آهنگسازی با تاس!

شروع موضوع توسط Farhood ‏10/10/13 در انجمن گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی

تاپیک آهنگسازی با تاس! تالار گفتگوی عمومی درباره آهنگسازی در persian-music.org.

1. Farhood

Farhood Capo del clan

امتیازات:
    +4,204 / 0 / -2
    نرم افزار:
    cubase, soundforge
    من واقعاً نمیدونم چرا اکثراً این اواخر فکر میکنن که میشه "همینجوری" آهنگ ساخت! همینجوری مثل انداختن "تاس" که عدد به ما میده، این دفعه "آهنگ" به ما بده!

آهنگسازی با تاس!-1.jpg

دیروز یکی از بچه های عضو همین سایت یه پیغام خصوصی داده بود و پرسیده بود: چطور میتونم آهنگ بسازم؟! خب به نظر شما اگه "موزارت" زنده بود میتونست به این سوال جواب بده؟!
    البته این بنده خدا آدم محترم و بسیار علاقمندیه؛ چیزی که هست اینه که مثل خیلی های دیگه ظاهراً ساخته شدن یک آهنگ رو مثل "مسواک زدن" فرض میکنه! شاید هم آسون تر از اون!
    هدف من ترسوندن و یا احیاناً ناامید کردن افراد علاقمند نیست. فقط میخوام دوستان علاقمند با یکسری واقعیتها با شجاعت روبرو بشن.

من منکر موفقیت بعضی افراد تحصیل نکرده در موسیقی نیستم. بله، بعضی افراد "هوش موسیقی" شون قوی تر از من و شماست و هوش اونها بدون تحصیل موسیقی میتونه با "گذشت زمان و تجربه ی شنیداری" به قواعد آهنگسازی دست پیدا کنه (که البته در این وضعیت هم باز قدرت مانوور محدود تری دارن). ولی باز هم اونها برای ساختن آهنگ "تاس" نمیندازن! قواعدش رو کاملاً رعایت میکنن. فرق اونها اینه که همین قواعد رو با "قدرت هوش و تجربه" بدست آوردن، نه تحصیلات.

اونهایی که مثل من از هوش موسیقی معمولی برخوردار هستن، لزومی نداره به خودکشی فکر کنن! بلکه باید آستینها رو بالا بزنن و این علم رو تحصیل کنن و اینقدر از تحصیل کردن نترسن! تمامی پیکر یک قطعه موسیقی نُت به نُت عواعد و قوانینی داره. "حِس" و "مِس" و این چیزها رو هم بذارید کنار! توی این مرحله به جایی نمیبره شمارو. اینقدر هم با daw ها و نرم افزارها وَر نرید! وَر رفتن با نرم افزار کسی رو آهنگساز نکرده. این نرم افزارها، کسی که "آهنگساز هست" رو میتونه کمک کنه که ایده اش رو بتونه پیاده کنه. وگرنه نرم افزار که از خودش ایده نداره!

من فقط یه خبر نه چندان خوب هم برای یک عده ی علاقمند دارم: بعضی ها هوش موسیقی شون کمی ضعیف تر از حد معمول هست. در واقع فقط علاقمندند، نه مستعد. این عده، کسانی هستند که تحصیلات موسیقی هم نمیتونه کاری براشون بکنه. ولی اینها هم لزومی نداره که به خودکشی فکر کنن! لذت دنیای بزرگ موسیقی همیشه به ساختن آهنگ و یا نواختن ختم نمیشه. این عده شنوندگان خوبی میتونن بشن. من یه دوست انگلیسی دارم که هیچوقت دست به ساختن آهنگ یا نواختن نزده. در واقع اصلاً بلد نیست. ولی کلاً تاریخ "راک" رودر حدی بهش مسلط هست که در دانشگاههای معتبر لندن بارها کنفرانس های تحلیلی در مورد "موسیقی راک" گذاشته.

دوستان علاقمند، اگر میبینید از حرکت کردن در جهت آهنگسازی نمیتونید جواب بگیرید، قبل از اینکه وقتتون رو تلف کنین، با تشخیص سریع قدرت استعداد خودتون، به مقوله ی دیگری از موسیقی بپردازین. وگرنه وقت رو از دست میدین.

موفق باشید

• خوشم اومد خوشم اومد x 2
  2. Ramtin Shabanian

Ramtin Shabanian مدیر تالار آهنگسازی تیم مدیریت مدیر تالار

شغل :
    Music producer
    امتیازات:
    +2,092 / 3 / -3
    پاسخ : آهنگسازی با تاس!

درود بر فرهود عزیز بابت این پست زیبا.
    همیشه در اولین جلسه های کلاس موسیقی به هنرجو ها میگم :

وقتی شما نوازندگی یک ساز رو در حد قابل قبولی یاد میگیرید و یا این که آهنگساز یا تنظیم کننده چیره دستی میشید اون موقع میشه به شما لقب "هنرمند" رو داد. این اسم چیزی از القاب دیگه ای مثل "دکتر" " مهندس " و ... کم نداره همین طور که یک پزشک برای رسیدن به چنین چیزی سال ها و سال ها تلاش میکنه درس میخونه برای تبدیل شدن به هنرمند هم شما نیاز به این میزان و حتی بیشتر تلاش دارید.
    پس فکر نکنید که هنرمند شدن کار ساده ای هست در کنار زیبایی که داره نیاز به تلاش مضاعف استعداد پشتکار و امید داره . . .

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  3. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase

با عرض ادب و احترام ، اما خیلی کلی شما این موضوع رو عنوان کردید و صد در صد خیلی ها که تازه کار هستند برداشت بد میکنن . خیلی سال هست که تو ایران تو هر رشته ای که شما پا بذاری هر کس و نا کس هر دان و نادان وارد عرصه ای شده و خوب ایرادی هم به این موضوع نمیشه گرفت . اما نکته اینجاست که ما باید همه چیزمون به هم بیاد ، متاسفانه در ایران چند تا مرکز آموزشی خوب میشناسید که هنرجو از اونجا فراری نشه ؟ هنرجو در کنار این که علاقه مند میشه به موسیقی باید درکنارش توسط دیگران هم تشویق و تحریک بشه . . . چرا هنرجو باید سراغ علمی بره که براش نان و آب نمیشه ؟ میشه ریشه ی این رو پیدا کرد ؟ من میدونم که الان خیلی ها جبهه میگرن که مگه موسیقی شغله . . در جواب اون دوستان بله ، موسیقی برای خیلی ها شغل به حساب میاد . . شاید خیلیا انقدر راه درآمد زایی داشته باشن که موسیقی فقط و فقط عشقشون باشه . . . اما برای همه اینگونه نیست . ما زمانی میتونیم بریم سراغ علم موسیقی که حمایت بشیم ، زمانی میتونیم سمتش بریم که درکمون کنن ، الان فرق آدم بی سواد تو موسیقی با آدم با سواد تو موسیقی چیه ؟ فرقش رو جوری عنوان کنید که عام بفهمه . نه خاص . . . اشراف داشتن به علم موسیقی خیلی فرق داره تا اینکه موسیقی علمی بسازیم . . . . اما با همه این گفته ها حرف های فرهود جان هم بی راه نیست چرا که برخی آدم ها واقعا موسیقی رو با گیم اشتباه گرفتن ، درباره این آدمها هیچ بحثی نمیشه کرد و ارزش بحث کردن هم ندارن نه تو موسیقی تو همه رشته ها

4. akhavan

akhavan کاربر با تجربه عضو سایت

شغل :
    Teacher
    امتیازات:
    +2,536 / 1 / -3
    نرم افزار:
    logic

البته در تکمیل فرمایش جناب فرهود گرامی به شما عرض میکنم . اگر به من بگویند که شما شنونده بهتری هستید من خیلی هم خوشحال میشوم و اصلا هم بد نیست.!!

همینکه شما بتوانید یک اثر هنری رو نقد و تحلیل کنید و خوب بشنوید خیلی هم عالی هست . اتفاقا مشکل آهنگسازانی که همیشه درجا میزنند همین نکته هست که خوب گوش نمیکنند . این دقت شنوایی مستلزم چیزی هست که به اون تربیت گوش یا تربیت شنوایی میگویند.
    من یک کتاب در این مورد داشتم که متاسفانه یا خوشبختانه به فرزند دوستم هدیه دادم . ولی بخشهایی از اون رو میتونید در این لینک مطالعه کنید .
    magiran.com/npview.asp?ID=2176576

البته جملات این مقاله کمی شبیه به نوشته های اون کتاب هست و قطعا نویسنده ها متفاوت هستند . متاسفانه من یک آلزایمر در بخاطر سپردن اسامی دارم که دقیقا عنوان و اسم نویسنده اون یادم نیست.
    شامل بخشهای مختلفی بود از کمک به کم شنوایان تا درک دقیق موسیقی و همچنین تربیت شنوایی کودکان و... که برای من بسیار مفید بود.

به هرحال
    همین که بدونید یک اثر از چه ترکیبی و طبق چه قواعدی و تحت چه استراکچری ساخته شده میتواند نقطه عطفی برای شروع آهنگسازی خلق یک اثر باشد .

5. Omid-Mohebbi

Omid-Mohebbi تیم مدیریت مدیر کل

امتیازات:
    +7,799 / 2 / -6
    نرم افزار:
    cubase, sonar

دقیقا
    و به همین دلیله که کسی که میخواد از این کار کسب درامد بکنه باید علمش رو هم داشته باشه وگرنه به تکرار خواهد رسید و دیگه کارهاش مشتری و مخاطب نخواهد داشت.
    یک مهندس نقشه کش ایا بدون داشتن علم و دانش میتونه کار بکنه ؟
    من و شما ممکنه بتونیم به مهندسی طرح بدیم اما کارهای نهایی و اصولی رو ایشون انجام میدن.
    پس لزوم وجود علم در هر کاری اینجا خودش رو نشون میده

آخرین ویرایش: ‏11/10/13
  6. masoodmadadi

masoodmadadi عضو سایت

امتیازات:
    +40 / 0 / -0
    نرم افزار:
    sonar

تو جامعه ما یه چیزی باب شده که همه دوست دارن از راه میانبر به نتیجه برسن!ولی همیشه هم این راه میانبر جواب نمیده!!
    یه عده ای هم ک میرن دنبال علم موسیقی با توجه به وضع و درک جامعه دارن شماتت میشن که "فلانی حتی تئوری هم بلد نبوده ببین به کجا رسیده,تو تا کی میخوای بشینی هارمونی حل کنی!!" همه انتظار دارن از وقتی کلاسارو شروع کردی بشی تنظیم کننده!
    از یه طرفم همه از آینده ی شغلی که این رشته میتونه برات داشته باشه نا امیدت میکنن!
    در مقابل این همه عوامل باز دارنده مرد میخواد که صبر پیشه کنه و پای عشقش بمونه!
    من همیشه به خودم میگم حداقلش تو آینده خیالتم راحت خواهد بود که هر چی از دستم بر میومده رو انجام دادم!
    من دوست دارم به آیندم امیدوار باشم,و قفل سکوت این چندین سال تلاشو تو موقع مناسبش بشکنم.

7. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition

سلام و عرض ادب به نظرات تمام دوستان گلم.حقیقتش من زیاد سعی میکنم باز صحبت نکنم چون تجربه داشتم که من و بکوبن:smile (73)::smile (73):

من با گفته های تمام دوستان موافقم چون واقعا تمام حرفهاشون درست بود و نمیشه گفت کی درست میگه و کی اشتباه.ولی خوب با گفته های جناب فرهود موافق ترم تا حدودی چرا که من شخصا تجربه ی برخورد با همچین اشخاصی رو داشتم و دارم. یه نمونش تو شهر خودمون که من و یه روزی زیر سوال برد اما الان هر کدوم از مشتریاش و میبینم میگه خیلی کاراش مزخرفه.حالا من نمیدونم بماند.در کل به نظر منم این روزا آهنگسازی شده مثل تاس انداختن.وقتی 2 تا کیک بچینی و بیس بچینی و اسم خودت رو بزاری آهنگساز دیگه.... بعدشم هنوز خیلیها فرق آهنگسازی و تنظیم رو نمیدونن.به نظر من بهترین داور برای هرکسی خود همون شخصه.اینکه مادر آدم بگه به به پسرم تو چه آهنگسازی هستی یا خواننده ای هستی خوب اینجوری همه آهنگسازن یا خوانندن.همونطور که بعضیا رو مادرشون دکتر مهندس کردن:smile (73):

دیگه فوق فوقش آدم حد اقل تئوری رو بلد باشه که بتونه اسم خودش رو بزاره هنرمند.

8. mehran.fitness

mehran.fitness عضو سایت

امتیازات:
    +337 / 3 / -2
    نرم افزار:
    cubase

البته که در هر کاری علم لازمه رو میخواد و با علمش خیلی بهتر میشه تو اون کار پیشرفت کرد و موسیقی هم یکی از این کارهاست و علمش یه چیز لازمیه ولی بازم به نظر من علم موسیقی شرط نیست. یعنی نمیشه گفت چون این آدم علم موسیقی نداره پس نمیتونه خوب کار کنه. تو تاریخ موسیقی جهان داشتیم مثلا نوازنده هایی که با کار کردن و حسشون تونستن نوازنده زبردستی بشن و از مبانی موسیقی هم چیز زیادی نمیدونستن. و یا مثلا داشتیم نقاش هایی که علم نقاشی رو نداشتن و با پشت کار و حس هنریشون تونستن نقاشان خوبی بشن. البته بازم میگم این کارها کار هرکسی نیست و برای مثال توی موسیقی باید حس موسیقیایی و هنری زیادی داشته باشی و پشتکار خوبی داشته باشی که هر کسی از این استعداد برخوردار نیست که مبانی موسیقی میتونه خیلی کمک کنه به افراد

9. Light

Light تیم مدیریت وبمستر

شغل :
    آچار فرانسه
    امتیازات:
    +6,478 / 3 / -1
    نرم افزار:
    cubase

فعالیت در زمینه موسیقی در همه کشورهای پیشرفته شغل حرفه ایی و تخصصی به حساب میاد، اینکه "موسیقی شغل نیست" تعارف ما ایرانی هاست و دلیلش هم فرهود عزیز اشاره فرمودند: ساده انگاری!
    طی این چند سالی که در این سایت کنار هم هستیم مهمترین چیزی که متوجه شدم اینه اکثریت دنبال این هستن بدونن "بهترین ها" چی هستن بدون اینکه دلیلش رو بدونن
    نمونه اش در تاپیک های مربوط به مسترینگ، دنبال این هستند که بدونن بهترین تنظیمات هر پارامتر چیه!!!
    درصورتی که اگر مفهوم و کاربردش رو بدونن هیچوقت چنین سوالی نمی کنن

به عنوان مثال، مسترینگ موضوعی بسیار تخصصیه که گاهی بیش از 1 سال بر روی مسترینگ یک آلبوم کار میشه (اونم توسط یک متخصص)
    ولی توی ایران مسترینگ 3 دقیقه زمان بیشتر نیاز نداره، چندتا پلاگین لود میشه چندتا preset انتخاب میشه و تمام

نبودن مراکز آموزشی یک موضوع و عدم علاقه خود افراد به پیگیری تخصصی یک موضوع دیگه است
    مثلا من از الکترونیک اصلا سر در نمیارم، آیا فقط علاقه داشتن به الکترونیک و حفظ کردن اسم چندتا خازن کمکی بهم می کنه که مدار پیشرفته ایی بسازم؟

اکثریت دنبال ماهی هستن، کسی نمی خواد ماهیگیری یاد بگیره.

10. MOHAMMAD ADHAMI

MOHAMMAD ADHAMI عضو سایت

امتیازات:
    +328 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition

البته خداییش یه چیز دیگم هستا: حالا تو شهر ما به کنار اما پایتخت چون استادهای برجسته و فوق العاده ای داره هزینه های فوق العاده سنگینی داره که هرکسی از پسش بر نمیاد و این میشه که افراد نمیتونن تخصصی به موضوعی بپردازن در موسیقی.اگه یه مقدار هزینه ها کم میشد خوب مگه آدم دور از جون مرض داره نره تخصصی یاد بگیره؟

11. Mohamad.K

Mohamad.K عضو سایت

امتیازات:
    +305 / 0 / -2
    نرم افزار:
    ableton, cubase

درست میفرماید ، منم تو صحبت هام اشاره کردم که اون دسته افرادی که دنبال رویاپروری هستن اصلا قابل بحث نیستن ، منظور من ریشه ی این هست ، شاید اون شخص ناخواسته نمیدونه وقتی پا به عرصه موسیقی میزاره باید چه فاکتور هایی رو در نظر بگیره چون بهش آموزش داده نشده ، شما خودتون تو کار گرافیک هستید همین موضوع رو به وضوح تو برنامه Photoshop میبینید ، همه تو کامپیوتر شخصیشون برنامش رو دارن و فکر میکنن برنامه همینه و کاره خاص دیگه ای نمیشه باهاش کرد . . در صورتی که Photoshop یکی از برنامه های کامل و قدرتمند تو عرصه ی گرافیکه . این فرهنگ ساخته شده ، عادت داده شده . . علم به موسیقی فقط و فقط مباحث هارمونی و کنترپوان و سلفژ و . . نیست ، بسته به خواسته و نوع (سبک کاریش) برمیگرده . . مثلا ساخت کنترپوان 6 صدایی چه کمکی به یه آهنگساز پاپ میکنه ؟ شاید مثلا همین وقت رو به جای اینکه سالیان سال پای تحلیل و آنالیز سخت موسیقی قرن 16 بگزرونه میتونه دنبال فراگیری یه ساز بکنه یا دنبال فراگیری ریتم و سلفژ باشه این رو یه هنرجو تازه کار نمیدونه . . که کنترپوان چی هست و چی نیست ، باید بهش یاد داده شه که بسته به سبکش براش چی لازمه چی لازم نیست ، واقعا سردرگمی اینجور افراد نیمیش مقصر استاد هایی هستن که برای خودنمایی هنرجو رو میکشن به ناکجا آباد و آخر سر هم طرف میاد و میشینه پای همون کیوبیس و اف ال استودیو .

بارگذاری...