم افزار گیتار نصب کنید و اون رو لود کنید ، بلکه باید از Refill گیتار استفاده کنید.

با تشکر ، موفق باشید.

5. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    من حرف اصلیم اینه که بدون بلد بودن پیانو(کیبورد،میدی کنترلر و...) میشه کار کرد؟؟؟

6. yasinsafatian

yasinsafatian عضو سایت

امتیازات:
    +3 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, nuendo
    سلام برادر .ميشه .شما با كيبوردي كه توي اف ال هست كار كردي؟اونجا كار واست خيلي راحته ولي تنها كاري كه بايد بكني اينه كه اسم نتهارو رو كلاويه هاي پيانو ياد بگيري

7. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    بله من با صفحه کلید کامپیوتر تا حالا سه تا آهنگ را با اف ال در آوردم؛ ولی مگه ما نباید برای آهنگ سازی حرفه ای پیانو را در سطح بالا بلد باشیم؟؟

8. proftimer

proftimer عضو سایت

امتیازات:
    +7 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    نه دوست عزیز درسته پیانو برای آهنگسازی بهتر از سازهای دیگست ولی شما با هر سازی میتونی آهنگسازی کنی.

برای ملودی ها مثلا رو گیتار میزنی بعد همون نت ها رو تو پیانو رول نرم افزارت پیاده می کنی.
    برای آکوردها و ... هم به همین صورت.
    با سپاس

9. Fate changed

Fate changed Banned

امتیازات:
    +49 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase
    حالا من با این روش یه مشکلی دارم که نمیدونم همین جا بگم یا یه تاپیک دیگه بزنم.
    لطفا مدیران کمک کنن(سوالم در مورد ریتم خوانی هستش، نمیتونم ریتم ملودیم که ساختما تشخیص بدم، دست به دامن ریتم های پاپ میشم ولی بازم جواب نمیده)

10. zisa

zisa Banned

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    شما اول بهتره بری یک ساز رو کامل یاد بگیری.
    بعد هم بری تئوری کار کنی .
    بعدش بری سراغ مباحث بالاتر مثل هارمونی شناسی و.
    کنترپوان و ارکستراسیون و قوانین ساخت موزیک برای شما هنوز زوده.
    بهتره اول پایه رو قوی کنی
    این فروم پر از این تاپیکهای این چنینی یه بخشی داره نوشته از اینجا شروع کنید .
    اون تاپیک برای یادگیری مناسب شماست . .

11. haxy

haxy عضو سایت هنرمند

شغل :
    ترمه
    امتیازات:
    +43 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, sonar
    دوست عزیز اگر کمکی در توانم باشد دریغ نمی کنم

بارگذاری...