آموزش Reason از مبتدی تا حرفه ای

شروع موضوع توسط SE7EN ‏8/9/09 در انجمن آرشیو مطالب قدیمی

تاپیک آموزش Reason از مبتدی تا حرفه ای تالار آرشیو مطالب قدیمی در persian-music.org.

1. SE7EN

SE7EN عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, reason
    به نام خداوند مهربان
    وقت بخیر
    از امروز سعی بر این خواهد شد تا در این تاپیک آموزش Reason رو از پایه تا حرفه ای داشته باشیم

نکته :
    دوستان عزیز لطفا اگر سوالی دارید در مورد آموزش همان روز باشد در غیر این صورت سوال شما تا رسیدن درس مربوط بی پاسخ خواهد ماند (سوالات خارج از درس همان روز را در این تاپیک مطرح کنید )

در کنار خانواده شاد و پیروز باشید

2. SE7EN

SE7EN عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, reason
    آشنایی با Reason

وقت بخیر
    می دونم که خیلی از شما دوستان با Reason کار کردید یا حداقل فقط نصبش کردید و محیط کارش رو دیدید .

در نگاه اول وقتی شما برنامه رو اجرا می کنید با شکل زیر روبه رو می شید

{username}-{filename}

این نمایی از برنامه است که به صورت خودکار مثل بیشتر برنامه ها یه دمو از کارکرد برنامه است که برای آشنایی بیشتر کاربر از برنامه است

خوب همانطور که ملاحضه می کنید برنامه در نگاه اول از دو پنجره تشکیل شده:

1. پنجره اصلی
    2.پنجره ابزار (Tool Windows) با زدن کلید F8 شما قادر خوهید بود این پنجره را ناپدید کنید و با تکرار F8 پنجره را ظاهر کنید

خود پنجره اصلی به چند بخش تقسیم میشه که در درس های بعدی در مورد شان صحبت خواهیم کرد

حال ابتدا به قسمت File رفته و بر روی New کلیک میکنیم که با شکل زیر رو به رو می شویم

{username}-{filename}

که 3 دستگاه بیشتر وجود ندارد :

1. Reason Hardware Device

2. Mastering

3.Mixer

در کنار هر دستگاه بالا سمت چپ یک فلش کوچک دیده میشود که در شکل زیر مشخص شده

{username}-{filename}

همانطور که مشاهده می کنید وقتی شما روی فلش کلیک کردید دستگاه از حالت کوچک در آمد و به حالت اولیه یا استاندارد خود در آمد

توجه: هرگاه سر فلش به سمت راست باشد دستگاه در حالت کوچک شده و هرگاه سمت فلش به روی پایین (مثل شکل بالا ) دستگاه در حالت استاندارد است

خوب برای امروز تا اینجا فکر می کنم کافی باشه در آموزش بعدی در مورد میکسر و کاربردش صحبت خواهیم کرد

و اما تمرین برای شما عزیزان

1.اگر به یاد داشته باشید عرض کردم که پنجره اصلی خود نیز به چند بخش تقسیم میشه این بخش ها کدامند ؟
    (دقت کنید که احتیاجی نیست حتما نام دقیق بخش ها رو بیان کنید فقط بگید به چند بخش و کارایی بخش ها )

راهنمایی :به عکس ها یا خود برنامه دقت کنید کاملا مشخصه که پنجره اصلی به چند بخش تقسیم شده

2.سعی کنید حسابی با برنامه ور برید همین

شاد و سربلند باشید

3. SE7EN

SE7EN عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, reason
    وقت بخیر

خوب درس امروز راجب میکسر ریزن هست
    که در شکل زیر مشاهده می کنید

{username}-{filename}

اسم این میکسر Mixer 14:2 است

این میکسر دارای 14 کانال استریو یا همان دو بانده است
    هر یک از این کانال ها نیز شامل 3 بخش است :

1. AUX

2. EQ

3.Vol

بخش اول Aux :

هر کانال دارای 4 تاپیچ AUX است که در تصویر با نام AUX1 تا AUX4 مشخص است اما کار این AUX چیست ؟ AUX برای میزان اعمال تعیین افکتها روی کانال مشخص شده است

بخش دوم EQ :

اکولایزر دارای 2 پیچ است :

الف . TREBLE : این اکولایزر برای افزایش و یا کاهش صدای زیر است

ب . BASS : این اکولایزر برای افزایش و یا کاهش صدای باس است

بخش سوم VOL و PAN

این بخش دارای یک پیچ به نام Pan و یک اهرم کنترل به نام VOL و دو دکمه به نام های M و S است که M مخفف MUTE و S مخفف SOLO است

الف . M یا MUTE : با زدن این دکمه صدای کانال فوق قطع میشود

ب . S یا SOLO : با زدن این دکمه صدای تمامی کانال های دیگر به حالت M رفته و فقط صدای همان کانالی که دکمه S فعال است بخش می شود

ج . PAN : این پیچ برای انتقال صدا به دو باند چپ و راست است

خوب حالا میرسیم به دو بخش دیگر میکسر ریزن یعنی RETURN و MASTER VOLUME

RETURN :

این قسمت که در عکس با کادر آبی رنگ در گوشه سمت راست مشخص شده برای اتصال دستگاهای افکت است با استفاده از پیچ های ریترن میتوانید تنظیم را برای همه کانال ها اعمال کنید
    هرگاه که شما دستگاه افکتی به میکسر متصل کنید نام افکت در یکی از قسمت های ریترن نوشته میشود

MASTER VOLUME:

این قسمت در عکس با نشان M.VOLUME مشخص شده است که کارش این است که صدای خروجی اصلی میکسر را مشخص می کند

خوب دوستان درس امروز در اینجا به پایان میرسه و اما سوال این درس چند دستگاه افکت را می توانیم به میکسر ریزن متصل کنیم؟

درس بعدی راجب HARDWARE DEVICE و Mastering خواهد بود

صحبتی خودمانی:
    دوستان عزیز اگر در پایان هر درس سوالی یا تمرینی مطرح میشه دلیل بر این است که شما در مورد درس همان روز حد اقل ساعتی را برای کندوکاو در برنامه سپری کنید تا هم چیزهای جدیدی یاد بگیرید هم درس را بهتر متوجه شید این درست نیست که کسی لقمه رو برای دیگری آماده کنه و اون شخص فقط زحمت خوردنش رو به خودش بده

شاد و سربلند باشید

4. Mehran14

Mehran14 عضو سایت

امتیازات:
    +443 / 1 / -1
    نرم افزار:
    cubase, flstudio
    سلام!
    منتظر ادامه درسها هستم . لطفاً ادامه بدید و کار رو به یه سرانجامی برسونید
    ممنون :smile (31):

5. SE7EN

SE7EN عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, reason
    حتما

مهران جان وقتت بخیر

متاسفا تنها وقتهایی که من وقت آزاد دارم 2 یا 3 صبح است که باور کنید خیلی سخته هر شب بخوای این ساعات رو بیدار باشی
    این یه ملب مطلب بعدی چند وقتی است که دارم روی Propellerheads Record کار میکنم اگر خدا قسمت کنه و وقتم رو بتونم برنامه ریزی بهتری کنم و مهمتر از همه کرک برنامه رو هم بتونم گیر بیارم اولین مرجع فارسی خواهیم بود که آموزش برنامه رو میزاریم به امید خدا

مهران جان انشاءا... امشب سعی می کنم درس بعدی رو بدم و شما مطمئن باش که این مبحث رو حتما به سرانجام خواهیم رسوند دیرو زود داره اما سوخت و سوز نداره
    شاد و سربلند باشید یا علی

6. Gharibeh

Gharibeh عضو سایت

امتیازات:
    +22 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    سون عزیز کارتون عالی بود من میخواستم درخواست این کار رو بدم که شما سر رسیدید ...امیدوارم بتونید کار رو تموم کنید ما هم کمک میکنیم ایشالا:smile (31):

7. Gharibeh

Gharibeh عضو سایت

امتیازات:
    +22 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    البته من یه پیشنهاد هم دارم ....اینکه شما مطالب رو در یه فایل pdf بزارید با نام خودتون و سایت و برای دانلود اینجا گذاشته بشه فکر میکنم وقت کمتری هم بگیره ....باز هم سپاس

8. Gharibeh

Gharibeh عضو سایت

امتیازات:
    +22 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    حیف شد چرا ادامه درسها متوقف شده؟:smile (63):

9. SE7EN

SE7EN عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, reason
    Hardware Device

وقت بخیر
    درس امروز راجب دستگاه سخت افزاری ریزن است

دستگاه سخت افزاری ریزن (Hardware Device)

صدای دیجیتال را به کارت صوتی تحویل داده و کارت صدا را به صورت آنالوگ در آورده وبخش میکند

Hardware Device دارای 64 سوکت خروجی است که در حالت استاندارد شما تنها 32 سوکت رو مشاهده میکنید اما با فعال کردن گزینه MORE AUDIO مانند شکل زیر شما تمام 64 سوکت خروجی را میتوانید مشاهده کنید

{username}-{filename}

هر کدام از سوکتهایی که چراغ زیرش روشن باشد چراغ سبز رنگ (در شکل بالا چراغها به رنگ زرد درآمدند دلیلش هم این است که هیچ دستگاهی رو به سوکت ها متصل نکرده ام) نشانه یک خروجی در کارت صدا است کارت های معمولی اصولا تنها دارای 2 سوکت روشن هستند این یعنی انکه تعداد سوکت های خروجی بسته به کارت صدای شما دارد

برای دیدن کارت صدای خود و تعداد سوکت های خروجی و به طور خلاصه بخش تنظیمات کارت صدا مسیر زیر را دنبال کنید:

Edit -------> Preferences --------> Audio

دکمه دیگری که در بالای MORE AUDIO قرار داره یعنی دکمه ADV.MIDI DEVICE در اصل ADVANCED MIDI DEVICE است

دارای 4 بخش است که هر کدام دارای 16 کانال است به صورت زیر:

BUS A : 16 CHANNEL
    BUS B : 16 CHANNEL
    BUS C : 16 CHANNEL
    BUS D : 16 CHANNEL

برای تنظیم هر بخش (انتقال میدی به هر باس) شما باید مسیر زیر را طی کنید:

Edit -------> Preferences --------> Advanced Control

خوب این هم راجب Hardware Device ساعت 4:21 دقیقه بامداد هست و من هم اساس خستگیم بیشتر بگذریم

تمرین و سوال این درس راجب این است که چراغ سوکت ها که یادتون هست من خودم به دو رنگش اشاره کردم یکی سبز و دیگری زرد یک رنگ دیگر هم هست که قرمز است شما عزیزان باید بگید که چراغ قرمز زیر سوکت ها نشانه چیست؟

شاد و سربلند و پیروز باشید

یا علی

• خوشم اومد خوشم اومد x 1
  10. Gharibeh

Gharibeh عضو سایت

امتیازات:
    +22 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    سلام سون عزیز مرسی که برگشتید...منتظر ادامه دروس هستیم

11. Gharibeh

Gharibeh عضو سایت

امتیازات:
    +22 / 0 / -0
    نرم افزار:
    adobeaudition, flstudio
    از مديران عزيز اين تالار خواهش دارم كه موضوع رو پيگيري كنند و آموزش اين درس رو مثل تئوري موسيقي منظم پيش ببرند...با تشكر

12. hamsaz62

hamsaz62 عضو سایت

امتیازات:
    +37 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, reason
    دوستان عزیزم سلام
    مخصوصا se7en عزیز که حتما ریزن رو استادین لطف کنید راهنمایی کنید

سوال اینه که چطور میشه با ریزن ربع پرده کار کرد ؟اصلا آیا میشه؟؟؟؟

اگه میشه چه راهی داره که از همون اول و قبل از شروع به چیدن نت ها یه تعریفی یه کاری کرد که مثلا فلان نت همیش (از اول تا اخر اهنگ) سری یا کرن بشه؟؟؟؟؟؟؟؟

ممنون.حق یارتون

13. Porya

Porya عضو سایت Gold User

امتیازات:
    +276 / 0 / -1
    نرم افزار:
    cubase, sonar
    سلام
    این سوال خیلی واسم اشناست ؟!

نه راحی نیست مگر اینکه از طریق Rewire ببری تو کیوبیس اینکار رو با میکروتیونر انجام بدی

14. maradona

maradona عضو سایت

امتیازات:
    +1 / 0 / -0
    نرم افزار:
    ممنون از آموزشتون . به نظرتون از کیوبیس راحتتر هست یادگیریش؟ من تازه میخوام شروع کنم

15. mpmsoft

mpmsoft عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +27 / 0 / -1
    نرم افزار:
    logic, reason
    خوب با اجازه دوستان ادامه آموزش رو بنده ادامه بدم
    امروز می خوام شمارو با یکی از ابزارهای بسیار کاربردی این نرم افزار آشنا کنم
    Combinator

فرض کنید چندین ساز و افکت رو باهم ترکیب کردیم و می خواهیم در قالب یک ساز اون رو در هارد ذخیره کنیم تا در پروژه ای دیگر بتونیم از اون ترکیبات در قالب یک ساز استفاده کنیم و یا تمامی سازهای مورد نظر رو در قالب یک ساز به میکسر وصل کنیم و همچنین از شلوغ شدن محیط رک نیز جلوگیری کنیم

جهت ایجاد یک Combinator وارد منو Create می شویم و یا بروی رک کلیک راست کرده و سپس گزینه Combinator را انتخاب می کنیم

نمای جلو و پشت combinator

{username}-{filename} {username}-{filename}

جهت ایجاد یک ساز و یا افکت درون Combinator در فضای خالی combinator (کادر مشکی رنگ) کلیک راست کرده و گزینه Create را انتخاب کرده و سپس ساز مورد نظر خود را انتخاب می کنیم

{username}-{filename}

همانگونه که در تصویر بالا مشاهده می کنید یک ساز NN-XT درون Combinator قرار دادم
    بصورت خودکار ساز به combinator متصل شد
    حالا هر ساز و افکتی که می خواهید رو می تونید به همین شکل درون combinator اضافه کنید و در نهایت خروجی صدای combinator رو به یک میکسر وصل کنید

نکته :
    اگر می خواهید بعد از ایجاد ساز عملیات routing (اتصال سیمها بصورت خودکار) انجام نشود کلید Shift را بروی کیبورد نگه دارید و سپس ساز و یا افکت را ایجاد کنید

خوب بسیاری از دوستان سوال می کنند که دکمه هایی از جمله Rotary - button و ... بروی combinator چه کاری انجام می دهند

دوستان این دکمه ها بصورت پیش فرض هیچ تاثیری بروی صدا نمی گذارند اینها دکمه و یا پیچهایی هستند که می توانید برای آنها وظایفی رو مشخص کنید و در نهایت بتونید با نوشتن یک automation ، در آن واحد 10 ها حالت automation برای سازهای انتخاب شده بروی combinator اعمال کنید

مثال :
    من یک combinator دارم و درون اون چندین NNXT دارم می خواهم وقتی Rotary 1 رو می چرخونم صدای همگی این NN-XT ها باهم کم یا زیاد شود

برای این منظور بروی ابزار Combinator یک دکمه با نام Show Programmer می بینید بروی اون کلیک کنید

مشابه تصویر زیر از لیست سمت چپی ساز مورد نظر رو انتخاب می کنم و سپس سمت راست در کنار Rotary 1 کلیک می کنم و سپس از منو باز شده Master Volume را انتخاب می کنم

{username}-{filename}

حالا با چرخاندن Rotary 1 می بینید که بصورت خودکار پیچ Master Volume ساز NN-XT هم می چرخد

نکته :
    اگز چندین ساز درون Combinator دارید باید تک تک این کار رو بروی سازهای مورد نظر دیگر هم انجام دهید

پهنای باد چرخش پیچ هم می تونید در گزینه Min و Max که در جلوی Rotary 1 نوشته شده مشخص کنید به این شکل که کلیک چپ موس رو بروی این دو گزینه نکه داشته و سپس موس را به سمت بالا یا پایین حرکت دهید

به همین شکل می تونید برای دکمه هایی که بروی Combinator هست وظیفه را مشخص کنید.

معمولا از دکمه جهت On/Off کردن استفاده می شود (Reverb - EQ - Filter و ...)

در بخش بعدی شما رو با Redrum آشنا می کنم (تو همین چند روزه) و نکات فنیشو بهتون یاد می دم

16. mpmsoft

mpmsoft عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +27 / 0 / -1
    نرم افزار:
    logic, reason
    خوب امروز می خوام شما رو با ابزار بسیار کاربردی و حرفه ای در امر Drum Programming آشنا کنم

قبل از اینکه به این بحث بپردازم یکی از دوستان بصورت پیام خصوصی از بنده خواستند کمی در مورد انواع کابل ها در Reason توضیح بدم

دوستان در ریزن کابل ها به دوسته اصلی تقسیم می شوند یکی کابلهایی که حامل صدا هستند و دیگری کابلهای انتقال دیتا

کابلهایی که حامل صدا هستند کمی ضخیم تر از کابلهای حامل دیتا هستند

رنگبندی کابلها :

سبز : حامل صدا از ساز
    آبی : حامل صدا از میکسر یا combinator
    زرد : حامل دیتا

خوب کاملا مشخص هست منظور از انتقال صدا چی هست اما حتما پشت سازها و یا افکتها مشاهده کردید که جکی بعنوان Gate - CV و ... وجود دارد که توسط کابلهای نازگتر و به رنگ زرد می باشد

Gate : توسط این اتصال به محظ نواختن ساز ، ساز لینک شده فعال می شود
    CV : توسط این کابل می توان اطلاعات مختلف از جمله نت اجرایی را ارسال کرد

مثال : می خواهم زمانی که Kick نواخته می شوم جهت حجم دار تر کردن صدای کیک از بیس Thor نیز استفاده کنم
    پس بنابراین از خروجی Gate کیک یک لینک به دستگاه thor ایجاد می کنم تا با نواختن کیک درام بصورت خودکار thor هم بصدا در بیاید

مثال دیگر : می خواهم با نواختن پیانو ، ساز دیگری همچون rhode بصورت خودکار همان نت پیانو را بنوازد
    برای این منظور خروجی Gate و CV پیانو را به ورودی ساز rhode متصل می کنیم

دوستان تمامی چیزهایی که می نویسم از رو تجربه کاری هست اگر چیزی کمو کسری داشت به بزرگی خودتون ببخشید

خوب می ریم سراغ بحث اصلی نحوا کار کردن با Redrum computer

تجربه نشان داده برای راحتی کار ابتدا در رک یک combinator ایجاد می کنیم و درون آن یک Mixer : 14 (می گم بهتون چرا 14 رو انتخاب می کنیم) اضافه می کنیم و سپس یک Redrum نیز ایجاد می کنیم

مشابه تصویر زیر
    {username}-{filename}

ساز redrum شامل 10 خروجی صدا می باشد که می تون به تفکیک برای آنها صدایی مشخص کرد
    یکی از مزیتهای این ابزار این هست که می توانیم برای هر کانال هر فایل wave که مد نظر مون هست رو انتخاب کنیم و یکسری تنظیمات برای آنها مشخص کنیم

برای میکس دقیق تر تجربه نشان داده که تک به تک هر کانال drum (جهت اعمال EQ - Effect ) رو به mixer متصل کنیم

پس به پشت رک رفته و مشابه تصویر زیر خروجی هر کانال redrum را به میکسر متصل می کنیم
    {username}-{filename}

همانطور که در تصویر بالا می بینید تک به تک تمامی خروجی های REDRUM به میکسر و در نهایت از میکسر به ورودی Combinator متصل شده است

همچنین مشاهده می کنید که برای هر یک از کانالهای صدا جک Gate و CV نیز وجود دارد (در بالا توضیح مختصری در این مورد داده شده)

توجه کنید که اگر تک به تک تمامی کانالها رو redrum به میکسر متصل کرده اید از خروجی Master out که در بالا سمت راست redrum وجود دارد استفاده کنید بدلیل اینکه صدا double می شم و به اصطلاح گند به زنه به صدای درامتون :d

یکی از قابلیتهای ابزار redrum این هست که یک pattern designer داره و شما به راحتی می تونید درام مورد نظرتون را اجرا کنید و مرحله به مرحله اون رو کامل تر کنید

به تصویر زیر نگاه کنید
    {username}-{filename}

Run : توسط این دکمه دستگاه درام شما شروع به اجرا می کند
    Enable Pattern Section : دوستان اگر این تک فعال باشد به محظ اجرا آهنگ این دستگاه شروع بنواختن درام از روی Pattern ساخته شده می کند پس دقت کنید بعد از نوشتن pattern و انتقال اون به Sequencer این تیک رو غیر فعال کنید

Pattern Bank : این بخش با حروف ABCD مشخص شده است که در هر یک از این بانکها می تونید 8 پترن بنویسید

بعد از اتمام نوشتن پترنها برای انتقال آن به محیط Seq بروی Redrum کلیک راست کرده و سپس گزینه Copy Pattern to track را انتخاب کنید

Shuffle : اگر این دکمه فعال شده باشد یک حالت به اصطلاح لنگی در صدای درام ایجاد می کند
    Channel 8&9 Exclusive : اگر این تیک (سمت چپ پایین redrum) فعال باشد به محظ نواختن کانال 8 صدای کانال 9 قطع می شود (جهت نواختن Open HH و Close HH)

همانگونه که در تصویر بالا مشاهده می کنید 3 رنگ قرمز - نارنجی - سبز وجود دارد که توسط این گزینه ها می توانیم قدرت نواختن نت و یا همان Velocity را مشخص کنیم

بروی هر یک از کانال های Redrum یکسری پیچ و جود دارد که مهمترین آنها :
    Pan : انتقال صدا به باد چپ یا راست (نکته صدای Kick همیشه باید در حالت وسط باشد)
    Level : بلندی صدای اون کانال رو مشخص می کند
    Length : مدت طول کشش صدا را مشخص می کند
    Pitch : امتحان کنید تا نتیجشو ببینید d:

17. gennteel

gennteel عضو سایت

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    thor

با سلام
    اگه ممکنه اموزش thor هم قرار بدید! :103:

18. erfanb72

erfanb72

امتیازات:
    +0 / 0 / -0
    نرم افزار:
    چه جوری به پشت برنامه میری؟؟؟؟؟؟

19. mpmsoft

mpmsoft عضو سایت هنرمند

امتیازات:
    +27 / 0 / -1
    نرم افزار:
    logic, reason
    کلید tab

20. ahangsa

ahangsa عضو سایت

امتیازات:
    +2 / 0 / -0
    نرم افزار:
    cubase, flstudio, sonar
    سلام دوست عزیز من به تازگی دارم از ریزن استفاده میکنم و 2 تا سوال دارم .
    1. وقتی ریزن رو اجرا میکنی یه پروژه باز میشه . من میخوام ریزن خالی باز بشه .
    2.چطور میشه توی سکونسر خط پخش رو هنگامی که متوقف میکنیم بره همونجایی که پروژ رو پخش کرده . سره جاش مثل fl
    با تشکر

بارگذاری...

عبارات جستجو شده:

1. اموزش reason